tople temperature

V Velikem slanem jezeru zabeležili zgodovinsko nizko raven vode
26. 07. 2021 21.20
Ameriško zvezno državo Utah pesti huda suša, zaradi česar se je vodna gladina v Velikem slanem jezeru spustila na rekordno nizko raven. Povprečna dnevna gladina vode je padla približno centimeter pod prejšnjim rekordom, ki je bil postavljen leta 1963.

Po vremensko pestrem koncu tedna so pred nami sončni in prijetno topli dnevi
19. 07. 2021 07.00
Po treh vremensko zelo pestrih dneh se je ozračje ponoči povsod umirilo. K nam se je razširilo območje visokega zračnega tlaka, tako da je pred nami večinoma suh in tudi precej sončen teden. Do vključno četrtka bodo nad nami pihali severni vetrovi, zato temperature v večjem delu Slovenije ne bodo presegle 30 stopinj Celzija, ob koncu tedna pa bomo prišli pod vpliv toplejšega jugozahodnika in vse bolj verjetno postaja, da nas bo zajel nov, že tretji letošnji vročinski val.

Za nami ena najtoplejših noči v zgodovini meritev
09. 07. 2021 07.30
Noč, ki je za nami, je bila marsikje ena najtoplejših v zgodovini meteoroloških meritev. Ponekod so se temperature le za krajši čas spustile pod 25 stopinj Celzija, zato lahko govorimo o t. i. tropski noči. Po podatkih Arsa so termometri ob šesti uri zjutraj največ, kar 24 stopinj Celzija, pokazali v Kopru, Slovenskih Konjicah in Jeruzalemu pri Ormožu. Le stopinjo manj so izmerili v Ljubljani, kjer je bila to že četrta tropska noč v letošnjem poletju. K tako visokim temperaturam sta najbolj pripomogla veter in oblačnost, ki se je ponoči pomikala čez Slovenijo.

Pred nami novo stopnjevanje vročine, temperatura morja se bliža 30 stopinjam Celzija
28. 06. 2021 07.15
Po tem, ko smo ob koncu tedna nekoliko lažje zadihali, nam bo v prihodnjih dneh spet bolj vroče. Proti našim krajem se namreč že drugič v tem mesecu širi vroč afriški zrak, kar pomeni, da se bomo od junija poslovili s hudo vročino, možni so celo novi junijski vročinski rekordi. Prave osvežitve nam v prihodnjih dneh ne bo nudilo niti morje. Po podatkih Arsa se namreč njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija, vse toplejše postajajo tudi celinske vode.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?
07. 06. 2021 10.21
7. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

Narobe svet: Ljubljana najhladnejša prestolnica, na severovzhodu Evrope vročinski val
19. 05. 2021 17.47
Skrajni severovzhod Evrope je zajel pravi vročinski val, saj so tam izmerili temperature čez 30 °C. Medtem je bila temperatura v Ljubljani ob 14. uri 9 °C, s čimer je bila Ljubljana najhladnejša prestolnica v celinskem delu Evrope. Tudi prihodnje dni ne bo nič topleje, kar pomeni, da snega še ne bo pobralo.

Po nekaj dneh poletnih temperatur se k nam vrača zima
02. 04. 2021 07.30
Ne glede na poletno tople popoldneve v zadnjih dneh, v najtoplejših krajih se je ogrelo celo do 28 stopinj Celzija, nas bo kmalu spet obiskala zima. Proti Sloveniji se namreč že spušča občutno hladnejši zrak, ki nam bo ob prazničnem koncu tedna prinesel za okoli 15 stopinj Celzija nižje temperature, še izrazitejšo ohladitev pa lahko pričakujemo v prihodnjem tednu, ko se bo meja sneženja marsikje spustila do nižin. Nekateri izračuni meteoroloških modelov kažejo sneženje celo na Primorskem.

Na ceste se vračajo motoristi. Katere zimske pasti prežijo nanje?
01. 03. 2021 20.27
Sončni, topli in vedno daljši dnevi na ceste privabljajo tudi vse več motoristov. Toda ceste so še vedno polne zimskih pasti: od udarnih jam, ki so jih za seboj pustile temperature pod lediščem, do peska, ki so ga cestarji posipali, da bi bila vožnja z avtomobili po snegu in ledu manj nevarna. Še ena past, ki vsako leto preži na neučakane motoriste, pa je dejstvo, da je po zimski sezoni njihova telesna pripravljenost občutno slabša.

Reševanje v Teksasu: 4000 otrplih želv umikajo v tople prostore
18. 02. 2021 12.02
Velik del ZDA je še naprej v primežu mraza, najhuje pa je v Teksasu, kjer tako nizkih temperatur niso vajeni in kjer je bilo v sredo brez elektrike tri milijone odjemalcev. Mraz je omrtvičil tudi morske želve, ki jih prebivalci Teksasa množično rešujejo in jih vozijo na toplo v konvencijski center turističnega kraja South Padre Island.

