tujce

EU proti ilegalcem

29. 03. 2001 00.00

Predstavniki EU so se v Sarajevu srečali z notranjimi in zunanjimi ministri BiH, Hrvaške, Makedonije, ZRJ in Albanije ter v sklepni izjavi poudarili, da morajo države JV Evrope tesneje sodelovati, da bi rešile probleme povezane z nezakonitimi imigracijami in trgovino z ljudmi, evropska unija pa jim bo pri tem nudila vso podporo. Udeleženci sarajevskega srečanja so preučili konkretne ukrepe, ki bi jih bilo treba sprejeti na področju migracij in prehodnih domov za tujce, upoštevajoč sklepe z zagrebškega vrha, ki je potekal novembra lani.

Obvezna prijava in odjava bivališča

06. 03. 2001 00.00

Konec februarja je stopil v veljavo zakon o prijavi prebivališča, ki celovito ureja način in postopek prijave in odjave stalnega in začasnega prebivališča, prijavo in odjavo gosta, vodenje registra stalnega prebivalstva ter posredovanje podatkov uporabnikom. Zakon prijavo in odjavo stalnega ali začasnega prebivališča oz. prijavo spremembe naslova stanovanja obravnava kot zakonsko obveznost za državljane in tujce. Kot določa zakon, ki ga je državni zbor sprejel 26. januarja letos, v uradnem listu pa je bil objavljen 9. februarja, mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja, odjaviti stalno prebivališče, če se za stalno odseli z območja RS, prijaviti začasni odhod z območja RS, ki traja več kot tri mesece ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče. Stanodajalec pa mora prijaviti in odjaviti gosta ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče posameznika. Po določbah zakona mora na območju RS prijavno-odjavno obveznost izpolniti tako slovenski državljan kot tujec. Stalno prebivališče oz. spremembo naslova stanovanja je treba prijaviti v osmih dneh od naselitve, odjaviti pa pred odselitvijo.

Srečanje Bohinca in Lučina

17. 02. 2001 00.00

Slovenski minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je včeraj v Krapinskih toplicah na Hrvaškem na neformalnem srečanju sestal s hrvaškim notranjim ministrom Šimetom Lučinom. Govorila sta o vzpostavljanju ustreznih pogojev, s katerimi bi Hrvaška postala tretja varna država v pravem pomenu, predvsem v smislu priprave ustrezne azilne zakonodaje ter vzpostavitve nastanitvenih centrov za tujce ob meji s Slovenijo. Glavna tema pogovorov pa je bilo oblikovanje pobude za tesnejše sodelovanje posameznih držav oziroma EU v boju zoper nelegalne migracije in vzpostavljanju schengenske meje v Sloveniji.

Akcija proti nestrpnosti

12. 02. 2001 00.00

Del prebivalcev Šiške še naprej zahteva, naj notranje ministrstvo v celoti izprazni prehodni dom za tujce v Ljubljani. Oglašajo pa se tudi njihovi nasprotniki. Skupina, ki se je poimenovala Urad za intervencijo, je pred centrom protestirala proti nestrpnosti.

Azilanti iz Črnomlja v Ljubljani

04. 02. 2001 00.00

Skupino azilantov, ki so jo minuli konec tedna nenapovedano namestili v begunskem centru v Črnomlju, so včeraj zvečer preselili v prehodni dom za tujce v Ljubljani. Črnomaljski mestni svetniki so namreč pred dnevi zahtevali izselitev azilantov in postavili rok do ponedeljka, je v osrednjem dnevniku poročala TV Slovenija.

Vse več težav z nameščanjem tujcev

02. 02. 2001 00.00

Namestitev tujcev v Sloveniji bo, kot kaže, še nekaj časa v ospredju, saj se zatika tako pri najemni pogodbi za stavbo, v kateri je ljubljanski Center za tujce, kot pri iskanju novih lokacij. Direktor Ljubljanskega potniškega prometa je danes sporočil, da je zaradi zadnjih dogodkov v Centru na Celovški ministrstvo za notranje zadeve zaprosil za sporazumno prekinitev pogodbe, kar pa ministrstvo zavrača.

Amnesty International protestira

31. 01. 2001 00.00

Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Dosežen dogovor v Prosenjakovcih

31. 01. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc in župan občine Moravske Toplice Franc Cipot sta danes podpisala dogovor, da bosta skupno reševala infrastrukturno problematiko izpostave centra za tujce in sočasno kraja Prosenjakovci, s tem pa se tudi zavezujeta, da se strinjata "z nemotenim nadaljnjim delovanjem izpostave centra za tujce za določen čas". V dogovoru je zajeto urejanje vodovodnega sistema, čistilne naprave, postavitev dodatnih 12 zabojnikov, pa tudi zaprtje centra leta 2004, ko naj bi tam nastal mladinski center.

