tipična

Nova komedija Špas teatra
16. 04. 2001 00.00
V Kulturnem domu Mengeš je bila predpremiera nove produkcije Špas teatra Stevardese prstajajo. Stevardese prstajajo je delo Marca Camolettija, najbolj znanega po svoji uspešnici Pridi gola na večerjo, ki je pred leti v MGL privabila tudi tiste, ki drugače v gledališče le redko zaidejo. Podobno usodo so v Evropi doživele tudi Stevardese, ki so bile zaradi svoje izredne priljubljenosti in gledanosti umeščene v Guinessovo knjigo rekordov kot največkrat odigrana francoska komedija v Londonu.

Bush ostal brez ministrske kandidatke Chavezove
10. 01. 2001 00.00
Kandidatka za ministrico za delo v novi administraciji predsednika ZDA Georga W. Busha, Linda Chavez, je odstopila od nominacije, še preden je prišla na vrsto za zaslišanje pred pristojnim senatnim odborom. Ameriški sidnikati so bili od vsega začetka proti imenovanju, zaradi njenih konservativnih pogledov, pa ni bila pogodu niti demokratskim kongresnikom. Osnovni razlog za odstop od kandidature je bilo razkritje podatka, da je pred leti sprejela v svoj dom nezakonito priseljenko iz Gvatemale, ki naj bi ji pomagala pri hišnih opravilih, Chavezova pa naj bi ji za to dala "žepnino".

Primera BSE v Sloveniji ni
21. 11. 2000 00.00
Primera bolezni norih krav oz. goveje spongiformne encefalopatije (BSE) kljub rednim testom Veterinarska uprava Republike Slovenije (VURS) v Sloveniji do danes še ni ugotovila, je povedal direktor VURS Zoran Kovač. VURS opravlja teste na živalih, ki kažejo nevrološke motnje, hkrati pa od leta 1996 opravlja tudi t.i. monitoring na naključno izbranih živalih, s čimer ugotavlja stanje v populaciji. Po besedah Kovača bo Slovenija z letom 2001 začela pregledovati goveje črede z novimi testi, s čimer bo lahko dokazala prisotnost oz. neprisotnost BSE pri govedu. Opravljanje testov je pomembno tudi zaradi približevanja Slovenije Evropski uniji.

Britanska kraljica ne bo jedla italijanske hrane
12. 10. 2000 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. med obiskom v Italiji v prihodnjem tednu ne želi jesti česna. Tako so Rimu sporočili iz Buckinghamske palače, je poročal britanski časnik The Times. Iz restavracij v Rimu in Milanu, kjer bo kraljica večerjala, so se pikro odzvali, da zaradi prepovedi česna ne bodo mogli pripraviti večine tradicionalnih italijanskih jedi. Prav tako pa kraljica ne mara "dolgih rezancev", na primer špagetov, ne mara paradižnikove omake, ne mara ostrih začimb in ne mara ničesar eksotičnega. Tudi školjke in drugi lupinarji niso prava alternativa, saj lahko privedejo do "želodčnih bolezni" in do "kraljevskih" prebavnih motenj. Italijane so opomnili tudi na druge podrobnosti. Tipična naravna spontanost in prisrčnost Italijanov sta za toge uradnike britanskega protokola naravnost grozljivi. Gostitelje so tako ponovno opomnili, naj se kraljice ne dotikajo. V spominu Britancev še vedno ostaja že skoraj štiri desetletja stara "sramota", ko se je leta 1961 takratni italijanski predsednik Giovanni Gronchi na poziranju fotografom dotaknil komolca kraljice, kar je sicer sam označil za "prijazno gesto", nevedoč, da si kraljica tovrstne "prijazne geste" izmenjuje kvečjemu s svojimi psi.

Promocija Slovenije na OI
29. 08. 2000 00.00
Jutri bo v Sydney odpotovala operativna skupina, ki bo od 10. septembra dalje skrbela za celostno promocijo Slovenije na olimpijskih igrah. Projekt "Slovenija v Sydneyu 2000" bo tako po večmesečnih pripravah čez slaba dva tedna končno ugledal luč. Slovenci bodo prvič olimpijsko dogajanje izkoristili tudi v gospodarske namene. Slovenija se bo letos v Sydneyu predstavila na treh informacijskih stojnicah, v Slovenski hiši pa bo na ogled tudi razstava o življenju Leona Štuklja. V tem času bodo slovenski gospodarstveniki organizirali tudi dve poslovni konferenci, ki naj bi se jih udeležilo okoli 100 avstralskih podjetij. Od 10. septembra dalje bo v samem olimpijskem središču na voljo tudi prava tipična slovenska gostilna. Celoten promocijski projekt bo letos znašal okoli 58 milijonov tolarjev.

Psychedelic v Galeriji Škuc
18. 07. 2000 11.28
V <A HREF=http://www.galerija.skuc-drustvo.si target=_blank> Galeriji Škuc</A> bodo v četrtek zvečer odprli vrata skupinske razstave <I>psychedelic</I>, na kateri se predstavljajo umetniške skupine Apsolutno iz Novega Sada, Department for Public Appearances iz Muenchna, G. R. A. M iz Gradca ter umetniki Thomas Feuerstein (Innsbruck), Cosmin Gradinaru (Bukarešta) in Agnes Szepfalvi in Csaba Nemes (Budimpešta). Kustosa razstave sta Anton Lederer in Margarethe Makovec iz Gradca.

Otrok v ZDA predstavlja visok strošek
24. 03. 1998 16.00
Za vzgojo otroka do 22. leta tipična ameriška družina srednjega razreda, katere letni prihodek se giblje med 35.000 in 60.000 dolarji, nameni tudi do 1,45 milijona dolarjev. Pri nekoliko bolj premožnih družinah, katerih letni dohodki presegajo 60.000 dolarjev, ta strošek doseže tudi do 2,79 milijona dolarjev. Družine, ki letno zaslužijo manj kot 35.000, pa na otroka povprečno porabijo 762.000 dolarjev. Po podatkih vladnih statističnih služb so se stroški za vzgojo otroka do 18. leta po letu 1990 zvišali za petino. Raziskava, ki jo je objavil tednik US News and World Report, še ugotavlja, da imajo pripadniki višjih razredov manj otrok kot tisti iz srednjih slojev, in se za otroke odločajo pozneje. Vedno večji strošek pa postaja visokošolsko izobraževanje, saj so se vpisnine med letoma 1990-97 zvišale za 75 odstotkov. Povprečno družino tako štiri leta študija na univerzi stanejo do 157.831 dolarjev. Po izračunih časnika bi morala družina, da bi zbrala omenjeni znesek, od otrokovega rojstva naprej privarčevati 319 dolarjev mesečno.