trg delovne sile

Britanija odpira svoj trg dela
10. 12. 2002 00.00
Velika Britanija se je kot članica EU odločila, da bo svoj trg delovne sile za delavce iz prihodnjih članic unije odprla že z dnem vstopa teh držav v povezavo, s 1. majem 2004. Države članice imajo možnost svoj nacionalni trg za sedem let zaščititi pred novo delovno silo, kar pa ni obvezno.

Spremembe ob vstopu v EU
13. 10. 2002 00.00
Evropska komisija je pred dnevi Slovenijo uradno povabila v Evropsko unijo. Zanimalo nas je, kaj bo članstvo prineslo našim državljanom oziroma kakšne spremembe si lahko obetamo po vstopu v Unijo leta 2004.

Za socialno odgovorni kapital
26. 09. 2002 00.00
Neuradni predsedniški kandidat ZLSD Lev Kreft je se zavzema za socialno odgovorni kapital, ki med drugim upošteva skrb za okolje ter visoko kvalificirano in plačano delovno silo.

Država spet draži stanovanja
11. 02. 2002 00.00
Analize stanovanjskega sklada so že pred leti pokazale, da je vsak njihov stanovanjski kredit povišal ceno stanovanj v Ljubljani do 5%. Ker je do izteka prve varčevalne sheme še daleč, so si tokrat izmislili odkup stanovanj, ki jih vlagatelji ne morejo prodati.

Finančniki o evropski valuti
13. 02. 2002 00.00
Domači in tuji strokovnjaki so v Cankarjevem domu govorili o tem, kaj uvedba evra pomeni za Evropo in tudi Slovenijo.

Širitev EU bo koristna za vse
27. 08. 2001 00.00
Dunajski inštitut za mednarodne ekonomske raziskave v svoji študiji ugotavlja, da bo širitev EU prinesla tako dosedanjim kot tudi bodočim članicam več koristi kot obremenitev.

Potočnik na Danskem
15. 06. 2001 00.00
Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

Bavčar v Parizu
13. 06. 2001 00.00
Slovenija na vrhu Evropske unije konec tedna v Goeteborgu pričakuje jasno zavezo za izvedbo širitve v zastavljenih časovnih okvirih, ki bo zagotovila tudi čimprejšen začetek vsebinskih pristopnih pogajanj za najzahtevnejša poglavja pravnega reda, je danes v pogovoru s francoskim kolegom Pierrom Moscovicijem v Parizu poudaril slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. EU bo sledila dogovorom, ki jih je glede širitve sprejela na vrhu decembra lani v Franciji, in irski referendumski "ne" pogodbi iz Nice na to ne bo vplival, pa je ministru Bavčarju zatrdil Moscovici.

Persson za hitrejšo širitev
31. 05. 2001 00.00
Med obiskom na Dunaju, kjer se je sestal z avstrijskim kolegom Wolfgangon Schuesselom in avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, je švedski premier Goeran Persson izjavil, da Švedska na junijskem vrhu unije v Goeteborgu pričakuje pospešitev širitvenega procesa. Persson pričakuje, da ne bodo le obdržali trenutne hitrosti, temveč bodo proces širitve še pospešili.

Drnovšek o nesprejemljivosti omejitev EU
18. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju in predsednikom vlad vseh 15 držav članic EU opozoril, da bi morala biti Slovenija ob dosledni individualni in pravični obravnavi držav kandidatk na podlagi objektivnih meril izvzeta iz prehodnih omejitev prostega pretoka delovne sile po vstopu vanjo.

Za prost pretok delovne sile
25. 04. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo
19. 04. 2001 00.00
V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Sedem let zaščite trgov članic EU
11. 04. 2001 00.00
Evropska komisija je članicam EU predlagala, naj nacionalna tržišča delovne sile pred delavci iz prihodnjih članic ščitijo največ sedem let.

Ameriški borzni balon je izgubil sapo
13. 03. 2001 00.00
Po ponedeljkovem krepkem padcu borznih indeksov na Wall Streetu je vse več analitikov prepričanih, da je nova ekonomija, ki jo zaznamuje razcvet tehnoloških podjetij, dokončno v krizi. Ob tem se vrstijo panični pozivi Zveznim rezervam, da na naslednjem sestanku Odbora za odprti trg, ki bo 20. marca, znova zniža obrestne mere, in sicer kar za celo odstotno točko. Za preplah med vlagatelji so kriva sama tehnološka podjetja, ki že nekaj tednov napovedujejo slab promet, pa tudi odpuščanje delovne sile, oboje pa je vlagatelje prepričalo, da je bolje malce počakati. Po mnenju večine analitikov je denarja za investicije več kot dovolj, vendar je ameriške finančne trge zaobjela previdnost.

