tujini

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Rockerji Imset z novo navijaško himno Rumeno srce

27. 09. 2021 17.13

Nogomet in rock'n'roll gresta lepo skupaj - Predin, Kreslin in Lovšin so zakuhali tisto udarno Slovenija gre naprej, Siddharta je ustvarila himno slovenske nogometne reprezentance Dviga Slovenija zastave, ob 100. obletnici pa je nogometni klub Domžale zdaj dobil svojo, novo. Premierno so jo na tekmi z Mariborom v Domžalah na stadionu predstavili domačini - rokerji Imset, navijači in nogometaši pa bodo odslej prešerno prepevali himno, naslovljeno Rumeno srce.

Na referendumu v San Marinu volivci podprli legalizacijo splava

27. 09. 2021 08.40

Na referendumu v San Marinu so volivci s približno 77 odstotki podprli legalizacijo umetne prekinitve nosečnosti. Medtem ko je bila doslej popolnoma prepovedana, bo po novem dovoljena do 12. tedna nosečnosti, kasneje pa le ob ogroženosti matere ali hudih nepravilnostih zarodka.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

V San Marinu referendum o legalizaciji splava: 'Na ta zakon smo čakali 43 let'

26. 09. 2021 09.12

V žepni državici San Marino na referendumu odločajo o legalizaciji umetne prekinitve nosečnosti. Poleg Malte, Andore in Vatikana je to edina evropska država, kjer je splav popolnoma prepovedan, celo v primeru posilstva, incesta, prizadetosti ploda ali nevarnosti za zdravje matere. Aktivisti medtem pravijo, da so na ta zakon čakali 43 let.

Zaradi epidemije Slovenci veliko več dopustovali doma

26. 09. 2021 08.46

Epidemija covida-19 je močno vplivala na turizem, kar potrjujejo tudi podatki državnega statističnega urada. Število domačih turistov in izletnikov, pa tudi število tujih turistov, ki so leta 2020 potovali s slovenskimi agencijami, se je znižalo, Slovenci pa so več dopustovali doma, za enodnevni izlet so tako v 86 odstotkih izbrali Slovenijo.

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov

25. 09. 2021 16.47

Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Na svoji koži izkusil temno plat nogometa, sedaj z Bravom cilja visoko

24. 09. 2021 16.00

Ljubljanski prvoligaš Bravo, ki navdušuje na začetku sezone, je pred dnevi presenetil z novico, da je v svoje vrste pripeljal Leona Severja. Dolgoletni član Tabora je na začetku poletja podpisal za ambicioznega turškega drugoligaša Maniso, a se zanj prva epizoda v tujini ni razpletla po željah. Bil je sploh prvi tujec v zgodovini kluba, nič kriv, nič dolžen, kot se je izrazil sam, pa je po dveh mesecih ostal brez pogodbe. Nov izziv je našel v Bravu, s katerim ima velike načrte.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Michelinove zvezdice, (ne)dosegljive sanje kuharskih mojstrov

23. 09. 2021 19.39

Težje kot pridobiti jo je obdržati, so lani poudarjali vsi kuharski mojstri, ko so se na slovenskih tleh prvič okitili z Michelinovimi zvezdicami. Letos pa se lahko pohvalijo, da so zvezdice obdržali prav vsi. In ne samo to – Slovenija je postala bogatejša za še eno restavracijo najvišjega razreda, v elitno druščino je namreč vstopilo še Gostišče Grič, kjer ustvarja chef Luka Košir. Najboljša restavracija na sončni strani Alp še naprej ostaja Hiša Franko, ki je pod taktirko kuharske mojstrice Ane Roš obdržala dve zvezdici.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Postanite Mladi up 2021

22. 09. 2021 10.59

Slovenija se lahko pohvali s številnimi izjemnimi mladimi talenti, ki za uspešno kosanje s konkurenco in preboj med najboljše nujno potrebujejo finančna sredstva. Prav zato Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu tudi letos nadarjene mlade športnike, parašportnike, umetnike in znanstvenike vabita k sodelovanju pri projektu Mladi upi! Podpora mladim talentom je odlična motivacija za dosego zadanih ciljev in celotni družbi prinaša dodano vrednost, kjer so volja, trud in predanost pošteno poplačani. Zato ne odlašajte, pridružite se deveti generaciji mladih upov in uresničite svoje sanje!

