tretjina

Slabše soočanje s težavami: kakšna je povezava z izkušnjami v otroštvu?
13. 06. 2020 16.08
Ali obstaja povezava med obremenjujočimi izkušnjami v otroštvu in funkcioniranjem v odraslosti? Kaj sploh pomenijo obremenjujoče izkušnje? V prvi tovrstni raziskavi v Sloveniji raziskovalci ugotavljajo, da so tri četrtine anketiranih v otroštvu doživele vsaj eno obremenjujočo izkušnjo, četrtina pa štiri ali več. To pomeni, da imajo večjo verjetnost za različne fizične in duševne bolezni, psihosomatske simptome in tvegana vedenja.

Ameriška policija se krčevito upira reformam
10. 06. 2020 09.48
Včeraj so v ZDA pokopali Georgea Floyda, ki je s smrtjo pod kolenom belega policista postal nov simbol nasilja in rasizma v ameriški policiji. Ta je bila od nastanka vedno nasilna in vedno tarča reform. Protestniki so se teh naveličali, zdaj želijo vsaj močno skrčenje denarja za policijo, najbolj radikalni zahtevajo kar njeno ukinitev. Politiki, predvsem pri demokratih, previdno tipajo po tem novem tankem ledu.

Podpora SDS za dve odstotni točki zrasla, LMŠ padla
08. 06. 2020 18.05
Podpora SDS je v zadnjem mesecu zrasla za dve odstotni točki in pol na 18,8 odstotka, LMŠ pa bi volilo 11,8 odstotka vprašanih, kar je dve odstotni točki manj kot maja. Tudi vse druge koalicijske stranke so dosegle slabši rezultat kot prejšnji mesec, nižja je tudi ocena dela vlade in DZ, kažejo rezultati Barometra, ankete Mediane za Delo.

Slovenija na stran višegrajcev, zdaj proti obveznemu premeščanju migrantov
05. 06. 2020 14.39
Slovenija je skupaj z višegrajsko četverico, Estonijo in Latvijo izrazila odločno nasprotovanje obveznemu premeščanju migrantov med članicami EU. Namen je vnaprej jasno povedati, da na obvezno premeščanje ne pristajamo, tako da se že v osnovi ve, da bo treba iskati rešitve v drugo smer, je poudaril notranji minister Aleš Hojs.

Nakup zelenjave po spletu: možnosti za izboljšave je še veliko
03. 06. 2020 10.31
Večina ponudnikov, pri katerih lahko na spletu kupimo zelenjavo, izvor pridelkov navaja neustrezno ali ga ne označi. Tudi pri načinu plačevanja je še veliko prostora za izboljšave, saj le nekateri omogočajo plačilo s kreditno kartico in Paypalom ob naročilu. V zelenjavnih zabojčkih tudi uveli in gnili pridelki, kaže test ZPS.

V državnem svetu zavrnili veto na zakone iz tretjega protikoronskega paketa
30. 05. 2020 18.46
Državni svet je na daljavo opravil izredno sejo. Na njej je z namenom pospešitve sprejemanja zakonodaje zavrnil veto na vse tri zakone iz zadnjega svežnja urgentne pomoči ob zajezitvi epidemije, so sporočili. DZ pa je podprl vladne predloge sklepov o nedopustnosti referendumov na najnovejše tri protikoronske zakone. V razpravi je bilo iz opozicijskih vrst slišati številne kritike na račun vlade in koalicije, ki da preveč široko in premalo kritično uporabljata možnost omejevanja referendumske pobude.

ZDA: Temna senca izgubljenega poletja
29. 05. 2020 07.00
Milijone mladih Američanov je poletje pričakalo z razmišljanjem o praksah, poletnih šolah, tečajih na javnih univerzah ali sezonskih zaposlitvah. Pandemija ni samo z enim zamahom vse izbrisala, val nezaposlenosti je najbolj udaril po mladih, ki jih čaka dolgo, prazno poletje.

DZ kot kandidata za sodnika Splošnega sodišča EU izvolil le Podobnika
27. 05. 2020 20.30
DZ je na volitvah kandidatov za dve sodniški mesti na Splošnem sodišču EU, ki sta že od septembra lani nezasedeni, izvolil le Klemna Podobnika. Ne Jure Vidmar ne Nina Savin Bossiere nista dobila podpore najmanj 46 poslancev. Podobnika zdaj čaka še preizkus pred t. i. Odborom 255, za drugo sodniško mesto pa bo treba razpis znova ponoviti.