Ferrero-Waldnerjeva za prehodno obdobje
08. 03. 2001 00.00
Avstrija, tako kot Nemčija, podpira sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile za nove članice Evropske unije, je danes v Londonu poudarila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki je še menila, da bi morali v teku širitve razjasniti " dvostranska odprta vprašanja", kot so "pravno-zgodovinska vprašanja" ali "vprašanja varnosti jedrskih elektrarn". A Avstrija, tako je zagotovila avstrijska zunanja ministrica, "dvostranskih vprašanj ne bo povezovala s pogajanji za članstvo v EU".

Veleposlanik Vajgl o širitvi EU
01. 03. 2001 00.00
Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl se je na vabilo poslanske skupine Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ) na Dunaju udeležil pogovora o širitvi Evropske unije, na katerega so povabili še veleposlanike Madžarske, Češke, Slovaške in Poljske. Veleposlaniki so poslancem največje avstrijske parlamentarne frakcije predstavili stališča svojih vlad o širitvi EU in glavne dosežke na različnih področjih. Veleposlanik Vajgl je poudaril, da Slovenija pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU, nenazadnje zaradi tesnih gospodarskih vezi.

V Nemčiji več brezposelnih
06. 02. 2001 00.00
Stopnja brezposelnosti v Nemčiji je januarja letos dosegla deset odstotkov, medtem ko je v enakem obdobju lani znašala 11 odstotkov, je sporočil nemški zvezni zavod za delo. V primerjavi z lanskim decembrom se je povečala za 0,7 odstotka, brez dela pa je januarja na novo ostalo 284.300 oseb. Število brezposelnih oseb v Nemčiji je tako januarja znova preseglo štiri milijone (4.093.200).

FED ni spremenila obrestnih mer
23. 08. 2000 00.00
Ameriška centralna banka v skladu s pričakovanji večine analitikov včeraj ni zvišala obrestnih mer. Odbor guvernerjev centralne banke (ali Fed) je v sporočilu za javnost zapisal, da podatki kažejo na upočasnjevanje rasti povpraševanja, ki se približuje stopnji produktivnosti. Wall Street je Fedovo odločitev, da pusti obresti pri miru že drugič zapored, sprejel brez posebnega navdušenja, saj je indeks Dow Jones na borzi v New Yorku porasel le za 59,34 točke na vrednost 11.139,14 točke.

Brejc v Bruslju o zaposlovalni politiki
18. 07. 2000 09.37
Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Miha Brejc in evropska komisarka za zaposlovanje in socialo Ana Diamantopulu sta danes v Bruslju podpisala skupno oceno srednjeročnih prednostnih nalog v slovenski zaposlovalni politiki. V dokumentu sta Slovenija in komisija skupaj zastavili prednostne cilje za pospeševanje preobrazbe slovenskega trga delovne sile in za usklajevanje s skupno evropsko zaposlovalno politiko.

Evropski ekonomisti na srečanju v Ljubljani
11. 05. 2000 19.27
EU bi morala za povečanje svoje produktivnosti in dohajanje ZDA poleg izboljšanja in večje fleksibilnosti trga delovne sile izboljšati predvsem svoj kapitalski trg. EU bi moral vzpodbuditi povezovanje borznih trgov, povečati čezmejne tokove kapitala in odstraniti razne ovire za lastništvo podjetij v državah. Sicer pa strokovnjaki, udeleženci rednega letnega srečanja vrhunskih evropskih ekonomistov, ki spremljajo področje konjukture (AIECE), menijo, da sedanje gospodarske razmere EU dobro vplivajo na vzhodne države oz. države, ki želijo postati članice EU.

Ženske še vedno v nezavidljivem položaju
08. 03. 2000 21.45
Za štirimi stenami doma so pogosto žrtve grobega nasilja, v javni sferi pa v številnih delih sveta tako rekoč niso navzoče in če so, imajo le redko v svojih rokah vzvode dejanske moči. To je rdeča nit opozoril, katerih namen je izpostaviti globoko ukoreninjeno in dostikrat navzven prikrito diskriminacijo žensk v domala vseh delih sveta.

