toka

Odslej prepoved prehitevanja za tovornjake na AC med Šentiljem in Koprom
15. 01. 2021 07.52
Na avtocesti A1, to je med Šentiljem in Koprom, velja prepoved prehitevanja med 6. in 18. uro za težka tovorna vozila. Policija, ki je do zdaj nadzirala prepoved prehitevanja v prometnih konicah, bo izvedla poostren nadzor in ga ponavljala na območjih posameznih policijskih uprav.

Logar na OZP dobil zeleno luč za aktivnosti glede con v Jadranu
11. 01. 2021 18.11
Zunanji minister Anže Logar je članom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) za zaprtimi vrati predstavil ozadje in tudi prihodnje aktivnosti Slovenije glede načrtov sosednjih Hrvaške in Italije za razglasitev izključnih gospodarskih con v Jadranu. Člani OZP so te aktivnosti soglasno podprli, je pojasnila predsednica odbora.

Za 45-letnika usoden doma izdelan stroj. 'Te naprave so zelo nevarne'
17. 12. 2020 11.12
Policija opozarja, da so doma narejene naprave za žaganje in oblikovanje lesa zelo nevarne, zato je za delo z njimi potrebna velika previdnost. V Ravnah na Koroškem je ponoči umrl 45-letnik, podobna nesreča pa se je zgodila tudi maja na območju Prevalj.

Med hišnimi preiskavami zasegli orožje, pirotehnične izdelke in ukradene predmete
16. 12. 2020 11.49
Na območju Novega mesta in Trebnjega so v hišnih preiskavah zasegli številne predmete, tudi pištolo, bokser in devet nabojev. Zoper osumljence bodo podali kazenske ovadbe.

Sledilnik covid-19 ostal brez pomembnih podatkov
04. 12. 2020 11.26
"Včeraj smo bili obveščeni, da ne bomo več prejemali jutranjega zbirnega poročanja števila laboratorijsko testiranih in prvič pozitivnih vzorcev na SARS-CoV-2," so sporočili prostovoljci projekta Sledilnik covid-19, ki bodo tako izvzeti iz pomembnega podatkovnega toka. Kacin pojasnjuje, da je šlo za tehnično napako in bo že danes potekalo vse tako, kot mora.

Virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti
28. 11. 2020 07.24
Številni so sanjali, da bi upravljali z letalom in so poskusili najboljši približek tega - računalniške igre oziroma simulacije. A na svetu obstaja peščica ljudi, ki je naredila korak naprej in ustvarila pravi virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti.

Katere vrste megle poznamo in zakaj so oblačne noči toplejše od jasnih?
13. 11. 2020 07.00
Jeseni je naša zvesta spremljevalka megla, ki je v preteklih dneh prekrivala ne le naše kraje, ampak tudi večji del vzhodne in srednje Evrope. Nastanek megle je pri nas najpogosteje povezan z nočnim ohlajanjem. Takrat se hladen zrak iz okoliških pobočij steka v nižje dele površja, kjer se še nadalje ohlaja. Ker so noči v tem delu leta že dolge, sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, lahko rečemo, da nastanejo prava morja hladnega in vlažnega zraka, kar se je zgodilo tudi v tem tednu.

ESPN: Poleg Pochettina kandidat pri 'vragih' tudi Nagelsmann
06. 11. 2020 11.53
Po dveh zaporednih porazih, v Premier League je bil od Manchester Uniteda boljši Arsenal, v Ligi prvakov pa veliko bolj presenetljivo Istanbul Bašakšehir, naj na Old Traffordu še ne bi bili pripravljeni na zamenjavo glavnega trenerja članske ekipe Oleja Gunnarja Solskjaerja. Se pa v medijih že pojavljajo njegovi (morebitni) nasledniki.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

O opoziciji
10. 10. 2020 07.57
V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Končno poročilo o letalski nesreči pri Ajdovščini razkriva več nepravilnosti
08. 10. 2020 18.25
V letalu z ameriško registracijo, ki je bilo na poti iz Benetk v Leipzig, so bili trije potniki in pilot. Vsi štirje so bili nemški državljani. Nesreče nihče ni preživel, vzrok zanjo pa je bilo predvsem slabo vreme. Poročilo kaže tudi, da ni bilo vse izvedeno po predpisih, saj pilot ne bi smel leteti proti plačilu, prav tako letalo ni bilo primerno za letenje v takratnih vremenskih razmerah.

Filmarji pozivajo: Absurdno je, da se država ne drži svojih lastnih zakonov
08. 10. 2020 12.29
Na to, v kakšnih škripcih je slovenska filmska industrija, s svojevrstnim protestom opozarja filmska iniciativa. Trenutne razmere, ko filmski center že več mesecev ne more izplačevati sredstev za filmske projekte, so stanje samo poslabšale. Filmarji so državo pozvali k izpolnjevanju pogodbenih obveznosti, debirokratizaciji filmskega ustvarjanja in financiranja ter povišanju sredstev na obljubljenih 11 milijonov evrov.

Poljska ruskemu Gazpromu naložila plačilo 6,45 milijarde evrov kazni
07. 10. 2020 12.31
Poljski varuh konkurence je ruskemu Gazpromu naložil plačilo 6,45 milijarde evrov kazni zaradi načrtovane gradnje plinovoda brez potrebnih dovoljenj. Oglobil je tudi pet energetskih družb, ki so v sodelovanju z Gazpromom oblikovale konzorcij za financiranje projekta Severni tok 2. Regulator meni, da bi Severni tok 2 ogrozil konkurenco na trgu.