Zavračanje govoric o trajni preselitvi tujcev

30. 01. 2001 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve zanika govorice, da naj bi šlo pri začasni selitvi tujcev v Vidonce za dolgo načrtovano akcijo, s ciljem da se tujce trajno preseli v Prekmurje. Pogodba, ki jo je ministrstvo podpisalo s tamkajšnjim županom, kaže, da gre za začasno naselitev, ministrstvo pa bo pogodbo spoštovalo. Primeri, ko lokalne oblasti prebivalce spodbujajo k uličnemu zbiranju ne prispevajo k rešitvi problemov, poleg tega pa prosilce za azil, ki so potrebni pomoči in ilegalne migrante, ki jih policija preganja, pogosto zamenjujejo.

Domačini proti širitvi doma za tujce

30. 01. 2001 00.00

Na včerajšnjem zboru občanov v vasi Prosenjakovci so se krajani odločno uprli sklepu vlade o nakupu dvanajstih zabojnikov, ki naj bi jih namestili poleg sedanjega Doma za tujce v neposredni bližini meje z Madžarsko. Tako domačini kot njihovi predstavniki in župan občine Moravske Toplice, v katero vas sodi, so o nameri izvedeli iz poročil medijev, na zboru pa so sprejeli tri sklepe: nasprotujejo razširitvi centra, dolgoročno zahtevajo njegovo ukinitev, v prehodnem obdobju pa razmeram primerno število nastanjenih, saj so zmogljivosti za štirideset do petdeset oseb, zdaj pa naj bi v nekdanji stražnici prebivalo tudi 120 in več tujcev.

Prenova centra za tujce

29. 01. 2001 00.00

Obnovitvena dela v Centru za tujce naj bi bila v polnem teku, zagotavljajo na ministrstvu za notranje zadeve. Na ministrstvu trdijo, da je večji del prostorov že prebeljen in dezinficiran. Zagotovili so še, da bodo dela zagotovo končana do sobote, ko morajo, kot določa pogodba, ilegalce preseliti iz Vidoncev nazaj v Ljubljano.

Začeli z dezinsekcijo stavbe

22. 01. 2001 00.00

V stavbi na Celovški 166 v Ljubljani, kjer imata prostore center za tujce in azilni dom, so tehniki zavoda za zdravstveno varstvo začeli z dezinsekcijo , ki jo je odredil glavni republiški zdravstveni inšpektor. Prostore azilnega doma in centra za tujce so izpraznili v nedeljo in vse ilegalne prebežnike ter prosilce za azil začasno nastanili v nekdanjem begunskem centru v Vidoncih na Goričkem.

Selitev prebežnikov iz Ljubljane

21. 01. 2001 00.00

Iz azilnega doma in centra za tujce v Ljubljani so v nekdanji begunski center v Vidoncih na Goričkem v Prekmurju, iz katerega so zadnje begunce izselili pred petimi meseci, zdaj pa ga nameravajo preurediti v mladinski hotel, že prepeljali štiri skupine, to je približno 160 prebežnikov. Selitev danes nadaljujejo, do večernih ur pa nameravajo prepeljali še preostalih 190 azilantov. Ob 11.30 naj bi iz Ljubljane odpotovala prva skupina preostalih azilantov, skupine pa bodo skušali pripraviti hitreje kot v treh urah, je za 24ur-radijske novice povedal podsekretar v MNZ Vladimir Korošec.

Začasna preselitev azilantov

20. 01. 2001 00.00

V vodstvu ministrstva za notranje zadeve so se sinoči odločili, da vse nastanjene v azilnem domu in centru za tujce v Ljubljani iz sanitarnih in zdravstvenih razlogov za teden dni preselijo v Vidonce v Prekmurju. V azilnem domu na Celovški v Ljubljani so namreč včeraj opazili stenice.

Problem ilegalcev se stopnjuje

18. 01. 2001 00.00

V Slovenijo je v letu 2000 vstopilo skoraj 35.000 tujcev brez ustreznih dokumentov, kar je 91 odstotno povečanje ilegalnih prehodov meje. Ministrstvo za notranje zadeve bo zato še dodatno poostrilo nadzor na naši jugovzhodni meji. Za delno rešitev prostorske stiske prebivalcev prehodnega doma v Šiški pa bo vlada namenila 18,5 milijona slovenskih tolarjev.

Grizold in Bohinc o centru za tujce

16. 01. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold in notranji minister Rado Bohinc sta se na delovnem sestanku na obrambnem ministrstvu ( MORS) med drugim pogovarjala o prenosu opuščene vojašnice v okolici Ljubljane v upravljanje ministrstvu za notranje zadeve, v katerem bi uredili nov center za tujce. Mešana skupina strokovnjakov z obeh ministrstev bo zato pripravila predlog, ki ga bo na eni od prihodnjih sej obravnavala tudi vlada.

