toga

Gnassingbe odstopil

26. 02. 2005 00.00

Začasni predsednik Toga Faure Gnassingbe je moral odstopiti tudi s tega položaja, vendar ostaja glavni kandidat na prihodnjih volitvah.

Gnassingbe napovedal volitve

19. 02. 2005 00.00

Predsednik Toga Faure Gnassingbe, ki je oblast prevzel z vojaškim udarom, je popustil pod pritiski afriških držav in napovedal volitve.

Policija v Togu ubila tri demonstrante

12. 02. 2005 00.00

Tri tisoč ljudi že dva dni vztraja na ulicah, po tem ko je boj proti nasilnemu prevzemu oblasti predsednika Gnassingbeja napovedala tudi opozicija.

Krepitev letalske obrambe

14. 11. 2004 00.00

Slonokoščena obala bo okrepila letalsko obrambo, Francija pa je napovedala, da bo v nemirno državo poslala okrepitve.

Papež slavi velikonočno vigilijo

10. 04. 2004 00.00

V baziliki Svetega Petra v Vatikanu se je začelo velikonočno bedenje - vigilija, ki ga vodi papež Janez Pavel II.

Američani pred liberijsko obalo

05. 08. 2003 00.00

Potem ko so včeraj v Liberijo prispeli prvi pripadniki zahodnoafriških mirovnih enot, sta pred liberijsko obalo pripluli tudi ameriški vojaški ladji, čeprav se Washington še ni odločil, če bodo ameriški vojaki sodelovali v mirovni operaciji.

Taylor bo odstopil

02. 08. 2003 00.00

Na srečanju liberijskega predsednika Charlesa Taylora z delegacijo zahodnoafriških predstavnikov so se dogovorili, da bo enajstega avgusta odstopil z mesta predsednika in zapustil državo.

Afriške enote v Liberijo avgusta?

31. 07. 2003 00.00

Varnostni svet ZN je prvič razpravljal o napotitvi večnacionalnih enot v Liberijo, kamor je že prispela misija zahodnoafriških držav, ki naj bi pripravila oporišče za mirovne enote.

Homeopatija priznana tudi v Sloveniji?

05. 07. 2003 00.00

Vse več Slovencev se zdravi s t.i. alternativnimi metodami zdravljenja. Zakonodaja na področju zdravilstva je v Sloveniji še vedno zelo toga, čeprav so države Evropske unije številne tovrstne metode zdravljenja že uradno priznale. Tudi pri nas je v pripravi zakon, ki bo naredil več reda na tem področju. Med metodami, ki bodo zakonsko urejene, je tudi homeopatija.

Sklenjen sporazum o premirju

13. 01. 2003 00.00

Predstavniki vlade Slonokoščene obale in dveh uporniških gibanj z zahoda države so v prestolnici Toga Lome podpisali sporazum o prenehanju sovražnosti. Nemiri so izbruhnili sredi septembra po neuspelem državnem udaru in so doslej terjali že okoli več sto življenj.

Slonokoščena obala še nemirna

02. 10. 2002 00.00

V Slonokoščeni obali se že dvanajsti dan nadaljujejo boji med vladnimi silami in uporniškimi vojaki. Posredniki Zahodnoafriške gospodarske skupnosti (ECOWAS) se trudijo sprte strani posesti za pogajalsko mizo.

21. francosko-afriški vrh

18. 01. 2001 00.00

Visoki predstavniki 52 afriških držav, francoski predsednik Jacques Chirac ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so se zbrali v kamerunski prestolnici Yaounde, kjer se je začel 21. francosko-afriški vrh. Tokratno vrhunsko srečanje je po udeležbi najpomembnejše doslej, saj se nekatere države, med drugim Alžirija, ki jo zastopa predsednik Abdelaziz Buteflika, vrha udeležujejo prvič. Glavna tema srečanja bodo izzivi globalizacije, s katerimi se mora soočiti črna celina. Razprave o političnih, gospodarskih, socialnih in kulturnih vidikih tega procesa pa je zasenčila smrt voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, zato so udeleženci srečanje začeli z minuto molka v spomin nanj.

Etiopija in Eritreja sklenili mir

12. 12. 2000 00.00

Etiopija in Eritreja sta v Alžiru sklenili mirovni sporazum in s tem končali dveletno vojno glede meje na Afriškem rogu. Spor, ki je izbruhnil maja 1998, je zahteval na obeh straneh več kot 100 tisoč mrtvih in pognal v beg približno milijon in pol ljudi. Dogovor o miru sta podpisala etiopski premier Meles Zenawi in eritrejski predsednik Isaias Afwerki.

V spopadih najmanj 14 mrtvih

26. 10. 2000 00.00

Privrženci Ljudske fronte Slonokoščene obale (FPI) zmagovalca nedeljskih predsedniških volitev v državi Laurenta Gbagba in skrajneži iz vrst Republikanskega združenja (RDR) nekdanjega premiera Alassana Uattare, ki zahteva razpis novih volitev, so se danes spopadli v več mestih po državi. V abidjanski četrti Abobo je bilo med nemiri ubitih najmanj 14 ljudi, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal predsednik državnega islamskega sveta imam Idris Kudus.

