tibetanski

Dalajlama praznuje

06. 07. 2000 15.25

Tibetanski duhovni in posvetni voditelj dalajlama je danes dopolnil 65. let. Ob tej priložnosti so mu njegovi častilci na domu v Dharamsali v Indiji priredili praznovanje s plesom in petjem, ki pa se ga dalajlama ni udeležil.

Dalajlama za avtonomijo Tibeta

21. 06. 2000 09.30

Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je v indijskem mestu Dharamsala dejal, da se zavzema za avtonomijo in ne za neodvisnost Tibeta. Obstoj Tibeta je možen samo kot del Kitajske, je poudaril dalajlama in dodal, da se zavzema za širšo avtonomijo, ki bo zaščitila kulturo in duhovne vrednote prebivalcev Tibeta.

Dalajlama na Pavarottijevem koncertu

07. 06. 2000 08.23

Dalajlama je ob navdušenem aplavzu več tisoč ljubiteljev glasbe sinoči v Modeni odprl tradicionalni dobrodelni koncert Pavarotti s prijatelji, ki ga pripravlja slavni tenorist Luciano Pavarotti.

Teden tibetanske kulture miru

17. 04. 2000 16.37

Društvo za podporo Tibetu je danes na tiskovni konferenci predstavilo prireditev teden tibetanske kulture miru, ki se je začel danes in bo trajal do 22. aprila. Predstavniki društva so v sodelovanju z Amnesty International začeli tudi mednarodno akcijo Moratorij 2000, s katero nameravajo zbrati 10 milijonov podpisov, ki jih bodo poslali vladam držav, v katerih izvršujejo smrtno kazen.

Novi mladi buda bo imel komunistično vzgojo

21. 01. 2000 13.58

Deček, ki so ga kitajske oblasti med nedeljsko slovesnostjo v samostanu Reting severno od mesta Lhasa potrdile kot 7. rimpoče, novega ''še živečega budo'', bo poleg verske vzgoje v samostanu deležen tudi izobraževanja o kitajski komunistični stranki in socialističnih državah. Tako naj bi poleg budizma vzljubil tudi komunizem, so danes poročali uradni kitajski mediji.

Dalajlama jeseni v Sloveniji

18. 01. 2000 20.30

Tibetanski voditelj in nobelov nagrajenec Dalajlama bo po vsej verjetnosti že jeseni vendarle obiskal Slovenijo, in tudi slovenska uradna politika ga bo sprejela - po besedah zunanjega ministra Frleca - kot dobrodošlega gosta.

Drnovšek zaščitil Frleca

26. 11. 1999 20.22

Minister Frlec je med nedavnim obiskom na Kitajskem izjavljal, da je vprašanje Tibeta in kršenja človekovih pravic kitajska notranja zadeva. Danes je o tem spregovoril tudi premier Drnovšek. Frleca je za zdaj zaščitil, toda usoda zunanjega ministra vendarle ni tako gotova.

Dalajlama okrcal Newyorčane zaradi gonje po bogatstvu

16. 08. 1999 08.54

Tibetanski verski vodja dalajlama je v nedeljo zaključil štiridnevni obisk v New Yorku, kjer je v spremstvu filmskega igralca Richarda Gera v Centralnem parku na Manhattanu spregovoril 40.000-glavi množici o miru, ljubezni, strpnosti ter tudi kritiziral gonjo za materialnimi dobrinami. Dalajlama je v Centralnem parku tokrat govoril že drugič, saj se je Newyorčanom predstavil že leta 1991, ko je njegove besede poslušalo veliko manj ljudi, približno 5000.

Mongolski menihi v središču pozornosti na gledališkem festivalu

27. 03. 1999 14.13

Četrti Festival gledališč Vzhodne Evrope bo letos v Nancyju gostil tudi mongolske menihe. Ti se bodo tujini prvič predstavili z obrednimi plesi, ki jih navdihuje tibetanski budizem. Plesno gledališče Tsam, ki je bilo leta 1937 prepovedano v Mongoliji, sedaj ponovno deluje v samostanu Gandan v mongolski prestolnici. Kot je povedal tiskovni predstavnik mongolskih gledališčnikov, skušajo mladi menihi iz samostana Gandan ob pomoči dveh starejših menihov obuditi obrede, ki so izginili pred več kot 60 leti. Predstava mongolskega teatra bo nekoliko okrnjena in skrajšana. Nastopilo bo le štirideset plesalcev in glasbenikov, medtem ko v popolni zasedbi nastopa 108 oseb, predstava pa traja štirinajst ur.

