učitelji

Sredi Ljubljane s smučmi na rami
26. 11. 2022 10.30
Z besedami iz naslova bi lahko opisali dogajanje v središču prestolnice v teh dneh, saj so ulice in parkirišča okoli Gospodarskega razstavišča napolnili ljudje z različnimi kosi smučarske opreme. Nekateri jo prinašajo, drugi odnašajo. Mimo zelenih železnih vrat tako hitro prikoraka Rok. Točno je vedel, po kaj je prišel, pojasni svojo začrtano smer. "Vsako leto pridem sem zamenjat smuči. Eno leto jih imam, potem pa jih tukaj odprodam in zamenjam za druge," pokaže na tiste, ki jih nosi. "Tudi te so za freestyle, ampak so precej boljši rang od prejšnjih," pove.

Kijev po obsežnih ruskih napadih znova brez vode in elektrike
23. 11. 2022 09.02
V Kijevu so se ugasnile sirene, ki so opozarjale na zračne napade. Sirene še zmeraj odzvanjajo v šestih drugih ukrajinskih regijah. Po obsežnih ruskih raketnih napadih je brez vode in elektrike danes ostalo 80 odstotkov gospodinjstev. Ubite so najmanj štiri osebe, šest je ranjenih. Na jugu Zaporožja so rakete zadele območje porodnišnice, v napadu je umrl dojenček.

Če sporazuma ne bo, Sviz poziva k splošni stavki
22. 11. 2022 19.53
Delegati sindikata Sviz so na kongresu sprejeli poseben poziv vladi, naj takoj odpravi zaostanke pri vrednotenju dela v vzgoji in izobraževanju, v znanosti in kulturi. Če pripravljenosti za sklenitev sporazuma o tem na vladni strani ne bo, pa glavni stavkovni odbor Sviz pozivajo, naj odloča o nadaljevanju splošne stavke v vzgoji in izobraževanju.

Srbijo pretresel primer nasilja dijakov nad učiteljico
19. 11. 2022 11.43
Srbijo te dni pretresa primer nasilja na srednji šoli v Trsteniku, kjer so trije dijaki poniževali učiteljico in ji medtem ko je sedela, spodmaknili stol, da je padla na tla, oni pa so se smejali in jo snemali z mobilnim telefonom. Proti učencem so uvedli disciplinski postopek, učitelji pa zaradi nasilja zahtevajo sistemske rešitve, poročajo lokalni mediji.

Vazz ter vsi njegovi navdihi in idoli
19. 11. 2022 11.00
Kodeks je nabolj bistra in učena raperska stvaritev v slovenščini.

Sprejem, ki ga predsednik nikoli ne bo pozabil
17. 11. 2022 19.11
Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo učenk in učencev udeležil slovesnosti ob odprtju prenovljene Podružnice Tepanje Osnovne šole Ob Dravinji. Učenke in učenci so ob tej priložnosti pripravili prav poseben program, ki je vključeval tudi edinstven sprejem predsednika republike s posebnimi častmi.

Učenje angleščine za začetnike na pravi način lahko zmanjša celo stres
02. 11. 2022 07.51
Učenje angleščine za začetnike je lahko enostavno, če izberete individualni tečaj angleščine Karnion. Na voljo je tudi tečaj poslovne angleščine in drugi.

Kdo si lahko obeta službo in koga čakajo težave?
25. 10. 2022 11.24
V okviru raziskave Poklicni barometer 2022, ki napoveduje dogajanje na trgu dela v prihodnjem letu, so pod drobnogled vzeli 182 poklicev. Pri kar 99 bo povpraševanje delodajalcev večje od ponudbe, kar pomeni, da iskalci zaposlitev težav ne bi smeli imeti. Med njimi so tudi tokrat poklici s področja šolstva, zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, gradbeništva, prometa in gostinstva.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'
24. 10. 2022 11.20
V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58
Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06
Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

'Starši svojih otrok ne obvladajo več, učitelji pa so izgubili vso avtoriteto'
21. 10. 2022 08.08
Slovenijo pretresajo posnetki še enega primera nasilja med najstniki. Skupina vrstnikov je pretepla 13-letnega osnovnošolca, posnetek dogajanja pa objavila na družbenem omrežju. Z medvrstniškim nasiljem se večina otrok sreča že kmalu ob vstopu v osnovno šolo. Klinični psiholog Tristan Rigler starše poziva, naj bodo pozorni na zunanje spremembe, kot so poškodbe, anksioznost, tesnobnost, če otrok ne želi v šolo ali kaže znake depresije, če njegova žepnina ali telefon iznenada izgineta. "Otrok potrebuje garancijo, da ga bodo starši zaščitili," o pomenu zaupanja med starši in otrokom dodaja Rigler.

