uKC

V bolnišnicah se zdravi največ covidnih bolnikov do zdaj

27. 11. 2020 08.53

V četrtek smo v Sloveniji opravili 6587 testiranj in zabeležili 1609 novih primerov okužbe s koronavirusom, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov tako spet ne pada, ampak se celo rahlo dviguje: v četrtek je bil 24,4-odstoten, dan prej 23,9-odstoten. Umrlo je 48 covidnih bolnikov. V slovenskih bolnišnicah se zaradi okužbe s koronavirusom zdravi 1324 oseb, od tega jih je 206 na intenzivni negi.

Izpoved covidnega bolnika: težko dihanje, možje v belem in ohranjanje poguma

27. 11. 2020 10.21

Medtem ko epidemija covida-19 v Sloveniji še ne kaže znakov usihanja ali pa vsaj stabilnega umirjanja, je vse več tistih, ki imajo takšno ali drugačno izkušnjo s to boleznijo. Nekateri so jo preboleli brez znakov, drugi z blagimi simptomi, pri nekaterih pa se je potek bolezni neprijetno zapletel. Med temi je tudi bloger Matjaž Gerčar, ki je podrobno opisal svojo izkušnjo z virusom.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom

26. 11. 2020 07.06

Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.

Na gradu Borl pri pospravljanju žerjava umrl delavec, še dva poškodovana

26. 11. 2020 18.25

V kraju Cirkulane se je zgodila delovna nesreča, v kateri je umrla ena oseba, še dve sta poškodovani. Nesreča se je zgodila pri pospravljanju žerjava, postavljenega na gradu Borl, kjer potekajo obnovitvena gradbena dela. Po navedbah gasilcev, ki so pomagali pri reševanju, naj bi bile v času nesreče na stroju sicer štiri osebe.

Polne bolnišnice: na zdravljenju 1302 covidna bolnika, 215 jih je na intenzivni negi

26. 11. 2020 08.42

V sredo je bilo v Sloveniji opravljenih 7391 testiranj in potrjenih 1767 okužb. Delež pozitivnih testov je torej skoraj 24-odstoten - nekoliko nižji kot v torek, ko smo imeli 27 odstotkov pozitivnih testov. Umrlo je 46 covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zdravita 1302 okužena z novim koronavirusom, kar je največ do zdaj, od tega jih 215 potrebuje intenzivno terapijo, kar je prav tako največ doslej.

V soboški občini težave z zagotavljanjem prostora za umrle

26. 11. 2020 16.37

V soboški občini policisti ne zaznavajo večjih kršitev vladnih odlokov ali večjih množičnih druženj. Razdeljevanje hrane v občini poteka nemoteno, težave pa so predvsem pri zagotavljanju primernih prostorov za hrambo umrlih do pokopa, so ugotovili na seji občinskega štaba civilne zaščite.

V torek 2226 okužb, po ocenah NIJZ se virus najbolj širi na delovnih mestih

25. 11. 2020 09.16

Po podatkih vlade so pristojni v torek potrdili 2226 novih okužb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 27,61 odstotka, opravljenih pa je bilo 8063 testov. Ker se razmere v državi še ne izboljšujejo, bo svetovalna skupina za covid-19 vladi predlagala podaljšanje obstoječih ukrepov. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19.

NIJZ kritičen do ravnanja raperja Zlatka, ta se je Kreku že opravičil

24. 11. 2020 16.51

Glasbenik Zlatan Čordić - Zlatko je v ponedeljek skupaj še z eno osebo na ulici sledil direktorju NIJZ Milanu Kreku in ga posnel med tem, ko mu je zastavljal vprašanja o ukrepih zoper epidemijo, video pa nato objavil na svojem profilu na Facebooku. Na NIJZ so dogodek ostro obsodili in ga prijavili pristojnim organom, Čordić pa se je Kreku že opravičil.

V mariborskem UKC začeli testirati spremljevalce porodnic

24. 11. 2020 19.11

Za porodnice je seveda zelo pomembno, da imajo ob sebi nekoga, ki mu zaupajo. V mariborskem UKC so tako uvedli testiranje tudi za partnerje oz. spremljevalce porodnic, ki nameravajo prisostvovati porodu. S tem so se izognili morebitnemu vnosu okužbe. Doslej je namreč to potekalo na zaupanje – če so bili brez kliničnih znakov, so lahko prisostvovali porodu, sicer ne. A ker je med okuženimi veliko asimptomatskih, lahko na tak način nehote pride do vnosa virusa.

Beovićeva: Vladi bomo predlagali podaljšanje ukrepov brez sprememb

24. 11. 2020 08.57

V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili 1302 novi okužbi z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 5596 testov. Umrlo je 59 ljudi, to je največ do zdaj. Epidemija se ne umirja, številke padajo prepočasi, je na novinarski konferenci opozoril vladni govorec Jelko Kacin. Bojana Beović je dejala, da bo svetovalna skupina ta teden vladi zaenkrat predlagala podaljšanje veljavnosti ukrepov.

'Če potrebe po bolniških posteljah ne bodo padle, ukrepov ne moremo sproščati'

23. 11. 2020 22.50

"Namen ukrepov je bil, da zmanjšamo potrebo po hospitalizacijah in če se do konca tedna ne bo izkazalo – kar je, po pravici povedano, malo verjetno – da začenja število potreb po posteljah vsakodnevno padati, potem nimamo manevrskega prostora, da bi ukrepe sproščali," je jasen zdravstveni minister Gantar. Pojasnil je tudi, da je Bregantovo razrešil, ker je delo v ekipi teamsko in "ne more nihče igrati svoje igre, zraven pa delati še napake, na katere je opozorjen".

