učinkov

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'
20. 11. 2021 07.46
Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?
18. 11. 2021 16.00
Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Lanišek se veseli konkurence znotraj ekipe
18. 11. 2021 09.52
S petkovimi kvalifikacijami ob 16.30 se bo v ruskem Nižnjem Tagilu začel tekmovalni spored sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih. Najboljši Slovenec v pretekli sezoni Anže Lanišek iz leta v leto napreduje in je postal prva violina v reprezentanci A. V tem pogledu je konkurenca znotraj ekipe še toliko bolj dobrodošla.

Posledice plastičnih operacij, o katerih se ne govori!
16. 11. 2021 00.15
Čeprav botoks in plastične operacije postajajo vedno bolj priljubljene tudi med mladimi, pa lahko imajo zastrašujoče posledice. Zaradi družbe, ki kot ideal v ospredje postavlja mlado žensko brez gubic, vse več žensk hrepeni po večni mladosti. Le-ta pa je seveda nedosegljiva, saj je staranje naraven proces, ki ga je nemogoče ustaviti.

Poslovite se od maskare in umetnih trepalnic!
14. 11. 2021 00.15
Dolge trepalnice, goste trepalnice, temne in privihane trepalnice, umetne trepalnice … kaj vse ženske naredimo, da bi dosegle željen videz. Posegamo po nevarnih in dragih metodah za podaljševanje trepalnic, brez razmisleka kako bodo lepila in težke sintetične trepalnice vplivale na naše naravne.

4 razlogi, zakaj je Huawei nova 9 idealen za fotografije na družbenih omrežjih
12. 11. 2021 00.15
Vsi gremo skozi enak postopek, ko želimo narediti objavo na kanalih družbenih omrežij. Najprej moramo najti idejo, kaj je vredno deliti, nato zajeti dobro fotografijo ali video posnetek in poudariti, kar je najbolj zanimivo. Ko smo zadovoljni, po potrebi prilagodimo kompozicijo, uredimo video in če je treba, popravimo še kakšno malenkost. Nihče namreč ne želi, da bi madež na obrazu pokvaril sicer v vseh drugih podrobnostih popoln posnetek.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10
V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih
10. 11. 2021 14.03
Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus
09. 11. 2021 17.50
Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.

BLOG: Ganoderma lucidum, goba z zdravilnimi učinki
07. 11. 2021 17.42
Ganoderma lucidum je goba z mnogimi farmacevtsko zanimivimi učinkovinami. Mnogi jo imenujejo "Panacea Polypore", kar v prevodu pomeni goba za vse bolezni. Včasih je bila dostopna le v naravni obliki, danes pa jo najdemo v obliki različnih produktov, kot so kapsule, čaji, tinkture in sirupi. Pomagala naj bi celo pri zdravljenju raka, okvarah jeter, sindromu kronične utrujenosti, boleznih krvožilja in mnogih sodobnih boleznih. V vsem času njene uporabe še niso zasledili stranskih učinkov.

Ta trik napne kožo in nudi botoks učinek!
06. 11. 2021 00.15
Si tudi vi želite gladke in napete kože? So se na vašem obrazu začele pojavljati gubice in linije, ki jih želite zakriti? Uporaba botoksa za glajenje gub je lahko zelo boleča, draga in neprijetna. Na dolgi rok pa celo škodljiva in nezdrava. Spoznajte trik, s katerim lahko dosežete botoks učinek in napeto, zdravo ter gladko kožo.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice
03. 11. 2021 17.43
Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

So vaše obrvi redke in svetle? Tukaj je rešitev!
02. 11. 2021 00.15
Skozi leta se spreminjajo tudi trendi obrvi. Se še spomnite, ko so ženske nosile tanke obrvi, ki so bile populjene skoraj do zadnje dlake? Danes je trend popolnoma drugačen, saj so v modi goste, široke in močne obrvi, ki popolnoma spremenijo poteze obraza. Si tudi vi želite takšne, a zaradi pretiranega puljenja vaše obrvi ne rastejo več? Imamo rešitev …

Prvo zdravilo za bolnike s kožnim rakom proizvedli v Sloveniji
30. 10. 2021 07.00
Slovenska znanost medtem začenja pomembno pot v boju proti raku. Že v kratkem bodo pri nas prvi bolniki s kožnim rakom prejeli gensko zdravilo, ki je tudi proizvedeno pri nas. Zdravilo za zdravljenje kožnih tumorjev glave in vratu so v konzorciju SmartGene.si proizvedli v Sloveniji, pri projektu pa je poleg Onkološkega inštituta sodelovalo šest družb, fakultet in klinik. Prvi bolnik naj bi zdravilo prejel že čez devet dni.

