trajnega

Na ljubljanskih Žalah slovo od Janeza Zemljariča
06. 01. 2023 13.10
Na ljubljanskih Žalah so pokopali politika, pravnika in gospodarstvenika Janeza Zemljariča. Po odločitvi vlade je pogreb potekal z vojaškimi častmi. To odločitev so v SDS označili kot posmeh trpljenju številnih žrtev zločinskega delovanja Udbe.

Janeza Zemljariča bodo pokopali z vojaškimi častmi
05. 01. 2023 13.13
Vlada je odločila, da se za preminulega Janeza Zemljariča organizira pogreb z vojaškimi častmi. Pogreb pokojnika bo organiziran v skladu s pravili službe v Slovenski vojski.

Beg na varno: vlagatelji s kripto borz umikajo rekordne količine kovancev
12. 12. 2022 10.53
Vlagatelji umikajo rekordne količine bitcoinov s kripto borz, saj propad FTX Sama Bankman-Frieda sproža strahove glede varnosti njihovih sredstev, poroča Financial Times. Ko gre za kripto valute, naj bi bilo po mnenju nekaterih analitikov burno tudi prihodnje leto.

Ameriška vojna mornarica: 'Živjo, Koper!'
06. 12. 2022 08.15
"Česa takega v Luki Koper ne vidite vsak dan!" je zapisala ameriška ambasada v Sloveniji. Koprsko pristanišče je namreč pred dnevi dobilo prav poseben obisk. "Živjo Koper! Ta obisk je priložnost za krepitev trajnega odnosa med ZDA in Slovenijo," je sporočilo poveljstvo ameriških pomorskih sil Evropa-Afrika. Gre za vojaško križarko USS LeyteGulf (CG 55).

Reaktor na igrišču za skvoš: 80 let od prve nadzorovane verižne reakcije
02. 12. 2022 10.25
Jedrski reaktor, v katerem je prvič potekala kontrolirana verižna reakcija na svetu, je bil velika kopa, sestavljena iz opek čistega grafita in jedrskega goriva v obliki naravnega kovinskega urana. Kopa CP-1 je stala v prostoru zaprtega igrišča za skvoš, ki se je nahajal pod tribunami univerzitetnega atletskega stadiona. Človeštvo je takrat naredilo zelo pomemben korak v razvoju znanosti in tehnologije, s katero danes proizvaja že desetino električne energije na vsem svetu.

Varnostni svet v svetu nevarnosti
19. 11. 2022 17.12
Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00
Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Opustošeno, izropano območje, ki pa se veseli: Čudež je, da sem tukaj
12. 11. 2022 09.27
V ukrajinski regiji Herson je odhod ruske vojske Ukrajincem prinesel veliko veselja. Čeprav v Kijevu ostajajo previdni, izpostavljajo, da se vojna nadaljuje, analitiki pa opozarjajo, da bi lahko šlo tudi za past, domačini praznujejo, saj so po dolgem obdobju dočakali nekaj olajšanja. Praznovanja so potekala tudi drugod po državi, med drugim v Kijevu in Odesi.

V Sočiju dogovor Armenije in Azerbajdžana o Gorskem Karabahu
01. 11. 2022 16.15
Voditelja Armenije in Azerbajdžana sta se na ponedeljkovem vrhu, ki je potekal v ruskem Sočiju ob posredovanju ruskega predsednika Vladimirja Putina, dogovorila, da državi ne bosta uporabili sile za rešitev spora o Gorskem Karabahu.

Kdo so kibernetski vojaki, ki branijo Ukrajino?
31. 10. 2022 10.49
Rusom, kljub napovedim analitikov, ni uspelo uničiti ukrajinskih računalniških sistemov z obsežnimi kibernetskimi napadi. Ukrajini namreč pomaga tudi malce manj znana enota ameriške vojske, ki je specializirana prav za kibernetske napade. BBC je dobil ekskluziven dostop do teh kibernetskih operaterjev.

Oktobra na letni ravni 9,9-odstotna inflacija
28. 10. 2022 10.43
Slovenija je oktobra na letni ravni zabeležila 9,9-odstotno inflacijo. Ta se je tako po več mesecih spustila pod 10 odstotkov. K letni rasti cen so največ prispevale podražitve hrane, goriv in energije. Na mesečni ravni je bila inflacija 0,8-odstotna, najbolj sta nanjo vplivali sezonska zamenjava oblačil in obutve ter dražja hrana.

'Sedimo pred zaslonom, se prepiramo z ljudmi na internetu in doniramo denar'
19. 10. 2022 07.19
Vojna v Ukrajini je nedvomno tudi vojna spletnih trolov. To je sicer povsem nepresenetljivo dejstvo, navsezadnje je prav Rusija tista, ki že leta strateško širi dezinformacije, med bolj razvpitimi primeri so bile farme trolov v Sankt Peterburgu, od koder so v svet pošiljali novice pred ameriškimi predsedniškimi volitvami leta 2016. A če so včasih Rusi nesporno vodili v tekmi trolov, so v času ukrajinske vojne naleteli na dostojne nasprotnike, ki jih premagujejo v njihovi lastni igri.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Nobelovo nagrado za mir prejeli Aleš Bjaljacki ter organizaciji za človekove pravice
07. 10. 2022 06.45
Nobelovo nagrado za mir letos prejmejo beloruski aktivist Aleš Bjaljacki ter organizaciji za človekove pravice Memorial iz Rusije in Center za državljanske svoboščine iz Ukrajine, je sporočil Nobelov odbor. V obrazložitviso tudi izpostavili, da prejemniki predstavljajo civilno družbo v svojih domovinah in da že leta zagovarjajo pravico do kritike oblasti in zaščite temeljnih pravic državljanov. Močno si prizadevajo za dokumentacijo vojnih zločinov, kršitev človekovih pravic in zlorab oblasti. Skupaj dokazujejo pomen civilne družbe za mir in demokracijo, so ob razglasitvi nagrajencev izpostavili v odboru.

