trgovino

Minister Marinček na Irskem
12. 06. 1998 12.05
Delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo, ki jo vodi minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, bo danes sklenila dvodnevni obisk na Irskem.

Premier končal obisk na Novi Zelandiji
09. 06. 1998 10.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes zaključil uradni obisk na Novi Zelandiji. Pred odhodom se je premier sestal z novozelandskim ministrom za kmetijstvo in mednarodno trogvino Lockwoodom Smithom in ministrom za transport Morrisom Williamsonom. V ospredju pozornosti na pogovorih so bile možnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Novo Zelandijo.

Premier Drnovšek na Novi Zelandiji
06. 06. 1998 11.06
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes začel uradni obisk na Novi Zelandiji. Premier, ki je na Novo Zelandijo prispel iz Avstralije, bo prva dva dni obiska preživel na Severnem otoku, kjer bo jutri obiskal Maorski institut za obrt in umetnost. Maori, prvotni prebivalci Nove Zelandije, bodo premiera Drnovška pozdravili z maorskimi in slovenskimi pesmimi, sledilo pa bo kosilo, ki ga bo priredil novozelandski minister za podjetja v državni lasti Tony Ryall.

Premier Drnovšek sklenil obisk v Avstraliji
05. 06. 1998 11.19
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek z delegacijo, v kateri je tudi državna serketarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar, je obisk v Avstraliji sklenil s srečanjem s predsednikom vlade Novega Južnega Walesa (NJW) Robertom Carrom in avstralskimi poslovneži, ogledal si je državno galerijo NJW in slike lani umrlega slovenskega umetnika Stanislava Ropotca, pripravil pa je tudi sprejem za predstavnike slovenske skupnosti v Sydneyju. Tudi tokrat - potem ko se je v četrtek v Canberri že pogovarjal z avstralskim kolegom Johnom Howardom, podpredsednikom vlade in obenem ministrom za trgovino Timom Fisherjem, generalnim guvernerjem sirom Williamom Deanom ter avstralskim zunanjim ministrom Alexandrom Downerjem - je bilo v središču pozornosti predvsem gospodarsko sodelovanje med državama.

Premier Drnovšek začel obisk v Avstraliji
04. 06. 1998 12.22
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki je na večdnevnem obisku v Avstraliji - sledila pa bo še Nova Zelandija -, se je danes v Canberri sestal z avstralskim kolegom Johnom Howardom, podpredsednikom vlade in obenem ministrom za trgovino Timom Fisherjem in generalnim guvernerjem sirom Williamom Deanom. Zvečer bo gost na večerji, ki jo bo priredil avstralski zunanji minister Alexander Downer. Osrednji temi pogovorov - v slovenski delegaciji je tudi državna sekretarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar - sta bili dvostransko sodelovanje, predvsem na gospodarskem področju, in pa izmenjava stališč do mednarodnih vprašanj, je STA izvedela iz krogov slovenske delegacije v Canberri.

Podpisan sporazum med Slovenijo in Finsko o zaščiti naložb
01. 06. 1998 16.08
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in njegov gostitelj finski minister za evropske zadeve in zunanjo trgovino Ole Norrback sta se danes v Helsinkih pogovarjala o gospodarskem položaju v obeh državah in o področjih, na katerih bi lahko državi izboljšali sodelovanje. Podpisala sta tudi sporazum o vzajemni zaščiti in spodbujanju naložb med državama in sodelovala na poslovni konferenci 12 slovenskih in 32 finskih podjetij, ki so pripravili Urad za gospodarsko promocijo in tuja vlaganja ter finska gospodarska zbornica in finsko združenje za zunanjo trgovino.

V Makedoniji tujih vlaganj za 6,2 milijona dolarjev
30. 05. 1998 09.39
Makedonski statistični inštitut je sporočil, da so v Makedoniji tuja vlaganja dosegla 6,2 milijona ameriških dolarjev. Razvite države so v Makedonijo investirale 5,8 milijona dolarjev, 362.000 dolarjev pa države v razvoju. Največja tuja vlagateljica v Makedoniji je Evropska unija, ki je v 63 poslih investirala 5,4 milijona dolarjev. Države, nastale na območju nekdanje Jugoslavije, pa so z 267.000 dolarji največje vlagateljice med razvijajočimi se državami. Največ sredstev so tuji investitorji vložili v industrijo in rudarstvo, in sicer 76 odstotkov, 14 odstotkov v trgovino, v promet pa šest odstotkov vseh vlaganj.

Vojska se je umaknila z ulic Džakarte
24. 05. 1998 12.03
Tri dni po menjavi oblasti v Indoneziji so se z ulic glavnega mesta Džakarte že umaknili vojaki, danes pa so odstranili tudi večino tankov in cestnih zapor. Vojaki so nameščeni le še okrog predsedniške palače in parlamenta, s čimer naj bi preprečili nove študentske demonstracije, je danes povedal tiskovni predstavnik vojske.

