temu

Črnogorska vladno-gospodarska delegacija na obisku v Sloveniji
05. 03. 1998 16.19
Črnogorska vladno-gospodarska delegacija pod vodstvom ministra brez listnice, pristojnega za Slovenijo, Vojina Lazareviča se je v okviru tridnevnega obiska v Sloveniji danes mudila v Mariboru. Po srečanju z ministrom za malo gospodarstvo in turizem Jankom Razgorškom so se gostje iz Črne gore na območni gospodarski zbornici sestali tudi z mariborskimi gospodarstveniki.

Becker vrnil posebno povabilo organizatorja
05. 03. 1998 11.05
Nemški teniški igralec, 66. na ATP lestvici Boris Becker je vrnil posebno povabilo organizatorja za nastop na turnirju v Indian Wellsu. Razlog za to je obnovljena poškodba trebušne mišice zaradi katere Becker en teden ne bo nastopal.

Stilles po opravljeni prisilni poravnavi ne posluje več z izgubo
05. 03. 1998 11.01
Konec prejšnjega meseca se je uspešno končala prisilna poravnava v sevniškem podjetju Stilles. Kot so sporočili iz Slovenske razvojne družbe, so upniki z veliko večino izglasovali prisilno poravnavo v vseh treh Stillesovih družbah. Finančni načrt reorganizacije v materinskem podjetju Stilles Inženiring je bil izglasovan 21. januarja letos, v hčerinskih družbah Stilles Mobi in Stillles Stilno pohištvo in notranja oprema pa 25 februarja. Hkrati sta se hčerinski pdjetji pripojili k podjetju materi, ki se je preoblikovala v delniško družbo Stilles Inženiring.

Januarja manjši uvoz električne energije od načrtovanega
02. 03. 1998 12.39
V Sloveniji smo januarja proizvedli milijardo 87 milijonov kilovatnih ur električne energije, od tega 194,6 milijona v hidroenergetskih objektih na Dravi, Savi in Soči, 892,4 milijona kilovatnih ur pa v termoelektrarnah na premog in plin oz. Nuklearni elektrarni Krško.

Končana stavka v ptujskem Labodu Delti Konfekciji
27. 02. 1998 11.00
Približno 170 delavk Laboda Delte Konfekcije, ki so začele stavkati 3. februarja, je danes zjutraj prejelo odgovor, ki so ga sinoči na sestanku pri ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu dosegli predstavniki stavkovnega odbora z generalnim direktorjem Laboda Andrejem Kirmom. Skladno z dogovorom so delavke danes zjutraj prenehale stavkati.

OVSE poziva hrvaško vlado k ukrepom v Vzhodni Slavoniji
25. 02. 1998 16.35
Predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so danes hrvaško vlado pozvali, naj sprejme ukrepe, da bi ustavila odhod Srbov iz Vzhodne Slavonije in izboljšala položaj na tem napetem območju. Hrvaška vlada zavrača očitke in trdi, da Srbi zapuščajo Vzhodno Slavonijo zaradi slabega gospodarskega položaja. Po mnenju tiskovnega predstavnika OVSE Marka Thompsona pa je vzrok za to pomanjkanje zaupanja pri ljudeh, zato bi morala hrvaška vlada temu primerno ukrepati. Po Thompsonovih besedah na Norveško z ozemlja Vzhodne Slavonije dnevno prispe od 20 do 30 Srbov, od decembra pa je po podatkih ZN v tej državi za zatočišče zaprosilo skoraj 800 Srbov.

Povezava med kajenjem in depresijo
25. 02. 1998 08.15
Ljudje, ki vsakodnevno kadijo, imajo več možnosti, da zapadejo v depresijo, kot tisti, ki le tu in tam pokadijo kakšno cigareto, so ugotovili ameriški znanstveniki. Tem še ni uspelo ugotoviti, kaj je vzrok temu, je pa že neka prejšnja raziskava pokazala, da obstajajo zveze med depresijo in kajenjem, vzrok zanje pa so kemični procesi v možganih. Depresivni kadilci verjetno kadijo tudi zato, ker jim cigarete pomagajo premagovati slabo razpoloženje.

