trditve

Prva žrtev med novinarji
29. 03. 2001 00.00
Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

V Sparu zadovoljni z rezultati
22. 03. 2001 00.00
Spar Slovenija je lani v primerjavi z letom 1999 povečal prometa za 43 odstotkov na 36 milijard tolarjev, medtem ko naj bi letos ustvarili za 47 milijard tolarjev prometa. "Če bo trend takšen, kot je bil v prvih treh letošnjih mesecih, bo promet še večji," je na novinarski konferenci poudaril generalni direktor Spara Slovenija Igor Mervič in ob tem dodal, da so z lanskimi poslovnimi rezultati zelo zadovoljni. Spar načrtuje veliko rast poslovanja tudi v prihodnjih dveh letih, k čemur bo med drugim prispevalo odpiranje novih trgovin. V kratkem bodo tako začeli z gradnjo največjega Sparovega svetovnega nakupovalnega centra City Park, ki bo stal 10 milijard tolarjev, zgradili pa ga bodo v dveh fazah.

Grčiji grozi izključitev iz tekmovanj
20. 03. 2001 00.00
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je Grčiji zagrozila z izključitvijo iz vseh mednarodnih tekmovanj, če se državna oblast ne bo nehala vmešavati v delo Grške nogometne zveze (EPO).

Vpleten tudi Alen Kobilica
15. 03. 2001 00.00
Po tem, ko je zgodba petnajstletne slovenske manekenke prišla v javnost, vsi vpleteni prelagajo odgovornost na nasprotno stran. Danes nam je svojo plat zgodbe povedal priznani slovenski maneken Alen Kobilica.

Internet za boljše odnose z javnostmi
13. 03. 2001 00.00
Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Arhar bi se pogovoril z Dinkićem
09. 03. 2001 00.00
Potem ko je guverner jugoslovanske centralne banke (NBJ) Mladjan Dinkić nedavno napovedal, da bo ZRJ aktivirala tožbo proti Sloveniji zaradi njenega sporazuma z Londonskim klubom, če Ljubljana ne bo sprejela jugoslovanskega predloga o splošni poravnavi glede nasledstva, je guverner Banke Slovenije France Arhar povedal, da se želi o zadevi osebno seznaniti v pogovoru z Dinkićem, kar pa mu doslej še ni uspelo. Arhar je danes zanikal nekatere Dinkićeve trditve s sredine novinarske konference v Beogradu in ob tem dejal, da sicer ne ve, kakšno tožbo natančno ima guverner NBJ v mislih, sam pa je jugoslovanskemu kolegu na srečanju decembra lani v Ljubljani predlagal umik tožbe v Londonu, ki jo je Beograd proti Sloveniji in Londonskemu klubu vložil že leta 1996. Dodal je, da Ljubljana sicer še ne pozna predloga, kako si v ZRJ sploh predstavljajo predlagano splošno poravnavo v okviru nasledstva.

Milošević odpeljal 700 kilogramov zlata
07. 03. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević naj bi na nezakonit način v tujino odpeljal 700 kilogramov zlata. Novico je v Beogradu sporočil guverner narodne banke Mlađan Dinkić in ob tem izrazil bojazen, da bi lahko bila količina zlata, ki so ga v času Miloševićevega režima odpeljali v tujino, še večja. Samo v letu 1998 naj bi Milošević v tujino odpeljal več kot 550 kilogramov zlata. Jugoslovanska carina je te trditve zanikala. Po besedah direktorja jugoslovanske carine Vlada Begovića so pošiljke zlata izvrševali le na podlagi naročil tujih poslovnih partnerjev.

Republikanci proti pravilom zaščiti delavcev
04. 03. 2001 00.00
Republikanski senatorji v ameriškem senatu nameravajo v kratkem odpraviti pravila za zaščito na delovnih mestih, ki jih je ob hudem nasprotovanju poslovnih krogov sprejel nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton. Pravila od delodajalcev zahtevajo, da morajo omogočiti take delovne pogoje, ki bodo zmanjšali nevarnost delovnih okvar in poškodb, do katerih pride zaradi ponavljajočih se delovnih gibov. Delovna pravila so bila namenjena preprečevanju poškodb, na primer pri tajnicah, delavcih za tekočim trakom in drugih, ki dolga leta izvajajo repetitivne gibe ali opravljajo delo v enakem položaju.

