trajnega

Obsodba naslija na Bližnjem vzhodu
04. 12. 2001 00.00
Ob zadnjih dogodkih na Bližnjem vzhodu je slovensko zunanje ministrstvo izrazilo zaskrbljenost nad stopnjevanjem sovražnosti v Izraelu in na okupiranih ozemljih ter obsodilo vse oblike terorizma in uporabo vojaške sile.

Poostritev nadzora na meji
29. 09. 2001 00.00
Kot del priprav na prihodnjo zunanjo mejo z EU, je vseh enajst policijskih uprav v Sloveniji začelo izvajati poostren nadzor na državnih mejah.

Jelinčič brez imunitete
26. 09. 2001 00.00
Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Parlamentarci ZRJ v Sloveniji
03. 09. 2001 00.00
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi jugoslovanska parlamentarna delegacija, ki se bo s slovensko delegacijo pogovarjala o dvostranskih vprašanjih.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Delovno omizje Pakta stabilnosti
14. 05. 2001 00.00
V uvodnem govoru četrtega srečanja prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo (PS) v Portorožu je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel povedal, da so kritične ocene delovanja PS in očitki o neučinkovitosti do neke mere upravičeni, saj gre za dolgoročno usmeritev delovanja, ki je bilo nepopolno do vključitve ZR Jugoslavije v PS. Ob tem je minister Rupel zavrnil potrebo po Balkanski konferenci oziroma nekakšni mirovni konferenci. V naporih za zagotavljanje trajnega miru in stabilnosti na Balkanu je izpostavil, da le dvig gospodarskega položaja in investicije predstavljajo možnost za končanje krize in za dobre dogovore med etničninmi skupnostmi.

Slovenija ob dnevu Evrope
09. 05. 2001 00.00
Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Podpora Makedoniji
05. 04. 2001 00.00
Obrambni ministri držav JV Evrope so se na izrednem razširjenem sestanku v Skopju v sklepni izjavi zavzeli za okrepitev sodelovanja med državami za dosego trajnega miru in gospodarske blaginje na območju. Potrdili so zavezanost spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti in nedotakljivosti mednarodno priznanih meja ter ostro obsodili vse oblike nasilja, ki resno ogrožajo mir, varnost in stabilnost v JV Evropi. Ostro so obsodili tudi teroristične dejavnosti oboroženih albanskih skupin v Makedoniji, izrazili pa trdno podporo suverenosti Makedonije in nedotakljivosti njenih meja, prav tako pa tudi njenemu načinu reševanja krize. Ob tem so še poudarili pomen političnega reševanja sporov.

Rupel začel obisk v ZDA
27. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je z udeležbo na konferenci o evropski varnosti po koncu hladne vojne na harvardski univerzi v Bostonu začel obisk v ZDA, med katerim se bo v sredo srečal z državnim sekretarjem Colinom Powellom. Poleg srečanja s Powellom Rupla čakajo še pogovori s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, namestnico pomočnika sekretarja za obrambo za evropsko politiko in politiko do zveze Nato Liso Bronson, republikanskim senatorjem iz Ohia Georgem Voinovichem in demokratsko senatorko iz New Yorka Hillary Clinton.

Zapatisti vkorakali v mehiško prestolnico
12. 03. 2001 00.00
Vodja zapatistov Marcos je v nedeljo zvečer po krajevnem času s svojimi pristaši vkorakal v središče mehiške prestolnice Ciudad de Mexico. Ob prihodu je Marcos poudaril, da se bori za socialno državo in pravice Indijancev, mehiško vlado pa je obtožil, da ignorira pozive upornikov za dosego trajnega miru. Po oceni organizatorjev se je na shodu zapatistev v Ciudad de Mexicu zbralo več kot 200.000 protestnikov. Policija je poročala o znatno manjšem številu, natančnih ocen pa še ni sporočila.

Nov incident ob meji z Makedonijo
07. 03. 2001 00.00
Ameriški vojaki sil KFOR so v današnjem streljanju blizu meje z Makedonijo ranili dva oborožena moška. Kot so sporočili ameriški pripadniki sil KFOR, je njihovo patruljo pri kosovski vasi Mijak blizu makedonske vasi Tanuševci, napadla skupina petih oboroženih moških. Vojaki KFOR so odgovorili na njihovo streljanje, pri tem pa ranili dva napadalca. Enega od ranjenih napadalcev so vojaki KFORja zasegli, drugi pa je z ostalimi pobegnil nazaj v Makedonijo. O narodnosti napadalcev KFOR ne poroča.