Haider ponavlja očitke Sloveniji
31. 01. 2000 10.30
Vodja avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider je v pogovoru za italijanski dnevnik Corriere della Sera posvaril pred širitvijo EU proti Vzhodu, ker bi to negativno vplivalo na trg delovne sile v Avstriji. Po njegovem mnenju je za članstvo v uniji že pripravljena Madžarska, medtem ko bi morala Slovenija najprej premagati prepad med povprečnimi osebnimi dohodki svojih državljanov in tistimi v EU.

Inflacija v ZDA ostaja pod nadzorom
14. 01. 2000 13.12
Zagon ameriškega gospodarstva po več kot 106 mesecih strme gospodarske rasti po zadnjih napovedih sodeč tudi v bodoče ne bo začel pojemati. Kot je v včerajšnjem govoru poudaril predsednik ameriških zveznih rezerv Alan Greenspan, ostaja inflacija razmeroma nizka in vse kaže, da bodo ZDA presegle celo gospodarski razcvet iz 60. let, saj večina prebivalcev živi v blagostanju.

Gospodarska rast v ZDA še vedno visoka
25. 11. 1999 10.55
Ameriško ministrstvo za trgovino (Commerce Department) je sporočilo, da je gospodarska rast v ZDA v tretjem četrtletju letos dosegla 5,5 odstotka. Visoka gospodarska rast in upadanje nezaposlenosti pri ameriških gospodarskih analitikih vzbujata prepričanje, da bo osrednja finančna ustanova Zvezne rezerve najkasneje v začetku naslednjega leta vnovič dvignila obrestne mere, da bi preventivno obrzdala inflacijo.

IMF ugodno ocenil Slovenijo
23. 11. 1999 15.54
Vodja redne letne misije Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v Sloveniji Dimitri Demekas je na današnji novinarski konferenci ob koncu obiska v naši državi zadovoljen poudaril, da so gospodarske razmere v Sloveniji ugodne. Slovenija je dosegla stabilno okolje in ima v primerjavi z vzhodnoevropskimi gospodarstvi visok življenjski standard, najvišji investicijski rating in je vodilna v pogajanjih z EU.

Cenejše delnice v Tokiju
08. 11. 1999 10.28
Tečaji delnic na borzi v Tokiju so se danes v povprečju znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je izgubil 113,92 točke oz. 0,6 odstotka in trgovanje končal pri 18.240,98 točke.

Wall Street končal petkovo trgovanje s porasti tečajev delnic
11. 10. 1999 09.03
Ameriški borzni indeks Dow Jones je trgovanje konec prejšnjega tedna sklenil pri 10.649,76 točke, kar je 112,77 točke več kot dan prej. Petkovo trgovanje se je na borzi v New Yorku začelo bolj skromno, nato pa je dobilo zagon. Borza v Tokiju je danes zaradi državnega praznika zaprta.

V Nemčiji brez dela znova več kot štiri milijone ljudi
05. 08. 1999 12.31
Število brezposelnih v Nemčiji je julija znova preseglo mejo štirih milijonov. Po podatkih zveznega urada za delo je bilo v sedmem mesecu brez dela 4.027.200 ljudi, kar je za 89.000 več kot junija. Stopnja brezposelnosti se je z junijskih 10,1 odstotka povečala na 10,3 odstotka. V primerjavi z lanskim julijem pa so našteli 107.300 manj iskalcev zaposlitve.

Rast brezposelnosti v Južni Koreji
17. 02. 1999 08.53
Po napovedih ministrstva za delo naj bi raven brezposelnosti v Južni Koreji zaradi hude gospodarske krize dosegla devet odstotkov. Vrhunec pričakujejo konec februarja ali v začetku marca, ko bodo na trg delovne sile prišli novi diplomanti, ki bodo težko našli zaposlitev. Že januarja je raven brezposelnosti dosegla osem odstotkov, kar je največ po letu 1982. Februarja oziroma marca pa naj bi bilo brez dela dva milijona ljudi. Raven brezposelnosti naj bi se nekoliko znižala v drugi četrtini leta, saj bo gradbena industrija spomladi začela zaposlovati več ljudi. V sredini leta pa naj bi začelo okrevati celotno gospodarstvo. Ob začetku krize konec leta 1997 je raven brezposelnosti znašala 3,1 odstotka, od takrat dalje pa je število ljudi brez dela le še naraščalo, saj so mnoga podjetja propadla, velike družbe pa so množično odpuščale delavce.