Zaprisegel kabinet indonezijskega predsednika Habibija
23. 05. 1998 13.08
V Džakarti je danes zaprisegel 36-članski kabinet novega indonezijskega predsednika Baharudina Jusufa Habibija, v katerem so položaj obdržali zunanji minister Ali Alatas, obrambni minister Wiranto in minister za industrijo, trgovino in finance, Ginandjar Kartasasmita. Wiranto je prebivalstvo pozval, naj po hudih nemirih in množičnih protestih preteklih dni da možnost Habibijevi vladi. Habibi je v vladi obdržal 13 ministrov iz Suhartove vlade in obljubil obsežne politične in gospodarske reforme.

Novi ukrepi proti Indiji
14. 05. 1998 15.21
Japonska je danes napovedala, da Indiji ne bo več dodeljevala gmotnih posojil. Omenjeni ukrep je del sankcij proti Indiji, s katerimi Tokio protestira proti indijskim jedrskim poskusom.

Minister Marinček na delovnem obisku na Norveškem
13. 05. 1998 15.20
Delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo, ki jo vodi minister Lojze Marinček, bo danes sklenila dvodnevni delovni obisk na Norveškem. Minister Marinček in norveški minister za izobraževanje, raziskave in cerkvene zadeve Jan Lilletun sta podpisala skupno izjavo o sodelovanju. Ta pomeni izraz dobre volje za izmenjavo izkušenj na področju znanosti, s tem pa tudi izmenjavo znanstvenikov in študentov.

Sporazum o prosti trgovini z Izraelom pripravljen za podpis
11. 05. 1998 15.31
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo jutri odpotoval v Izrael, kjer bo v sredo v Jeruzalemu z izraelskim ministrom za trgovino in industrijo Natanom Sharanskim podpisal sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Izraelom.

Microsoft predstavil Commercial Internet System 2.0
11. 05. 1998 12.00
Na prireditvi NetWorld+Interop '98 v Las Vegasu je Microsoft predstavil Microsoft Commercial Internet System (MCIS) 2.0, obširno internetno osnovo za spletne storitve, elektronsko trgovino in druge omrežne storitve, kot so telefonske, kabelske itn.

Nestanovitnost deleža industrije v madžarskem BDP-ju
09. 05. 1998 09.58
Delež industrije v Madžarskem BDP-ju je v preteklih letih zelo nihal, sporočajo predstavniki madžarskega ministrstva za industrijo, trgovino in turizem. Tako je omenjeni delež od leta 1988, ko je bil 35 odstoten, do leta 1994 zmanjšal na 25 odstotkov, zdaj pa znova raste ter je lani dosegel 26,4 odstotka madžarskega BDP-ja.

Jelcin imenoval še zadnje štiri ministre
08. 05. 1998 17.43
Več kot šest tednov po odpustitvi premiera Viktorja Černomirdina je ruski predsednik Boris Jelcin danes dokončno oblikoval novo vlado, so sporočile ruske tiskovne agencije. Jelcin je na predlog premiera Sergeja Kirijenka imenoval še zadnje štiri ministre.

MZZ o dogodku na Krfu
05. 05. 1998 17.12
Ministrstvo za zunanje zadeve se je v zvezi z domnevnim kaznivim dejanjem na grškem otoku Krfu, v katerega naj bi bil vpleteni slovenski dijaki in o katerem so v zadnjih dneh poročala nekatera slovenska sredstva javnega obveščanja, prek svojega veleposlaništva v Atenah povezalo s kriminalistično službo na Krfu. Kriminalistična služba je pojasnila, da so v noči na soboto, 2. maja letos, pri vlomu v trgovino z izdelki domače obrti prijeli tri slovenske državljane. Policija jih je pridržala do ponedeljka, ko jih je predala sodišču. Obsojeni so bili na mesec dni zapora ali na plačilo denarne kazni. Odločili so se za plačilo, zato jih je sodišče izpustilo in jim dovolilo odpotovati v domovino, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Minister Frlec v Pragi
29. 04. 1998 18.39
Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec je danes na povabilo češkega kolega Jaroslava Šedivyja začel dvodnevni uradni obisk v Pragi. Najprej se je sestal s predsednikom češke vlade Josefom Tošovskim, jutri pa ima na dnevnem redu še niz drugih srečanj.

Minister Frlec jutri na Češkem
28. 04. 1998 17.12
Zunanji minister Boris Frlec se bo na povabilo češkega kolega Jaroslava Sedivyja 29. in 30. aprila mudil na uradnem obisku na Češkem.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Irak bo zmanjšal količino živil za prebivalce
27. 04. 1998 12.00
Irak bo maja zmanjšal količine nekaterih živil, ki jih mesečno dobijo njegovi državljani. Kot trdi iraško ministrstvo za trgovino, je zmanjšanje posledica "ameriške in britanske blokade sporazuma nafta za hrano".

