trajnostni

Odprta kuhna se vrača v petek
15. 05. 2021 08.51
Kulinarična tržnica Odprta kuhna bo v petek odprla svojo deveto sezono na Pogačarjevem trgu v Ljubljani. Organizatorji so prihajajočo sezono zasnovali kot platformo za podporo gostinstvu, ki ga je epidemija covida-19 izredno prizadela, so sporočili.

Vrača se Odprta kuhna, organizatorji obljubljajo: Držali se bomo vseh ukrepov
13. 05. 2021 14.57
Ob napovedanem sproščanju ukrepov se 21. maja na Pogačarjev trg v Ljubljani vrača tudi priljubljena kulinarična tržnica Odprta kuhna. Kot so sporočili organizatorji, bo potekala "ob sončnih petkih med 10. in 21. uro". V deveti sezoni so jo zasnovali kot platformo za podporo gostinstvu, eni najbolj prizadetih panog v koronakrizi. "Hkrati ostajamo zavezani trajnostni naravnanosti in obiskovalce pozivamo k upoštevanju ustreznih ukrepov, s katerimi bodo težko pričakovana petkova druženja varnejša in bolj sproščena," so zapisali.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'
12. 05. 2021 14.20
12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Ko odpadna plastična embalaža ponovno zaživi
12. 05. 2021 00.15
V naravi plastika ni ogrožena vrsta, ampak se njena razširjenost le še povečuje. Tudi slovenski potrošnik kljub dobri ozaveščenosti o odpadni plastiki, na račun lagodja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja. Ker je plastika ena izmed najbolj razširjenih materialov na svetu, je utopično pričakovati, da bi jo lahko popolnoma nadomestili, zato je pomembno, da krepimo našo odgovornost in zavedanje o njeni uporabi.

Leben se vrača v politiko: 'Dovolj je bilo besed, zavajanj in umetnih delitev'
08. 05. 2021 15.12
Zaživela je Stranka zelenih dejanj (Z.DEJ) – njeno vodenje je pričakovano prevzel njen pobudnik, nekdanji okoljski minister Jure Leben, ki je kot temeljne vrednote stranke izpostavil svobodo, strpnost, demokracijo in spoštovanje. Po njegovih ocenah je v politiki čas za menjavo generacij. Glede sodelovanja s trenutno vladno garnituro je dejal, da je to za zdaj lahko bolj negativno kot proaktivno, saj ne vidi podlag že na področju vrednot, še posebej pa ne, kar se tiče zakona o vodi.

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja
05. 05. 2021 10.16
Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

Banki JP Morgan po financiranju neuspešne Superlige nižja ocena trajnosti
21. 04. 2021 20.48
Agencija za trajnostni razvoj je po tem, ko je bilo razkrito, da ameriška banka JP Morgan Chase financira neuspeli poskus vzpostavitve evropske Superlige, banki znižala oceno trajnosti. Standard Ethics, ki podjetja ocenjuje na podlagi njihove trajnosti in temelji na bonitetnih agencijah, je kritiziral tako nogometne klube, ki so podprli novo nogometno ligo, kot tudi banko.

Vsak Slovenec zavrže povprečno 12 kilogramov oblačil na leto
21. 04. 2021 20.12
Hitra moda je poceni, vendar ali se kdaj vprašamo, kako visoko ceno pravzaprav plačujejo tisti, ki jo izdelujejo? Podatki kažejo, da vsak Evropejec na leto v povprečju zavrže 11 kilogramov oblačil. Vsak Slovenec celo dober kilogram več. S tem se ukvarjajo na Zavodu za pravično trgovino, ki pravijo: proizvajalcem je treba plačati toliko, kolikor si zaslužijo za svoje delo.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13
146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Zasegli nezakonito nabrane velikanske školjke v vrednosti 20 milijonov evrov
17. 04. 2021 12.52
Na Filipinih je bilo v eni največjih tovrstnih operacij v državi zaseženih približno 200 ton velikanskih školjk v vrednosti več kot 20 milijonov evrov (25 milijonov dolarjev). Večina vrst velikanskih tropskih školjk na svetu živi prav na Filipinih, v petek so jih ukradli z območja v zahodni provinci Palawan, ki velja za krivolovsko žarišče.

