učitelji

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli
21. 04. 2023 15.44
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'
16. 04. 2023 16.10
Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00
Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Obdobje razočaranja: Slovenci izgubili zaupanje v ključne institucije
13. 04. 2023 17.12
Občuten padec zaupanja v ključne vladne institucije, podjetja in trgovine ter upad zaupanja v domala vse opazovane institucije so ključne spremembe v zaupanju v zadnjega pol leta. Vojska je ena redkih institucij, ki v zadnjega pol leta ni izgubila zaupanja. Med poklici so ga največ izgubili mali podjetniki, učitelji, zdravniki in vladni ministri, ugotavlja Valiconovo ogledalo Slovenije.

Dolge čakalne vrste in vse dražji vozniški izpiti: ura vožnje že 40 evrov
11. 04. 2023 19.02
Ura vožnje v avtošoli se iz leta v leto draži, hkrati pa morajo kandidati, da se udeležijo glavne vožnje v Ljubljani, čakati vsaj dva meseca. Da pa mladi vozniki v roke dobijo vozniški izpit, lahko traja od šest mesecev vse do leta in pol. Razlog za dolge čakalne vrste naj bi bilo pomanjkanje ocenjevalcev. Za vse, kar spada k vozniškemu izpitu, kandidati odštejejo že od 1500 do 2000 evrov.

Vpis v srednje šole – točkomanija
08. 04. 2023 14.58
"Pri vsakem testu si računamo točke, ker ni tako dolgo do konca šolskega leta," "Nikoli ne veš, koliko se jih bo vpisalo na določeno gimnazijo in kje bo meja," "Skrbi me, koliko točk bom imel, ker sem bolj na spodnji meji." To so skrbi devetošolcev Matica, Zarje in Ane, 14-letnikov, ki se vpisujejo v srednjo šolo.

Papič in Štrukelj o prenovi plačnega sistema in kolektivnih pogodbah
04. 04. 2023 16.22
Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije je potekalo prvo uradno srečanje s sindikatom Sviz po reorganizaciji ministrstva. Glavna tema srečanja je bila prenova plačnega sistema, skupno delovanje v bodoče in področje kolektivnih pogodb, sta v izjavi za javnost povedala minister Papič in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

'Duh je ušel iz steklenice'
01. 04. 2023 08.15
"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Priprava šolske reforme: nov način ocenjevanja, tuji jezik v prvem razredu
30. 03. 2023 19.36
Med napovedanimi reformami Golobove vlade je tudi šolska. Na tem področju so potrebne korenite spremembe, pravijo strokovnjaki. Med drugim naj bi spremenili predmetnik, prvi tuji jezik bi uvedli že v prvem razredu osnovne šole, spremenili naj bi tudi način ocenjevanja, nacionalno preverjanje znanja pa bi uvedli že po tretjem razredu.

Tudi po burni razpravi pogoj znanja slovenščine ostaja
27. 03. 2023 19.15
Novela Zakona o tujcih, s katero skuša vlada poenostaviti postopke za pridobivanje dovoljenj delavcev iz tujine, je bila na parlamentarnem odboru za notranje zadeve povod za burno razpravo. Mnenja so se najbolj kresala glede člena, ki ga je v zakon zapisala Janševa vlada in ki od družinskih članov tujih delavcev za bivanje v Sloveniji zahteva opravljen osnovni izpit iz slovenščine. Koalicija tega člena ne bi črtala, bi pa njegovo delovanje zamaknila za 18 mesecev. Za opozicijo, ki napoveduje tudi možnost referenduma, pa je novela v celoti nesprejemljiva.

Visokošolski sindikat: Minister nima mandata za pogajanja
27. 03. 2023 14.16
Visokošolski sindikat in vlada sta po več tednih pogajanj uskladila besedilo stavkovnega sporazuma, nazadnje pa je sindikat izvedel, da minister Igor Papič mandata za pogajanja o številnih že dogovorjenih tematikah sploh nima. Ker do stavkovnega sporazuma ni prišlo, zahtevajo ministrov odstop, hkrati pa bodo nadaljevali s stavkovnimi aktivnostmi. Papič je nad zahtevo po odstopu presenečen. Kot je poudaril, bo vlada stavkovni sporazum obravnavala na četrkovi seji.