Spletna učilnica 5KA na VOYO dobiva prvo vsebinsko nadgradnjo
14. 10. 2022 14.17
Poleg klasičnega vprašanja 'Mami, a res moram v šolo?' se tu pa tam zgodi, da otroke skrbi za ocene in želijo preveriti svoje znanje pred testom v šoli, zato je resnozabavna spletna učilnica 5KA dobila nadgradnjo. Vsebinsko nadgradnjo! Na voljo so delovni listi, ki bodo učencem pomagali pri obnavljanju šolske snovi.

Kako so v kultu hepi hepi premamili ljudi?
11. 10. 2022 12.29
Kako lahko verjameš kaj takega, meni se to ne bi moglo zgoditi, je bil odziv marsikoga med ogledom posebne oddaje Preverjeno o združbi hepi hepi. Vendar ni tako preprosto, gre namreč za dobro premišljen sistem, v katerem bi se zlahka znašlo še več ljudi, če to ne bi prišlo v javnost.

5. oktober – svetovni dan učiteljev
05. 10. 2022 18.13
Čestitke vsem učiteljem in učiteljicam, ki praznujejo svoj dan. 5. oktobra 1966 so v Parizu sprejeli priporočila o položaju učiteljev, ki veljajo še danes. Številni izzivi pa ostajajo. V samostojni Sloveniji v šolskih klopeh še nikoli ni sedelo toliko učencev in dijakov kot zdaj. Učiteljev in profesorjev pa močno primanjkuje. V šolskem letu 2021/22 je v vrtcih 12.486 zaposlenih opravljalo vzgojiteljsko delo, v osnovnih šolah je poučevalo 22.795 učiteljev, v srednjih 7.470 profesorjev, študente pa izobraževalo 5.540 redno zaposlenih pedagoških delavcev. Po starosti pa so med najstarejšimi v Evropi, kar predstavlja resno grožnjo za šolski sistem, če za ta poklic ne bo dovolj zanimanja med mladimi, ki si ne želijo le višjih plač, pač pa tudi boljše pogoje dela. Že zdaj jih namreč uradno primanjkuje vsaj tisoč, neuradno pa še več.

Joga – komu pomaga in ali je res primerna za vsakogar?
02. 10. 2022 09.04
Joga je ena od oblik telovadbe, h kateri se zaradi preobilice stresa, vsakodnevnih obveznosti in nenehnega hitenja zateče vedno več ljudi. O tem, kako jim pomaga, pripoveduje avtorica kuharskih knjig Tereza Poljanič. Kaj pravijo učitelji joge? Koliko različnih vrst joge obstaja, kako izbrati pravo? Zakaj jo tako zelo priporočajo ljudem, ki so izgoreli? Ali je joga primerna za čisto vsakogar med nami?

V streljanju na srednji šoli v Kaliforniji šest ranjenih
29. 09. 2022 08.40
V streljanju na srednji šoli v Oaklandu v Kaliforniji je bilo ranjenih šest ljudi, oblasti pa storilca še iščejo. Dve poškodovani osebi sta v kritičnem stanju.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07
Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Luka Mesec: Ne vem, če imam za kaviar, socialist pa sem
24. 09. 2022 12.27
Eni pravijo, da je kaviar socialist, drugi, da je pravi borec za delavske pravice in politik prihodnosti. Je najmlajši minister v slovenski zgodovini, vodja Levice. Nazadnje se je v središču pozornosti znašel, ko mu je poslanec SDS Žan Mahnič po aferi Smodej zaradi neobičajnega in nervoznega obnašanja v javnosti poslal pobudo, da naj se testira na trde droge in rezultat pokaže javnosti. Dosegel je, da je vlada razveljavila 280-milijonski nakup nemških oklepnikov boxer. Gost v tokratni oddaji Ena na ena je Luka Mesec.

