uKC

Kakšna jajca jemo?
17. 05. 2025 15.27
Slovenske kokoši letno znesejo kar 355 milijonov jajc, vsak prebivalec jih v povprečju letno poje približno 170. Z jajci smo skoraj samooskrbni – uvozimo jih zgolj pet odstotkov. Njihova cena v zadnjem času, predvsem zaradi ptičje gripe v svetu, vse bolj narašča. Za 10 jajc pri nas v povprečju odštejemo 2,38 evra, kar je za dobrih 42 odstotkov več kot pred šestimi leti.

Boj za milijone ali prirejeni javni razpisi?
15. 05. 2025 06.00
Milijoni evropskega denarja bodo šli za digitalizacijo zdravstva. Pri njihovi delitvi na podlagi javnih razpisov pa se ministrstvo za zdravje sooča z očitki domnevnega prirejanja naročil določenim podjetjem, med drugim tudi v primeru nakupa programa za dispečerske službe. Ali želi ministrstvo za zdravje res kupiti drag program, ki ga ne potrebujemo? Pri pripravi razpisa je sodeloval zunanji svetovalec, v preteklosti omenjen v zvezi s koruptivnimi tveganji v ljubljanskem UKC. V tem na ministrstvu za zdravje ne vidijo težav, vse očitke prirejanja razpisov pa odločno zavračajo.

Muc Miško vsak dan obiskoval urgenco, zdaj je primoran ostati doma
14. 05. 2025 18.48
Miško je trenutno najpopularnejši maček štajerske prestolnice. Pet let star muc se je namreč pol leta vsak dan od bližnje cerkve, njegov lastnik je namreč župnik, odpravil na mariborsko urgenco. Vstopil je v čakalnico, se sprehodil do njemu ljubega sedeža in tam zaspal. Pacienti, ki so čakali na obravnavo, so ga božali, spet drugi so se zgražali, češ da žival v zdravstveno ustanovo pač ne sodi. Mačka zdaj na urgenci ni več, ker naj bi ga od tam pregnali, čeprav so to zanikali, medtem pa se je seveda na družbenih omrežjih že razvila velika polemika z veliko kritikami na račun UKC-ja.

Z e-skirojem drvel 90 km/h: takšno vozilo bi bilo treba registrirati
14. 05. 2025 09.27
Čeprav okretni in priročni, so (pre)hitri električni skiroji tudi nevarni. Nesreč, tudi s hujšimi posledicami, je v zadnjih letih vse več, ob tem pa je na cesti veliko takih, ki daleč presegajo dovoljenih 25 km/h. Na AVP bi zato uzakonili obvezno nošenje čelade za vse, tržni inšpektorat bi celo določil, da mora ta biti motoristična. V igri je tudi obvezna registracija, pri čemer velja omeniti, da e-skiroji, ki presegajo 25 km/h, že zdaj spadajo med motorna vozila, kar prinaša obvezno registracijo in tehnični pregled.

Tiha moč zdravstva
12. 05. 2025 19.13
Za kirurško mizo se bitka začne. A pravo zaupanje in človeška bližina se odvijajo tam, kjer ni reflektorjev. Tam, kjer v tišini in s predanostjo delajo medicinske sestre. Naj bo njihov današnji mednarodni dan priložnost, da se zahvalimo za predanost, strokovnost in srčnost, ki jo vsak dan znova nesebično vlagajo v svoje delo. Na oddelkih, kjer je vsak utrip srca dragocen, so prav medicinske sestre tiste, ki prve zaznajo spremembo, ukrepajo v ključnih trenutkih in ostajajo ob pacientu še dolgo potem, ko drugi že odidejo. So tiha moč zdravstva, a kljub svoji nepogrešljivosti jih v največji bolnišnici v državi trenutno primanjkuje več kot 500.

Osnovna sanacija stropa v centralnem laboratoriju zaključena
12. 05. 2025 15.34
Osnovna sanacija stropa v centralnem laboratoriju Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je zaključena. V teku so že prej predvidene izboljšave, povezane z izboljšanjem delovnih pogojev zaradi dodatno vgrajenih analizatorjev, in sicer bodo na strop namestili akustične plošče za zmanjšanje hrupa, so sporočili.