Je bilo na Marsu življenje?
27. 02. 2001 00.00
Znanstveniki iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu so prepričani, da je nekoč na Marsu obstajalo življenje. Po zadnjih analizah so v meteoritu Allen Hills 84001 namreč našli kristal magnetit, ki bi ga po njihovem mnenju lahko proizvedel le mikroorganizem. Ta mineral je namreč podoben kristalom, ki jih na Zemlji proizvedejo bakterije. Raziskovalci menijo, da je magnetit v meteoritu ALH-84001 najstarejši dokaz o obstoju življenja. Omenjeni meteorit so odkrili leta 1984 na Antarktiki, na Zemljo pa je padel pred okoli 13.000 leti.

ZDA želijo pojasnilo
22. 02. 2001 00.00
ZDA so zaprosile Kitajsko, naj pojasni poročila o telekomunikacijskih projektih, ki jih Kitajska izvaja v Iraku. Ameriški časnik New York Times je namreč v sredo objavil trditve neimenovanih zaupnih virov iz ameriških obveščevalnih in obrambnih krogov, ki naj bi imeli zanesljive podatke o tem, da je Kitajska kršila embargo Združenih narodov in Iraku prodajala tehnologijo, s pomočjo katere je ta izpopolnil radarske sisteme. Zaradi teh posodobitev naj bi minuli teden prišlo do ameriško-britanskega bombardiranja, saj naj bi Iračani v zadnjem času vse natančneje merili na zavezniška letala.

Rotar zanika Jelinčičeve obtožbe
17. 02. 2001 00.00
Podjetje Mirage iz Novega mesta se je danes odzvalo na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča, vodje poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS) in predsednika te stranke, v zvezi z izdelavo novih potnih listin. "Sicer običajno dobro obveščeni poslanec Jelinčič je s tem, ko je podjetje označil za strankarsko podjetje, ki se ukvarja s kriminalnimi dejanji, nedopustno oblatil ime podjetja Mirage. Slednje takšne trditve odločno zanika," je pojasnil direktor tega podjetja Robert Rotar.

Poročilo o nesreči jedrske podmornice
16. 02. 2001 00.00
Posebna preiskovalna komisija je sporočila, da je Kursk na dno Barentsovega morja potonil zaradi poškodovanega torpeda in napake v cevi za izstreljevanje. Preiskovalci so ovrgli vse trditve ruske vojske, da je nesrečo povzročilo trčenje Kurska z drugim neznanim plovilom.

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu
14. 02. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Na zboru SVIZ sprejeti dve resolciji
13. 02. 2001 00.00
Zaposleni v šolah, vrtcih raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo v začetku pomladi pred vladno palačo pripravili protestni shod. To odločitev je danes izglasovalo skoraj 700 sindikalistov, ki so se udeležili javne seje v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Zavezništvo ničesar ne prikriva?
25. 01. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je po srečanju z nemškim obrambnim ministrom Rudolfom Scharpingom ponovno zagotovil, da ostanki streliva z osiromašenim uranom ne predstavljajo tveganja za zdravje vojakov in civilistov na Kosovu. Po njegovem tudi ni znanstvene podlage za trditve, da obstaja povezava omenjenega streliva z boleznijo nekaterih vojakov in drugega osebja ZN v pokrajini. Kot je dejal zavezništvo ničesar ne prikriva. To pa po njegovem potrjuje dejstvo, da je v svojih raziskavah do istih zaključkov prišlo tudi nemško obrambno ministrstvo.

Bush umirja predvolilne napovedi
15. 01. 2001 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush, ki bo 20. januarja prisegel kot 43. predsednik ZDA, je v intervjuju za časopis New York Times skušal malce popraviti vtis, ki je nastal zaradi predvolilnih izjav o umiku ameriških enot z Balkana. Bush je dejal, da se posvetuje z zavezniškimi državami, in zanikal trditve nekaterih, da namerava kar tako umakniti ameriške sile. "Seveda bom zaveznikom dal vedeti, da bi morali od ZDA prevzeti vlogo mirovnih sil. In zavezniki to vedo," je dejal Bush. Na vprašanje, ali ima v mislih že tudi roke za umik vojakov, je Bush dejal, da o rokih še ne razmišlja. "Mislim, da ni pošteno postavljati rokov. Spoštoval bom dogovore, ki sta jih sprejela predsednik in naša država. In imamo dogovor o naši prisotnosti na Balkanu, zato bo za umik potrebno več časa, kar razumem," je dejal Bush, ki je v nadaljevanju odgovarjal še na nekatera zunanjepolitična vprašanja s katerimi se bo moral ukvarjati kot predsednik.

