trgovinske

Golob gospodarstvenikom: Vlada gleda v prihodnost, varčevali bomo pri bolniških
27. 09. 2023 13.10
Namera vlade, da znova uvede daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, na način, kot je to veljalo pred spremembo zakonodaje v letu 2022, je naletela na ostro nasprotovanje gospodarstva. Gre za korak nazaj, opozarjajo, premier Golob pa jim odgovarja, da so bili pri pripravi proračuna za prihodnje leto pred dilemo, kje vzeti denar – ali varčevati pri razvoju in znanosti ali pri bolniških. Odločili so se za slednje.

Hrvaška v občutno znižanje cen, Slovenija o tem ne razmišlja
14. 09. 2023 19.40
Hrvaška je napovedala boj z visokimi cenami. Trgovci so v dogovoru z vlado pristali na znižanje cen 30 osnovnih izdelkov na raven pred uvedbo evra. Cene nekaterih živil in higienskih proizvodov bodo tako od 10 do 50 odstotkov znižali in zamrznili. Za druge izdelke hrvaški trgovci obljubljajo akcije. Bi se lahko kaj takega zgodilo tudi pri nas?

Na tisoče 'dopustniških' evrov: odrekli so se dnevni plači, podjetja zaslužku
16. 08. 2023 16.00
Iz Kranjske Gore prinašamo zgodbo, ki je pokazala, kako je bila solidarnost tam videti v praksi. Ko je bil razglašen dan solidarnosti kot dela prost dan, so se v javnosti pojavili tudi pomisleki, da bi morali takrat vseeno delati, ljudje ne bi smeli na dopust, ampak bi morali pomagati pri čiščenju po poplavah. Mnogi zaposleni v turističnem gospodarstvu Zgornjesavske doline pa so se 14. avgusta odrekli svoji dnevni plači, podjetja delu dnevnega zaslužka, dopustniki pa so namesto za lopate prijeli za denarnice in dobrodelne skrinjice napolnili s tisoči evrov. Iz Zgornjesavske doline bo tako na prizadeta območja odromalo več kot 76.000 evrov.

Blaženje posledic poplav: med predvidenimi ukrepi tudi moratorij na kredite
16. 08. 2023 14.25
Gospodarsko ministrstvo bo začelo ocenjevati škodo, ki je nastala v gospodarstvu po nedavnih ujmah, je povedal minister Matjaž Han. Med ukrepi za pomoč predvidevajo tudi moratorij na kredite in hitrejše zaposlovanje tujcev. Znižali bodo tudi pogoj, po katerem bodo do pomoči upravičeni samozaposleni.

Sindikat za krajevno omejitev možnosti odprtih trgovin ob nedeljah in praznikih
11. 08. 2023 14.22
Sindikat delavcev trgovine vlado poziva, naj krajevno in časovno omeji možnost odprtja prodajaln ob nedeljah in praznikih po uničujočih poplavah. Dobronamerni ukrepi se prepogosto izrabljajo, kar so storili tudi nekateri trgovci, ki bodo trgovine odprli tudi na neprizadetih območjih, so zapisali v sindikatu.

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država
07. 08. 2023 06.16
Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15
Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Inšpekcijski nadzor na stojnicah: neizdaja računov, zaposlovanje na črno
06. 07. 2023 14.20
Inšpekcijske službe letos koordinirano izvajajo nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na stojnicah. Do sredine junija so izvedle več kot 500 nadzorov. Inšpektorji ugotavljajo različne kršitve zakonodaje, izrekli so tudi prepovedi opravljanja dejavnosti.

Delodajalci zahtevajo sestanek glede sprememb zakona o delovnih razmerjih
29. 06. 2023 15.00
Predstavniki delodajalskih organizacij so vnovič opozorili na kršenje pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Nesprejemljivo se jim zdi, da je ministrstvo za delo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javno obravnavo dalo še pred koncem pogajanj v okviru pogajalske skupine ESS. Pričakujejo čimprejšnji sestanek.

