turizem otroci

Indonezija Musku ponuja otok Biak, prebivalci odločno proti gradnji vesoljskega izstrelišča

02. 05. 2021 14.27

Indonezijske oblasti Elonu Musku ponujajo otoček Biak za njegov ambiciozni vesoljski projekt oziroma kot lokacijo, kjer bi SpaceX lahko gradil vesoljsko izstrelišče. A lokalni prebivalci so nad načrti vse prej kot navdušeni. Gradnja bi ogrozila okolje in njihov način življenja, pravijo.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?

30. 03. 2021 06.00

Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Kaj počnejo, ko niso v kuhinji?

07. 03. 2021 09.01

Pred kamero ima vsakdo, naj bo žirant, voditelj ali nastopajoči, svojo vlogo, na podlagi katere si javnost običajno ustvari sliko o tem, kdo ta oseba je. Žiranti šova Mali šef Slovenije Mojca Trnovec, Uroš Štefelin in Jorg Zupan niso le izjemni kuharji in vodje restavracij. Kaj so si želeli postati kot otroci in kakšni so doma, ko ne stojijo pred kamero in ne kuhajo? Zaupali so še nekaj podrobnosti o letošnjih tekmovalcih šova Mali šef Slovenije.

Afera SRIPT: 29 hišnih preiskav, 78 preiskovalcev, osumljenih 14 oseb

18. 02. 2021 08.31

Policija nam je potrdila, da je NPU v sodelovanju z ljubljanskimi in koprskimi kriminalisti opravil 29 hišnih preiskav na območju petih policijskih uprav. Povezane so s projektom SRIPT, v katerega je vpletena tudi nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Hišno preiskavo so opravili tudi pri njej, je potrdila Pivčeva, ki pravi, da bo le končana preiskava potrdila, da v primeru ni storila nič nezakonitega. Osumljenih je sicer 14 fizičnih in ena pravna oseba.

Priprave na EP do 21 let gredo h koncu, prisotnost gledalcev še nejasna

11. 02. 2021 14.08

Slovenska tiskovna agencija je v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije pripravila spletni pogovor o pripravah na nogometno evropsko prvenstvo do 21 let v Sloveniji in na Madžarskem. Tako NZS kot štiri slovenska mesta, ki bodo gostitelji tekem, so v zaključnem obdobju priprav, še vedno pa ni jasno, kako bo s samim obiskom tekem.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov

30. 12. 2020 07.48

DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Lučke bodo zasvetile, a prireditev in koncertov letos ne bo

25. 11. 2020 10.05

Kakšen veseli december nas čaka? Se bomo lahko ob stojnicah pogreli s čajem ali kuhanim vinom? Zaradi negotovih razmer in trenutne epidemiološke slike še ni jasno, ali bodo v mestih sploh lahko potekale praznične aktivnosti, kot so sejmi. Večjih prireditev in koncertov pa letos zagotovo ne bo. A kljub vsemu bomo lahko občudovali, kako se bodo mesta odela v praznične luči. V prestolnici jih bodo prižgali v petek.

Od sobote obvezno nošenje mask na prostem, kjer se zbira veliko ljudi

17. 09. 2020 09.27

Vlada je predstavila nove ukrepe za zajezitev koronavirusa. V primeru, ko bo zunaj veliko ljudi, denimo na tržnicah ali v mestnih jedrih, bo nošenje mask od noči s petka na soboto obvezno tudi na prostem. Nošenje mask bo za ves čas pouka obvezno za vse učence od 7. razreda dalje, prav tako za vzgojitelje v vrtcih in vse učitelje. S ponedeljkom naj bi začel veljati tudi spremenjeni delovni čas gostinskih lokalov, in sicer po 22. uri, čemur gostinci odločno nasprotujejo.

Podpora tednu mobilnosti: minister Vrtovec iz Domžal pritekel v službo

16. 09. 2020 06.00

Od 16. do 22. septembra v večjem delu Slovenije obeležujemo Evropski teden mobilnosti. Ta je že tradicionalno usmerjen v promoviranje bolj zdravega in okolju prijaznega načina premikanja, kot so hoja, tek, kolesarjenje in uporaba javnega prevoza. Številne občine se tega lotevajo na domiselne načine, zato preverite, kaj zabavnega se bo dogajalo naslednjih sedem dni.