14 ur nočne razprave ob 'šovu' Eve Irgl in Miha Kordiša
27. 05. 2020 18.23
Obravnava tretjega protikorona paketa na odboru za delo je sprožila veliko vroče krvi. Z njo so začeli sinoči malo pred 19. uro in jo nato vlekli celo noč, skoraj do devete zjutraj, ko so se poslanci preselili v veliko dvorano na redno majsko sejo. Neprespana noč pa predsednice odbora Eve Irgl ni ustavila in je nadaljevanje seje odbora za delo sklicala še za danes, pol ure po koncu redne seje, ko je delo v parlamentu neprekinjeno teklo že več kot 35 ur.

Ukrepi boja proti covidu-19 po oceni prebivalcev dokaj dobri
27. 05. 2020 12.09
Ocena delovanja države na področju boja proti covidu-19 je pozitivna in najvišja v regiji, a pogled v prihodnost je precej pesimističen. Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediana, so namreč ugotavljali, kako prebivalci Slovenije ocenjujejo delovanje vlade na področju komuniciranja, vladnih ukrepov in soočanja s posledicami epidemije, ki je svet pretresla v zadnjih mesecih.

Bruselj s 1850 milijardami evrov nad posledice pandemije. Sloveniji 5,1 milijarde
27. 05. 2020 12.14
750 milijard evrov je težek sklad za okrevanje v pomoč članicam EU, ki se spopadajo z izzivi pandemije koronavirusa. Od tega bosta dve tretjini namenjeni za nepovratna sredstva, tretjina pa za posojila. Še 1100 milijard evrov je namenjenih za prihodnji večletni proračun EU. Sloveniji bo v okviru svežnja za okrevanje namenjenega 5,1 milijarde evrov - 2,6 milijarde za nepovratna sredstva in 2,5 milijarde za posojila.

Imena in priimki: kaj se je v desetih letih spremenilo in kaj je ostalo enako?
26. 05. 2020 14.25
Podatki Statističnega urada kažejo, da se od 1. 1. 2010 do 1. 1. 2020 število različnih imen povečalo za 10.000 (na 58.000). Število unikatnih imen se je povečalo za 8.000 (na 41.000). Število imen s frekvenco 20.000+ se je zmanjšalo s sedem na tri. Seznama desetih najpogostejših imen sta se spremenila, še vedno pa na vrhu kraljujeta Marija in Franc.

Poletje topi ameriški strah pred pandemijo
26. 05. 2020 08.22
V nedeljo je New York Times naslovnico zapolnil z imeni tisoč ljudi, stotine vseh žrtev pandemije koronavirusa, Donald Trump si je privoščil partijo golfa, mnogi Američani pa so sklenili, da je čas za vrnitev k običajnemu življenju. Toda število okuženih v slabi polovici zveznih držav še vedno narašča, virus pa se širi na podeželje.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25
Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Uporabite svojo domišljijo: sodelujte v Huaweievem natečaju in osvojite izjemni telefon P40 Pro
22. 05. 2020 00.15
V času, ko se držimo pretežno doma, lahko marsikomu hitro postane dolgčas. Huawei zavzeto podpira iniciativo odgovornega ravnanja, zato želi to obdobje nekoliko popestriti in vam ponuditi skok v sanjski svet, kjer meje določa le domišljija posameznika. Z natečajem Speak Imagination lahko vsak sodeluje pri ustvarjanju kreativnih oglasov in se poteguje za odlične nagrade. Štiri najboljše zgodbe iz Avstrije, Bolgarije, Hrvaške, Češke, Estonije, Madžarske, Litve, Latvije, Srbije, Slovaške, Slovenije in Ukrajine bodo nagrajene z izjemnim telefonom Huawei P40 Pro. Najbolj izvirna zgodba v Sloveniji pa bo po izboru lokalne žirije prejela nagrado Huawei Wireless Tripod.

