trajnostni

HSE vrnil dodatnih 100 milijonov evrov državne pomoči
21. 12. 2023 10.56
Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra lani vrnil dodatnih 100 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 342 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 150 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili v letu 2024.

Slovenija podprla predlog uredbe o odpadni embalaži
19. 12. 2023 10.18
Dogovor o predlogu uredbe o embalaži in odpadni embalaži, ki so ga v Bruslju dosegli okoljski ministri EU, je podprla tudi Slovenija. V okviru zasedanja, ki se ga je udeležil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl, so poleg tega razpravljali o zakonodaji o zdravju tal in vzpostavitvi sistema za spremljanje gozdov.

Dance čaka nov 'zeleni davek': plačali ga bodo ob nakupu letalske karte
17. 12. 2023 09.29
Dance z letom 2025 čaka nov davek. Da bi pomagali financirati prehod letalske industrije na okolju prijaznejše prakse, bo letalskim vozovnicam dodan 'zeleni davek'. Koliko bo znašal?

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije
13. 12. 2023 12.45
Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Zdravstvo po meri človeka
11. 12. 2023 00.15
Sistemske spremembe v zdravstvu in moderen, učinkovit in vzdržen sistem lahko dosežemo s sodelovalnim pristopom, enotno vizijo in ustreznim vodenjem.

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja
07. 12. 2023 14.27
Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Tako prepoznate okolju prijaznejšo embalažo
07. 12. 2023 00.15
Po podatkih Statističnega urada smo v Sloveniji v letu 2022 v gospodinjstvih ustvarili kar 648.000 ton komunalnih odpadkov (307 kg na prebivalca), od tega 136.828 ton odpadne embalaže, kar znaša v povprečju 65 kg na prebivalca. V nadaljevanju najdete nekaj napotkov, kako lahko količino še zmanjšate.

'Skupaj z uničenjem so poplave prinesle tudi val solidarnosti'
05. 12. 2023 07.16
Moč skupnega dela je geslo današnjega mednarodnega dne prostovoljstva. Kako prikladno za letošnje leto, ko so v trenutkih najhujše naravne nesreče, ki je v začetku letošnjega avgusta prizadela Slovenijo, situacijo na terenu reševali prav prostovoljci. "Skupaj z uničenjem so poplave prinesle tudi val solidarnosti. Nesebična pomoč številnih je izpostavila pomen prostovoljstva, ki sicer pogosto ostane skrit pod površjem," je dejal izvršni direktor Slovenske filantropije Franci Zlatar.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji
29. 11. 2023 07.52
Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Z Mojo dejavnostjo do odličnega izgleda tudi po praznikih
29. 11. 2023 00.15
Ste nov ponudnik dejavnosti na trgu? Morda ste prisotni že nekaj časa, pa se odločate, da bi svojo prepoznavnost na trgu radi povečali in nadgradili? V nadaljevanju si preberite, kako to storiti.

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?
22. 11. 2023 17.58
Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

Kralj Karel III. južnokorejskim zvezdnicam Blackpink: Občudujem vas
22. 11. 2023 16.10
V Buckinghamski palači se je odvila slavnostna večerja v čast južnokorejskemu predsedniku in njegovi ženi, ki sta obiskala Veliko Britanijo. Kralj Karel III. je na svečani dogodek povabil tudi južnokorejske zvezdnice Blackpink. Prav glasbenicam je v svojem govoru namenil nekaj besed in jim podelil častne nagrade MBE za njihovo vlogo pri povečanju angažiranosti pri podnebnih vprašanjih. Z nagrado so postale članice reda britanskega imperija.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?
21. 11. 2023 07.00
Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.

Ona ve, ona gre
28. 10. 2023 09.48
Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Slovenija vlogo za pomoč EU v Bruselj poslala teden dni pred rokom
19. 10. 2023 15.24
Vloga za pridobitev sredstev iz solidarnostnega sklada EU za pomoč po avgustovski ujmi je po besedah ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksandra Jevška pripravljena in bo v petek poslana Evropski komisiji. Država tako vlogo, na podlagi katere si obeta do 400 milijonov evrov sredstev, v Bruselj pošilja teden dni pred rokom.

Na odprtju frankfurtskega sejma o pomenu branja tudi v času vojne
17. 10. 2023 20.18
V Frankfurtu je potekala otvoritvena slovesnost 75. Frankfurtskega knjižnega sejma (FKS), na katerem je Slovenija častna gostja. Sejem je odprla slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v nagovoru med drugim izpostavila pomen knjige za Slovence in pomembnost branja knjig za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja.

Odkop premoga v Premogovniku Velenje bo zaključen 2033
17. 10. 2023 18.28
Uradna letnica prenehanja odkopa premoga v Premogovniku Velenje še naprej ostaja leto 2033, je na Šaleškem razvojnem forumu v Velenju zatrdil generalni direktor družbe Marko Mavec. Napovedal je, da bodo letos proizvedli 2,5 milijona ton premoga, potem ko so nekaj let nazaj letno odkopali 3,5 milijona ton lignita.

Prazne police humanitarnih skladišč, stiske pa vse večje
16. 10. 2023 18.37
Paketi prehranske pomoči namreč kopnijo, donacij pa je zmeraj manj, so zaskrbljeni v Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje, kjer trenutno pomagajo več kot 500 družinam v stiski. Kako jim bodo pomagali še naprej, ne vedo, zaloge hrane je namreč zgolj še za mesec dni. Srce parajoča je tudi statistika, dodajo humanitarci, da je skoraj 90 odstotkov družin, ki jim pomagajo, vsaj enkrat na mesec lačnih. Posameznike prijazno pozivajo k donacijam, pristojne državne predstavnike pa k ukrepanju.

