tujini

Fotografije Tihomirja Pinterja v Mali galeriji CD
18. 01. 1998 13.56
V Mali galeriji Cankarjevega doma bodo jutri odprli prvo letošnjo fotografsko razstavo, in sicer bodo prav na 60. rojstni dan mojstra fotografije Tihomirja Pinterja predstavili izbor 42 portretov, ki jih je posnel izključno s širokokotnim objektivom in zato naslovil Široki kot.

Manjše število izdaj v lanskem letu za Mladinsko knjigo
15. 01. 1998 14.07
Vodstvo in uredniki Mladinske knjige, največje slovenske založbe, ki si na domačem trgu še naprej prizadeva ohraniti približno 30-odstoten delež, obenem pa se uspešno uveljavlja v tujini, so predstavili nekaj številk o produkciji in poslovanju v minulem letu ter pričakovanja za letos, ko načrtujejo, da bodo v vseh zbirkah in založniških programih izdali 339 knjig, z avdio, video in CD izdajami vred pa 350 enot. Lani se je število izdaj sicer malenkost znižalo, direktor založbe Milan Matos ocenjuje, da je bilo to obdobje "težko in mukotrpno, označujejo pa ga padec kupne moči srednjega sloja, izrazitejši vpliv drugih medijev in konkurence drugih založnikov", zato se je založba prilagajala tržišču in razmeram na njem, temeljna usmeritev MK, ki se je doslej izkazala kot pravilna in se je bo založba držala še naprej, pa je zagotavljanje pestre knjižne ponudbe za bralce različnih starosti in okusov. Glavni urednik MK Miha Kovač je nato predstavil načrte založbe po programih in zbirkah ter opozoril predvsem na to, da je politika MK na njenem najbolj izstopajočem področju - v založništvu literature in slikanic za otroke - dolgoročna, saj vlagajo v avtorsko produkcijo, ki jo že uspešno tržijo v tujini.

Začelo se je leto športa v turizmu
14. 01. 1998 16.29
Z novim letom se je v Sloveniji začelo "leto športa v turizmu", ki je po letu "kulture v turizmu" drugo tematsko leto v trženju turistične ponudbe. Center za promocijo turizma Slovenije, Turistična zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in Fakulteta za šport so pripravili vrsto dejavnosti, s katerimi bodo obogatili letošnje promocijske nastope v tujini, predvsem pa turistično ponudbo za domači in tuji trg.

Vrtanje nosu ob sabatu prepovedano
12. 01. 1998 08.41
Rabin Ovadia Josef, duhovni vodja vplivne izraelske stranke Šas, je prepovedal vrtanje nosu ob sabatu. Kot piše časnik Yediot Aharonot, je rabin omenjeno odločitev razglasil med pridigo v Izraelu, ki so jo preko satelitov lahko spremljali Judje v Izraelu in v tujini. Josef je pojasnil, da je vrtanje po nosu prepovedano, ker si lahko človek ob tem iz nosnice pomotoma izpuli tudi kakšno dlačico, s tem pa bi kršil zapovedi, ki med sabatom - ta traja od sončnega zahoda v petek do sončnega zahoda v soboto - prepoveduje kakršnokoli britje, puljenje ali striženje las. Verska stranka Šas ima deset sedežev v izraelskem parlamentu.

Ustavno sodišče za možnega kandidata za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice vnovič predlaga Jambreka
08. 01. 1998 12.43
Ustavno sodišče je danes na svoji prvi letošnji upravni seji soglasno sklenilo, da predsedniku države Milanu Kučanu za možnega kandidata za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice vnovič predlaga ustavnega sodnika in dosedanjega sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice Sveta Evrope Petra Jambreka.

Belgijci pozimi počitnikujejo pod eksotičnimi palmami
08. 01. 1998 08.20
Belgijci vse pogosteje na počitnice odhajajo v tujino. Po podatkih zveze belgijskih turističnih agencij ABTO je v zadnjih mesecih leta 1997 v primerjavi z letom poprej v tujini, največkrat v toplih eksotičnih krajih, počitnikovalo 13 odstotkov več Belgijcev. Južna Amerika, Mehika, Dominikanska republika pa tudi Kuba so v Belgiji med najbolj iskanimi zimskimi počitniškimi destinacijami; večno priljubljeni po podatkih ABTO ostajata tudi bližji Španija in Tunizija. Manj kot leto poprej so se konec 1997 Belgijci odpravili v Turčijo in zaradi pokola v Luksorju v Egipt. Turisti so se namesto v omenjeni dve državi raje odpravili v smeri Azije, ki je postala privlačna tudi zaradi tamkajšnjih šibkejših valut. Pozimi vse bolj privlačen za Belgijce postaja tudi Mjanmar.