V Mariboru voznik enoslednega vozila trčil v peško in pobegnil
05. 05. 2025 15.02
Mariborski policisti iščejo voznika enoslednega motornega vozila črne barve, ki je trčil v peško in pobegnil. Peška je bila v nesreči poškodovana, policisti pa zaradi razjasnitve okoliščin pozivajo voznika in morebitne očividce, naj se jim javijo.

Letalo falcon: Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo minute
05. 05. 2025 11.38
Mineva deset let od prvega prevoza organov za presaditev, ki ga je izvedla posadka Slovenske vojske z letalom falcon. Po besedah predstavnikov zdravstva in obrambe je ta možnost prevoza prinesla večjo varnost in optimalno logistiko. Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo namreč minute, so poudarili na novinarski konferenci na Brniku.

Morali bi praznovati, zdaj žalujejo: med čiščenjem greznice umrli oče, sin, dedek in sosed
01. 05. 2025 08.25
V tragediji brez primere, ki se je v petek zgodila na prašičji farmi na obrobju Topole v Srbiji, so umrli trije člani iste družine in sosed. Kot poročajo srbski mediji, je eden med čiščenjem padel v greznico, ostali pa so mu poskušali pomagati, a so se pri tem zastrupili z amoniakom. Ženska, za katero so srbski mediji sprva poročali, da je umrla v bolnišnici, je še vedno živa. Za njeno življenje se borijo zdravniki v UKC Kragujevac.

Najprej kresovi in mlaji, nato budnice in pohodi
30. 04. 2025 06.00
Ob prazniku dela po Sloveniji zagorijo številni kresovi, v več krajih v čast delavstvu organizirajo tudi budnice, postavijo mlaje in priredijo prvomajske pohode. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

Le še en lastnik zavrača odkup ob mariborski onkologiji
29. 04. 2025 14.48
Konec meseca se izteče rok, ki ga je država dala stanovalcem v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor za odgovor na zadnjo ponudbo za odkup njihovih stanovanj. Kot je danes za STA povedal njihov odvetnik Robert Berkovič, so se lastniki šestih stanovanj odločili za sprejem ponudbe, eden pa računa na novo cenitev svoje nepremičnine.

Za po nesreči prerezan žolčevod bo dobil dobrih 40 tisoč evrov odškodnine
29. 04. 2025 10.07
V novomeški bolnišnici so moškemu med rutinsko laparoskopsko operacijo maja 2019 po nesreči prerezali žolčevod. Od bolnišnice in zavarovalnice je s tožbo terjal odgovornost. Po zaslišanju izvedenca medicinske stroke, ki je potrdil, da je šlo za strokovno napako, sta strani sklenili sodno poravnavo v višini 43.843 evrov, poročajo mediji.

Stanje delavcev, ki sta bila poškodovana v eksploziji, stabilno
26. 04. 2025 11.44
Zdravstveno stanje moških, ki sta bila v petek poškodovana v eksploziji na območju Rožne doline v Ljubljani, je stabilno in sta v procesu zdravljenja, so potrdili v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Policijska preiskava dogodka medtem še poteka.

Eksplozija v Rožni dolini, dva delavca hudo poškodovana
25. 04. 2025 16.14
V ljubljanski Rožni dolini je odjeknila eksplozija, ki je hudo poškodovala dva delavca. Po prvih informacijah naj bi šlo za eksplozijo neeksplodiranega ubojnega sredstva iz obdobja druge svetovne vojne. Policija je zavarovala kraj in preiskuje okoliščine.

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?
25. 04. 2025 06.00
V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Skoraj desetina več hrane v smeteh
24. 04. 2025 06.00
Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Glavni stavbi UKC Ljubljana in mariborski infekcijski kliniki dodatna sredstva
24. 04. 2025 18.28
Vlada je na seji v načrtu razvojnih programov spremenila vrednost projektov prenove glavne stavbe UKC Ljubljana in novogradnje infekcijske klinike UKC Maribor. Vrednost prenove ljubljanskega Hospitala so spremenili na 86,7 milijona evrov, novogradnje mariborske infekcijske klinike pa na 109,5 milijona evrov, so zapisali v sporočilu.