Občina v hrvaški Istri od države zahteva več deset bagrov za rušenje črnih gradenj
12. 10. 2023 17.56
Župan istrske občine Ližnjan Marko Ravnić je s predstavniki vseh političnih strank v občinskem svetu danes pozval tri pristojna ministrstva, naj pošljejo več deset bagrov, s katerimi bi podrli nezakonite gradnje. V Ližnjanu naj bi jih bilo več kot tisoč, v hrvaški Istri pa skupno okoli 50.000. Med njihovimi lastniki so tudi Slovenci.

Filmska industrija na poti k trajnostni prihodnosti
09. 10. 2023 12.55
V največji slovenski medijski hiši POP TV se zavedajo, da vse večji okoljski in družbeni izzivi pri zmanjševanju ogljičnega odtisa, skrbi za okolje in ustvarjanju odgovornih vsebin v v sodobnem svetu zahtevajo osvetlitev na odru zelene prihodnosti. V ta namen je bila na 26. Festivalu slovenskega filma v Portorožu organizirana osrednja okrogla miza v z naslovom: Trajnostne prakse v filmski industriji.

Razstava na Gallusovem nabrežju: Fotografije imajo izjemno sporočilno moč
08. 10. 2023 16.00
Gallusovo nabrežje v Ljubljani od nedavnega krasijo fotografije mladih umetnikov, ki so skozi objektiv prikazali svoje videnje zgodb, ki se nanašajo na Cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov. Deset mladostnikov, ki jih je skozi projekt vodil fotograf Matic Borković, s tem prispeva k boljšemu svetu za vse z majhnimi dobrimi deli, prispevanjem k dobrodelnosti in sodelovanjem z lokalnimi organizacijami. Namen razstave je v zgodbah prepoznati majhna dejanja, s katerimi lahko v vsakdanu naredimo veliko razliko.

ZSSS: Krpanje proračunskih lukenj ne na pleča delavk in delavcev
07. 10. 2023 07.07
Svet 7. oktobra obeležuje svetovni dan dostojnega dela. Dostojno delo je ob dostojnem plačilu predpogoj za dostojno življenje, so opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado so v tej luči vnovič pozvali, naj premisli o predvidenem financiranju popoplavne obnove prek jemanja najšibkejšim.

Međimurje - (do)živeti zeleno!
05. 10. 2023 00.15
Međimurje je edina hrvaška županija s certifikatom trajnostne turistične destinacije.

Na Kaninu pridobili poročilo o kabinski žičnici, inšpektorat dopis še preučuje
04. 10. 2023 18.33
Potem ko je inšpektorat za infrastrukturo v petek začasno prepovedal obratovanje krožne kabinske žičnice na Kanin, je upravljavec smučišča v torek prejel dopis proizvajalca opreme, francoske družbe Poma. Ta naj bi potrdil, da je žičnica ob ustreznem vzdrževanju še naprej varna za obratovanje. Dokumentacijo zdaj preučujejo na inšpektoratu.

Meddržavna komisija zahteva obratovanje novih odlagališč odpadkov z 2028
02. 10. 2023 15.04
Meddržavna komisija za operativno izvajanje določb meddržavne pogodbe med slovensko in hrvaško vlado o krški nuklearki (Nek) je pristojnima službama Hrvaške in Slovenije naložila, naj čim prej izvedeta gradnjo odlagališč za radioaktivne odpadke. Prevzem nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pričakujeta najpozneje v začetku 2028.

Slovenec letno zavrže 72 kilogramov hrane
29. 09. 2023 06.13
Mednarodni dan ozaveščanja o odpadni hrani in izgubah hrane, ki ga letos obeležujemo četrtič, je posvečen pomenu zmanjševanja količin zavržene hrane za ljudi in za planet. Da je zmanjšanje izgub hrane in količine odpadne hrane bistveno za prehod na trajnostne prehranske sisteme, se zaveda tudi slovenska vlada.

Jestival okusov in umetnosti v Kobaridu
27. 09. 2023 00.15
Festivalska jesen v Dolini Soče v polnem teku

Ajanovič Hovnikova: Ne vidim razloga za odstop
27. 09. 2023 06.00
"Če je največji državni problem pot ministrice v New York za šest tisoč evrov, potem živimo v srečni državi." Tako je predsednik vlade komentiral obisk ministrice Sanje Ajanovič Hovnik in njene štiričlanske ekipe na visokem forumu Združenih narodov na temo trajnostnega razvoja. In kaj v svoj zagovor glede nakupa drage karte in stroškov ekipe pravi ministrica?

Policija s poostrenim nadzorom do cilja 'nič smrtnih žrtev v prometu'
20. 09. 2023 06.23
V okviru Evropskega tedna mobilnosti, ki v ospredje postavlja odločitev za varčne poti in racionalnejše načine potovanj, in dnevov prometne varnosti, obeležujemo dan brez smrtnih žrtev na evropskih cestah. Na celotnem slovenskem avtocestnem omrežju tako od 8. do 16. ure poteka poostren nadzor Policije. Aktivnosti vključujejo predvsem nadzor razdalje med vozili, merjenje prekoračitev hitrosti in preverjanje spoštovanja predpisov pri šolskih prevozih skupin otrok.

Onesnaženje v stari strugi Badaševice. Je rdeča snov vino?
14. 09. 2023 10.01
V staro strugo koprske rečice Badaševice je v torek in sredo stekla večja količina rdeče snovi, najverjetneje vina, in onesnažila strugo. Naravovarstveniki bližnjega Škocjanskega zatoka so za dogodek obdolžili koprsko podjetje Vinakoper, kjer si izliva rdeče snovi, ki po vseh lastnostih spominja na vino, ne znajo razložiti. Zadevo preiskuje tudi Policija.