Richard Gere na srečanju tibetanskih budistov

25. 03. 1999 00.31

Hollywoodski igralec Richard Gere, znan tudi kot zvesti privrženec budizma in podpornik za svobodni Tibet, se je v minulih dneh mudil v New Delhiju. Gere, ki pogosto prihaja v Indijo in glasno izraža svojo podporo Tibetancem, se je tokrat udeležil prve Mednarodne Gelug konference, kjer so se zbrali številni tibetanski budisti.

Dalajlama pripravljen na avtonomijo Tibeta

09. 03. 1999 16.55

Tibetanski voditelj dalajlama se odpoveduje neodvisnosti Tibeta od Kitajske in je pripravljen pristati na njegovo avtonomijo. ''Ne zahtevam neodvisnosti za Tibet. Upam, da bodo pogajanja tibetanskemu ljudstvu prinesla pravo avtonomijo,'' je zapisano v vnaprej objavljenem govoru, ki ga bo imel dalajlama ob 40. obletnici upora proti kitajski zasedbi Tibeta.

Novosti v zbirki Kondor založbe Mladinska knjiga

30. 09. 1998 12.47

Založba Mladinska knjiga je danes predstavila štiri knjižne novosti iz zbirke Kondor: Trije tibetanski misteriji v prevodu Iva Svetine, roman Megla Miguela de Unamuna v prevodu Amalije Maček-Mergole, Izbrano delo Ivana Mraka v izboru Gorana Schmidta ter pesmi Svetlane Makarovič Bo žrl, bo žrt po izboru Josipa Ostija. O knjigah iz te zbirke, ki se posveča najpomembnejšim tujim klasičnim literarnim delom in delom slovenskih sodobnikov, pa tudi prezrtim domačim avtorjem, so spregovorili urednik Aleš Berger, oba prevajalca, Goran Schmidt ter pesnica Svetlana Makarovič.

Zimska čokolada za jake

16. 05. 1998 09.23

Kitajski agronomi so izdelali "živalsko čokolado", ki naj bi jakom pomagala prezimiti v dolgih ostrih zimah s hudimi snežnimi neurji na tibetanski planoti, poroča agencija Nova Kitajska. "Čokolada" opečnate oblike, ki so jo izdelali na Akademiji za živinorejo in veterino v pokrajini Qinghai na zahodu Kitajske, tibetanskemu govedu jak in ovcam zagotovi dodatek azota, ki preprečuje nevarno izgubo telesne teže, potem ko pašnike prekrije snežna odeja. Od začetka letošnje zime uživa "čokolado" milijon glav živine v Qinghaiju; po poročanju Nove Kitajske jih je do danes večina preživela. Dolgodlako govedo je zaradi čokolade letošnjo zimo izgubilo za 16 do 22 kilogramov manj kot običajno, ovce pa sploh niso shujšale. S čokolado je zimo preživelo tudi od 20 do 30 odstotkov več teličkov in jagenjčkov.

Budisti so se podali na pot po Budin zob

11. 04. 1998 10.37

Kakih 200 tajvanskih budistov se je napotilo na Tajsko po 2000 let stari zob, ki naj bi pripadal Budi. Gre za enega od treh zob, ki so jih našli po upepelitvi Bude oziroma indijskega princa Sidarte Gautame. Sidarta se je pri 29-ih letih odpovedal zemeljskim stvarem, da bi našel vzrok za ljudsko trpljenje. Prvi zob hranijo v Pekingu, drugega na Sri Lanki, tretjega pa so v 70. letih v Indijo prinesli tibetanski menihi, ki so pobegnili iz Kitajske. Ostareli menihi so se več let upirali pritiskom Pekinga, da zob vrnejo Kitajski, sedaj pa so se odločili, da ga predajo tajvanskim budistom in ga na ta način zavarujejo. Sveti zob bodo shranili v templju Fu Kuang, po splošnem prepričanju pa naj bi Tajvanu prinesel mir in blaginjo.