Malezijska vlada svojim uslužbencem prepovedala dopust v tujini
06. 01. 1998 08.55
Da bi pomagala prizadeti domači valuti, se je malezijska vlada odločila, da vsem državnim uslužbencem prepove turistična potovanja v tujino. Najvišji vladni predstavniki so 15. decembra dobili ukaz, naj uslužbencem, ki nameravajo potovati v tujino, zavrnejo vse prošnje za dopust. Za sedaj ni znano, kdo je izdal ukaz, vendar pa so vladni predstavniki potrdili, da je prepoved začela izvajati že vrsta vodij oddelkov, ki delujejo pri malezijski vladi.

Saksofonistka Betka Kotnik in pianistka Bojana Karuza na Cekinovem gradu
05. 01. 1998 15.09
Na Cekinovem gradu bosta v četrtek, 8. januarja, ob 19. uri v okviru cikla Grajski obiski, ki ga pripravlja Glasbena mladina ljubljanska, nastopili saksofonistka Betka Kotnik in pianistka Bojana Karuza. Izvajali bosta dela Desenclosa, Gribojedova, Boutryja, Sancana, Bacha in Iturralde.

Japonski avtomobilski koncerni kupujejo vse več delov v tujini
29. 12. 1997 08.06
Japonski avtomobilski koncerni so med aprilom in septembrom kupili v tujini več avtomobilskih sestavnih delov kot leto dni pred tem. Vrednost iz ZDA uvoženih avtomobilskih delov se je povečala za 5,2 odstotka na 11,46 milijarde ameriških dolarjev, so v Tokiu sporočili iz združenja japonskih proizvajalcev avtomobilov. Iz članic Evropske unije pa je med aprilom in septembrom na Japonsko prišlo za 2,76 milijarde dolarjev avtomobilskih delov, kar je za 5,7 odstotka več kot v enakem obdobju leta 1996.

Intereuropa z miljardo tolarjev dobička v prvih devetih mesecih
28. 12. 1997 13.19
V borzni kotaciji A Ljubljanske borze se bo v kratkem začelo trgovati z rednimi delnicami družbe Intereuropa Koper. Kot je razvidno iz prospekta za uvrstitev teh delnic v borzno kotacijo A, so v tej družbi lani zabeležili 1,04 milijarde tolarjev čistega dobička oz. 1,07 milijona tolarjev čistega dobička v konsolidiranem izkazu uspeha. Podoben znesek, milijardo tolarjev, pa so izkazali tudi že v prvih devetih mesecih tega leta.

Stota ponovitev predstave Gospodična Julija
25. 12. 1997 12.59
V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) se bodo od starega leta poslovili v ponedeljek, 29. decembra, s predstavo, ki bo ob tej priložnosti doživela že stoto ponovitev. Delo Augusta Strindberga Gospodična Julija v režiji Eduarda Milerja je bilo prvič uprizorjeno leta 1994, nastalo pa je v soprodukciji Stadttheatra iz Celovca in Slovenskega mladinskega gledališča.

Leto1998 za Kovinotehno v znamenju strateških povezav
22. 12. 1997 16.34
Med najpomembnejšimi načrti celjskega trgovskega podjetja Kovinotehna v letu 1998 so povečanje prometa, izgradnja novih prodajnih centrov in franšiznih enot v tujini, zniževanje stroškov, izboljšanje finančne solidnosti ter izplačilo dividend. Kot so člani uprave Kovinotehne povedali na današnji novinarski konferenci v Celju, naj bi v prihodnjem letu dosegli desetodstotno realno rast prodaje, načrtujejo pa tudi izgradnjo treh trgovskih centrov v Rusiji in Ukrajini ter odprtje franšiznih enot v Hrvaški in Bosni.