Milijoni za interaktivne table in očala za navidezno resničnost
25. 03. 2023 20.47
Šolsko ministrstvo bo 17,6 milijona evrov namenilo za digitalizacijo v šolah. Denar bo namenjen usposabljanju učiteljev za delo s sodobnimi pripomočki, kot so interaktivne šolske table in očala za navidezno resničnost. Primeri dobre prakse iz tujine kažejo, da si otroci na ta način zapomnijo več in v krajšem času. Kakšne so izkušnje na naših šolah, kjer so novosti poskusno že uvedli, in kje so pasti takega poučevanja?

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?
25. 03. 2023 19.07
Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Bodo na Hrvaškem uvedli celodnevno šolo brez domače naloge?
23. 03. 2023 17.41
Pouk od 8. do 17. ure. Šest novih predmetov, več športne vzgoje, hrvaškega jezika, matematike in geografije, brez domačih nalog. To je nekaj podrobnosti programa celodnevne šole, ki naj bi jo od jeseni poskusno uvedli na okoli 50 osnovnih šolah na Hrvaškem.

Na Hrvaškem več učencev preteplo učenko petega razreda
22. 03. 2023 20.56
Hrvaški policisti so pričeli s kriminalistično preiskavo zaradi suma vrstniškega nasilja na OŠ Blaža Tadijanovića v Slavonskem Brodu, kjer so pretepli učenko petega razreda. Po poročanju hrvaških medijev naj bi deklico preteplo več učencev iste osnovne šole.

Dobro je tudi znati kuhati s stilom
22. 03. 2023 07.52
Barvni kuharski izziv tretje oddaje Mali šef Slovenije je bil Bojani in Zori pisan na kožo, saj sta veliki ljubiteljici barv. Njuni rumeni kulinarični kreaciji je za zmago sicer zmanjkala kakšna zvezdica več, a šestošolki sta odločeni, da maksimalno izkoristita drugo priložnost in svoji šoli priborita kar najvišjo donacijo.

Bobnar Elvis Homan se po desetletju na Nizozemskem vrača v domovino
22. 03. 2023 07.00
Elvis Homan je predstavnik mlajše generacije slovenskih jazz glasbenikov, ki si utira pot tako v tujini kot tudi na domačih tleh. Leta 2017 je diplomiral na Akademiji za jazz glasbo v Rotterdamu, kjer je študiral jazz bobne, a se odločil, da še ostane na Nizozemskem in se na magistrski študij poda v Amsterdam, kjer bo v letošnjem letu zaključil še program, ki je posvečen živi elektronski glasbi in sodobni kompoziciji.

Radio prinaša šolo v domove afganistanskih deklet
16. 03. 2023 13.04
Srednješolkam in študentkam v Afganistanu, ki po ukazu talibanskih oblasti ne smejo več obiskovati pouka, šolo v njihove domove prinaša zasebna radijska postaja. Postaja Voice of Badghis enkrat na teden v živo dve uri oddaja program z naslovom Učenje doma, v kateri gostujejo univerzitetni učitelji in poslušalcem posredujejo svoje znanje.

'Pohod svobode': Na tisoče študentov in učiteljev proti madžarski vladi
16. 03. 2023 10.33
Na tisoče študentov in drugih nasprotnikov madžarske vlade je v prestolnici Madžarske, Budimpešti, na protestu zahtevalo reforme izobraževanja in spremembo politične kulture.

Ne le naš, tudi nemški izobraževalni sistem hrepeni po spremembah
15. 03. 2023 17.15
Velika luknja pri nas nastaja v bazenu učiteljev. Sviz ocenjuje, da jih manjka skoraj pet tisoč. A teh težav nimamo samo v Sloveniji. Podobno je namreč tudi v Nemčiji. Ne le, da je njihov izobraževalni sistem, tako kot pri nas, potreben korenite prenove, tam trenutno primanjkuje nekje med 30 in 40 tisoč učiteljev in učiteljic. Kako pomanjkanje učiteljev torej rešujejo Nemci in kakšno je stanje z učitelji pri naših severnih sosedih?

Na Gimnaziji Lava učitelje iščejo preko študentskega servisa
14. 03. 2023 19.01
Po oceni Sviza v Sloveniji trenutno primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev, največ učiteljev in učiteljic matematike, fizike, računalništva in strokovnih predmetov. Problematično je, ker za te poklice niti ni zanimanja. Obiskali smo celjsko Gimnazijo Lava, kjer učitelja matematike iščejo tudi prek študentskega servisa. Kot pravi ravnatelj, je največji manko učiteljev trenutno pri naravoslovnih predmetih, zato morajo iskati alternative.