Drnovšek o plačni politiki
08. 01. 2001 00.00
Do aktualnih vprašanj plačne politike se je opredelil tudi predsednik vlade Janez Drnovšek. Svoje stališče, ki so ga povzeli mediji, je predstavil kar na internetu, na spletni strani predsednika vlade. Drnovšek med drugim piše, da ne pristaja na pozive k nekakšnemu Thatcherjanskemu urejanju politike plač, ko naj bi vlada s trdo roko zagotovila red. Pri tem je treba imeti občutek in pravo mero, kar je bistvo politike na tem področju.

Schroeder končal obisku pri Putinu
07. 01. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schroeder si je zadnji dan zasebnega obiska pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu z ženo Doris ogledal več znamenitosti ruske prestolnice, ob robu obiska pa sta se politika pogovarjala tudi o političnih temah. Politični dialog naj bi se nadaljeval na naslednjih medvladnih pogovorih 9. in 10. januarja v Sankt Peterburgu.

Toepfer poziva NATO k ukrepom
07. 01. 2001 00.00
Vodja Programa ZN za okolje (UNEP) Klaus Toepfer je v ponedeljkovi izdaji nemškega časnika Berliner Zeitung pozval zvezo NATO, naj zavaruje območja, kjer so uporabljali strelivo, ki vsebuje osiromašeni uran, da ne bi škodovalo otrokom in drugim ljudem. Ob tem je poudaril, da je dolgo trajalo, preden so ZDA izdale podrobnosti o operacijah, v katerih so uporabili sporno strelivo, in opozoril, da ZDA še vedno niso predložile seznama območij v BiH, kjer so uporabljali sporno strelivo.

ZRJ in DOS proti odcepitvi Črne Gore
04. 01. 2001 00.00
Predsjednik ZRJ Vojislav Koštunica je zanikal trditve črnogorskih oblasti, da Beograd izvaja nad Črno goro nasilje in hkrati potrdil, da obstaja nestrinjanje med njim in predsednikom Črne Gore Milom Ð

Čovićeve trditve pod vprašajem
25. 12. 2000 00.00
Albanski uporniki so po poročanju beograjske agencije Beta, ki se sklicuje na srbsko policijo, postavili zapore na cestah, ki vodijo do vasi Veliki Trnovac na skrajnem jugu Srbije, le nekaj sto metrov od položajev, ki jih nadzorujejo Srbi. Vodja albanskih upornikov na jugu Srbije pa je zanikal trditve podpredsednika srbske vlade Nebojše Čovića, da je srbska policija znova zavzela pomembno strateško točko na gori Sveti Ilija zahodno od Vranja. Agencija Beta je v nedeljo poročala, da je srbska policija na omenjeni gori, visoki 1200 metrov, presenetila albanske upornike, ki so zapustili položaje, da bi se izognili nepotrebnim žrtvam. Po podatkih policije naj med Albanci ne bi bilo žrtev. V varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom pa so v nedeljo izginili štirje Srbi, ki so se vračali na Kosovo. Dva brata in njuna prijatelja naj bi zadnjič videli na kontrolni točki srbske policije pred Preševom, je dejal predstavnik policije v Vranju.

Primer Mladinine zgodbe ponovno na sodišču
22. 12. 2000 00.00
Vrhovno sodišče je pogrelo medijsko-politično vojno med Marjanom Podobnikom in tednikom Mladino. Povod za spor in tožbo je bila Mladinina zgodba o nezakonitem financiranju volilne kampanje slovenske ljudske stranke. Po vloženi tožbi Marjana Podobnika se sodni proces vleče še danes. Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo višjega sodišča in mu naložilo, da naj ponovno odloča.