Paznikom v koprskem zaporu prekipelo, ogrožena je njihova varnost
22. 09. 2022 07.14
"Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto," pojasnjuje predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. V letu 2021 so pravosodni policisti skupno opravili kar 63.666 nadur, trenutno jih primanjkuje več kot sto. Tisti, ki vztrajajo, so pod stresom, izčrpani, odhajajo na bolniške, grozijo celo s protestom. Razmere so najhujše v koprskem zaporu, kjer je že ogrožena njihova varnost.

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?
21. 09. 2022 09.56
Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

'Če ni razumevanja, so otroci vse bolj izpostavljeni poniževanjem'
18. 09. 2022 14.45
Rok, ki je v prometni nesreči izgubil očeta, za katerega se je mamica borila, dokler ni hudo zbolela in sedaj sam skrbi zanjo. Nikoli ne bo pozabil, kako ga je ravnateljica pred vsemi otroci iz razreda in starši potegnila iz sedeža avtobusa in na ves glas govorila, da on ne bo šel v šolo v naravi, ker šola v naravi ni bila poravnana do odhoda, čeprav smo jo poravnali mi. Rok je tako kot vsi prosilci za štipendije izjemen študent, ki bo kmalu postal zdravnik.

'Do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra'
18. 09. 2022 11.46
Za skoraj 195.000 učencev in okrog 79.000 dijakov se je pri nas pred kratkim začelo novo šolsko leto. Novo šolsko leto pomeni nove priložnosti. Pa ne le za otroke, ampak pogosto tudi za starše, ki se vanj podajo z mislijo, kako to leto še izboljšati možnosti otroka, da bo nekoč konkurenčen v tem pretirano tekmovalnem svetu. Morda bi lahko imel namesto ene – pet obšolskih dejavnosti? Kaj je v ozadju želje staršev po tem, da vzgojijo najbolj tekmovalnega otroka? Najboljši interes otroka ali lastno nezadovoljstvo staršev? Strokovnjaki svarijo pred dolgoročnimi posledicami: Če niste med rednimi zmagovalci, če niste deležni pohval in nagrad, se ne zabavate. In potem ste do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra.

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08
Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

DJ Xenia, učiteljica, ki je na festivalu v Torinu nastopila z Bobom Sinclarjem
16. 09. 2022 07.00
Ksenija Filipič, učiteljica, ki prihaja iz Prlekije, niza uspehe kot DJ-ka. Nedavno je bila povabljena na znan glasbeni festival v Torino, kjer je imela čast sodelovati s priljubljenim Bobom Sinclarom. DJ Xenia, kot je njeno umetniško ime, ima mnogo želja za prihodnost, njeni cilji pa bi bili težje izvedljivi brez nesebične podpore partnerja, sodelavcev in učencev na eni od ljubljanskih osnovnih šol.

KOMENTAR: Če starši niso poravnali položnic, so bili otroci posebej označeni
13. 09. 2022 07.00
"Vsi otroci, ki niso imeli pravočasno plačane položnice, četudi le ene same položnice, so se morali postaviti v vrsto, da so bili na ogled celi šoli in čakali na listek, s katerim so lahko odšli na kosilo."

Večni problem učencev: Kako se učiti?
01. 09. 2022 10.39
Jesen se nam približuje, prvi šolski dnevi pa so že tu. Sicer je prvih nekaj dni v šolskih klopeh še sproščenih in lahkotnih, a šolarji se morajo zelo hitro spet usesti za knjigo in se naučiti česa novega. Nov razred, nova snov, novi učni izzivi. Kako naj se osnovnošolec, dijak nauči učiti in kakšen je pravi pristop?

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja
31. 08. 2022 16.10
Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

Število šolarjev narašča, vse več pa jih začetek šolanja prestavi za eno leto
29. 08. 2022 12.57
Pred dijaki in učenci so še zadnji dnevi poletnih počitnic. V četrtek bodo znova sedli v šolske klopi in pri Statističnem uradu (SURS) so pripravili pregled preteklega šolskega leta v številkah. Kdaj je bilo v slovenskih šolah najmanj otrok? Koliko jih je tam danes? Kam se vpisujejo dijaki in dijakinje?

40 otrok bežalo pred kravami, potem pa so se izgubili
22. 08. 2022 16.32
V gorah jugozahodno od Innsbrucka na Tirolskem se je v nedeljo izgubilo kakih 40 otrok iz ZDA, ker so panično bežali pred kravami. Nihče od njih ni bil poškodovan, so bili pa rahlo podhlajeni, ko so do njih prišli gorski reševalci.