O slovensko-slovaških odnosih
17. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

Amnesty International ob obisku Seleznjova
30. 01. 2001 00.00
Amnesty International (AI) Slovenije in Hrvaške v skupni izjavi z obžalovanjem ugotavljata, da visoki slovenski predstavniki, ki so se včeraj v Ljubljani sestali s predsednikom ruske dume Genadijem Seleznjovom, visokemu ruskemu predstavniku niso omenili problema kršenja človekovih pravic v Rusiji. Seleznjov bo danes odpotoval v Zagreb, kjer se bo jutri srečal s hrvaškim vodstvom. AI Slovenije in Hrvaške pričakujeta, da bo na dnevnem redu pogovorov tudi vprašanje človekovih pravic v Čečeniji.

Jutri iztek roka
26. 12. 2000 00.00
Pred jutrišnjem iztekom roka za obnovitev bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj, ki ga je postavil ameriški predsednik Clinton, je izraelski premier v odstopu Barak pripravljen popustiti pri palestinski suverenosti

V eksploziji umrl član gibanja Fatah
17. 12. 2000 00.00
Ponoči je bil v kraju Kalandia, severno od izraelske prestolnice Jeruzalem, ubit Samih Marabi, član gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Okoliščine eksplozije še niso znane. Palestinske varnostne sile že preiskujejo incident, v katerega je domnevno vpletena izraelska obveščevalna služba, ne izključujejo pa možnosti, da je Marabi izdeloval bombo, ki je predčasno eksplodirala.

Clinton poziva k trajnemu miru
12. 12. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je med obiskom v Dublinu severnoirske protestante in katolike znova pozval, naj ne zapravijo možnosti za trajni mir. Dublin je prva postaja na Clintonovi tridnevni turneji, med katero bo poleg Belfasta obiskal še London. O težavah v severnoirskem mirovnem procesu se je pogovarjal z irskim premierom Bertiejem Ahernom, v Belfastu pa se bo sestal s predsednikom severnoirske vlade, protestantom Davidom Trimblom, in njegovim namestnikom, katolikom Seamusem Mallonom.

Podpisan protokol o prometu k Alpski konvenciji
31. 10. 2000 00.00
Zadnji dan 6. Alpske konference so ministri za okolje osmih alpskih držav podpisali protokol o prometu k Alpski konvenciji, v katerem se zavzemajo proti gradnji novih tranzitnih cest čez Alpe.

Slovenija podpira mirovna prizadevanja
18. 10. 2000 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da Slovenija pozdravlja rezultate bližnjevzhodnega vrha v egiptovskem Šarm el Šejku in upa, da bosta obe strani izpolnili obveznosti. Hkrati je v današnjem sporočilu za javnost izrazilo globoko obžalovanje in zaskrbljenost zaradi napetosti in spopadov med Izraelci in Palestinci, ki so v preteklih tednih terjali številne žrtve. Nadaljnje naraščanje napetosti ima lahko daljnosežne posledice za stabilnost celotne regije.

Pogovori Clintona z Barakom in Arafatom
11. 07. 2000 21.00
Izraelski premier Ehud Barak in palestinski voditelj Jaser Arafat sta danes v Camp Davidu pod pokroviteljstvom ameriškega predsednika Billa Clintona začela srečanje, na katerem bosta skušala doseči okvirni sporazum glede treh glavnih točk pogajanj: statusa Jeruzalema, umika judovskih naselbin s palestinskega ozemlja in vračanja palestinskih beguncev. Clinton naj bi se najprej ločeno sestal z obema voditeljema, nato pa bodo sledili skupni pogovori, je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Joe Lockhart.

Nadaljevanje čečenske vojne
08. 07. 2000 10.41
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je povedal, da se bo verjetno vojaška operacija ruskih sil v Čečeniji nadaljevati vse do zime, in da čečenski uporniki pripravljajo nove napade na ruske sile, ki naj bi jih med drugim izvedli tudi v prestolnici Grozni.

Neodvisno sodstvo
04. 07. 2000 18.21
Leto dni po tem, ko nas je obiskal ameriški predsednik Clinton, Slovenija gosti enega najuglednejših predstavnikov ameriškega sodstva vrhovnega sodnika Anthonya M. Kennedyja. Kennedy se je z ameriškim zveznim sodnikom Richardom G. Stearnsom danes udeležil okrogle mize z naslovom <I>Univerzalni vidiki neodvisnosti sodstva</I>. Kako doseči neodvisnost sodstva sta se danes, skupaj s slovenskimi uglednimi pravniki spraševala Kenenedy in Stears. Po mnenju zveznega sodnika je ključna beseda transparentnost, državljani pa morajo razumeti, da sodniki niso samo zato, da ščitijo njihove pravice. Javnost mora zaupati sodnikom tudi takrat, ko njihove odločitve niso najbolj priljubljene, je prepričan Kennedy. Problem ameriškega sodnega sistema pa je, da nimajo vsi sodniki trajnega mandata, tako kot v Sloveniji in imajo zato nekateri velike težave pri ponovni izvolitvi.

