tkiv

Zaradi epidemije po svetu do 30-odstotni upad transplantacij, Slovenija izjema

09. 10. 2021 08.46

Zaradi epidemije je na svetovni ravni število darovalcev in transplantacij upadlo za 20–30 odstotkov, Slovenija pa je med izjemami, ob evropskem dnevu darovanja organov in tkiv sporočajo iz zavoda Slovenija-transplant. Letošnje sporočilo dneva je, da se je treba o darovanju v krogu družine in bližnjih ter družbi pogovarjati bolj sproščeno.

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami

17. 09. 2021 09.23

PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Preliminarne ugotovitve obdukcije kažejo, da Geronimo ni imel tuberkuloze

08. 09. 2021 16.34

Prvi podatki po obdukciji slavne britanske alpake po imenu Geronimo kažejo, da evtanazirana žival ni imela tuberkuloze. Lastnica je okoljskega sekretarja zato pozvala, naj odstopi, saj da je bila žival "nedolžna žrtev arogance, nevednosti in pohlepa". Glavna veterinarska direktorica pa je dejala, da je bilo pri Geronimu odkritih več tuberkuloznih lezij oz. poškodb, ki jih bodo skladno s standardno prakso analizirali v nadaljnji preiskavi.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil

22. 08. 2021 13.44

Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

V petek največ novih okužb po 25. maju

21. 08. 2021 10.09

V petek je bilo ob 2119 testiranjih potrjenih 388 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 18,3 odstotka. Gre za najvišje število dnevnih novih primerov od 25. maja. Hospitaliziranih je 66 ljudi. Iz UKC Ljubljana pa sporočajo, da so do sedaj obravnavali 34 otrok z večorganskim vnetnim sindromom.

BLOG: Ananas kot naravno zdravilo

01. 08. 2021 07.54

Ananas – ta okusni tropski sadež nam nudi številne zdravju koristne spojine, antioksidante, vitamine in minerale ter se že vrsto let pogosto uporablja kot naravno zdravilo za mnoge zdravstvene težave.

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

20. 06. 2021 07.00

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

RKC odsvetuje cepljenje z AstraZeneco, Jerala: Takšno pozivanje je nespametno

19. 03. 2021 11.29

Slovenska škofovska konferenca vernikom odsvetuje cepljenje s cepivom AstraZenece, ker da je moralno kompromitirano, saj temelji na uporabi celične linije, ustvarjene leta 1973 iz tkiva verjetno spontano splavljenega nerojenega otroka. Nota, katere objavo je odobril papež Frančišek, sicer pravi, da je, kadar ni na voljo etično neoporečnih cepiv in tudi v primeru, kadar državljani nimajo možnosti izbire med cepivi, moralno sprejemljivo uporabiti cepiva, pri katerih so v procesu raziskovanja in proizvodnje uporabili celične linije splavljenih fetusov. Stroka pa poudarja, da se je treba cepiti s cepivi, ki so na voljo, saj tako preprečujemo hospitalizacije in smrti.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih

13. 03. 2021 17.24

V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Morski polži, ki se obglavijo in preživijo

11. 03. 2021 12.38

V naravi smo že velikokrat slišali za primere, ko živali odvržejo del svojega telesa, ta pa znova zraste. Med njimi so martinčki in drugi manjši kuščarji, nekatere morske zvezde. Tudi človeška jetra imajo to lastnost, a zdaj so znanstveniki odkrili res nenavadno bitje, ki se obglavi, nato pa zraste novo telo.

'Akutno fazo zlahka preboleli, a covidni rep maha še dolgo'

09. 03. 2021 08.30

Ob začetku epidemije covida-19 pri nas se še ni točno vedelo, katere vse posledice covid-19 pušča pri tistem, ki ga preboli. Hitro pa se je pokazalo, da so posledice hudega poteka bolezni pri večini bolnikov težke, okrevanje traja mesece. A tudi lahek in zmeren potek covida-19 lahko pusti dolgoročne posledice, opozarja infektolog Janez Tomažič.

Nekateri ameriški škofje odvračajo vernike od uporabe cepiva Johnson & Johnson

04. 03. 2021 13.39

V ZDA nekateri škofje vernike odvračajo od cepljenja s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson. Imajo namreč moralne pomisleke. Število okužb in smrti v ZDA pada, a predsednik Joe Biden svari pred prehitrim rahljanjem ukrepov. Več kot polovica evropskih držav je v minulem tednu sicer beležila porast števila novih okužb z novim koronavirusom.

Ali covid-19 res vpliva na moško plodnost?

29. 01. 2021 10.43

Nova študija navaja, da bi težki primeri covida-19 lahko vplivali na kakovost moške sperme in s tem verjetno tudi na plodnost. A številni strokovnjaki že pozivajo k previdnosti pri posploševanju ugotovitev raziskave.

Čakal na rezultate testa, kmalu po sprejemu na oddelek umrl

08. 12. 2020 12.03

V ptujski bolnišnici so konec septembra zaradi bolečin v prsih sprejeli 69-letnega bolnika in mu opravili test na novi koronavirus. Več kot tri ure po prihodu v bolnišnico so ga sprejeli na interni oddelek, tam pa je nekaj minut pozneje umrl. Z Dolenjske pa prihaja tragična zgodba bolnika, ki je med čakanjem na rezultat testa doživel srčni infarkt in umrl.