Vojaške enote ostajajo v Zalivu
24. 02. 1998 10.04
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši dejal, da ZDA sprejemajo dogovor, ki ga je generalni sekretar ZN Kofi Annan sklenil v Irak. Kljub temu pa je Clinton ukazal vojaškim enotam v Perzijskem zalivu, naj ohranijo najvišjo stopnjo pripravljenosti za primer, če Irak sporazuma ne bo spoštoval.

EU bo z Iranom obnovila stike na ministrski ravni
23. 02. 1998 16.26
Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju odločili, da bodo z Iranom obnovili uradne stike na ministrski ravni.

Clintonova vlada za zdaj še zadržana
23. 02. 1998 09.06
Kofi Annan bo po podpisu sporazuma odletel v Pariz, od tam pa nazaj v New York. Jutri, v torek, 24. februarja zjutraj bo podal poročilo o svojem obisku in predstavil besedilo sporazuma Varnostnemu svetu ZN.

Slovenija letos prvič na svetovni razstavi EXPO 98
19. 02. 1998 17.26
Slovenija bo letos prvič sodelovala na svetovni razstavi EXPO 98, ki bo od 22. maja do 30. septembra v Lizboni. Tema letošnje razstave - stote in obenem zadnje takšne vrste v tem stoletju - bo Oceani, dediščina prihodnosti. Slovenija se bo predstavila kot mlada srednjeevropska država, zanimiva za gospodarsko in turistično sodelovanje, ki namenja veliko pozornosti tudi okoljskim vprašanjem, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Biki počistili v svoji hiši
18. 02. 1998 16.48
Biki iz Chicaga so zopet na prvem mestu centralne skupine severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA. V neposrednem boju za prvo mesto je namreč Michael Jordan Indiani Pacers "nasul" 27 točk in s tem sijajno praznoval svoj 35. rojstni dan. Pri gostih je spet blestel Reggie Miller, vendar tudi njegovih 34 točk tokrat ni bilo dovolj, da bi varovanci legendarnega Larryja Birda še naprej obvladovali vzhod. V začetni peterki "bikov" znova ni bilo Denisa "Črva" Rodmana, ki pa si je v nadeljevanju navkljub temu priboril kar 13 žog ter potrdil svoj sloves najboljšega skakalca v ligi.

Ugoden zaključek leta
18. 02. 1998 15.52
Krepitev industrijske proizvodnje se je v Sloveniji decembra lani nadaljevala, napovedi o poslovnih tendencah pa postajajo manj gotove, so zapisali v decembrski številki Gospodarskih gibanj. Število iskalcev zaposlitve se je povečalo manj kot je sezonsko običajno, kljub temu pa zaposlenost pada v družbah, predvsem industrijskih, narašča pa v drobnem gospodarstvu.

Clintonovo razmerje z Monico Lewinsky je zapletena zgodba...
18. 02. 1998 10.07
Tiskovni predstavnik Bele hiše Mike McCurry je v pogovoru za časopis Chicago Tribune namignil na to, da obtožbe o predsednikovem razmerju z Monico Lewinsky niso čisto neutemeljene.

Faktor tveganja Slovenije ostaja nespremenjen
17. 02. 1998 15.56
Faktor tveganja Slovenije se ni spremenil, zaradi znižanja češkega faktorja tveganja pa je Slovenija že drugič na vrhu lestvice v regiji. Kljub temu, da so v poročilu omenjene težave z inflacijo, gibanjem izvoza, socialnimi reformami in sprejemanjem proračuna, je Slovenija glede na negativne spremembe v večini drugih držav regije kar trdno v sedlu in ji dobro kaže tudi za naslednje mesece. Tako povzemajo I d.o.o., Poslovne informacije februarsko številko britanske revije Dun&Bradstreet International Risk&Payment, ki vsak mesec objavlja lestvico pokazateljev tveganja v posameznih državah.

