tesne

Wagnerjev pravnuk piše knjigo o družinskih vezeh s Hitlerjem

21. 07. 1999 13.32

Gottfried Wagner je večino svojega življenja preživel tako, da je pomagal ljudem razumeti, kakšna pošast je bil njegov pradedek, skladatelj Richard Wagner. ''Nemogoče je ločiti med Wagnerjem kot ideologom in Wagnerjem kot umetnikom. Moj pradeded je hotel z umetnostjo spremeniti družbo'', je povedal Gottfried Wagner za časopis Los Angeles Times. Wagner v knjigi Somrak družine Wagner opisuje spomine na tesne družinske vezi z Adolfom Hitlerjem, pa tudi protijudovska čustva svojega pradeda.

The Wall Street Journal o Clintonovem obisku

22. 06. 1999 14.55

Ameriški časopis The Wall Street Journal piše o obisku predsednika Billa Clintona v Sloveniji v širšem članku o reševanju kosovske krize in poudarja, da si je Clinton Slovenijo izbral, ker je hotel pomagati mirni in gospodarsko uspešni državi na Balkanu. ''Clinton je v Ljubljani pred tisoči Slovencev, ki so ga čakali v dežju, dejal, da mora Srbija izbrati pot, ki si jo je izbrala Slovenija. To je pot, po kateri ljudje presegajo stare delitve in najdejo moč v razlikah med njimi in človečnosti,'' piše The Wall Street Journal.

Madžarska parlamentarna delegacija na obisku v Sloveniji

20. 04. 1999 17.29

Na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina je na uradnem obisku v Sloveniji delegacija komisije za mednarodne odnose madžarskega parlamenta pod vodstvom njenega predsednika Istvana Szent-Ivanyija, s katero slovenski odbor goji tesne in redne stike. Glavne teme današnjih pogovorov so bile proces evropskega povezovanja, vprašanje kosovske krize in dvostranski odnosi, v katerih med državama ni odprtih vprašanj. Madžarska podpira članstvo Slovenije v zvezi NATO, saj je to tudi njihov neposreden interes, ker pomeni neposredno povezavo med njimi in med drugo državo, članico zveze NATO. Madžarski se, kot je dejal Istvan Szent-Ivanyi, ne zdi mogoča naslednja širitev zveze NATO brez udeležbe Slovenije.

Turčija ponovila podporo palestinskim prizadevanjem

05. 04. 1999 19.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat se je danes v Ankari sestal s turškim predsednikom Sulejmanom Demirelom, ki je po srečanju izrazil odločno podporo Turčije palestinskim prizadevanjem, ni pa odkrito podprl ideje o razglasitvi neodvisne palestinske države.

Posebni tožilec naj bi preiskoval neodvisnega tožilca

19. 02. 1999 18.09

Ameriško pravosodno ministrstvo namerava imenovati posebnega tožilca, ki bo vodil preiskavo o neodvisnem tožilcu Kennthu Starru in preučil trditve o poklicnih nepravilnostih, ki naj bi jih Starr zagrešil v okviru afere Monica Lewinsky, je danes pisal New York Times.

Portugalci odločajo o regionalni ureditvi

08. 11. 1998 10.37

Na Portugalskem se je začel referendum, na katerem bo približno 8,7 milijona portugalskih volilcev odločalo o razdelitvi države na osem regij. Z novo ureditvijo, ki jo označujejo kot reformo stoletja, želi socialistična vlada decentralizirati upravo in uvesti avtonomne regije z lastnimi parlamenti in vladami. Komunisti projekt podpirajo, konzervativne stranke pa mu nasprotujejo.

Ameriška politika se ne bo spremenila

26. 06. 1998 13.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v pogovoru z novinarji drugi dan obiska na Kitajskem dejal, da se ameriška politika do Tajvana ne bo spremenila "ne v eno ne v drugo smer". Pojasnil je, da je ameriško stališče do tajvanskega vprašanja zapisano v treh dokumentih, ki sta jih Kitajska in ZDA že podpisali. V teh dokumentih Washington med drugim uradno priznava le enotno Kitajsko ter se obvezuje za postopno zmanjšanje prodaje orožja Tajvanu, s katerim ima sicer še vedno tesne stike. Clinton je izrazil zaskrbljenost, ker so kitajske oblasti pred njegovim obiskom v mestu Xi zaslišale nekaj tamkajšnjih oporečnikov, obenem pa zatrdil, da dogodek ne bo vplival na njegovo politiko dialoga s Pekingom. Uradni Peking je zanikal aretacijo oporečnikov in zavrnil "vsakršno tuje vmešavanje v kitajske notranje zadeve pod pretvezo zaščite človekovih pravic". Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je dejal, da ta odgovor ni zadovoljiv, saj "ljudje niso odpadki, ki jih počistimo za obiske".

Predsednik hrvaškega sabora sprejel slovenskega veleposlanika

10. 06. 1998 12.54

Predsednik hrvaškega sabora Vlatko Pavletić je danes na predstavitveni obisk sprejel slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Boštjana Kovačiča. Pavletić je v pogovoru poudaril, da imata Slovenija in Hrvaška marsikaj skupnega, zato morata še naprej vzdrževati tesne medsebojne odnose na vseh ravneh.

Slovenska delegacija na screeningu gospodarske zakonodaje

19. 05. 1998 16.07

Državni sekretar za malo gospodarstvo Jože Smole, vodja slovenske delegacije, ki se je danes v Bruslju udeležila večstranskega sestanka v okviru pregleda usklajenosti zakonodaje kandidat z unijino za področje malega in srednjega gospodarstva, je ocenil, da Slovenija nima večjih problemov z usklajevanjem na tem področju.

Clinton in Blair svarita Irak

08. 02. 1998 09.58

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Bill Clinton čestital Milanu Kučanu

05. 12. 1997 16.49

"Užival sem v najinem srečanju v septembru in veselim se najinega sodelovanja v prihodnje", je zapisal ameriški predsednik Bill Clinton v čestitki Milanu Kučanu ob vnovični izvolitvi za predsednika Republike Slovenije. Ob tem je dodal, da so volitve poudarile privrženost Slovenije demokratični vladavini in svobodnemu tržnemu gospodarstvu, in izrazil prepričanje, da se bodo tesne vezi med obema državama še bolj utrdile.