50. obletnica Schumanove deklaracije
09. 05. 2000 18.12
Osrednjo slovesnost ob 9. maju, Dnevu Evrope, in letošnji 50. obletnici Schumanove deklaracije so danes v Bruslju pripravili v Evropskem parlamentu, kjer sta poslance in goste, predvsem nekdanje vidne evropske politike, vključno z nekdanjim predsednikom Evropske komisije Jacquesom Delorsom in nekdanjim francoskim predsednikom Valeryjem Giscardom d'Estaingom, nagovorila predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine in predsednik Evropske komisije Romano Prodi.

Nov krog mirovnih pogajanj
01. 05. 2000 12.28
Palestinski in izraelski pogajalci danes v letovišču Eilat nadaljujejo mirovna pogajanja, s katerimi bodo v naslednjih dveh tednih skušali doseči dogovor o okvirnem mirovnem sporazumu.

Jordanski kralj končal obisk v Izraelu
23. 04. 2000 17.46
Jordanski kralj Abdulah II. je končal obisk v izraelskem pomorskem oporišču Eilat ob Rdečem morju, kjer se je z izraelskim premierom Ehudom Barakom pogovarjal o poteku bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Jordanski kralj je Izrael in Palestince pozval, naj čimprej dosežejo sporazum o trajni in mirni rešitvi odprtih vprašanj. Barak pa je ponovil, da Izrael bližnjevzhodni mirovni proces ocenjuje kot ''zgodovinsko priložnost za oblikovanje trajnega miru s sosedi''.

Vrh Severne in Južne Koreje
10. 04. 2000 14.19
Predsednika Severne in Južne Koreje Kim Jong-Il in Kim Dae-Jung bosta od 12. do 14. junija v Pjongjangu organizirala srečanje na vrhu, so danes sporočili iz prestolnic obeh Korej. Srečanje naj bi predstavljalo velik korak k trajajočemu miru na Korejskem polotoku.

Rusija kaznovana zaradi Čečenije
07. 04. 2000 21.37
Potem, ko je parlamentarna skupščina Sveta Evrope zaradi trajnega kršenja človekovih pravic v Čečeniji ruskim delegatom odvzela pravico glasovanja in začela postopek za izključitev Rusije, se je uradna Moskva odločila, da prepove vse nadaljnje obiske predstavnikov Sveta v Rusiji. Zunanji minister Igor Ivanov pa je poudaril, da se bo Rusija še naprej borila proti čečenskim teroristom.

SE Rusiji odvzel pravico glasovanja
06. 04. 2000 22.22
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) je zaradi trajnega kršenja človekovih pravic v Čečeniji ruskim poslancem odvzela pravico do glasovanja v skupščini in zahtevala takojšnjo uvedbo postopka o izključitvi Rusije iz SE. 18 ruskih parlamentarcev pa je iz protesta proti ukrepom PS SE med glasovanjem zapustilo plenarno dvorano v Strasbourgu.

Višje provizije za plačilo položnic
29. 03. 2000 15.47
S 3. aprilom se bo v Novi Ljubljanski banki (NLB) spremenil način obračunavanja provizij za plačilo položnic. Doslej so stranke plačevale provizijo odvisno od zneska na položnici, od aprila dalje pa bo banka zaračunavala provizijo po vnaprej določeni fiksni ceni. Za plačilo položnice na bančnem okencu bo po novem treba odšteti 200 tolarjev, medtem ko je provizija doslej znašala najmanj 60 in največ 1000 tolarjev, vmesna provizija pa odstotek zneska.

Chen Shui-bian novi tajvanski predsednik
18. 03. 2000 16.52
Chen Shui-bian, kandidat opozicijske Demokratske napredne stranke in zagovornik neodvisnosti Tajvana, je po uradnih rezultatih zmagal na današnjih predsedniških volitvah, je sporočil predsednik osrednje volilne komisije Huang Shi-cheng. Chen je dobil 39,3 odstotka glasov in s tem prepričljivo premagal oba tekmeca, neodvisnega kandidata Jamesa Soonga, ki je zbral 36,8 odstotka glasov, in tajvanskega podpredsednika in kandidata vladajoče stranke Kuomintang Liena Chana, ki so mu tajvanski volilci namenili 23,1 odstotka glasov.

Robertson za iskanje vojnih zločincev
13. 03. 2000 18.59
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je med današnjim obiskom v Sarajevu napovedal, da se bo iskanje oseb, obtoženih vojnih zločinov, nadaljevalo. ''Trajnega miru ne bo, dokler ne bodo vsi obtoženi privedeni pred sodišče,'' je poudaril Robertson.