Manjši dolg propadlih japonskih podjetij
17. 02. 1998 08.59
Vsota dolgov propadlih japonskih podjetij se je v januarju zmanjšala za 650 milijard japonskih jenov, kar je za 3,5 odstotka manj kot decembra, sporočajo predstavniki japonskega podjetja za raziskave Tokyo Shoko Research. Kljub temu pa se je število bankrotov na Japonskem povečalo, saj jih je v januarju propadlo kar 1469, kar predstavlja 19 odstotno rast v primerjavi z mesecom poprej. Glavna razloga propadov sta majhnen obseg potrošniškega povpraševanja ter strogi pogoji japonskih bank pri odplačevanju kreditov.

Za Celjane Ademar samo stopnica do evropskega polfinala
16. 02. 1998 18.39
Celjski rokometaši so optimistično razpoloženi pred odhodom v Ademar, kjer bodo v soboto igrali prvo četrtfinalno tekmo v ligi prvakov. Kljub temu, da se zavedajo težavnosti tekme, pa moštvo Celja Pivovarne Laško niti za las ne odstopa od cilja, zastavljenega pred sezono, to pa je uvrstitev v polfinale evropske lige.

Igre, na katerih odločajo milimetri in celo tisočinke sekunde
16. 02. 1998 13.02
Bolj napeto bi bilo komajda lahko. Še nikoli prej na kakšnih zimskih olimpijskih igrah o končnih izidih niso tako pogosto odločali milimetri kot v Naganu in - še nikoli prej niso tako pogosto podelili dveh enako žlahtnih medalj v isti disciplini. Najboljši v številnih športnih zvrsteh so si že tako enakovredni, da celo športnikom, ki veljajo za zanesljive favorite, redkokdaj to uspe tudi udejaniti.

Zamolčani incident v Piranskem zalivu
13. 02. 1998 17.11
Kot je danes poročal Radio Slovenija, naj bi v ponedeljek (9. februarja) popoldne v Piranskem zalivu prišlo do dogodka, v katerem sta bila udeležena slovenska ribiča in hrvaški patruljni čoln, ki naj bi bil po poročilu slovenske policije v slovenskem območju nadzora.

Jack Kemp kritizira napade vlade na Microsoft
10. 02. 1998 15.24
Sodirektor podjetja Empower America Jack Kemp je v posebni izjavi kritiziral ameriško zvezno vlado zaradi neupravičenih napadov na Microsoft. Kot pravi v izjavi Kemp, je zvezna vlada agresivno posegla v Microsoftovo poslovanje in želi v imenu ohranitve tržne konkurence obvladovati razvijalce programske opreme. Temu se pridružujejo tudi usklajeni napadi državnih tožilcev, kot da bi Microsoft želel škodovati Američanom. Težko si je predstavljati bolj zmotno, zavajajoče in potencialno škodljivo uporabo vladne moči pod krinko protimonopolizma, pravi Kemp, in poziva vlado, naj se ne vmešava v razmere na trgu in po svoji presoji določa zmagovalce in poražence. Če določeni gospodarski sektor uspeva in konkurence ne manjka, kakor je v industriji programske opreme, potem je poseganje vlade na trg nepotrebno in neustrezno, meni Kemp ter opozarja na zniževanje cen in vse večjo izbiro za kupce, kar je prav nasprotno od tistega, kar bi se godilo v monopolističnem okolju.

Ura diplomacije se še ni iztekla
10. 02. 1998 13.58
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v ponedeljek za postajo BBC izjavil, da so se Iračani postavili v nemogoč položaj, ker so Združenim narodom prepovedali preglede orožja, toda kljub temu nobena rešitev krize ne sme ponižati Bagdada. Annan je dejal, da je potrebno pomagati Iračanom, da bodo izšli iz slepe ulice. Izrazil je pričakovanje, da je mogoče najti sporazum, ki bi dovolil posebni komisiji Združenih narodov za razorožitev (UNSCOM) dokončati njeno poslanstvo. Annan je še dejal, da se "ura diplomacije" še ni iztekla, da pa je potrebno Bagdadu dati jasno vedeti, da so resolucije Varnostnega sveta resna zadeva. Generalni sekretar ZN ni izključil možnosti, da se osebno poda v iraško prestolnico, vendar je menil, da je potrebno poprej najti "praktično rešitev", ki bi preprečila uničujoče letalske napade.