Strokovnjaki priporočajo uporabo pomlajevalnih krem pred 30. letom
28. 10. 2021 00.15
Ste vedeli, da je nega kože s hialuronsko kislino pomembna v vseh obdobjih? Hialuronska kislina je naravna sestavina človeškega telesa, najdemo jo v tekočini okoli očesnega zrkla, vezivnih in živčnem tkivu, koži ter sklepih. Njeno delovanje najučinkovitejše vpliva na elastičnost kože, sodeluje v procesih nastajanja kolagena in elastina, skrbi pa tudi za vlaženje in čvrstost kože. Zato je najpomembnejša sestavina pomlajevalnih kozmetičnih izdelkov.

Moderna: Naše cepivo je varno in ščiti tudi otroke, stare od 6 do 11 let
25. 10. 2021 17.34
Ameriško podjetje Moderna je sporočilo, da je njihovo cepivo proti covidu-19 varno in je izzvalo močan imunski odziv pri otrocih, starih od šest do 11 let. Dodali so, da bodo podatke o rezultatih poskusov kmalu poslali svetovnim regulatorjem. Večina neželenih stranskih učinkov je bila blagih do zmernih - utrujenost, glavobol in zvišana telesna temperatura.

Joker Out: Pričakovanja prelili v čisti užitek od prvega tona na odru
21. 10. 2021 10.09
Mlada in udarna zasedba Joker Out je po letu in pol čakanja (končno) obelodanila prvenec Umazane misli, s katerim orje ledino, saj so njeni privrženci poskrbeli za rekordno prodajo in število predvajanj, mi pa smo njene člane ujeli, tik preden so stopili na oder na enem od dveh razprodanih koncertov v Cvetličarni.

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'
22. 10. 2021 07.00
Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.

Zagovornik načela enakosti: Vzdržite se dolgotrajnega zapiranja šol
19. 10. 2021 17.15
Zagovornik načela enakosti je ocenil diskriminatornost odlokov in sklepov, ki so bili podlaga za delno ali popolno zaprtje šol med epidemijo covida-19. Meni, da dolgotrajno zaprtje šol ni bilo niti ustrezno niti edino možno. Ta ukrep je otroke in mladostnike postavil v slabši položaj v primerjavi z drugimi skupinami prebivalstva na področju dostopa do ustavne pravice do izobrazbe in šolanja, je prepričan. Zato odločevalcem priporoča, naj bo morebitno zaprtje šol v prihodnosti le skrajen ukrep.

Protikoronski ukrepi za več kot 55 odstotkov vprašanih nepravični
19. 10. 2021 12.17
V 16. valu spletne raziskave o vplivu pandemije covida-19 na življenje je 27,2 odstotka anketirancev ocenilo, da Slovenci upoštevajo protikoronske ukrepe. 55,4 odstotka vprašanih meni, da ukrepi nepravično omejujejo življenja nekaterih skupin prebivalstva bolj kot drugih, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Zdravniška zbornica: Zmedo povzročajo strokovnjaki, ki to niso
19. 10. 2021 10.19
Javni mediji imajo posebno odgovornost, da z delnimi ali znanstveno nepotrjenimi informacijami ne begajo občinstva, ampak skrbijo za objavo pravih in resničnih informacij - v tem trenutku posebej o pomenu cepljenja za omejevanje epidemije, so se na nestrokovno podajanje informacij s strani sociologa Mastnaka glede cepiv odzvali v Zdravniški zbornici Slovenija.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?
16. 10. 2021 07.00
V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.

Vlada vztraja pri novem razpisu za delegirana tožilca, za DTS ta brez pravne podlage
14. 10. 2021 16.34
Državnotožilski svet je znova zavrnil stališče vlade, da prvi postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ni bil zakonit in da ga ni mogoče obuditi. Medtem ko vlada vztraja pri objavi novega razpisa, DTS trdi, da za to ni pravne podlage in da novih predlogov za imenovanje tožilcev ne bo oblikoval.

Regrat si lahko naberete kar sami
11. 10. 2021 14.01

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih
08. 10. 2021 17.03
Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Poslovite se od maskare in umetnih trepalnic!
06. 10. 2021 00.15
Dolge trepalnice, goste trepalnice, temne in privihane trepalnice, umetne trepalnice … kaj vse ženske naredimo, da bi dosegle željen videz. Posegamo po nevarnih in dragih metodah za podaljševanje trepalnic, brez razmisleka kako bodo lepila in težke sintetične trepalnice vplivale na naše naravne.

Ženske težave s spolnostjo – spoznajte vzroke in rešitve
05. 10. 2021 00.15
Spolnost je čudovita, a hkrati tudi skrivnostna. Včasih se lahko užitku popolnoma predamo, drugič se pojavi ovira. Raziskave kažejo, da več kot 30 odstotkov žensk ne doživi vedno vrhunca spolnega odnosa. Še več, veliko žensk ima težave že z doseganjem vzburjenja.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo
04. 10. 2021 08.44
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.