Zakaj je za sladkorne bolnike pedikura pomembna?

14. 11. 2020 16.26

Potem ko je vlada prejšnji teden dovolila obratovanje pedikerjev, so z novim zaostrovanjem ukrepov to dejavnost znova zaprli, saj gre po mnenju vlade za nenujno dejavnost. Tisti, ki potrebujejo pedikuro, med njimi tudi sladkorni bolniki, bodo tako morali z njo počakati vsaj še 14 dni, ko bi vlada lahko znova sprostila nekatere ukrepe. A profesionalna nega nog in zgodnje prepoznavanje sprememb lahko preprečita hude zaplete pri sladkornih bolnikih.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov

10. 10. 2020 11.45

Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Lepotni trend, ki je zajel tudi Slovenijo

10. 10. 2020 10.14

Jesen je zgolj z enim močnim zamahom odgnala vroče poletje, med katerim je bila tako naša koža kot tudi naši lasje pogosto izpostavljena nevarnim sončnim žarkom, zdaj pa ji zaradi nizkih temperatur in suhega ozračja, ki ga pogosto povzročajo topli prostori, pretijo druge nevarnosti. Zdaj je še toliko pomembnejše, da ne spregledate naravnih sestavin, ki bodo vašo kožo navlažile, ob tem pa poskrbele tudi za bolj spočit in mladosten videz.

Hidroksiklorokin, razkužilo ... Katero od svojih 'čudežnih' zdravil uporablja Trump?

10. 10. 2020 07.05

Jemanje antibiotika sumamed, dezinfekcijsko sredstvo v žilo, tablete hidroksiklorokina, 'zdravljenje' z UV-žarki ... To so le nekatera od 'čudežnih' rešitev za zdravljenje novega koronavirusa, s katerimi je ameriški predsednik javnosti postregel v zadnjih mesecih. Trumpovo 'velikodušno' deljenje nasvetov pa je (žal) vse prevečkrat padlo tudi na plodna tla. Prodaja hidroksiklorokina na recept je poskočila kar za 80 odstotkov, nek ameriški par pa je celo popil stekleničko klorokin fosfata, ki se sicer uporablja za čiščenje akvarijev, in posledice so bile usodne. Stroka opozarja pred nepremišljenim upoštevanjem njegovih predlogov, raziskovalci – bolj ali manj uspešno – svarijo pred škodljivostjo širjenja lažnih informacij. Javnost pa Trumpa zdaj posmehljivo sprašuje, katere od teh metod se je poslužil sam?

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Julija Adlešič: Šlo je za nesrečo pri delu, za splet nesrečnih okoliščin

03. 09. 2020 16.08

Julija Adlešič ostaja v hišnem priporu. Sodnica namreč ni odločila o tem, da bi konec sodbe dočakala na prostosti. Kljub temu da je ta nedavno v dolgem zagovoru med drugim opozorila, da očitek ne more biti zgolj napisano dejstvo, da je v partnerski zvezi s Sebastienom Abramovim. Tudi tokrat smo spremljali sojenje, obširen zagovor in hkrati zaključne besede Adlešičeve.

Pogin leščurjev: povzročili so ga zajedavci

03. 09. 2020 12.45

Preliminarne analize tkiv poginulih leščurjev v slovenskem morju so potrdile prisotnost zajedavcev iz rodu haplosporidium v precej velikih količinah v celicah prebavil, je povedal raziskovalec Morske biološke postaje Piran Borut Mavrič. Prav namnožitev omenjenega zajedavca je verjetno povzročila pogin leščurjev.

Lena Dunham prebolela covid-19: Še danes me pestijo številni simptomi

03. 08. 2020 12.41

Igralka in producentka je v preteklem letu spregovorila o svojih težavah z zdravjem. Boleha namreč za Ehlers-Danlosovim sindromom, kronično boleznijo, ki prizadene vezivna tkiva. Sedaj pa je povedala tudi, da je prebolela koronavirus, čeprav so nekateri simptomi še zmeraj prisotni.

BLOG: Hrana za pljuča

21. 06. 2020 15.34

Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

Slovenska vojska v letu 2019 izvedla rekordno število reševanj

13. 01. 2020 13.50

Letalska enota Slovenske vojske, ki sodeluje v reševalnih akcijah, pri helikopterski nujni medicinski pomoči in medbolnišničnih prevozih je v letu 2019 izvedla kar 733 posredovanj, kar je 79 več akcij kot leto prej. V štirih letih se je število posredovanj kar potrojilo.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.

Dve tretjini odraslih Slovencev ima zvišan holesterol

05. 11. 2019 16.43

Visoki odstotek Slovencev, ki imajo povišan holesterol v krvi, kaže na zdravstveni problem na nacionalni ravni. Čeprav ga zvišujejo tudi dejavniki, na katere ne moremo vplivati – starost, spol, dedna zasnova – pa so za njegovo znižanje ključni: zdrav življenjski slog, redno spremljanje vrednosti holesterola in ozaveščanje o njegovih škodljivih učinkih, so opozorili slovenski strokovnjaki.