trgovinska menjava

V Sloveniji na obisku gospodarska delegacija iz Slovaške
24. 02. 1999 11.02
Slovaška gospodarska delegacija, ki je na štiridnevnem obisku v Sloveniji, se je danes sestala s predstavniki območne gospodarske zbornice Koper in obiskala Luko Koper.

Italija in Slovenija tradicionalni partnerici
19. 01. 1999 09.15
Osrednji temi pogovorov ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja z italijanskim ministrom za zunanjo trgovino Pierom Fassinom sta bili krepitev blagovne menjave med državama in povečevanje obsega naložb. Vlogo Italije kot druge največje trgovinske partnerice Slovenije bi namreč po mnenju obeh ministrov lahko dodatno utrdili z razvojem naložbenih dejavnosti, ki naj bi jih spodbudil tudi skorajšnji podpis sporazuma o vzajemni zaščiti in spodbujanju naložb med državama ter sprejem nekaterih zakonov s področij, ki so povezana z naložbami in so še v parlamentarnem postopku.

Milijarda evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja za EU
12. 01. 1999 15.40
Evropska unija je imela po danes objavljenih podatkih Eurostata septembra lani milijardo evrov primanjkljaja v zunanji trgovini s svetom, medtem ko je enajsterica držav, ki je letos uvedla evro, v trgovini s svetom septembra beležila 5,2 milijarde evrov presežka.

Sprejem veleposlanika Romunije pri predsedniku državnega sveta
09. 11. 1998 14.26
Predsednik državnega sveta Tone Hrovat je danes sprejel veleposlanika Romunije v Sloveniji Vasila Jirjea. Do srečanja je prišlo pred prvim uradnim obiskom predsednika državnega sveta v Romuniji od 10. do 12. novembra, so sporočili z državnega sveta. Sogovornika sta se strinjala, da so odnosi med državama na zelo dobri ravni in da bo obisk odlična priložnost za njihovo nadgradnjo, poleg tega pa se krepi tudi gospodarsko sodelovanje med državama, saj se je trgovinska menjava med državama v prvih devetih mesecih glede na enako lansko obdobje povečala za polovico.

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Vse večja trgovinska menjava med ZRJ in Madžarsko
09. 03. 1998 08.18
Trgovinska menjava med Madžarsko in ZR Jugoslavijo bo do leta 2000 dosegla vrednost 330 milijonov dolarjev, toliko, kolikor je znašala pred razpadom nekdanje Jugoslavije, je ocenil ekonomski svetovalec madžarske ambasade v Beogradu Ferenc Nagy. Po njegovih besedah je blagovna menjava med državama v preteklem letu znašala 218,6 milijonov dolarjev, kar je za četrtino več kot v letu 1996. Madžarska sodi med deset držav, ki imajo z ZRJ najbolj razvite poslovne odnose.

Srečanje Jelcina in Lukašenka
22. 01. 1998 16.16
V Moskvi sta se danes sestala predsednika Rusije in Belorusije, Boris Jelcin in Aleksander Lukašenko. Govorila sta o nadaljnjem poglabljanju sodelovanja med državama, ki sta leta 1996 sklenili politično zvezo.

Slovenija in Slovaška želita okrepiti sodelovanje na področju kmetijstva
12. 01. 1998 18.18
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je na novinarski konferenci podrobneje predstavil rezultate srečanja s predstavniki slovaškega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in vodarstvo, ki je potekalo konec minulega tedna v Bratislavi. Glavna tema meddržavnih pogovorov je bila poglobitev medsebojnega sodelovanja na področjih kmetijstva, živinoreje, predelovalne industrije in gozdarstva, ki je bilo v minulih letih zelo skromno. Ob koncu se je minister dotaknil tudi problematike na področju mlekarstva ter zagotovil, da bodo na tem področju predvidoma do sredine leta pripravili predlog tržnega reda, v katerem naj bi opredelili osnovno kvaliteto mleka, rejcem pa zagotovili minimalno pokrivanje stroškov.