Minister eno, vlada drugo, bonov ni mogoče koristiti za nazaj

10. 07. 2020 14.49

Vlada je z novim protikoronskim zakonom določila, da bo bone mogoče koristiti tudi v nastanitvenih obratih, ki dejavnost opravljajo samo sezonsko. Čeprav je minister Janez Cigler Kralj na novinarski konferenci 24. junija rekel, da bo novela zakona veljala od 1. julija dalje, in sicer tudi v primeru, da do tedaj še ne bo sprejeta, se bonov ne bo dalo izplačevati za nazaj. Vrednosti za unovčene bone v juniju v višini približno 4,6 milijona evra je Furs ponudnikom nastanitev prvič nakazal danes.

V Italiji rahel porast okužb, brazilska vlada mora objavljati vse podatke o pandemiji

09. 06. 2020 14.30

Seznamu držav, kamor Slovenci lahko potujemo brez omejitev, se bo jutri pridružila Slovaška. Na Cipru, ki Slovenijo prav tako uvršča med varne države, so medtem izrekli dobrodošlico prvim turistom, Grčija pa bo z julijem odpravila vse omejitve za potnike iz Italije. V Španiji bodo tudi po koncu izrednih razmer obvezne zaščitne maske, v Litvi so svet pripeljali k sebi domov, Moskovčani pa uživajo v vrnjeni svobodi. V Italiji medtem beležijo rahel porast smrti in okužb s koronavirusom.

V primeru goljufanja s turističnimi boni do 40.000 evrov kazni

09. 06. 2020 07.15

"Boni so tukaj, izkoristimo jih in naredimo dvojno dobro delo – za našo dušo, skozi dopust doma, v Sloveniji in za naš slovenski turizem," je pozval minister Počivalšek. Namestnik generalnega direktorja Fursa je povedal, da bonov ne bomo prejeli v fizični obliki. K ponudniku bomo prišli z osebno izkaznico ali potnim listom, ta pa bo naše podatke vnesel v Fursov sistem. Bon bo deljiv in se bo lahko unovčil v večkratnem znesku, izplačilo v denarju pa ne bo možno. Nadzornih mehanizmov je več, pravnim osebam pa v primeru goljufanja z boni grozi do 40.000 evrov kazni.

Princ Philip bo 99. rojstni dan praznoval osamljeno na gradu Windsor

09. 06. 2020 11.09

Britanski princ Philip bo svoj 99. rojstni dan praznoval osamljeno na gradu Windsor, kamor so ga pred tremi meseci s helikopterjem prepeljali s posesti Sandringham. Zaradi trajajoče pandemije koronavirusa bo princ, glede na poročanje britanskih medijev, rojstni dan preživel le v družbi svoje soproge, britanske kraljice Elizabete II.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?

08. 06. 2020 16.46

Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Hrvaška dodatno sprošča pogoje za vstop turistov, na meji kmalu hitri pas za vstop?

25. 05. 2020 15.37

Ob ugodni epidemiološki sliki – danes na Hrvaškem niso zabeležili nobene nove okužbe – tudi naši južni sosedje rahljajo ukrepe. Počasi odpirajo hotele in kampe, turistični obisk pa raste. Samo v nedeljo je tako na Hrvaško prispelo približno 22.000 turistov – največ Slovencev in Nemcev. Tako kot pri nas, pa so tudi na Hrvaškem k pouku v nižjih razredih osnovnih šol po več tednih znova pospremili učence. V šolske klopi jih je sedlo okoli 80 odstotkov.

Na dopust z bonom že s 1. junijem: izkoristiti ga bo treba v enem kosu

20. 05. 2020 06.25

Turistične bone bodo prejeli vsi polnoletni državljani Slovenije, in sicer za 200 evrov, bone v vrednosti 50 evrov bodo prejeli tudi otroci. Prenosljivost bona bo verjetno možna znotraj družine, na primer s starih staršev na vnuke.