Z Brnika poletelo letalo z ilegalci

17. 12. 2000 00.00

Z brniškega letališča je včeraj nekaj po 20. uri poletelo posebno letalo Adrie Airways, v katerem je bilo 97 državljanov Turčije, ki so v Slovenijo ilegalno prispeli v začetku decembra. Slovenska policija jih je iz države odstranila na podlagi 50. člena zakona o tujcih.

Uvedli kazni za slabo starševstvo

08. 11. 2000 00.00

Švicarski kanton St. Gallen želi s kaznimi za slabo starševstvo in prisilnimi napotitvami neposlušnih učencev v internat poskrbeti za večjo disciplino v šolah. Starši, ki pozabljajo na starševske obveznosti ali ne pomagajo otroku pri njegovih šolskih nalogah, bodo morali v prihodnje plačati do tisoč frankov kazni, je v torek poročal švicarski časnik Blick. Učence, ki s svojim vedenjem motijo ves razred ali so nevarni za šolo, pa bi lahko prisilno napotili v internat. Internat, ki bi bil pod upravo kantona, naj bi učinkoval predvsem zastraševalno.

Strokovnjaki slovenske policije v Zagrebu

07. 11. 2000 00.00

Skupina strokovnjakov slovenske policije za tujce in mejne zadeve se je danes v Zagrebu srečala s hrvaškimi kolegi, tema pogovora pa so bile ilegalne migracije. Srečanje je bilo posledica pisem, ki sta si jih v zvezi z ilegalnimi migracijami izmenjala generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc in njegov hrvaški kolega Vladimir Faber, ter je sodilo v okvir priprav na njuno skorajšnje srečanje.

Srečanje slovenskih in hrvaških policistov

06. 11. 2000 00.00

Na Hrvaškem se bo jutri mudila skupina ekspertov slovenske policije za tujce in mejne zadeve, ki se bo srečala s hrvaškimi kolegi, so potrdili v generalni policijski upravi. Srečanje je posledica pisem, ki sta si jih v zadnjem času izmenjala generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc in njegov hrvaški kolega Vladimir Faber in katerih vsebina se nanaša na problematiko ilegalnih migracij na skupni hrvaško-slovenski meji.

Policijski sindikat opozarja

03. 11. 2000 00.00

Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije so na današnji novinarski konferenci opozorili na vse bolj nevzdržne razmere, povezane z varovanjem t.i. zelene meje zaradi nenehnega povečevanja števila tujih ilegalnih prebežnikov, ki prek Slovenije skušajo priti na Zahod. Čedalje večje število ilegalcev zahteva dodatno angažiranje policistov, številne nadure, ki niso izplačane, vlada pa ni storila ničesar, da bi ilegalne migracije zmanjšala, opozarjajo v policijskem sindikatu. Hkrati so vlado pozvali, naj čimprej ustrezno ukrepa. Protestno pismo o problematiki ilegalcev bodo vladi poslali v ponedeljek, v njem pa bodo zahtevali tudi njeno posredovanje pri vladah Madžarske in Hrvaške, ki za zaustavitev prebežnikov kljub obljubam nista storili ničesar.

Pogorevc odprl prenovljen policijski oddelek

16. 08. 2000 00.00

Generalni direktor policije Marko Pogorevc je v Gornjih Petrovcih odprl prenovljen policijski oddelek in ob tej priložnosti izjavil, da prekmurski policisti očitno zelo dobro sodelujejo s svojo skupnostjo, kar dokazuje tudi dejstvo, da je otvoritev omenjenega objekta potekala v okviru občinskega praznika. To po njegovih besedah tudi dokazuje, da boljši delovni pogoji prekmurskih policistov pomenijo materialno pridobitev za celotno skupnost.

Danes pričali jugoslovanski vojaki

11. 08. 2000 00.00

Trije jugoslovanski vojaki so pred vojaškim sodiščem v Beogradu danes pričali o okoliščinah aretacije dveh Britancev in dveh Kanadčanov minuli teden v Črni gori. Priče naj bi potrdile izjave aretiranih in njihovega zagovornika, je za beograjsko tiskovno agencijo Beta povedal odvetnik Djordje Djurišić. Štirje tujci se ob aretaciji niso upirali, saj jih je bilo strah, ker so nanje merili s puškami.

