učijo

Praznovanje kulturnega praznika tudi v Tokiu in Pragi
09. 02. 1999 11.44
Slovenski kulturni praznik so letos praznovali tudi na Japonskem in na Češkem.

Novoletna poslanica predsednika RS Milana Kučana
30. 12. 1998 16.52
Predsednik republike Milan Kučan je v novoletni poslanici državljankam in državljanom Slovenije ter Slovenkam in Slovencem po svetu ob oceni, da je Slovenija navkljub dvomom in samospraševanjem, trdna, varna in dovolj uspešna država, poudaril, da je ''dobro za vse nas, da glede prihodnosti ohranjamo zelo visoka pričakovanja in da pričakujemo odličnost na vseh področjih - tudi v političnem življenju''.

Ptice pevke se učijo med spanjem
30. 12. 1998 08.32
Raziskovanje obnašanja ptic pevk daje odgovore na vprašanja, kako delujejo človeški možgani med spanjem, to pa bi lahko pomagalo ljudem pri učenju, trdijo raziskovalci iz univerze v Chicagu. Raziskave namreč kažejo, da mladi ščinkavci med spanjem ''utrjujejo note'', ki so jih čez dan slišali od staršev. Med dremežem tudi odrasli ščinkavci ponavljajo svoje pesmi. Znanstveniki so svoje izsledke objavili v najnovejši izdaji časopisa ''Science''. Doslej je sicer veljalo prepričanje, da se možgani med spanjem ne odzivajo na zunanje dražljaje. Toda Daniel Margoliash, izredni profesor biologije, je odkril povečano aktivnost, ki se med spanjem pojavlja v delu možganov ščinkavca, ki je povezan s petjem. ''Domnevamo, da ptica med dnevnim petjem zbira informacije o svojih poskusih, pesmih in kakovosti teh pesmi. Morda s pomočjo procesa, ki se odvija ponoči, celo vadi oziroma ponavlja svojo dnevno aktivnost. Po splošnem prepričanju sanje pomagajo pri učenju in sicer tako, da utrjujejo različne osvojene sheme, ki jih posameznik doživlja čez dan'', je še povedal Margoliash.

Otroci, deležni glasbene vzgoje so družabnejši in se lažje učijo
11. 11. 1998 08.32
Otroci, ki so deležni posebne glasbene vzgoje, so družabnejši kot njihovi sovrstniki, ki odraščajo brez glasbe. Prav tako glasbenega vzgoja vpliva na duševni razvoj otrok, je dognal nemški glasbeni sociolog in pedagog prof. Hans-Gunther Bastian v svoji študiji, ki je trajala šest let, izvedli pa so jo v sedmih osnovnošolskih razredih v Berlinu. V petih razredih, ki so imeli lasten orkester in zbor, so strokovnjaki zaznali očitno naraščanje inteligence, in to bistveno bolj kot v dveh, običajnih in primerjalnih razredih. ''Otroci se pri glavnih predmetih učijo boljše. Glasba ne škoduje matematiki in učenju materinega jezika, prav obratno, pospešuje pridobivanje znanje, poudarja prof. Bastian.

Vedno več bogatih madžarskih otrok se igra v luksuznih vrtcih
08. 10. 1998 08.33
Na Madžarskem vedno več otrok bogatejših staršev obiskuje luksuzne vrtce. Pri tem morata očka in mamica seveda seči globoko v žep. Mesečno to neredko nanese do 60.000 forintov (okoli 42.000 tolarjev). Vendar zato njihove otroke vzgajajo v majhnih skupinah, učijo pa se tudi jahanja in plavanja. Medtem ko se je število zasebnih vrtcev v preteklih treh letih povečalo s 70 na 121, je bilo javnih vrtcev vse manj. Glavni vzrok je bil denar. Vrtci za ''navadne ljudi'', ki so še ostali, so prepolni, saj so morali sprejeti 373.000 otrok, medtem ko imajo prostora za 370.000 malčkov.

Seminar za slovenske učitelje iz ZDA in Kanade
28. 08. 1998 10.00
V Radovljici te dni poteka tradicionalni seminar slovenskega jezika za slovenske učitelje, ki v Kanadi in Združenih državah Amerike učijo slovenske otroke slovenščine ter jih seznanjajo z geografskimi, zgodovinskimi in kulturnimi značilnostmi Slovenije.

Na 17. poletni šoli slovenskega jezika 120 študentov z vseh celin
04. 07. 1998 10.30
Tradicionalna Poletna šola slovenskega jezika bo letos v Ljubljani od ponedeljka, 6. julija, do sobote, 1. avgusta. Prijavljenih je 120 študentov iz 29 držav z vseh celin.

Berlin: Clinton in Kohl od 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu
14. 05. 1998 16.38
Na današnji slovesnosti ob 50. obletnici vzpostavitve zračnega mostu z Zahodnim Berlinom se je nemški kancler Helmut Kohl Združenim državam Amerike in zaveznicam zahvalil za njihovo zavzemanje pri obrambi svobode Nemčije in Berlina v času hladne vojne. Slavnosti se je udeležil tudi ameriški predsednik Bill Clinton, ki je Nemce in Američane pozval, naj se učijo iz izkušnje berlinskega zračnega mostu in se vedno borijo za svobodo. "Boj za svobodo se nikoli ne konča," je poudaril Clinton.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo
12. 04. 1998 10.55
Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.