Najbogatejši bi morali za boj s podnebnimi spremembami korenito spremeniti življenjski slog
13. 04. 2021 09.35
Najbogatejši bodo morali korenito spremeniti svoj življenjski stil, če se želimo uspešno spopasti s podnebnimi spremembami, ugotavlja poročilo cambriške komisije za trajnostni razvoj in spreminjanje vedenja. 'Elita onesnaževalcev' oz. najbogatejših pet odstotkov je k rasti emisij v 25 letih prispevala kar 37 odstotkov.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Europark z največ električnimi polnilnicami na enem mestu postaja središče trajnostne mobilnosti v Mariboru
26. 03. 2021 00.15
Europark Maribor postaja središče trajnostne mobilnosti v Mariboru, saj so odprli kar deset novih električnih polnilnic, kar je največ na enem mestu v štajerski prestolnici.

Šimundža podaljšal pogodbo z Muro
25. 03. 2021 13.19
Slovenski nogometni trener Anže Šimundža je podaljšal pogodbo z nogometnim prvoligašem Muro iz Murske Sobote. Mariborski trener je podpisal novo dvoletno pogodbo z NŠ Mura, ki velja do konca sezone 2022/23.

Organizacije za svobodo medijev: Vzdušje za kritične medije se v Sloveniji poslabšuje
17. 03. 2021 10.57
Mednarodni inštitut za tisk ter še pet vodilnih organizacij za svobodo medijev in novinarskih organizacij v Evropi je v pismu Evropski komisiji izrazilo zaskrbljenost zaradi poslabšanja svobode medijev v Sloveniji in vnovičnih napadov premierja Janeza Janše na neodvisnost Slovenske tiskovne agencije.

Organizacije za svobodo medijev zaskrbljene zaradi razmer v Sloveniji
16. 03. 2021 16.50
Mednarodni inštitut za tisk (IPI) ter še pet vodilnih organizacij za svobodo medijev in novinarskih organizacij v Evropi je v pismu Evropski komisiji izrazilo zaskrbljenost zaradi zmanjšanja svobode medijev v Sloveniji in vnovičnih napadov premierja Janeza Janše na neodvisnost Slovenske tiskovne agencije (STA).

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...
15. 03. 2021 07.44
Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

Direktor kranjskega turizma: Epidemija nas je postavila na točko nič
13. 03. 2021 15.38
"Gremo v Kranj! je včasih pomenilo, da smo šli čez mestno jedro po nakupih, v soboto na tržnico, zvečer v mesto na druženje po številnih barih in želim si, da bi ta fraza bila spet bolj pogosto uporabljena na ta način," pravi Klemen Malovrh, direktor kranjskega turizma. Epidemija je močno zarezala v to panogo, a volja za okrevanje je močna. V načrtih za prihodnost sta med drugim odprtje zvonika cerkve sv. Kancijana za obiskovalce in ureditev kanjona Kokre, kjer bo zrasla kranjska plaža, neizkoriščenega potenciala pa je še veliko.

Moje delo je skrbno čuvati skrivni recept za Cockto, to je moja stvar
07. 03. 2021 00.15
Pomembno je, da to, kar delaš, rad delaš, pravi Alenka Bučuk Dreu, vodja razvoja in proizvodne kakovosti pri podjetju Atlantic Droga Kolinska. To je namreč osnova, da si lahko uspešen, avtentičen in srečen. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako jo Cockta spremlja vsak dan, kako živi svoje poslanstvo in skrbno varuje skrivnostno recepturo.

Jan Janežič in Kristian Tomasović
22. 02. 2021 05.30
Janko in Kiki sta iz Ljubljane. Združuje ju šola, nogomet in ljubezen do nogometa. Jan se lahko pohvali tudi kot občasni frizer: »Postrigel sem že okoli 15 ljudi.« Jan se je nad kuhanjem navdušil med prvo karanteno, ko sta starša hodila v šolo. In trema pred začetkom šova? Zdi se, da je nimata, saj pravita, da sta bila 'izklesana za kamero'.

Afera SRIPT: 29 hišnih preiskav, 78 preiskovalcev, osumljenih 14 oseb
18. 02. 2021 08.31
Policija nam je potrdila, da je NPU v sodelovanju z ljubljanskimi in koprskimi kriminalisti opravil 29 hišnih preiskav na območju petih policijskih uprav. Povezane so s projektom SRIPT, v katerega je vpletena tudi nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Hišno preiskavo so opravili tudi pri njej, je potrdila Pivčeva, ki pravi, da bo le končana preiskava potrdila, da v primeru ni storila nič nezakonitega. Osumljenih je sicer 14 fizičnih in ena pravna oseba.

