uKC

Pri zasilnem pristanku se je huje poškodovala jadralna padalka
28. 03. 2022 11.38
Jadralna padalka, državljanka Avstrije, se je huje poškodovala pri zasilnem pristanku na območju zaselka Podklopca v občini Bovec. Nenadni sunek vetra ji je zaprl jadralno padalo, zaradi česar je padla na tla. Reševalna ekipa je ponesrečeno s helikopterjem Slovenske vojske prepeljala v UKC Ljubljana na zdravljenje.

Iz jame Primadona rešili poškodovanega jamarja
28. 03. 2022 06.50
Končala se je reševalna akcija jamarja, ki se je pri 300-metrskem padcu v globino v jami Primadona na Tolminskem izpahnil ramo. Reševanje v zelo ozki jami je trajalo več dni. Poškodovanega so s helikopterjem odpeljali v dolino, nato pa v UKC Ljubljana.

V petek potrjenih 2888 okužb z novim koronavirusom
26. 03. 2022 09.44
V petek so v Sloveniji ob 1748 PCR-testih in 14.278 hitrih antigenskih testih potrdili 2888 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi 38.510 aktivnih okužb. Zaradi covida-19 v bolnišnicah zdravijo 131 bolnikov, od tega 33 bolnikov potrebuje intenzivno zdravljenje. V petek so umrli trije bolniki s potrjeno okužbo.

Znani Slovenci ob materinskem dnevu: Življenje ne pride z navodili, ampak z mamo
25. 03. 2022 17.29
25. marca v Sloveniji vsako leto praznujemo materinski dan, in kot se spodobi, se veliko domačih zvezdnikov svojim mamam na ta dan posveti tudi na družbenih omrežjih, ne samo osebno. Med takšnimi je letos tudi naša žirantka v Znanem obrazu, Helena Blagne.

V prometni nesreči na dolenjski avtocesti hudo poškodovan triletni otrok
25. 03. 2022 09.33
Na avtocesti pri Novem mestu se je v četrtek zgodila huda prometna nesreča, v kateri sta bila hudo poškodovana potnika v avtomobilu, 41-letna ženska in triletni otrok. Voznik je dobil lažje poškodbe. Po prvih ugotovitvah se je nesreča zgodila zaradi neprilagojene hitrosti, avto pa je s prehitevalnega pasu odneslo prek voznega in odstavnega v ograjo, ki jo je prebil in obstal v jarku.

Tande o svojih reševalcih: Brez njih bi bil sedaj pokopan nekje na Norveškem
24. 03. 2022 13.30
Norveški smučarski skakalec Daniel Andre Tande, ki je na lanskih poletih v Planici grdo padel in se tudi boril za življenje, se je vrnil na kraj nesreče. Tande je letos v Planico pripotoval v vlogi gledalca in gosta helikopterske posadke slovenske vojske, ki mu je razkazala vozilo, s katerim so mu lani skupaj s planiško zdravstveno ekipo rešili življenje.

Poziv vsem zdravim Slovencem brez redke genetske bolezni
21. 03. 2022 17.22
Redke bolezni prizadenejo vsakega 2000. prebivalca Slovenije, bolniki pa imajo poleg bolezenskih še vrsto težav z dolgotrajno potjo do pravilne klinične diagnoze. Pri bolnikih z redkimi boleznimi od prvih simptomov do končne diagnoze pogosto poteče več kot osem let. V tem času bolniki pogosto prejmejo napačne diagnoze in posledično napačno zdravljenje. To pot bi lahko občutno skrajšal projekt Slovenski genom, ki bo olajšal genomsko diagnostiko v Sloveniji, saj bo v bazo združil podatke o genetski variabilnosti prebivalcev Slovenije.

Začenja se sezona čemaža. Pri nabiranju bodite zelo previdni
20. 03. 2022 08.21
Nabiranje čemaža je vedno bolj priljubljeno, žal pa včasih prihaja tudi do zastrupitev, saj ga ni težko zamenjati s strupenim jesenskim podleskom, belo čmeriko ali šmarnico. Če čemaž nabirate prvič, je pomembno, da se pred tem dobro poučite o njem, da ga v naravi ne boste zamenjali, saj je na istih rastiščih mogoče najti čemažu precej podobne, vendar zelo strupene rastline.

Daniel Andre Tande: od smrtonosnega padca v Planici do zmage na svetovnem pokalu
20. 03. 2022 07.03
Lani so planiški poleti – podobno kot leto prej – v primežu epidemije potekali brez gledalcev in publike, ki v dolini pod Poncami vsakokrat pričara edinstveno vzdušje. Bila je torej tišina, sem in tja se je oglasil posnet aplavz, ki je narahlo odmeval v izteku skakalnice. Začelo se je kot vsako leto v četrtek. Bila je poskusna serija finala, novinarji smo se pod velikanko nastavljali soncu in čakali začetek tekme. A takrat se je zgodilo – padec, ob katerem smo obnemeli in obstali čisto vsi.