Nam La Niña prinaša mrzlo in belo zimo?
28. 11. 2020 09.28
Po skoraj desetletju je temperatura morja v ekvatorialnem delu Tihega oceana veliko hladnejša od povprečja, kar pomeni, da je prišlo do izrazitega pojava La Niñe. La Niña ima neposreden vpliv na območja ob Tihem oceanu, na vreme v Evropi pa vpliva bolj malo. Vseeno sta zadnji dve zimi v času izrazite La Niñe za razliko od lani in predlani postregli s kar nekaj mraza in snega, a dolgoročne napovedi se s tem ne strinjajo preveč.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
19. 11. 2020 00.15
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi -25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

Katere vrste megle poznamo in zakaj so oblačne noči toplejše od jasnih?
13. 11. 2020 07.00
Jeseni je naša zvesta spremljevalka megla, ki je v preteklih dneh prekrivala ne le naše kraje, ampak tudi večji del vzhodne in srednje Evrope. Nastanek megle je pri nas najpogosteje povezan z nočnim ohlajanjem. Takrat se hladen zrak iz okoliških pobočij steka v nižje dele površja, kjer se še nadalje ohlaja. Ker so noči v tem delu leta že dolge, sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, lahko rečemo, da nastanejo prava morja hladnega in vlažnega zraka, kar se je zgodilo tudi v tem tednu.

Imunski sistem jeseni
05. 10. 2020 00.15
Sezona prehladov in gripe je pred nami. S hladnejšim vremenom in začetkom šole je potrebno še toliko bolj poskrbeti za naše zdravje in pravilno delovanje imunskega sistema.

ANIMACIJA: Prihaja nov val padavin, v gorah bo zapadlo še veliko snega
27. 09. 2020 06.52
Po kratkotrajnem premoru nas bodo proti večeru od juga spet zajele padavine. Našim krajem se namreč iznad Tirenskega morja približuje ciklon, ki nas bo v noči na ponedeljek tudi prešel. Vremensko dogajanje bo zato kar pestro, saj se bodo spet pojavljali lokalno močnejši nalivi, prav tako bo prehodno zapihal okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja.

Vlada ne bo kupila merilnikov telesne temperature
25. 09. 2020 11.34
Vlada po zaključku avgustovskega javnega naročila ne bo kupila merilnikov telesne temperature, saj prispele ponudbe niso ustrezale tehničnim specifikacijam, ponudniki pa niso priložili zahtevanih certifikatov, izhaja iz objave na portalu e-naročanje. Z razpisom so želeli kupiti štiri statične in en prenosni sistem.

Obstaja življenje v oblakih, ki obdajajo Venero?
14. 09. 2020 18.05
Ali v gostih oblakih, ki prekrivajo Venero, obstaja življenje? To vprašanje si zdaj zastavljajo znanstveniki, ki so v atmosferi odkrili sledi plina fosfina. Njegove prisotnosti v ozračju Venere pa znanstveniki (še) ne morejo pojasniti.

Vročinski val se bo poslovil s prehodom izrazite hladne fronte
01. 08. 2020 07.01
Letošnji prehod iz julija v avgust zaznamuje vroče poletno vreme. Temperature so sicer še daleč od rekordov, a prenašanje vročine zaradi tega ni nič lažje, saj je v zraku veliko vlage. Ob vlažnem in vročem vremenu znoj iz našega telesa izhlapeva počasneje, zato občutimo višjo temperaturo, kot jo kažejo termometri. Prvi vročinski val letošnjega poletja se bo končal s prehodom izrazite hladne fronte na začetku prihodnjega tedna. Že pred fronto pa bodo od nedeljskega popoldneva naprej spet možna krajevna neurja z močnimi nalivi in tudi debelejšo točo.

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?
17. 04. 2020 06.45
Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Po več kot dveh tednih se bo spet ogrelo nad 20 stopinj Celzija
04. 04. 2020 06.45
Letošnji april se bo, kot kaže, izneveril tradiciji pregovorno najbolj muhastega meseca, saj nas bo sončno vreme verjetno spremljalo kar nekaj časa, zagotovo pa vsaj do velike noči. Ker se bo nad nami zadrževala suha zračna masa, bodo temperaturne razlike med nočjo in dnevom velike. Jutranje temperature bodo še blizu ledišča, občutno višje pa bodo dnevne temperature, ki bodo po več kot dveh tednih marsikje spet presegle 20 stopinj Celzija.

Prezgodnje prebujanje rastlin zaradi nadpovprečno toplega vremena
11. 03. 2020 10.16
Zaradi nadpovprečno tople zime lahko v naravi že nekaj časa opazujemo prezgodnje prebujanje rastlin. Potem ko so ponekod skoraj mesec dni prej kot običajno zacveteli zvončki, ki sodijo med prve znanilce pomladi, je skrb vzbujajoče predvsem prehitro cvetenje marelic in breskev.

Zlata lisica zaradi težav z vremenom znova v Kranjski Gori
07. 02. 2020 12.08
Organizatorji mariborske Zlate lisice so potrdili, da bodo morali tekmi svetovnega pokala alpskih smučark tudi letos izpeljati v Kranjski Gori. Kontrolor Mednarodne smučarske zveze Markus Mayr je po preložitvi končne odločitve v petek le potrdil, da snežna podlaga na Pohorju ne dovoljuje izvedbe tekem na najvišji ravni.