Iztek ukrepa čakanja na delo, vavčerji prenosljivi v družini, 50 evrov tudi otrokom

19. 05. 2020 06.19

Vlada je zaključila obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona. Osrednja paketa ostajata subvencioniranje skrajšanega delovnega časa ter pomoč gostinstvu in turizmu. To panogo sicer nameravajo reševati tudi s turističnimi boni – tako imenovanimi vavčerji, ki bodo prenosljivi med družinskimi člani. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vodja vladne delovne skupine Matej Lahovnik, pa bodo bon v vrednosti 50 evrov dobili tudi otroci.

Konec omejitev za prehajanje meje s Hrvaške

18. 05. 2020 10.27

Omejitve pri prehajanju meje s Hrvaško več ne veljajo, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Pri vračanju s Hrvaške tako ne obstajajo več posebne omejitve. Slovenska policija pa sicer še vedno svetuje, da imajo prebivalci na pot na Hrvaško seboj ustrezna potrdila, ki vseeno izkazujejo razlog za pot k južnim sosedom. Glavni direktor hrvaške policije Nikola Milina je medtem sicer povedal, da je potem, ko je Hrvaška med rahljanjem epidemioloških ukrepov vnovič odprla meje za tujce, v tednu dni v državo vstopilo več kot 14.000 tujih državljanov, od tega je bilo več kot polovica Slovencev.

Fitnes centri ostajajo zaprti, kako bo potekala vadba ob strogih ukrepih, še ni znano

18. 05. 2020 13.56

Kljub obširnem rahljanju ukrepov v Sloveniji fitnes centri ostajajo zaprti, onemogočen pa je tudi zdraviliški turizem. NIJZ že pripravlja priporočila, ki bodo veljala v vadbenih centrih. Kakšna, še ni znano. Da bo telovadba v prihodnje precej drugačna, se zavedajo tudi v fitnesih, zato se na stroge ukrepe pripravljajo. V Hongkongu, kjer so fitnesi že odprti, strankam že ob vhodu merijo telesno temperaturo, podpisati morajo izjavo o zdravstvenem stanju, med nekaterimi fitnes napravami pa so namestili plastične pregrade, da bi zagotovili ustrezno socialno distanco.

'Po koncu vsake krize na tak ali drugačen način izgubimo 30 odstotkov ljudi'

26. 04. 2020 07.00

"Finalizacija krize nima nobene zveze s koncem epidemije koronavirusa. Psihološko gledano se kriza konča v glavah, ne glede na to, kaj se dogaja zunaj. Sicer vojaki ne bi preživeli štirih let vojne," pojasnjuje zdravnik in psihoterapevt Željko Ćurić. "Medtem ko nekateri ljudje že finalizirajo, drugi zanikajo realnost in bodo krivce ter teorije zarot iskali še nadaljnjih 20 let. Tretji pa so žalostni, da nikoli več ne bo tako, kot je bilo. In zagotavljam vam, da ne bo."

Slovenec za kulturo potroši povprečno 216 evrov na leto

08. 02. 2020 07.00

Prešernov dan se kot praznik slovenske kulture praznuje od leta 1945, državni praznik je od leta 1946, dela prost dan pa 29 let. Ob kulturnem prazniku smo se vprašali, v kolikšni meri nas kultura pritegne, kakšen odnos gojimo do nje, glede na to, da se radi hvalimo, da smo kulturni narod. Kaj govorijo številke in kaj kulturniki?

Od potnice pred vkrcanjem na letalo zahtevali, da opravi test nosečnosti

16. 01. 2020 08.57

Letalska družba Hong Kong Express se je opravičila, ker je osebje od potnice zahtevalo, da pred vkrcanjem za let na otok Saipan opravi test nosečnosti.