V Sloveniji 833 medijev
18. 12. 1997 16.49
V slovenskem medijskem prostoru deluje 833 tiskanih in radiodifuznih medijev, in sicer 749 tiskanih medijev, 68 radijskih programov, 42 televizijskih programov in 3 elektronski mediji, je ob predstavitvi pregleda medijev v Sloveniji, zbranim v publikaciji Mediana - slovenski tiskani mediji, radijski in televizijski programi povzela direktorica Inštituta za raziskovanje medijev Janja Božič Marolt. Omenjenemu številu je potrebno prišteti še 29 slovenskih medijev, ki delujejo v tujini.

Romunija ima v tujini za 8,2 milijarde dolarjev dolgov
18. 12. 1997 08.21
Dolgovi Romunije do tujine so konec septembra znašali 8,2 milijarde ameriških dolarjev in so bili za 427 milijonov dolarjev višji kot avgusta. Po podatkih centralne banke iz Bukarešte so 16 odstotkov posojil državi odobrila zasebna podjetja, 59 odstotkov pa tuje državne ustanove. Ostalih 25 odstotkov posojil je Romunija najela pri tujih državah. Največja upnica Romunije je z 42,6-odstotnim deležem v skupnem znesku tujega dolga Mednarodna banka za obnovo in razvoj.

Davek na dodano vrednost vznemiril Hrvate
18. 12. 1997 08.19
Novi enotni davek na dodano vrednost v višini 22 odstotkov, ki naj bi v letu 1998 na Hrvaškem nadomestil in poenotil vse dosedanje dodatne davke, je zelo vznemiril hrvaško prebivalstvo in javnost. Kritikam se je pridružil tudi hrvaški tisk, ki je bil doslej vladnim ukrepom večinoma naklonjen, saj bodo z enotnim davkom obdavčeni tudi vsi časniki in revije. Ukrep bo prizadel tudi vse prebivalce Hrvaške, ki bodo želeli kupovati v tujini, saj bodo po novem letu poleg vseh običajnih carinskih obveznosti dolžni plačevati državi še 22-odstotni davek. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da je kar 66 odstotkov hrvaškega prebivalstva nenaklonjenega davku na dodano vrednost, kar pa hrvaškega finančnega ministra Borislava Škegra ni omajalo v prepričanju, da bo davek prinesel veliko finančnih olajšav in zato zavrača vsakršno možnost kompromisa.

Veliko povpraševanje po Mercedesovih terenskih avtomobilih
18. 12. 1997 08.17
Nemški proizvajalec avtomobilov Daimler Benz se je zaradi velikega povpraševanja po novem Mercedesovem terenskem vozilu razreda M odločil povečati proizvodne zmogljivosti v svoji ameriški tovarni v Tuscaloosi za dobro četrtino. Po letu 1999 naj bi v njej izdelali po 80.000 terenskih vozil letno. V prihodnjem letu bo proizvodnja še ostala pri 65.000 vozilih.

Kučan sprejel člane Slovenske filharmonije
16. 12. 1997 16.10
Predsednik RS Milan Kučan je danes sprejel člane Slovenske filharmonije, ki so se včeraj vrnili z uspešne in odmevne turneje po Španiji in Italiji.

Slovenski astronom Herman Mikuž ob odkritju novih asteroidov; verjetnost trčenj z Zemljo ni zanemarljiva
27. 11. 1997 11.58
Slovenski astronom Herman Mikuž, ki je doslej odkril že 11 malih planetov, je za STA povedal, da obstaja v tujini več centrov za odkrivanje asteroidov oz. planetoidov, kot tudi pravimo malim planetom. Ti centri so pri odkrivanju zelo uspešni saj lahko v mesecu dni odkrijejo tudi nekaj sto asteroidov. Pri opazovanju neba uporabljajo zelo izpopolnjeno opremo, ki je posebej prirejena tako za odkrivanje samo kot tudi za spremljanje takšnih predmetov. Pri nas tako dobre opreme še nimamo, jo pa razvijamo.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Nemška avtomobilska industrija odpira nova delovna mesta
13. 11. 1997 00.00
Zaradi visoke ravni naročil je nemška avtomobilska industrija od konca leta 1996 v Nemčiji odprla že približno 25.000 novih delovnih mest. Trenutno je v panogi zaposlenih približno 681.000 delavcev. Leta 1997 nameravajo v Nemčiji izdelati skupaj pet milijonov vozil, kar je štiri odstotke več kot lani. Povpraševanje po nemških avtomobilih se v tujini nenehno povečuje, v zadnjih petih mesecih pa raste tudi prodaja na domačem trgu.