Srečanje Drnovška in Chiraca
10. 02. 1998 11.26
Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.

Nova zastava BiH
04. 02. 1998 17.18
Po večmesečnem sporu glede državne zastave, ki je vladal med Srbi, Hrvati in Muslimani, je visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp Bosni in Hercegovini predal novo državno zastavo.

Ženski del alpske ekipe optimistično v Nagano
03. 02. 1998 14.01
Štiri dni pred začetkom 18. zimskih olimpijskih iger v Naganu se je kot zadnji del slovenske olimpijske reprezentance javnosti predstavila še ženska ekipa v alpskem smučanju. Dekleta so dobro pripravljena, rezultati v letošnji sezoni pa jim vlivajo zadostno mero optimizma in obete za vrhunske dosežke.

Razmere na slovenskih cestah
03. 02. 1998 08.29
Ceste po državi so večinoma normalno prevozne, kljub temu pa voznike opozarjajo, da je na izpostavljenih mestih nevarnost poledice.

Janez Drnovšek ne pripravlja predloga za zamenjavo obrambnega ministra
23. 01. 1998 14.49
Predsednik vlade Janez Drnovšek je uvodne besede na petkovi tiskovni konferenci posvetil vladnim dejavnostim pri pripravi zakonodaje za izvedbo pokojninske in davčne reforme ter urejanju gospodarskih vprašanj. Kljub temu se je prvo novinarsko vprašanje po pričakovanju nanašalo na dogajanje na ministrstvu za obrambo, na katerega je premier nedvoumno odvrnil, da "ne pripravlja predloga za zamenjavo obrambnega ministra Tita Turnška".

Slovenskim železarnam bo država še zadnjič pomagala
23. 01. 1998 12.35
Kot kaže, se lahko Slovenske železarne (SŽ) še zadnjič nadejajo državne pomoči. Vladni amandma k predlogu zakona o delni privatizaciji SŽ predvideva, da bo država letos dokapitalizirala železarne v znesku treh milijard tolarjev. Enako vsoto denarja naj bi jim v skladu s tem amandmajem namenila tudi v letu 1999. Poleg tega jim lahko letos še pred dokapitalizacijo nameni kratkoročno posojilo za obratna sredstva v višini šest milijard tolarjev.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU
20. 01. 1998 10.04
Na zasedanju v Bruslju so se danes prvič pod britanskim predsedovanjem sešli ministri Evropske unije za kmetijstvo.

Padec bolgarskega bruto domačega proizvoda
19. 01. 1998 10.10
Bolgarski bruto domači proizvod je v letu 1997 padel za 7,4 odstotka in tako nadaljeval negativna gibanja iz leta 1996, ko se je že zmanjšal za 10,9 odstotka. Finančni minister Muravei Radev je neugodne rezultate pripisal nesposobnosti prejšnje socialistične vlade, ki je morala odstopiti maja lani. Po njegovi oceni je padec kljub temu v skladu z makroekonomskimi cilji, za katere so se dogovorili z Mednarodnim denarnim skladom. Lanskoletna inflacija je v Bolgariji znašala 578,6 odstotka, kar je po Radevovih besedah le malo več od načrtovanih 566 odstotkov. Bolgarski finančni minister je ob tem kot pozitivne dosežke omenil stabilizacijo inflacije in zmanjševanje proračunskega primanjkljaja.

Je kloniranje človeka neizogibno?
15. 01. 1998 14.27
Evropska zveza farmacevtskih združenj in industrij je v včerajšnjem poročilu ponovno izrazila nasprotovanje kloniranju človeka ter spomnila, da se že dlje časa zavzema za sprejetje zakona, ki bo prepovedoval tovrstne poskuse. Po ocenah predsednika zveze Rolfa Krebsa bi moral imeti človek koristi pri uporabi novih tehnik, ne pa tudi sam postati predmet raziskav.