Šolska reforma: spremembe pri prehrani, ocenjevanju in učnih načrtih
14. 03. 2023 15.09
Na tretjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju je vlada med drugim razpravljala tudi o prenovi šolskega sistema. Časovnica sprememb ni znana, bo pa šolska reforma šla predvsem v smeri sprememb prehranskih smernic in vpeljevanja principov trajnostnega obdelovanja zemlje, je napovedal premier Robert Golob. Minister za vzgojo in izobraževanje Darja Felde pa je med cilji izpostavil vizijo šolstva čez 10 let, posodobitev vseh učnih načrtov in katalogov znanj v srednjem strokovnem izobraževanju, pomen ponovnega uvajanja vajeništva, spremembo načina ocenjevanja in preverjanja znanja ter digitalizacijo.

Po skrivnostnih zastrupitvah deklic v Iranu aretirali več kot 100 ljudi
12. 03. 2023 14.39
V Iranu so v povezavi s skrivnostnimi zastrupitvami več sto šolark po vsej državi aretirali več kot 100 ljudi. Notranje ministrstvo je sporočilo, da je bilo več kot 100 ljudi "identificiranih, aretiranih in preiskanih" v več mestih, vključno s prestolnico Teheran. "K sreči se je število incidentov v zadnjih dneh močno zmanjšalo in ni poročil o učencih z zdravstvenimi težavami," so še dodali.

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah
11. 03. 2023 10.44
Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Šumi: KPK ni moralni razsodnik, razen v okviru svojih pristojnosti
09. 03. 2023 13.55
Ob polovici mandata aktualnega senata Komisije za preprečevanje korupcije njen predsednik Robert Šumi ocenjuje, da so uspešni, njihova učinkovitost pa je odvisna od tega, koliko se njihove ugotovitve, priporočila in prekrškovni postopki upoštevajo. Zakon je že 2010 določil integriteto kot standard, v praksi pa je še pogosto nadstandard, ugotavlja.

Jeza Grkov po tragični nesreči ne pojenja: na ulicah več kot 65.000 ljudi
08. 03. 2023 13.36
V grški prestolnici Atene protestira najmanj 40.000 ljudi, po vsej državi pa po podatkih policije več kot 65.000, medtem ko jeza ljudi zaradi najhujše železniške nesreče, v kateri je prejšnji teden umrlo 57 ljudi, ne pojenja. Demonstracije potekajo hkrati s stavko javnih uslužbencev, ki se jim je pridružilo na tisoče drugih delavcev.

Mali šef Slovenije: kakšna so pričakovanja osnovnih šol?
08. 03. 2023 08.32
Kuhinja Malega šefa je preteklo nedeljo znova odprla svoja vrata in le ugibamo lahko, s kakšnimi poslasticami nam bodo v peti sezoni postregli mali kuharski mojstri in mojstrice iz vse Slovenije. Tudi letos se za laskavi naziv Mali šef Slovenije ter donacijo Mercatorja poteguje 8 parov iz različnih slovenskih osnovnih šol in zanimivo je, da so pričakovanja sodelujočih tokrat precej enotna!

Francoski protestniki v policiste metali predmete, ti odgovorili s solzivcem
07. 03. 2023 19.24
V Franciji je potekal nov val protestov proti pokojninski reformi, s katero bi se upokojitvena starost dvignila z 62 na 64 let. Zaradi protestov so bile ovirane javne storitve. Ohromljen je bil javni promet, številne šole so bile zaprte. V Parizu so izbruhnili izgredi.

Pogajanja o spremembah v šolstvu: 'Zdi se, da je bil voz postavljen pod konja'
06. 03. 2023 13.15
Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, ki je mandat nastopil januarja, in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se sešla na prvem uradnem srečanju in spregovorila o potrebnih spremembah v vzgoji in izobraževanju. Pogajanja se nadaljujejo, a ocenila sta, da so na dobri poti. Več o dogajanju nista razkrila. Štrukelj je sicer v izjavi izpostavil, da je reforma v vzgoji in izobraževanju nujna, saj da je bila zadnja pred 30 leti. Strinjala pa se nista niti o tem, ali ne bi bilo ob pripravi vizije izobraževanja do leta 2033 smiselno počakati s prenovo učnih načrtov.

V bližini osnovne šole odjeknili streli, dve osebi v smrtni nevarnosti
28. 02. 2023 10.43
V bližini osnovne šole na severozahodu Nemčije so odjeknili streli. Strelec je v napadu huje ranil eno osebo, nato pa se je z orožjem hudo poškodoval tudi sam, je sporočil tiskovni predstavnik policije v mestu Osnabrueck.