BLOG: Zoperstavite se gripi na naraven način
02. 02. 2020 12.52
Zmanjšajte nevarnost okužbe z izogibanjem bivanju v zaprtih prostorih, kjer je veliko ljudi, poskrbite za temeljito in pogosto zračenje prostorov, bodite redno fizično aktivni, uživajte kakovostno hrano in ne pozabite na redno umivanje. Poskrbite za zadostne ravni vitamina D, povečajte vnos vitamina B12 in vsem dobro znanega vitamina C, ki bo poskrbel za močan imunski sistem.

Helena Blagne uživa na Tajskem
22. 01. 2020 16.59
Slovenska pevska diva Helena Blagne si je v januarju privoščila zaslužene počitnice. 56-letnica je s svojimi sledilci na Instagramu delila utrinke z dopusta, kjer neizmerno uživa in si polni baterije za prihajajoče glasbeno ustvarjanje.

Neobičajno tople temperature: Moskovčani se sprašujejo, kje je prava, ruska zima
25. 12. 2019 14.11
Moskovčani se sprašujejo, kam je odšla tista prava, ruska zima? Temperature namreč letošnji december dosegajo rekorde – bile naj bi najvišje v zadnjih 133 letih. V tem letnem času običajno bele moskovske ulice, pa sneg v decembru še ni prekril.

Pester prehod fronte: nevihte, nalivi s točo in sneg
09. 11. 2019 07.01
Ponoči nas je prešla že druga fronta v tem tednu, ki je predvsem hribovitemu svetu zahodne Slovenije prinesla novo izdatnejšo pošiljko padavin. V alpskih dolinah je snežilo, na Goriškem pa je klestila drobna toča. V visokogorju nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov je medtem zapadlo še pol metra snega in tako skupna snežna odeja ponekod že presega meter. Kaj pa nas čaka v prihodnjih dneh?

ANIMACIJA: Do nedelje še sončno in toplo, v ponedeljek začetek občutne spremembe vremena
25. 10. 2019 10.00
Za ta čas nadpovprečno toplo obdobje z veliko sonca, ki smo ga deležni že od desetega oktobra, se počasi bliža h koncu. Pred vremensko spremembo nas čakajo še trije sončni in zelo topli dnevi, z novim tednom pa se začenja obdobje bolj razgibanega in predvsem občutno hladnejšega vremena, ki lahko prinese snežinke tudi nekaterim nižjeležečim krajem. Prva možnost za sneg blizu nižinam bo že sredi prihodnjega tedna.

Ali bo babjemu poletju sledila še topla zima?
25. 10. 2019 06.00
Zelo toplo vreme z dnevnimi temperaturami okoli 25 stopinj Celzija se kar nadaljuje in se bo končalo šele prihodnji teden. Podobno toplim obdobjem oktobra in novembra v preteklosti so si sledile zelo različne zime, imeli smo tople in suhe, nekaj je bilo tudi zelo hladnih z veliko snega. Dolgoročna napoved evropskega meteorološkega centra nam sicer napoveduje nekoliko pretoplo in povprečno namočeno zimo.

Še vsaj en teden babjega poletja s temperaturami tudi nad 25 stopinj Celzija
20. 10. 2019 07.00
Topel in vlažen zrak, ki k nam priteka iznad zahodnega Sredozemlja, bo v prihodnjih dneh zamenjal še toplejši in bolj suh zrak iz območja severne Afrike. Pričakujemo lahko veliko sonca in temperature, ki bodo ob popoldnevih presegale dolgoletno povprečje za skoraj 10 stopinj Celzija. Za ta čas zelo toplo vreme se bo nadaljevalo še vsaj en teden.

Pretresljive fotografije shujšane družine grizlijev
04. 10. 2019 18.08
Kanadski fotograf je posnel shujšano družino grizlijev, kako išče ribe v bližini obale Knight Inlet. Naravovarstveniki so zaskrbljeni, saj bi medvedi morali imeti v tem času že dovolj tolšče in biti pripravljeni na prezimovanje. Sprašujejo se, ali se ji bo sploh uspelo prebiti skozi to obdobje. Ob tem osvetljujejo še eno žrtev podnebnih sprememb – izginjanje populacije lososov.

Lahko globalno segrevanje povzroči novo malo ledeno dobo?
23. 08. 2019 06.00
Junij in julij sta bila na svetovni ravni najtoplejša v zgodovini meritev, zelo visoko se bo uvrstil tudi avgust. Sliši se zelo nenavadno, a ena od možnih posledic globalnega segrevanja bi lahko bila tudi nenadna ohladitev nad Evropo, kar bi glede na trenutne razmere občutili kot nekakšno malo ledeno dobo. Do nje bi lahko pripeljala popolna zaustavitev Zalivskega toka, kar se je v zgodovini človeštva najverjetneje že zgodilo, kljub temu pa zaradi pomanjkanja meritev v oceanih glede tega obstaja še veliko negotovosti.