Kriminalisti preiskujejo smrt porodnice v UKC Maribor, ki je umrla po carskem rezu
18. 03. 2022 17.31
V začetku meseca je prišlo v Mariboru do tragične smrti mlajše porodnice. Ta je v mariborskem kliničnem centru umrla po opravljenem carskem rezu. Kot je dejal v. d. predstojnika klinike za ginekologijo in perinatologijo v UKC Maribor Iztok Takač, naj bi ženska najverjetneje umrla zaradi embolije s plodovnico.

Je Samo Fakin z nadzorom nad delom ortopedov odprl Pandorino skrinjico?
18. 03. 2022 11.35
Posebni interni nadzor, ki ga je vodstvo UKC Ljubljana zahtevalo po razkritju, da so se nekateri ortopedi evidentirali na delovnem mestu, v resnici pa so v tem času delali pri drugem izvajalcu in tako neupravičeno dobivali covidne dodatke, je razkril, da na področju ortopedije vlada kaos. Leta 2019 je bilo namreč od 23 zaposlenih ortopedov podpovprečno obremenjenih kar 15. Medtem ko je polno zaposleni zdravnik, rekorder tega leta, opravil 2104 ambulantne preglede, pa se lahko eden od njih 'pohvali' zgolj s 359 pregledi.

UKC Maribor o domnevnih pritiskih: 'Vsa namigovanja so zavajajoča in neresnična'
17. 03. 2022 14.50
Iz UKC Maribor so glede predčasnega odstopa strokovnega direktorja in umika njegove kandidature za ponovni mandat zaradi domnevnih pritiskov v času trajanja razpisa za mesto strokovnega direktorja sporočili, da zavračajo vse očitke. "Vsa namigovanja in špekulacije so zavajajoče in neresnične." Matjaž Vogrin je ob odstopu dejal, da je "ocenil, da – če želim ohraniti obraz in hrbtenico – enostavno moram odstopiti".

Strokovni direktor UKC Maribor: Da bi ohranil obraz in hrbtenico, sem moral odstopiti
16. 03. 2022 16.38
Matjaž Vogrin kljub dobrim ocenam svojega dosedanjega dela vztraja pri odstopu s položaja strokovnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor in od kandidature za nov mandat. "Ocenil sem, da – če želim ohraniti obraz in hrbtenico – enostavno moram odstopiti," je povedal.

Akcija Varno z motorjem za večjo varnost motoristov: lani umrlo 33 voznikov
14. 03. 2022 15.24
Začenja se akcija Varno z motorjem, preventivna akcija za večjo varnost motoristov, ki bo trajala do 20. marca. Varnost voznikov enoslednih motornih vozil se je lani poslabšala, saj je umrlo kar 33 voznikov. V času akcije bodo policisti izvajali nadzor ob rednem delu, predvsem na cestnih relacijah, ki jih motoristi pogosto uporabljajo za vožnjo.

Kombi s prebežniki zapeljal s ceste. Ena oseba umrla, voznik zbežal peš
12. 03. 2022 10.08
Na štajerski avtocesti se je zgodila prometna nesreča, v kateri je umrla ena oseba, 10 pa je bilo poškodovanih. Voznik, ki je v kombiju prevažal nezakonite prebežnike, je po trčenju peš pobegnil s kraja prometne nesreče in ga še iščejo.

Zapeljal čez robnik, trčil v nasproti vozeče vozilo, ki ga je odbilo naprej v drugo vozilo
11. 03. 2022 08.50
Zaradi neprilagojene hitrosti je voznik v levem blagem ovinku zapeljal levo čez robnik na nasprotno smerno vozišče in trčil v voznika, ki je pravilno pripeljal v nasprotni smeri. Tega je odbilo v desno, kjer je trčil v drugega voznika, ki je vozil po desnem pasu. Na srečo sta bila oba, tako povzročitelj kot voznik, lažje poškodovana.

Boris Cavazza se po padcu zdravi v ljubljanski bolnišnici
07. 03. 2022 11.35
Legendarni slovenski igralec Boris Cavazza, velikan gledališča in filma, se je na počitnicah v Dolomitih poškodoval pri padcu po stopnišču. Njegova žena Ksenija Benedetti je v izjavi za javnost zapisala, da njen mož trenutno okreva v ljubljanskem kliničnem centru, ob tem pa se je zahvalila za vso izkazano podporo in dobre misli v tej situaciji.