Blinken prispel na Kitajsko: za 'pomiritev' napetosti med državama
18. 06. 2023 07.50
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prispel v Peking, kjer se bo s predstavniki kitajskega političnega vrha pogovarjal o odnosih med ZDA in Kitajsko. Ti so v zadnjem času vse bolj napeti, med drugim zaradi kitajskega stališča do ruske agresije v Ukrajini, trgovinskih sporov med državama in Tajvana.

Ruski otroci se številk učijo s štetjem strelnih ran
04. 06. 2023 10.40
Vojna v Ukrajini je spremenila tudi življenje v Rusiji. Tudi otrokom. Ruska vlada je namreč invaziji in svojim vojaškim željam prilagodila učne načrte v osnovnih in srednjih šolah. Otroci se tako učijo, da "na zahodu živijo sami nepridipravi", pri matematiki pa se štetja učijo s pomočjo 'strelnih ran', narisanih na truplih.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?
02. 06. 2023 06.00
Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji
01. 06. 2023 19.28
Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Slovenci za prizadete v potresu v Turčiji in Siriji zbrali skoraj 800.000 evrov
30. 05. 2023 10.11
"Slovenci smo se po katastrofalnem potresu v Turčiji in Siriji, ki je v februarju letos skupaj prizadel okoli 18 milijonov ljudi in mnogim uničil dom in vse imetje, zopet izkazali za zelo solidarne," sporoča Slovenska karitas, ki je skupaj za pomoč prizadetim po potresu v Turčiji in Siriji zbrala 793.704 evre.

Brazilija razglasile izredne razmere zaradi več primerov ptičje gripe
23. 05. 2023 16.57
Brazilija je razglasila šestmesečne izredne razmere, potem ko so pri več divjih pticah odkrili primere ptičje gripe. Razglasitev izrednih razmer omogoča vladi, da zdaj lažje uvede ukrepe za preprečitev širjenja zelo nalezljivega virusa H5N1.

Dajte več denarja nogometašicam ali pa ne bo prenosov
02. 05. 2023 15.45
Mednarodna nogometna zveza (Fifa) grozi z blokado televizijskih prenosov z letošnjega svetovnega prvenstva za nogometašice za največje države Evrope, če televizijske mreže ne bodo namenile več denarja za odkup medijskih pravic. SP bo na Novi Zelandiji in Avstraliji med 20. julijem in 20. avgustom.

Ministrica Šinko: Dogovor s kmeti je mogoč
25. 04. 2023 14.23
Vlada je predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve. Ker gre za obsežno gradivo, so predlagali, da bi se na pogajanjih ponovno sešli po praznikih, je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. V odzivu na protest kmetov je še dejala, da imajo kmetje pravico protestirati, in menila, da bi se lahko dogovorili glede zahtev. Tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor so pripravljeni na nadaljevanje začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjamejo v pozitiven razplet.

Trgovci: Če bo vlada zvišala DDV, bodo Slovenci nakupovali čez mejo
24. 04. 2023 19.30
Vlada mora ta teden Evropski komisiji poslati program stabilnosti. V osnutku tega dokumenta pa je zapisana možnost, da bi lahko proračunska sredstva povečali tudi z zvišanjem stopnje davka na dodano vrednost. Slednje je močno razburilo trgovce. Ti namreč pravijo, da bi Slovenci zaradi podražitev množično kupovali v sosednjih državah, kjer je DDV že zdaj nižji kot pri nas. Se bo torej DDV res zvišal in, če se bo, kdaj?

EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana
18. 04. 2023 11.14
EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana, še posebej z uporabo sile, je v razpravi o odnosih s Kitajsko v Evropskem parlamentu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Med evro poslanci se je medtem razvnela polemika glede nedavnih izjav francoskega predsednika Emmanuela Macrona o Tajvanu.

Rusija začela obsežne vojaške vaje v arktičnih vodah
11. 04. 2023 12.42
Ruska vojska je začela obsežne vojaške vaje v arktičnih vodah, v katerih sodeluje 1800 vojakov, več kot 10 ladij ter 40 letal in helikopterjev, je sporočila Severna flota ruske mornarice. V središču vaje bo, kot so dejali, zaščita ruske trgovinske mornarice in morskih poti, kot je Severovzhodni prehod.