'Slovenski zmaji letajo po indijskem nebu, kot da so tam doma'

12. 01. 2020 07.00

Trije Slovenci zmajskega društva KAP Jasa se te dni mudijo v Indiji na Mednarodnem zmajskem festivalu IKF Gujarat, ki je največji te vrste na svetu. Obišče ga na stotisoče ljudi in stotine zmajarjev. Za zmajske navdušence je to priložnost, da se srečajo, pogovorijo, poveselijo, predvsem pa pokažejo, kakšna leteča presenečenja so zasnovali, sešili, sestavili in poslali v nebo. Fantje so se nam oglasili iz Indije in sporočili, da uživajo, čeprav jim ne gre nič po načrtih.

'Župani bomo naredili vse, da bodo otroci varni'

18. 08. 2019 10.04

Združenje civilnih iniciativ Slovenije za zmanjšanje zveri na populacijo leta 1991 je v vasi Davča v občini Železniki izpeljalo okroglo mizo, ki so se je udeležili tako rekoč vsi akterji, povezani s to problematiko. Največ očitkov so uperili proti Zavodu za gozdove Slovenije, ki je pooblaščen za upravljanje z divjimi zvermi.

Dopustniška nostalgija: sindikalni domovi, prenatrpana vozila in postanki za malico

07. 07. 2019 08.14

Se še spomnite, kako smo včasih dopustovali? Počitnice v sindikalnih prikolicah in domovih, pakiranje ter trpanje kovčkov in opreme v vozila, dolgi zastoji, pa obvezne malice sredi poti. Ste se tudi vi čudili, kako vam je uspelo vso opremo spravili v avto? Tako je bilo včasih, ko so bile poletne počitnice družinski vrhunec leta.

Norveški otok bi ukinil čas: sodobna družba je ujeta v 'tiranijo ure'

20. 06. 2019 20.39

350 prebivalcev norveškega otočka Sommarøy želi ubežati 'tiraniji ure'. Kava s prijatelji ob dveh zjutraj na plaži? Košnja trave ob štirih zjutraj? "Delamo lahko, kar želimo, kadarkoli to želimo," pravijo otočani.

Ljubljanska stolnica za turiste nič več brezplačna

17. 05. 2019 12.01

Od 1. maja morajo turisti, ki bi si želeli ogledati znamenito ljubljansko stolnico, plačati vstopnino. Ta znaša dva evra. Po besedah župnika Romana Starca so se za ta ukrep odločili zaradi lažjega vzdrževanja reda v cerkvi, saj se število turistov iz leta v leto veča.

Nagradili najboljše spletne strani

04. 04. 2019 21.33

V Ljubljani so podelili nagrade za najboljše spletne strani na domeni .si v osmih različnih kategorijah. Posebni nagradi za najboljši Netko projekt in najboljšega izvajalca pa sta romali v roke Spletne Postaje in Future DDB.

Ljubljana ni ukinila mestnega ognjemeta: 'Zasebni so še slabši'

01. 01. 2019 07.51

Prihod novega leta so po slovenskih krajih mnogi pričakali na praznovanjih na prostem. Največ, okoli 50.000 ljudi, se jih je zbralo v prestolnici. Živahno je bilo še v Kopru, kjer se je zbralo okoli 10.000 obiskovalcev. Medtem ko so se v nekaterih mestih, med drugim v Mariboru, Kopru in na Ptuju, letos ognjemetu odpovedali iz okoljskih ali drugih razlogov, se v Ljubljani kljub nekaterim pozivom za to niso odločili.

'Povečal se mi je pulz, slabo sem spala. Spraševala sem se, če tudi jaz delam kaj narobe'

05. 10. 2018 14.45

Po objavi srhljivih posnetkov o dogajanju v varstvu, ki ga je na črno izvajal zavod Kengurujčki, so na udaru zasebni varuhi otrok. A ti - podobno kot pristojni - poudarjajo, Kengurujčki so anomalija, večina dela s srcem, v dobro otrok in oporo staršem, ki se za zasebno varstvo pogosto odločijo tudi zaradi neprilagodljivosti javnih vrtcev sodobnemu načinu življenju, ki je za marsikoga temeljito spremenil delovne ure.