Tik Kobarid praznuje 70 let
16. 02. 2021 12.33
V nedeljo je minilo 70 let od ustanovitve podjetja Tik Kobarid. Ustanovljeno je bilo kot podjetje za izdelavo igel, danes pa se ukvarja s proizvodnjo medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo in predstavlja največjega proizvajalca tega blaga v Sloveniji. Za njimi je rekordno poslovno leto.

Plinska ploščad Ivana D še vedno čaka na 'rešitev'
09. 02. 2021 10.12
Dva meseca je minilo odkar je izginila in potonila plinska ploščad v Jadranskem morju. Čeprav so Ivano D našli na dnu morja, za zdaj ostaja tam. Trenutno namreč načrtujejo sanacijo, vzporedno z njo pa tudi 'reševanje' platforme iz morskih globin. Kljub temu, da v morju prispeva k povečanju lokalne biotske raznovrstnosti, na dnu morja po predpisih ne more ostati.

V Iskratelu ostro ob Darsovem izboru na razpisu za elektronsko vinjeto
01. 02. 2021 16.24
V kranjskem Iskratelu so se ostro odzvali na Darsovo odločitev, da za vzpostavitev sistema elektronskih vinjet izbere slovaško družbo Skytoll, dve ostali ponudbi, tudi ponudbo Iskratela z madžarskima partnerjema, pa označi za nedopustni. Kot napovedujejo, se bodo gotovo pritožili. Resno razmišljajo tudi o selitvi sedeža v tujino. Medtem iz družbe SkyToll sporočajo, da bo Slovenija z njihovo tehnologijo dobila rešitev, "ki je zanesljiva, prijazna do uporabnika in cenovno ugodna".

Ljubljančani izbrali vroče točke: želijo si manj asfalta in več dreves
20. 12. 2020 18.26
Avgusta so prebivalci Ljubljane v anketi Vroče točke, ki jo je zasnoval urbanistični studio prostoRož, oddali 700 glasov in označili območja, kjer je po njihovem mnenju poleti prevroče. Rezultati raziskave kažejo, da Ljubljančani zaradi vročine spreminjajo svoje poti, se izogibajo nekaterim ulicam in si želijo več dreves. Na MO Ljubljana že izvajajo ukrepe za blažitev podnebnih sprememb – na Celovški, eni od lokacij z največ glasovi, bodo letos zasadili drevored 50 lip.

Vse pripravljeno na prihod Uberja, a poznavalci svarijo pred uničenjem celotne panoge
11. 12. 2020 19.22
Taksi prevozi so tik pred veliko spremembo. Vlada je namreč potrdila spremembo zakona, ki tlakuje prihod Uberju in podobnim platformam za prevoz potnikov. Taksist bo po novem lahko vsak voznik z limuzino, za vožnjo ne bo več potreben taksimeter, saj se bo obračunavala prek aplikacije. Storili smo pomemben korak k digitalizaciji, je prepričan prometni minister, a poznavalci svarijo pred zlorabami, uničenjem celotne panoge, porastom cen in padcem kakovosti storitev.

Evropska komisija potrdila dogovor s Pfizerjem in BioNTechom o nakupu cepiva
11. 11. 2020 13.45
Evropska komisija je potrdila dogovor s Pfizerjem in BioNTechom o nakupu 200 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19 z možnostjo nabave dodatnih 100 milijonov odmerkov, ko bo cepivo odobreno in preverjeno. Dogovor naj bi članicam EU omogočil nakup cepiva v skladu z njihovimi potrebami. Medtem iz Rusije poročajo, da je podobno učinkovito tudi njihovo cepivo Sputnik V.

Po srečanju s Picigo: 'Jutri se prepišem in začnem znova'
18. 10. 2020 07.00
Študenta Gaj Herman in Teja Podjed se želita v življenju ukvarjati s turizmom. Njun prvi izziv je vedeti, kako čim bolje začeti s tako potjo. Zdelo se nam je, da bi bil Dimitrij Piciga primeren sogovornik zanju, zato smo ju povezali z njim na kavi. Današnja zgodba ima razplet, ki ga sprva ni nihče pričakoval.

'Umestitev 38 odstotkov Slovenije pod Naturo 2000 je bila strel v koleno'
16. 10. 2020 17.23
Razglasitev 38 odstotkov ozemlja Slovenije za področje Nature 2000 je bila strel v koleno, je ocenil premier Janez Janša po vrhu EU v Bruslju, ki je med drugim razpravljal o podnebnih ciljih. Poudaril je, da bodo podprli le cilje, ki jih bodo lahko dejansko izvajali, pri čemer ne nameravajo za to plačati trikrat več kot kje drugje.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita
16. 10. 2020 13.16
Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.