Slovenska diplomatska ofenziva v Afriki se nadaljuje, Fajonova v Etiopiji
10. 04. 2023 17.45
Po kontroverznem obisku predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki je v imenu slovenskega lobiranja za nestalno članico varnostnega sveta OZN v Ruandi dejala, da bi se morali po državi, ki kriminalizira in preganja istospolne, zgledovati glede pravic žensk, je v Afriko odpotovala tudi Tanja Fajon. Šefinja diplomacije je obiskala Etiopijo. In kakšen je izplen afriške turneje? Ima Slovenija v žepu podporo držav, ki jo zadnje tedne obiskujejo predstavniki oblasti?

(Ne)učinkovite sankcije: britansko podjetje v milijardni posel z Rusijo
08. 04. 2023 15.28
Podjetje iz Združenega kraljestva je v Rusijo kljub sankcijam poslalo za 1,1 milijarde vredno elektronsko opremo. V pošiljkah se med drugim najdejo polprevodniki, strežniki, prenosni računalniki, telekomunikacijska omrežna oprema in druga elektronika. Lastnik podjetja se odgovornosti izogiba.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00
Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

'Ukrepi vlade za blaženje energetske krize v gospodarstvu ne dosegajo ciljev'
17. 03. 2023 19.31
Reprezentativna gospodarska združenja v javnem pismu predsednika vlade Roberta Goloba opozarjajo na neučinkovite ukrepe za blaženje energetske krize. Pod pritiskom so predvsem energetsko intenzivna podjetja, ukrepi pa ustvarjajo razlike tako med različnimi gospodarskimi panogami kot podjetji. Predvsem pa, tako gospodarstveniki, poglabljajo nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva. Golob pisma še ni komentiral.

Von der Leynova Bidnu: Pomagali ste Evropski uniji skozi energetsko krizo
11. 03. 2023 20.08
Ob obisku predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen v Beli hiši sta z ameriškim predsednikom Bidnom spregovorila o nadaljnjih ukrepih za pomoč Ukrajini, sankcijah proti Rusiji in o premagovanju energetske krize. To so področja, kjer med zaveznikoma ni nobenih nesoglasij, več napetosti je le na področju trgovinske menjave. Evropski voditelji namreč Bidnovi administraciji očitajo, da nova okoljska zakonodaja ščiti ameriške proizvajalce in diskriminira evropska podjetja.

Tesni prijatelj ruskega predsednika: 'Putinu zmanjkuje denarja'
04. 03. 2023 07.28
To so opozorila enega izmed najuspešnejših ruskih poslovnežev in milijarderjev. Hkrati oligarh Oleg Deripaska zatrjuje, da se bodo v naslednjem letu močno povečale tudi gospodarske težave celotne države in da bo ta potrebovala finančno pomoč "prijateljskih" držav.

Kralj Karel III. in Camilla sporočila, da se odpravljata na prvo uradno kraljevo turnejo
03. 03. 2023 21.05
Buckinghamska palača je sporočila, da se kralj Karel III. in njegova soproga Camilla konec meseca marca odpravljata na prvo uradno kraljevo turnejo. Čeprav je Charles v preteklosti že potoval po svetu na podobnih turnejah, bo tokrat prvič potoval v vlogi kralja. Ta je naziv podedoval meseca septembra, ko je umrla njegova mati, kraljica Elizabeta II., uradno kronanje pa bo šele 6. maja.

Pirc Musarjeva za posebnega pooblaščenca imenovala Igorja Merviča
16. 02. 2023 14.00
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je za posebnega pooblaščenca predsednice za področje gospodarskih zadev imenovala Igorja Merviča, nekdanjega direktorja Spara Slovenija. S Pirc Musarjevo bo sodeloval na področju samooskrbe in prehranske varnosti ter gospodarskih vprašanj.

'Migracije so evropski izziv, ki potrebuje evropski odgovor'
10. 02. 2023 07.22
Voditelji držav članic EU so po dolgi in burni razpravi vendarle uskladili sklepe izrednega vrha, v katerih so se zavzeli za evropski odgovor pri upravljanju migracij. Sklepi pa po besedah predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela kažejo tudi na enotnost in odločnost pri ukrepanju za zagotavljanje konkurenčnosti gospodarstva.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov
24. 01. 2023 06.00
Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.