Gbagbo za vlado narodne enotnosti

26. 10. 2000 00.00

Po včerajšnji razglasitvi uradnih izidov nedeljskih predsedniških volitev v Slonokoščeni obali, po katerih je kandidat opozicijske Ljudske fronte (FPI) Laurent Gbagbo prejel 59, 36 odstotkov glasov, vodja vojaške hunte Robert Guei pa 32,72 odstotkov glasov, je novi predsednik napovedal oblikovanje vlade narodne enotnosti. Gbagbo je dejal, da bo k sodelovanju v vladi pritegnil tudi privržence nekdanjega premiera Alassaneja Quattare, ki se je po napadih razjarjene množice po Gbagbojevih besedah zatekel v nemško veleposlaništvo. Quattara Gbagboja ne priznava za predsednika in zahteva predčasne volitve. Minister za varnost pa je sporočil, da bodo policijsko uro podaljšali do sobote in izredne razmere vzpostavili po vsej državi, povsod pa bodo namestili tudi okrepljene varnostne sile. Izredne razmere je v torek vzpostavil vojaški režim, po prvotnih napovedih pa naj bi veljale le do včeraj. Minister Asaud Akava je prebivalce še pozval, naj prenehajo z demonstracijami in vandalizmom ter naj se vrnejo na svoje domove. V spopadih, ki so včeraj izbruhnili med privrženci Ljudske fronte in skrajneži iz vrst Republikanskega združenja (RDR) nekdanjega premiera Alassana Uattare, ki zahteva razpis novih volitev, je bilo v Abidjanu po najnovejših podatkih ubitih do 70 ljudi. Davi so bile razmere v Abidjanu mirne. Nekdanji premier Uattara zahteva ponovitev predsedniških volitev, saj naj bi bile nedeljske volitve nelegitimne. Dvom nad legitimnostjo volitev so sicer izrazile tudi druge države. Predsedujoči Organizaciji afriške enotnosti, predsednik Toga Gnassingbe Eyadema se je tako zavzel za vnovične volitve in napovedal sklic sveta organizacije, na katerem naj bi preučili razmere v Slonokoščeni obali. K ponovnem razpisu volitev je včeraj pozval tudi južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Izginila olimpijska reprezentanca Toga

15. 08. 2000 00.00

Doslej neznano kam je izginila olimpijska reprezentanca Toga. Iz avstralskega olimpijskega komiteja (AOC) so sporočili, da dva športnika in štirje spremljevalci niso prišli v trening center v Adeleidu. Vsi poskusi, da bi odkrili kje so ostali, so bili zaenkrat zaman. Športnika iz Toga naj bi se s približno drugimi 200 športniki v Adelaidu pripravljala na nastop v Sydneyju. Po podatkih organizatorjev z ostalimi ni težav. Afričani nekoliko tarnajo le nad mrazom, saj so temperature v mestu trenutno med osem in 14 stopinj Celzija.

Bedie prispel v Nigerijo

27. 12. 1999 18.15

Odstavljeni predsednik Slonokoščene obale Henri Konan Bedie je danes prispel v nigerijsko prestolnico Abuja, kjer je nemudoma začel pogovore z nigerijskim predsednikom Olusegunom Obasanjo, so sporočili tamkajšni uradni viri.

V Bangkoku zasegli rekordno količino heroina

29. 09. 1999 14.39

Tajski cariniki so sinoči na mednarodnem letališču v Bangkoku zasegli 33 kilogramov heroina. Gre za največjo količino heroina, zaseženo v zadnjih desetih letih, so sporočili uradni viri.

Mirovni sporazum za Sierro Leone

07. 07. 1999 20.27

Predsednik Sierre Leone Ahmad Tejan Kabbah in vodja uporniškega gibanja Združene revolucionarne fronte (RUF) Foday Sankoh sta danes v Lomeju, prestolnici Toga, po več letih državljanske vojne podpisala mirovni sporazum in sporazum o delitvi moči.

Jelcin kritiziral gospodarsko politiko Primakova

12. 05. 1999 17.19

Ruski predsednik Boris Jelcin je nekaj ur po odstavitvi Jevgenija Primakova s položaja predsednika vlade ocenil, da je bila gospodarska politika Primakova toga, saj je bilo po Jelcinovem mnenju celotno delo vlade na področju gospodarstva osredotočeno na pogajanja z Mednarodnim denarnim skladom (IMF).

Dve plati rekordno nizke stopnje inflacije v Izraelu

19. 01. 1998 10.08

V Izraelu so lani zabeležili sedemodstotno stopnjo inflacije, kar je najnižja vrednost v zadnjih 28 letih. Lanska inflacija za Izrael pomeni pomemben uspeh v njegovem dolgoletnem boju za znižanje inflacije na evropsko raven. Vendar pa ekonomisti menijo, da dosežen uspeh ne pomeni prevelikega razloga za zmagoslavje. Po njihovem mnenju je nižja inflacija namreč posledica počasnejše gospodarske rasti, k slabim rezultatom pa je še dodatno prispevala toga monetarna in fiskalna politika. "Cena, ki jo gospodarstvo plačuje za takšno inflacijo je zelo visoka, to je cena recesije, visoke nezaposlenosti, manjše produktivnosti in manjšega obsega novih naročil," poudarja predsednik Združenja proizvajalcev Izraela, Dan Proper. V državi so lani po predhodnih rezultatih zabeležili le 2,1-odstotno gospodarsko rast, kar je najnižja raven v zadnjih desetih letih.