Forum o Evropi brez meja na Dunaju
27. 04. 1998 11.49
Na Dunaju se danes začenja dvodnevni forum z naslovom Evropa brez meja, kjer bo osrednja pozornost namenjena vprašanjem širitve Evropske unije in njenega vpliva na gospodarstvo. Forum prireja avstrijska Raiffeisen Zentral Bank, odprl pa ga bo, kot je napovedano, avstrijski predsednik Thomas Klestil. Organizatorji pričakujejo 400 gostov iz držav srednje in vzhodne Evrope, udeležence pa bo nagovoril tudi evropski komisar Franz Fischler.

Slovensko-kitajska gospodarska komisija o večjem sodelovanju med državama
21. 04. 1998 13.12
Četrto zasedanje slovensko-kitajske medvladne komisije za trgovinsko in gospodarsko sodelovanje, ki je dva dni potekalo v kitajski prestolnici, se je danes končalo s podpisom skupnega protokola. Na zasedanju so prevladovala konkretna gospodarska vprašanja, s katerimi se soočajo slovenska podjetja pri poslovanju s Kitajsko. Na kitajski gospodarski zbornici v Pekingu je potekala tudi poslovna konferenca, ki se je je udeležilo 16 predstavnikov slovenskih in 60 predstavnikov kitajskih podjetij.

Estonski minister za kmetijstvo v Sloveniji
20. 04. 1998 10.18
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj se bo danes srečal z delegacijo estonskega ministrstva za kmetijstvo pod vodstvom ministra za kmetijstvo Andresa Varika, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji.

Slovenija in Italija podpisali sporazum o skupnem sodelovanju v vinogradništvu in vinarstvu
15. 04. 1998 17.51
Predstavniki Kmetijsko- veterinarskega zavoda Nova Gorica, Italijanske zveze kmetov, Univerze v Vidmu, italijanskega podjetja Agrotehnica Isontina in slovenskega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so danes podpisali sporazum o izvedbi in financiranju projekta inovacije in razvoj tehnologije na področju vinogradništva in vinarstva. Slovenski kmetijski minister Ciril Smrkolj je današnji podpis označil kot uvod v tesnejše sodelovanje dveh držav pri kmetijstvu, predvsem z vidika podpore domačemu kmetijstvu pri vključevanju v Evropsko unijo.

Novice BSA
15. 04. 1998 09.43
<b><I>Bolgarija</b></I> Notranje ministrstvo je v sporočilu za javnost objavilo, da je bolgarska vlada odredila zaprtje petih obratov za izdelavo CD plošč. Ta ukrep, za katerega se je zavzemala tudi BSA, je naperjen proti nezakoniti izdelavi CD plošč v obratih, ki nimajo ustrezne licence, kar je v Bolgariji razširjeno kljub novi zakonodaji za zaščito avtorskih pravic. Še vedno pa ni potrjeno, da je vseh pet obratov prenehalo delovati. Nedavna odkritja piratskih CD-ROMov in preiskave kažejo, da utegneta še vedno delovati vsaj dva od omenjenih obratov.

Delovanje slovenskih društev v BiH zasluži posebno podporo
14. 04. 1998 08.59
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je včeraj v pogovoru za STA ob izteku prvega dne obiska Sarajeva povzel vsebino posameznih srečanj ter v zvezi s problematiko Slovencev v Bosni in Hercegovini (BiH) poudaril, da bi morala "slovenska država s posebno pozornostjo podpreti delovanje slovenskih društev v tej državi ter pri tem upoštevati težko socialno, materialno in tudi zdravstveno stanje njihovih članov."

Netanjahu s tremi ministri preučuje ameriške predloge
06. 04. 1998 08.24
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je včeraj skupaj s tremi ministri preučil ameriške predloge za ponovno oživitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa, je povedal Netanjahujev tiskovni predstavnik David Bar-Illan.

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Trgovinski primanjkljaj največji v tem desetletju
24. 03. 1998 16.01
Oddelek za trgovino pri ameriški administraciji je sporočil, da je trgovinski primanjkljaj ZDA v januarju znašal 12 milijard dolarjev, kar je 1,1 milijarde več kot decembra 1997 in največ v tem desetletju. Glavni razlog za povečanje primanjkljaja je azijska finančna kriza, zaradi katere se je zmanjšalo popraševanje po ameriškem blagu v tem delu sveta. Ameriška administracija je zato ponovno pozvala japonsko vlado, naj poveča stimulacije domačemu gospodarstvu. Skupni japonski trgovinski presežek se je od februarja preteklega leta do letošnjega februarja povečal za 88,7 odstotkov in znaša skupaj 9,8 milijarde dolarjev. Presežek Japonske v trgovanju z ZDA pa je porasel za 32,9 odstotka in znaša 4,1 milijarde dolarjev.

Potrdilo za nakup barve
19. 03. 1998 19.10
Nek trgovec v Londonu je določil, da bo možem prodal barvo za pleskanje le, če bodo prinesli pismeno potrdilo svojih žena. Dovolj ima namreč moških, ki se vračajo v trgovino le zato, ker barva, ki so jo kupili, njihovim ženam ni všeč.