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami
04. 10. 2020 07.00
Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Antijanšizem kot politična platforma
20. 09. 2020 09.45
Pričakovanja javnosti od opozicijskih strank, ki naj bi predstavljale programsko alternativo aktualni vladi, s skrajno desno SDS na čelu, rastejo iz dneva v dan. V opozicijskih strankah se počasi, predvsem v stranki SD (prihajajoči kongres), vzpostavlja občutek, da antijanšizem ni zadostna politična platforma, na kateri bi lahko opozicijske stranke gradile kampanjo za naslednje volitve. To je sicer na mestu, ampak ali je zares tako?

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37
Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

Prva srednjesavska hidroelektrarna predvidoma leta 2024
18. 09. 2020 11.02
Koncesijo za izgradnjo hidroelektrarn na srednji Savi bodo s Holdingom slovenske elektrarne predvidoma podpisali 2. oktobra, je napovedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot prve, naj bi v približno 15 letih zgradili hidroelektrarne Suhadol, Trbovlje in Renke.

Ledeni plošči dveh najpomembnejših ledenikov na Antarktiki se pospešeno lomita
15. 09. 2020 16.03
Satelitski posnetki razkrivajo, da dva najpomembnejša ledenika na Antarktiki doživljata hitre spremembe in poškodbe na najbolj občutljivih delih, kar povzroča razpad oziroma lomljenje pomembnih ledenih plošč, ki ju podpirata. Propad ledenikov pa bi imel velik vpliv na dvig morske gladine po svetu.

V rudniški nesreči v Kongu najmanj 50 mrtvih
13. 09. 2020 09.16
V hudi rudniški nesreči v mestu Kamituga v Demokratični republiki Kongo je v petek umrlo približno 50 ljudi. Po trditvah mestnih oblasti naj bi se nesreča zgodila zaradi ugrezanja tal ob obilnem deževju, medtem ko nekateri domačini pričajo, da je predore v rudniku zlata zalila voda iz bližnje reke, ki je v deževju poplavila.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55
Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Kaj pomeni zastrupitev Navalnega za Severni tok 2?
08. 09. 2020 10.52
Bo zastrupitev ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega zadnji žebelj v krsto izgradnji plinovoda Severni tok 2, ki bo povezoval rusko in nemško obalo? Gradnji nasprotuje več vzhodnoevropskih držav ter ZDA, predvsem zaradi povečanja odvisnosti Evrope od ruskega plina. Po zastrupitvi Navalnega pa sedaj omahujejo tudi v Nemčiji, ki je vse do sedaj podpirala projekt.

Nemčija Rusiji zagrozila s sankcijami zaradi zastrupitve Navalnega
06. 09. 2020 14.28
Nemški zunanji minister Heiko Maas je zaradi zastrupitve ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega zagrozil Rusiji s sankcijami, če Moskva v kratkem ne bo pomagala razjasniti okoliščin njegove zastrupitve. V Moskvi so se nemudoma odzvali in Berlin obtožili, da se ne odziva na ruske prošnje in namerno zavlačuje preiskavo.

Policisti rešili 5-letno Cecilio, ki jo je veter odnesel proti odprtemu morju
26. 08. 2020 21.03
Deklica na napihljivem samorogu, ki jo je na odprto morje v Grčiji odnesel močan veter, na koncu pa jo je rešil trajekt, ni osamljen primer. O podobnem incidentu poročajo tudi iz ZDA. Policisti so rešili 5-letno deklico, ki jo je veter, prav tako z blazino, odnesel stran od obale. Oče jo je skušal rešiti, pri tem pa skoraj utonil.

Herojski portugalski predsednik: rešil dekleti, ki sta padli iz kanuja
17. 08. 2020 15.57
71-letni portugalski predsednik je med plavanjem opazil, da sta se dve mladi dekleti znašli v težavah. Prevrnil se jima je kanu, zaradi močnega toka, pa nista mogli splezati nazaj gor. Predsednik ju je uspel odvleči stran od toka in ju rešiti.

Zaradi Trumpa spremembe pravilnika o prhah: Moji lasje morajo biti popolni
13. 08. 2020 18.50
Ameriška vlada je po pritožbah predsednika Donalda Trumpa glede tega, da si zaradi prepočasnega toka vode ne more zadovoljivo umiti las, predlagala spremembo pravil, ki se nanašajo na prhe. S spremembami bi omogočili povečan pretok vode in s tem vplivali na regulativo, ki je prvenstveno namenjena varčevanju z vodo.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi
13. 08. 2020 12.32
"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18
Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Tudi MNZ preverja, kako je tekel postopek ob utonitvi dečka v Soči
05. 08. 2020 11.40
Na ministrstvu za notranje zadeve zahtevajo pisno pojasnilo o poteku postopka ob nedavni utopitvi 10-letnega dečka v Soči. Na novogoriški občini so medtem napovedali ukrepe za večjo varnost kopalcev, med drugimi postavitev stebričkov, s katerimi bodo označili vodostaj, ko elektrarna odpira zapornico. V Društvu primorskih arhitektov pa so do napovedanih rešitev kritični, saj da te "ne odpravljajo ekstremnih dnevnih nihanj vode, ki so temeljni vzrok teh utopitev".

Poljska zaradi Severnega toka 2 oglobila Gazprom
03. 08. 2020 18.22
Poljska je oglobila ruskega energetskega velikana Gazprom, ker se ni vključil v preiskavo s področja varstva konkurence pri projektu izgradnje plinovoda Severni tok 2. Globo je postavila v višini 48 milijonov evrov.