V Črni gori zajeli štiri tujce

04. 08. 2000 10.22

Srbska državna televizija RTS je sinoči v osrednjem dnevniku predvajala posnetke dveh Britancev in dveh Kanadčanov, ki jih je v noči na sredo na severu Črne gore v bližini meje s Kosovom zaradi domnevnega posedovanja orožja prijela jugoslovanska vojska. Ob tem je napovedovalec prebral sporočilo za javnost generalštaba jugoslovanske vojske, ki četverico obtožuje, da so za teroristične akcije urili posebne enote črnogorske policije.

Boljši nadzor schengenskih meja

29. 07. 2000 21.06

Notranji in pravosodni ministri držav članic Evropske unije so ob koncu dvodnevnega neformalnega srečanja v francoskem Marseillu preučili različne možnosti za izboljšanje Schengenskega informacijskega sistema, je sporočilo francosko predsedstvo EU na sklepni novinarski konferenci. Schengenski informacijski sistem zajema informacije, ki jih zberejo države članice EU, ki so z izjemo Velike Britanije odpravile nadzor oseb na svojih notranjih mejah. S pomočjo sistema države podpisnice Schengenskega sporazuma med drugim opozarjajo na tujce, ki se jim zdijo ob vstopu na njihovo ozemlje nevarni. Omenjeni sistem naj bi med drugim izboljšali tako, da bi podaljšali čas hranitve nekaterih podatkov, na primer o izginulih osebah, in razširili kartoteke o ukradenih vozilih tudi na druga sredstva prevoza, na primer ladje in letala.

Ilegalci v Sloveniji

26. 07. 2000 20.17

Slovenska policija je med 1. januarjem in 30. junijem letos zaradi ilegalnih prehodov državne meje obravnavala 11.876 tujcev oz. za šest odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Največ obravnavanih ilegalcev je v Slovenijo prišlo prek sosednje Hrvaške, kar 7261 tujcev, kar je v primerjavi z lani 69 odstotkov več.Slovenija postaja ciljna država za določene kategorije ilegalnih migrantov, kar vpliva na razvoj najrazličnejših kriminalnih dejavnosti, tudi organiziranega kriminala, in s tem posledično na splošno varnost v državi. Države članice EU od Slovenije zahtevajo in pričakujejo, da bo v preprečevanje ilegalnih migracij vložila toliko naporov.V prvi polovici leta so kriminalisti obravnavali 380 kaznivih dejanj nedovoljenega prestopa državne meje, kar je 20 odstotkov manj v primerjavi z enakim obdobjem lani. Na podlagi sporazumov so tujim varnostnim organom v prvi polovici leta vrnili 2566 oseb, kar je 42 odstotkov več. To pa še vedno predstavlja komaj 22 odstotkov vseh prijetih tujcev, ki prestopijo na nezakonit način državno mejo.

Kitajska ponuja gradnjo plinovoda

13. 07. 2000 12.49

Kitajska je povabila tuje vlagatelje k sodelovanju v več milijard dolarjev vrednem projektu gradnje plinovoda. Plinovod želi Kitajska zgraditi do razvijajočih se mest na vzhodu države, v katerih se povečujejo energetske potrebe. S tem korakom je začela Kitajska odpirati svoj trg energetske industrije tujcem, saj nudi vlagateljem, ki se bodo na ponudbo odzvali, možnost pridobitve večinskih deležev pri plinovodu.

Ponesrečen pobeg čez mejo

09. 07. 2000 15.23

Novogoriški policisti so sinoči, okoli 23. ure, v Solkanu pri Novi Gorici prijeli sedem tujcev, državljanov Irana in Turčije, na njihovi poti na obljubljeni zahod.

Maradona odslej tudi Kubanec

07. 07. 2000 13.45

Nekdanji argentinski nogometni zvezdnik Diego Maradona, ki se je zaradi težav z mamili zadnjega pol leta zdravil na Kubi, je po poročanju argentinske novinarske agencije DyN sprejel tudi kubansko državljanstvo. ''Državljanstvo so mi ponudili in jaz sem ga sprejel z velikim veseljem,'' je povedal Maradona. Nekdanji slavni nogometaš je po poročanju uradnih virov sicer prejel le potni list za tujce.

Prijeli 56 ilegalcev

02. 07. 2000 10.58

Na področju varovanja državne meje so policisti na različnih krajih prijeli 56 tujcev, ki so ilegalno prišli v Slovenijo. Med njimi je bilo 29 državljanov Irana, 14 državljanov ZR Jugoslavije, sedem Hrvatov, pet Romunov in Iračan. Prijeti so bili tudi trije slovenski državljani, ki so tujce vodili čez državno mejo in katerim je bila odvzeta prostost, predani pa bodo v nadaljnji postopek preiskovalnemu sodniku. Tujci pa so bili do vrnitve tujim varnostnim organom nastanjeni v ICT Prosenjakovci in azilni dom v Ljubljani, so sporočili iz OKC policijske uprave Murska Sobota.