V Ljubljani se je z monoksidom zastrupila štiričlanska družina
04. 03. 2022 07.59
Zaradi nepravilnega delovanja plinske peči se je v stanovanju v Ljubljani z monoksidom zastrupila štiričlanska družina. Prepeljali so jih v UKC Ljubljana.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih
04. 03. 2022 07.06
Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

V UKC Ljubljana odprli najsodobnejše laboratorijske prostore v državi
01. 03. 2022 14.55
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je odprl nove, najsodobnejše laboratorijske prostore v državi. UKC je tako pridobil 3700 kvadratnih metrov novih dodatnih prostorov, kjer bo delovalo preko 240 laboratorijskih strokovnjakov. Z novo in sodobnejšo laboratorijsko opremo pa bodo obravnave bolnikov učinkovitejše.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Z avtomobilom trčil v tovornjak, sopotnik umrl
24. 02. 2022 09.53
64-letni sopotnik v osebnem vozilu je umrl zaradi poškodb, potem ko je voznik trčil v tovorno vozilo na avtocesti med Ravbarkomando in Uncem. Voznik avtomobila se je v nesreči hudo telesno poškodoval, ostali udeleženci prometne nesreče niso poškodovani. Avtocesta med Postojno in Uncem proti Ljubljani je bila zaradi opravljanja ogleda in reševanja dlje časa zaprta, nastajali so zastoji.

V sredo zabeležili 9817 manj aktivno okuženih z novim koronavirusom
24. 02. 2022 08.56
V sredo so pristojni izvedli natanko 2000 PCR-testiranj in 15.542 hitrih antigenskih testov. S tem so potrdili 2336 novih okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje imamo v Sloveniji trenutno 58.264 aktivnih primerov okužbe, kar je 9817 manj aktivno okuženih kot dan prej.

Koritnik v lokalu zbijal šale na račun filma, ki govori o zlorabah žensk
20. 02. 2022 17.15
Na spletu se je pojavil videoposnetek, na katerem se minister za javno upravo Boštjan Koritnik s prijateljem zabava v enem od ljubljanskih lokalov in kot kaže uprizarja parodijo na dokumentarni film The Tinder Swindler. Ta govori o izraelskem prevarantu, ki je s pomočjo aplikacije za zmenke izkoriščal ženske za denar. Koritnik ob tem zagotavlja, da med druženjem v lokalu ni kršil ukrepov. Poraja pa se vprašanje, ali so tovrstne objave primerne za nekoga, ki opravlja ministrsko funkcijo.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Afera Emporio Medical: Antolič, Vengust, Cirman in Žafran morajo v zapor
19. 02. 2022 12.30
Višje sodišče je skoraj v celoti potrdilo sodbo okrožnega prvi skupini obsojenih korupcije v zdravstvu. Pritrdilo je zapornim kaznim za tri zdravnike, Vaneta Antoliča, Roka Vengusta, Roberta Janeza Cirmana, in nekdanjega komercialista Emporia Medicala Darka Žafrana. Ne bo jim sicer treba plačati denarne kazni, bodo pa morali trije vrniti protipravno pridobljeno premoženjsko korist. Za Sama Karla Fokterja je medtem sodišče izdalo zavrnilno sodbo, saj je očitano kaznivo dejanje zastaralo. Zagovornik Vengusta, Miha Kozinc, in Antolič sta za 24ur.com napovedala, da bosta zoper sodbo vložila zahtevo za varstvo zakonitosti.

V Sloveniji prvič vstavili poseben vsadek za določene oblike gluhosti in naglušnosti
18. 02. 2022 15.58
Mariborski zdravnik Janez Rebol je z ekipo opravil prvo vstavitev OSIA implanta v Sloveniji. Gre za novo napravo, ki omogoča sluh pacientom, ki so gluhi na eno stran ali imajo težjo obliko prevodne ali mešane naglušnosti. Vsadek je poseben zato, ker v popolnoma drugačni obliki stimulira notranje uho – prevaja zvok po kosti, a preko piezoelektričnega efekta, kar omogoča precejšnje ojačitve zvoka, so pojasnili na novinarski konferenci v UKC Maribor. Pacient je bil še isti dan odpuščen iz mariborske bolnišnice.

Stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva marsikje skoraj niso čutili
16. 02. 2022 13.31
Sredina stavka zdravstvenih delavcev je potekala v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. V zdravstvenih domovih se je stavka v skladu s poprejšnjimi napovedmi odvijala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev. Marsikje zaradi pozne napovedi stavke že naročenih pacientov niso uspeli prenaročiti in tako stavke skorajda niso čutili. V ZD Murska Sobota pa so se zaposleni stavki sploh odpovedali.

'V zdravstvu je slišati le o zdravnikih, kar pa ni prav'
16. 02. 2022 07.12
Ker z vladno stranjo niso zbližali stališč glede stavkovnih zahtev, med drugim po zvišanju plač, so reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva v sredo stavkali. Šlo je za medicinske sestre, fizioterapevte, laborante, čistilke, zaposlene v domovih za starejše. Kot so sporočili iz Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, "vladna stran ni bila pripravljena niti minimalno prisluhniti" njihovemu predlogu. Koordinacija stavkovnih odborov se bo po današnji stavki na sestanku v četrtek dogovorila o nadaljnjih aktivnostih. "Vsekakor bomo stavkovne aktivnosti stopnjevali, če vlada ne bo konstruktivno pristopila k pogajanjem," so sporočili.