Večina Slovencev bi poleti dopustovala doma, tretjina na Hrvaškem
20. 05. 2020 15.23
Dobrih 66 odstotkov Slovencev še nima načrtov za poletni dopust. Če omejitev, povezanih s pandemijo novega koronavirusa, ne bi bilo, pa bi tretjina Slovencev letošnji poletni oddih preživela na Hrvaškem, je pokazala raziskava Mediane. V Sloveniji bi dopustovalo 38 odstotkov vprašanih. Največ tistih, ki bi ostali v Sloveniji, bi dopustovalo ob obali.

Izsledki raziskave: trenutno obliko izvedbe šolanja podpira le četrtina prebivalcev
18. 05. 2020 16.39
Polovica prebivalcev Slovenije želi manj rigorozne ukrepe na področju šolstva, petina pa bi šole zaprla do jeseni, kaže raziskava Inštituta Mediana, v kateri so ugotavljali, kakšno je mnenje prebivalcev o trenutnih ukrepih, ki veljajo na področju šolstva in predšolske vzgoje.

Skoraj štiri desetine vprašanih: Slovenija je epidemijo preklicala prehitro
17. 05. 2020 12.25
Skoraj štiri desetine vprašanih v anketi Mediane meni, da bi morala Slovenija s preklicem epidemije covida-19 počakati na poteze drugih držav, le dobra četrtina pa jih preklic epidemije podpira. Približno tretjina anketiranih bodisi nima mnenja bodisi jim je glede te poteze vseeno.

V soboto opravili 511 testiranj in okužbo potrdili pri eni osebi
17. 05. 2020 11.00
Sveži podatki vlade kažejo, da so v soboto opravili 511 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri eni osebi. Prav tako je ena oseba umrla. Hospitaliziranih je 26 ljudi, pet jih je na intenzivni negi. Enega bolnika so odpustili iz bolnišnice. Jutri pa bodo po več kot dveh mesecih svoja vrata znova odprli vrtci in šole.

Skoraj vsak četrti odrasli človek na svetu živi s hipertenzijo
17. 05. 2020 07.49
Obeležujemo svetovni dan hipertenzije, ki ozavešča ljudi o krvnem tlaku in zdravem načinu življenja. Približno tretjina odraslih ima arterijsko hipertenzijo oz. zvišan krvni tlak, ki je resno stanje, saj povečuje tveganje za bolezni srca, možganske kapi in ledvične bolezni.

V zadnjih 24 urah brez novih okužb in brez smrti zaradi covid-19
16. 05. 2020 09.50
V zadnjih 24 urah v Sloveniji ob 1151 testiranjih nismo potrdili nobene okužbe z novim koronavirusom. Prav tako nihče ni umrl. 27 oseb je hospitaliziranih, šest jih je na intenzivni negi. Dve osebi so odpustili iz bolnišnice. Po vladni odločitvi o preklicu epidemije covid-19 sicer še naprej v veljavi ostajajo mnogi zaščitni ukrepi.

Ameriški predstavniški dom prvič v zgodovini dovolil glasovanje na daljavo
16. 05. 2020 12.23
Predstavniški dom ameriškega kongresa je večinoma po strankarski liniji podprl resolucijo, s katero so prvič v zgodovini omogočili glasovanje na daljavo članom predstavniškega doma, ki so v karanteni ali iz drugih razlogov odsotni zaradi epidemije novega koronavirusa. Zgodovinsko spremembo je predstavniški dom podprl z 217 glasovi za in 189 proti, da bi med epidemijo zagotovili nadaljnje delo kongresa in preprečili širjenje novega koronavirusa.

Letošnje poletje: na 100 kvadratnih metrih le 15 kopalcev
15. 05. 2020 18.39
Aplikacija za prehajanje meje in stroga navodila za vedenje na plaži. Načrt hrvaških oblasti za letošnje poletje ob hrvaškem morju je vse bolj jasen. Hrvaški minister za turizem pravi, da so pripravili aplikacijo za mobilne telefone, na ta način naj bi čim bolj pospešili čezmejni promet in skrajšali čakalne dobe ob vstopu v državo. Od turistov pa bodo zahtevali tudi odgovorno vedenje na plaži. Na morskih in sladkovodnih kopališčih bo istočasno na 100 kvadratnih metrih lahko 15 kopalcev. Tako v vodi kot na plaži bo potrebna medsebojna razdalja - meter in pol. Ležalnike in toaletne prostore bodo redno dezinficirali. Ukrepi so podobni tistim, o katerih razmišljajo tudi druge države, denimo Španija.