Prehiteval vozilo pred seboj in trčil v avtobus, ki je pripeljal nasproti
24. 04. 2025 07.10
Na cesti med Ivančno Gorico in Šentvidom se je zgodila prometna nesreča, ko je voznik osebnega avtomobila nepravilno prehiteval vozilo pred seboj in trčil v avtobus. Voznik osebnega avtomobila in potnik v njegovem vozilu sta bila huje poškodovana, a nista v smrtni nevarnosti.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen
22. 04. 2025 14.11
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Vozilo zapeljalo s cestišča in zagorelo
19. 04. 2025 09.20
Policisti PP Lenart so obravnavali prometno nesrečo, ki se je zgodila zaradi neprilagojene hitrosti. Vozilo je zapeljalo s ceste in trčilo v drevo, nato pa zagorelo. Voznik in sopotnik sta bila hudo poškodovana in odpeljana v UKC Maribor.

Prvič po razkritjih je pred kamere stopil direktor celjske bolnišnice
18. 04. 2025 19.36
Kot smo poročali, so v nabavnem oddelku celjske bolnišnice lani zaposlili nečaka Tomaža Subotiča, pri katerem je večkrat dopustoval predsednik vlade Robert Golob. V bolnišnici so zanikali, da bi Subotič posredoval pri nečakovi zaposlitvi in poudarili, da je bil Luka Kitak Subotić izbran, ker je izkazal strokovno znanje in izjemne komunikacijske veščine. Pravnik Miha Šepec meni, da je treba primer, ki bi se lahko izkazal za koruptivnega, vzeti pod drobnogled. Kaj pa na odnos med Golobom in Subotičem pravi predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Aneks na aneks, milijon na milijon
17. 04. 2025 06.00
Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije
17. 04. 2025 17.34
V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

Po udoru stropa zaposleni v skrbeh, nositi morajo čelade
15. 04. 2025 17.23
V UKC Ljubljana zatrjujejo, da v večjem delu centralnega laboratorija, kjer se je v soboto nad eno od laboratorijskih linij povesila konstrukcija spuščenega stropa, delo poteka nemoteno naprej. A po naših informacijah so zaposleni zaradi trenutnih razmer na delovnem mestu zaskrbljeni, nositi morajo čelade. Skrbi jih, da bi se med sanacijo porušil še drugi del stropa.

V UKC Ljubljana normalno izvajajo posege in ambulantne preglede
14. 04. 2025 11.07
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, normalno izvajajo načrtovane programe posegov in ambulantne preglede, so pojasnili. Potrebne laboratorijske preiskave izvajajo na štirih drugih lokacijah.

'Robotika ni več nadstandard, postala je standard. Zaslužijo si ga tudi drugod'
14. 04. 2025 15.25
Kirurgi v ljubljanskem UKC na leto opravijo okoli 400 robotskih operacij. Kot so sporočili z UKC Ljubljana je je med njimi tudi okoli pet sočasnih večorganskih posegov, ki ta hip predstavljajo vrhunec robotske kirurgije v svetovnem merilu. Takšne operacije prinašajo veliko prednost za bolnike, saj omogočajo hitro okrevanje, hkrati pa je na ta način manj obremenjena zdravstvena nega.

V le štiri leta starem laboratoriju UKC Ljubljana se je udrl strop
12. 04. 2025 11.19
V centralnem laboratoriju UKC Ljubljana se je v soboto zjutraj povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi noben od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli. Zagotovljene so nadomestne laboratorijske zmogljivosti.

Znamenitosti zažarele v modri barvi
11. 04. 2025 19.48
Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Reševanje zaplezanega planinca ponoči prezahtevno, prespal je na prostem
10. 04. 2025 21.32
"Ena noč, dve intervenciji in ena skupna točka – srečen konec," so zapisali pri Gorski reševalni zvezi Slovenije, potem ko so v noči na četrtek posredovali na Kokrski Kočni, kjer se je pri padcu poškodoval pohodnik, še pred tem so prejeli klic na pomoč zaplezanega planinca. Ta je moral zaradi zahtevnih razmer prespati na prostem, rešili so ga zjutraj.

'Nenehne grožnje in pritiski': le dva lastnika stanovanj sprejela zadnjo ponudbo
09. 04. 2025 12.26
Lastnika dveh stanovanj v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor sta sprejela zadnjo ponudbo za odkup njunih stanovanj, štirje se še odločajo, eden pa je odločno proti, je danes povedal njihov odvetnik Robert Berkovič. Meni, da ni pravne osnove za razlastitev, s čimer jim grozi država, in še vedno verjame v dogovor.