Nobelova nagrada za literaturo francoski pisateljici Annie Ernaux
06. 10. 2022 13.09
Nobelovo nagrado za književnost letos prejme francoska pisateljica Annie Ernaux. Švedska akademija je omenila, da je nagrado prejela "za pogum in ostrino, s katerima razkriva korenine, odtujenost in kolektivne omejitve osebnega spomina".

'Če bodo države zasledovale imperialne ambicije, bo ogroženo bistvo ZN'
21. 09. 2022 19.13
Predsednik ZDA Joe Biden je nastop na zasedanju Generalne skupščine ZN izkoristil za oster napad na Rusijo in njenega predsednika Vladimirja Putina. Rusijo je obtožil, da želi z vojno ukiniti pravico Ukrajine do obstoja kot države in naroda ter s tem kršenja osnovnih postulatov Ustanovne listine ZN. Prav tako je bil oster glede Putinovih jedrskih groženj. Biden je sicer dejal, da si ZDA ne želijo konflikta s Kitajsko.

Izpraznjene hrvaške police: živila imajo, a jih nočejo prodajati po nižjih cenah
13. 09. 2022 10.32
V nekaterih trgovinah na Hrvaškem so po znižanju in omejitvi cen za nekatera osnovna živila ta umaknili s trgovskih polic. Trgovci jih ne želijo prodajati po nižji ceni zaradi pričakovanih izgub, poleg tega pa s tem kršijo zakon, ki določa, da se izdelkov ne sme prodajati po nižji ceni od nabavne, trdijo v Zvezi združenj malih trgovcev Hrvaške.

V Istri začeli čezmejni projekt sodelovanja ob množičnih nesrečah
09. 07. 2022 14.58
V Istri so začeli z evropsko sofinanciranim projektom Max Aid, s katerim se bodo v primeru množičnih nesreč čezmejno povezali z zdravstvenimi ustanovami na hrvaškem delu polotoka. Projekt je vreden nekaj več kot 440.000 evrov, s pridobljenimi izkušnjami želijo pomagati tudi obmejnim krajem na območju Kvarnerja.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci
03. 07. 2022 15.32
Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'
14. 06. 2022 07.33
Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam
13. 06. 2022 19.00
Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Asta Vrečko namerava kulturi 'povrniti nekdanji ugled in veljavo'
31. 05. 2022 19.08
Kandidatka za ministrico za kulturo Asta Vrečko je na predstavitvi pred pristojnim odborom DZ med prednostnimi nalogami izpostavila izgradnjo razvojne, sodobne in vključujoče kulturne politike, ureditev področja medijev in samozaposlenih ter okrepitev sistemskega vlaganja v kulturo.

Odbor za zunanjo politiko podprl predstavitev Fajonove
30. 05. 2022 06.17
Kandidatka za zunanjo ministrico Tanja Fajon je uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom DZ za zunanjo politiko. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, šest jih je bilo proti. Največ vprašanj so ji poslanci zastavili glede odnosov s Hrvaško in vojne v Ukrajini.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti
20. 05. 2022 09.00
Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Uefa in Conmebol odprla skupno pisarno v Londonu
04. 04. 2022 15.58
Predsednik Conmebola Alejandro Dominguez in predsednik Uefe Aleksander Čeferin sta v ponedeljek odprla skupno pisarno v Londonu, ki bo namenjena zastopanju sestrskih konfederacij v skupnih projektih, vključno s tekmovanji. Prvo bo na sporedu že 1. junija letos, ko se bosta na slovitem Wembleyju pomerila Italija in Argentina.

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga
12. 01. 2022 08.39
Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Papež za novo leto: Poškodovati žensko pomeni užaliti Boga
01. 01. 2022 17.10
Papež Frančišek je svoje novoletno sporočilo izkoristil za poziv h končanju nasilja nad ženskami. Papež je bil pri današnji maši videti v dobri formi, potem ko se je v petek zvečer v zadnjem trenutku odpovedal vodenju tradicionalne večernice v baziliki svetega Petra.

'Kljub naporom za dialog med narodi se krepi oglušujoči hrup vojn in spopadov'
30. 12. 2021 13.35
Papež Frančišek je poslanico ob prihajajočem svetovnem dnevu miru, ki ga Katoliška cerkev obeležuje 1. januarja, naslovil Dialog med generacijami, izobrazba in delo: sredstva za vzpostavitev trajnega miru. V njej se ukvarja z vprašanji, ki se dotikajo solidarnosti med generacijami in vere v skupno prihodnost v miru.

Letos 4,9-odstotna inflacija, največ na račun goriv
30. 12. 2021 11.04
V Sloveniji so se cene letos zvišale za 4,9 odstotka. Na inflacijo so najbolj vplivale višje cene naftnih derivatov – dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka. Decembra se cene v mesečni primerjavi v povprečju niso spremenile.