V času epidemije večina kruh peče doma, več kupujemo lokalno in po spletu
13. 05. 2020 11.28
Raziskava Inštituta za nutricionistiko je pokazala, da je v času epidemije za polovico upadlo število gospodinjstev, ki so hrano kupovala v večjih trgovinah, znatno pa se je povečal obseg naročanja živil na dom in nakup pri lokalnih ponudnikih. Nakupovanje hrane je postalo bolj skrbno načrtovana aktivnost – pretežno na tedenski ravni ali celo še manj pogosto. Na pomenu je pridobil tudi način priprave hrane, skoraj dve tretjini anketiranih sta kruh pekli doma.

Skakalci začeli trenirati, minula sezona prinesla 100.000 evrov izgube
12. 05. 2020 09.02
Po sprejetju odloka vlade o zagonu slovenskega športa so trenirati začeli tudi smučarski skakalci in skakalke. Smučarska zveza Slovenije pa je v ponedeljek sporočila, da je sezona v smučarskih skokih in nordijski kombinaciji prinesla 100.000 evrov izgube, a da bodo s svetovnim prvenstvom v Planici in tekmami za svetovni pokal pokrili izgubo.

Čez teden znova v vrtce in šole: kakšni bodo razredi, varnost otrok, kako je s plačilom vrtca?
11. 05. 2020 06.24
Na ministrstvu za izobraževanje prosijo starše, naj v začetni fazi v vrtce pripeljejo samo tiste otroke, za katere ne morejo zagotoviti varstva doma. "Starši, ki otrok ne bodo vključili v vrtec, bodo do konca maja oproščeni plačil," je zagotovil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec. Skupine bodo majhne, v vrtce in šole pa naj prihajajo samo zdravi zaposleni in otroci. Finančni minister Andrej Šircelj je medtem napovedal, da bodo višji izdatki države namenjeni gospodarstvu in socialni varnosti. V metliškem domu za ostarele pa so danes sprejeli prve obiske svojcev.

Podpora vladi padla, povečano število volivcev, ki so z delom vlade nezadovoljni
11. 05. 2020 18.00
Največja vladna stranka SDS še vedno vodi pred LMŠ, a razlika med njima se manjša. V primerjavi z aprilom je maja podpora vladi padla, povišal pa se je odstotek tistih, ki delo vlade ocenjujejo kot negativno in zelo negativno. Šolska ministrica se je medtem znašla na četrtem mestu lestvice najbolj priljubljenih politikov.

Sindikati opozarjajo na nedoslednost in arbitrarnost pri izplačevanju dodatkov
11. 05. 2020 15.46
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije so opozorili na pomanjkanje socialnega dialoga, ki je privedlo do nedoslednosti in arbitrarnosti pri izplačilu dodatkov k plačam v času epidemije. Prvi mož konfederacije sindikatov Branimir Štrukelj je ob tem napovedal tudi vložitev tožb.

Javni potniški promet znova stekel: 'Hvala potnikom za osem tednov potrpljenja'
11. 05. 2020 06.10
V Sloveniji je ponovno stekel javni potniški promet, ki je zaradi obvladovanja epidemije novega koronavirusa obstal 16. marca. Potniki morajo spoštovati več zaščitnih ukrepov, med drugim si morajo ob vstopu v vozilo razkužiti roke, med vožnjo pa nositi zaščitno masko. Minister Vrtovec in Dušan Mes, ki sta se z vlakom pripeljala iz Domžal v Ljubljano, sta bila zadovoljna z upoštevanjem navodil, tako potnikov kot zaposlenih. Potnikov zjutraj ni bilo veliko, zato niso imeli težav z vzdrževanjem razdalje.

Kaj po koronakrizi pričakujejo Slovenci, Hrvati in Srbi?
09. 05. 2020 16.08
Raziskava Mediane ugotavlja, da smo prebivalci Slovenije tisti, ki se nam spremembe na lokalnem nivoju na večini področij zdijo najbolj verjetne, medtem ko prebivalci Hrvaške in Srbije v večji meri pričakujejo ohranjanje statusa quo. V Sloveniji v večji meri pričakujemo porast spletne trgovine in večji pomen javnega zdravstva.