'Postajam samo opazovalec globalnega karmičnega plesa človeštva'

22. 09. 2021 08.58

Rock kitarist Jernej Zoran je pred kakim letom opozoril na svoje nezadovoljstvo s trenutnim stanjem v pesmi Oprostite (to ni moj svet), nedavno pa postregel z zanimivim instrumentalnim albumom What happens if I press this button?. Več o njem in še čem, nam je zaupal v pogovoru.

Vlada delodajalcem priporoča, naj v oceno tveganja dodajo nevarnost okužbe s koronavirusom

21. 09. 2021 09.23

Minister Koritnik je potrdil, da je v navodilih državnim organom navedeno priporočilo vlade, naj delodajalci spremenijo oceno tveganja in vanjo dodajo nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Kot pravi, je to samo napotek delodajalcem, kako naj bodo odgovorni. A dejstvo je, da bi se to iz državne uprave lahko preselilo tudi na druga področja in bi lahko bilo podlaga za disciplinske ukrepe ali pa celo odpuščanje tistih, ki pogoja PC ne bi izpolnjevali.

Evropske študentske izkaznice in še bolj brezpapirne izmenjave

21. 09. 2021 15.02

Evropska komisija je predstavila novo aplikacijo Erasmus+, ki po njihovih besedah predstavlja nov mejnik pri digitalizaciji programa Erasmus+. Aplikacija je na voljo v vseh jezikih EU, z njo pa bodo vse študentke in študenti dobili evropsko študentsko izkaznico, ki bo veljavna povsod v Evropski uniji. Kot pravijo, je prihodnost digitalna, s prenovljeno aplikacijo pa bodo študentske izmenjave še bolj brezpapirne.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Slovenske rokometašice v reprezentančnem pokalu najprej z Norveško

20. 09. 2021 17.08

Slovenske rokometašice se bodo prvo oktobrsko nedeljo zbrale v Ljubljani, kjer bodo opravile enotedenski cikel. Odigrale bodo prvi tekmi v pokalu EHF euro, v katerem se bodo namesto v kvalifikacijah za EP merile vse tri gostiteljice EP 2022 - poleg Slovenije še Severna Makedonija in Črna gora - ter branilke naslova na stari celini, Norvežanke.

Na Kitajskem v bolnišnično karanteno napotili štiriletnega dečka

18. 09. 2021 12.28

Po spletu je zaokrožil posnetek majhnega dečka, ki so ga napotili v bolnišnično karanteno. Štiriletnik je od glave do pete oblečen v belo zaščitno obleko, na hrbtu pa nosi nahrbtnik, ki je skoraj večji od njega. V kitajskem mestu Putian so v bolnišnično karanteno brez spremstva staršev napotili vse otroke, ki so bili pozitivni na koronavirus. "Videti majhne prestrašene otroke, čisto same, brez staršev, v nepoznani bolnišnici. Takrat me je resnično zabolelo srce," je dejala medicinska sestra, ki je na družbenih omrežjih objavila posnetek.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

Napadi politikov in aktivistov: Ustaviti moramo tiste, ki ogrožajo svobodo medijev

16. 09. 2021 11.25

Svoboda medijev je svoboščina, ki daje glas vsem drugim svoboščinam, je v govoru o stanju v EU poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vseeno smo v Evropi vse bolj priča zatiranju svobode medijev – pa naj gre za poskuse oblasti, da bi usmerjale medijsko poročanje, ali pa vse bolj žaljivo in nasilno vedenje posameznikov, jeznih, ker mediji ne poročajo "njihove resnice", četudi ta ni podkrepljena z dejstvi. EU naj bi tako po priporočilih pripravila še zakon za boljšo zaščito svobode medijev.

Plačal 10.000 evrov za avto, a ostal brez avta in denarja

15. 09. 2021 11.33

Moški, ki je želel po spletu kupiti avtomobil v tujini, se je po telefonu dogovoril s prodajalcem in mu po spletu plačal več kot 10.000 evrov. Ko je avto, ki naj bi bil pri trgovcu, želel prevzeti, pa ga ni bilo. Goljufijo je prijavil policistom.