V spopadih ubitih pet Palestincev
15. 12. 2000 00.00
V spopadih z izraelskimi silami je bilo na območju Zahodnega brega in Gaze ponoči ubitih pet Palestincev, so sporočili varnostni organi in bolnišnice. Število žrtev izraelsko-palestinskega nasilja, ki je izbruhnilo 28. septembra, se je tako povzpelo na 333, med njimi je kar 281 Palestincev.

V Sloveniji ni primera BSE
27. 11. 2000 00.00
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ob preplahu v zvezi z boleznijo norih krav v številnih evropskih državah poziva pristojne slovenske oblasti k prepovedi uvoza kostne moke in uporabe le-te za krmo vseh domačih živali. Hkrati ZPS poziva k ustavitvi proste prodaje vseh tistih delov živali, s katerimi naj bi se bolezen prenašala, od pristojnih organov pa pričakuje, da bodo slovensko javnost čimprej celovito obvestili o preventivnih ukrepih v zvezi s to boleznijo.

Napeto po bombnem napadu
23. 11. 2000 00.00
Odgovornost za včerajšnji bombni napad v mestu Hadera severno od Tel Aviva, v katerem sta umrla dva človeka, več kot 50 pa je ranjenih, je danes prevzela doslej neznana palestinska skupina Islamske revolucije za osvoboditev Palestine, oziroma njeno oboroženo krilo Skupina za islamski nacionalni odpor, ki je tudi zagrozila z novimi atentati.

Milošević ponovno v javnosti
21. 11. 2000 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević se je sinoči prvič po daljšem času pojavil na televiziji. Yu info, televizija, katere ustanoviteljica je jugoslovanska vlada, je predvajala posnetek z zasedanja njegove Socialistične stranke Srbije (SPS).

Guvernerji bank o nasledstvu SFRJ
17. 11. 2000 00.00
Iz Banke Slovenije so sporočili, da se guverner Banke Slovenije France Arhar danes v Sarajevu udeležuje srečanja guvernerjev centralnih bank držav naslednic bivše SFRJ.

Kako do zdravnika
10. 11. 2000 00.00
Peti, dopolnjeni ponatis brošure Kako do zdravnika, ki so jo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prvič izdali pred skoraj sedmimi leti, bodo zavarovanci od prihodnjega tedna dalje lahko dobili na območnih enotah zavoda. Brošura zavarovance seznanja s pomembnimi informacijami o postopkih in načinih uveljavljanja zdravstvenih storitev, letos pa so kot ena od novosti vanjo vključeni tudi napotki za uporabo kartice zdravstvenega zavarovanja. Ob izdaji brošure so na ZZZS pripravili novinarsko konferenco, na njej pa več pozornosti namenili še drugemu aktualnemu dogajanju na zavodu, med drugim zadnjim sklepom upravnega odbora ter problematiki strokovno finančnega in administrativnega nadzora zavoda. Vodja oddelka za nadzor pri ZZZS Ivan Zorman se je odzval na nekatere trditve, da z nadzorom, ki ga izvaja zavod, nekaj ni v redu. Predvsem Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS), ki predstavlja izvajalce, bi morala po njegovih besedah z zavodom izdelati metodologijo sodelovanja. "Bojim pa se, da prav izvajalci begajo s trditvami o nezakonitosti nadzora," je dodal Zorman. Sicer na zdravstveni zavarovalnici poudarjajo, da je strokovno finančni in administrativni nadzor zakonsko opredeljena obveznost zavoda in da nadzore izvajajo zdravniki zavoda. Ti pa so kot vsi drugi zdravniki dovolj poučeni o uporabi osebnih podatkov ter obenem zavezani k osnovnim deontološkim načelom varovanja zasebnosti bolnikov. Na ta način pridobljeni medicinski podatki ne prehajajo iz kroga zdravstvenih delavcev. Po Zormanovih besedah pa je za potrebe financiranja podatek uporaben le, če ga je možno evidentirati po zavarovani osebi.

Protesti srbskih zapornikov
08. 11. 2000 00.00
Protesti srbskih zapornikov so se kljub obljubam vlade o izboljšanju življenjskih pogojev in skrajšanju kazni, razširili še na dva zapora. Zapornikom v Sremski Mitrovici, Požarevcu in Nišu so se s protesti pridružili še v zaporu Padinska Skela v bližini Beograda in prevzgojnem domu za mladoletnike v Valjevu.