'Onkološki inštitut od 10- do 100-krat preplačal storitve Marčičevega podjetja Marand'

14. 09. 2021 15.36

Podjetju Marand Andreja Marčiča je onkološki inštitut plačal več milijonov evrov za razvoj kliničnega informacijskega sistema, ki uporabnikom že več let povzroča preglavice, zaradi pomanjkljivosti pa ogroža tudi druge bolnišnične procese, nam je zaupal neodvisni strokovnjak, ki so ga na pomoč poklicali na onkološkem inštitutu. Ta je namreč odkril številne pomanjkljivosti in nepravilnosti. Marand je zaračunaval za nedelujoče sisteme, preizkusne verzije aplikacij, onkološki inštitut pa je njegove storitve debelo preplačal. Vse to pa omogoča neobstoj enotnega sistema na ravni države in odsotnost interesa za skupna naročila in rešitve.

Vrnitev v normalo: na Danskem organizirali koncert s 50.000 ljudmi

12. 09. 2021 16.10

Potem ko so na Danskem zaradi visoke precepljenosti prebivalstva odpravili še zadnje omejitve, ki so jih oblasti uvedle za zajezitev širjenja novega koronavirusa, so vrnitev v normalo praznovali s koncertom v Köbenhavnu, kjer se je prvič po začetku epidemije v Evropi zbralo 50.000 ljudi. Dogodek je minil brez kakršnih koli protikoronskih ukrepov, na lokaciji pa se je bilo mogoče tudi cepiti. Obiskovalci opisujejo mešane občutke.

Filmi o 9/11 in po 9/11

12. 09. 2021 14.15

Zagotovo drži, da je prizor, kakršnega so doživeli Newyorčani in hkrati ves svet 11. septembra leta 2001, nekaj, kar smo pred tem lahko videli samo v kakšnem filmu katastrofe. A ta je bila na žalost resnična.

Od depresije, sextinga in motenj hranjenja do 'najnovejše' Zoom dismorfije

11. 09. 2021 16.42

Nizka samopodoba, motnje hranjenja, depresija, ankcioznost. Pa razširjenost spletnega nasilja, sextinga in posledičnega izsiljevanja, strah pred zamujenim ter 'najnovejša' Zoom dismorfija. Vse to so dolgosežne posledice, ki jih s seboj prinašajo družbena omrežja, na katerih slovenski mladostniki preživijo več ur dnevno. Nevarnosti in pasti pa se (pre)pogosto ne zavedajo.

Obletnica priključitve Primorske matični domovini: 'Nekako moramo živeti v sožitju'

11. 09. 2021 16.22

V Idriji so pripravili osrednjo državno proslavo ob 74. obletnici vrnitve Primorske k matični domovini. Med drugimi se je je udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je ob robu dogodka izpostavil pomen življenja v sožitju. Program so sooblikovali govorci, umetniki in drugi kulturni ustvarjalci z Idrijskega in Cerkljanskega. Vidno ganjen je med gledalci proslavo spremljal tudi Idrijčan Ivan Bevk, čil 101-letnik, primorski partizan.

Dervišević odhaja v Indijo

11. 09. 2021 15.18

Nekdanji nogometaš Maribora Amir Dervišević bo kariero nadaljeval v indijski ligi. Devetindvajsetletni vezist, ki se bo prvič preizkusil v tujini, bo vsaj do konca maja 2022 član ekipe East Bengal, ki je tudi potrdila prestop. V njej je za zdaj edini tujec.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Vrata bo odprl še en azijski raj za turiste

11. 09. 2021 08.34

Azija je po izbruhu novega koronavirusa za tujce večinoma zaprla vrata. A države, ki so odvisne od turizma, so se zdaj vendarle odločile nekoliko odločneje vrniti v igro privabljanja turistov na nekatere najbolj priljubljene destinacije. Vietnam, ki je trenutno zaprt za vse tuje obiskovalce, razen za državljane, ki živijo v tujini, in vlagatelje, namerava spet odpreti rajski otok Phu Quoc.

Shujšani Kim na skromnejši paradi

09. 09. 2021 12.51

Je (bil) Kim Džong Un res bolan? Nasmeh na licih kaže ravno nasprotno, a vidno shujšani Kim vendarle sproža nove govorice, da je za njim morda zelo težko zdravstveno obdobje. Na letošnji vojaški paradi ob obletnici neodvisnosti države je pokazal precej spremenjeno podobo, hkrati pa je bila precej 'osiromašena' tudi sama parada.