UKC Ljubljana bo sklenil okvirni sporazum za nakup hitrih antigenskih testov

23. 11. 2020 15.52

Univerzitetni klinični center Ljubljana bo s 27 ponudniki, ki so oddali dopustne ponudbe, sklenil enoletni okvirni sporazum za nakup antigenskih preiskav za namen urgentne mreže. Ocenjena skupna vrednost javnega naročila je 2,34 milijona evrov.

Bolnišnice s hitrimi testi ugotavljajo morebitne okužbe pri svojih zaposlenih

23. 11. 2020 07.07

V bolnišnicah so že začeli testirati svoje zaposlene na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi antigenskimi testi. Zaenkrat testirajo del zaposlenih. V UKC Ljubljana denimo testirajo na ginekološki kliniki, v šempetrski bolnišnici so začeli testirati na vseh organizacijskih enotah. V novomeški bolnišnici bodo začeli na infekcijskem oddelku.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Spinalna mišična atrofija: Učinkovito zdravljenje tudi v Sloveniji

21. 11. 2020 15.07

Lei so pri devetih mesecih postavili diagnozo spinalna mišična atrofija. Še preden je dopolnila eno leto, je prejela prvo zdravilo, ki je bilo na voljo za omenjeno bolezen. Že pri drugem odmerku zdravila so opazili pozitiven učinek. Lea je bila živahnejša in bolje razpoložena. Po četrtem odmerku se je že kotalila in nato hitro pridobivala gibalne sposobnosti, ki jih je pred tem izgubila.

Mladi mamici, ki v umetni komi preboleva covid-19, na steno obesili fotografijo otroka

20. 11. 2020 19.40

Težke prizore smo videli na Infekcijski kliniki v Ljubljani, kamor so naši ekipi dovolili vstopiti prvič po začetku epidemije. V prostore vseh oddelkov, tudi intenzivnega. Osebje dneve in noči dela v skafandrih pri visokih temperaturah, da bolnikov ne zebe. To je zgodba o bolezni, delu, požrtvovalnosti in upanju.

Prek mobilne aplikacije pozivala ljudi, naj v času epidemije organizirajo zasebne zabave

20. 11. 2020 18.45

Nekateri pozivajo k zasebnim zabavam, da bi jih, ker so klubi zaprti, organizirali doma in s tem še dobro zaslužili. Brata Eferl na družbenem omrežju svoje mobilne aplikacije, namenjene organizaciji zabav, delita nasvete, kako organizirati zabavo v domačem stanovanju. Objave sta sicer že umaknila, v odgovoru pa pojasnila, da ciljata predvsem na ameriški trg in ne na slovenskega.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'

20. 11. 2020 09.00

V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

V Mariboru aktivirali nadomestno lokacijo za hrambo pokojnikov

20. 11. 2020 09.38

Ker so trenutno presežene kapacitete za shranjevanje pokojnikov v UKC Maribor, so v štajerski prestolnici aktivirali načrt civilne zaščite in izdali odredbo o izvedbi obveznega odvoza in hrambe pokojnikov v času epidemije covida-19, kar pomeni, da so aktivirali nadomestno lokacijo na pokopališču Dobrava, kjer imajo hladilne prostore.

Tuji zdravniki, ki jih nujno potrebujemo, bodo lahko opravili izpit iz slovenščine

19. 11. 2020 13.58

Potem ko smo razkrili birokratski nesmisel, ki se dogaja v naši državi, saj nujno potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo začeti delati, ker ne morejo opraviti izpita iz slovenščine, so se pristojni vendarle zganili. Vsaj deloma so uredili zadeve tako, da bodo kljub ukrepom dovolili izvedbo izpitov. Minister Gantar pa je opozoril, da so še druge možnosti za nujno aktivacijo tujih zdravnikov, saj lahko delajo tudi kot vabljeni v nek zavod.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev

19. 11. 2020 09.34

V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

Ministrstvo o zavrnitvi prevoza okužene nosečnice: Zdravnik je ravnal po navodilih

19. 11. 2020 15.24

Na Ministrstvu za obrambo v zvezi z zavrnitvijo helikopterskega prevoza nosečnice, okužene z novim koronavirusom, pojasnjujejo, da se nujne helikopterske pomoči za prevoz takšnih pacientov praviloma ne uporablja. Ministrstvo za zdravje je to omejitev postavilo zaradi omejenih resursov tako helikopterjev kot tudi posadk, saj s tem ohranja osnovne dejavnosti – nujno medicinsko pomoč, reševanje v gorah in nujne sekundarne transporte, vključno s prevozi novorojenčkov v inkubatorjih.

Krvavo potrebujemo zdravnike, tuji, ki so pri nas, pa ne morejo delati

19. 11. 2020 06.00

Razkrivamo popoln birokratski nesmisel: medtem ko na vrhuncu epidemije covida-19 krvavo potrebujemo zdravnike, tuji zdravniki, ki so že pri nas, ne morejo delati. Kako je to mogoče, zakaj se kljub številnim prošnjam nič ne premakne? Si res lahko to privoščimo?

Bolnišnice kupujejo hitre teste: 'Ni nujno, da je tisto, kar je najdražje, tudi najboljše'

18. 11. 2020 19.56

Od pet pa vse do 40 evrov znaša cena hitrega antigenskega testa, ki bolniku – kljub virusni situaciji – zagotavlja hitro zdravniško obravnavo. Rezultat testiranja je namreč znan v 15 minutah, zaradi hitrosti pa je antigenski test nekoliko manj zanesljiv. A v oči bode predvsem njegova cena. Zakaj torej nekatere slovenske bolnišnice, kot smo razkrili v rubriki Dejstva, za test odštejejo tudi osemkrat več kot druge, čeprav hitre teste izbirajo z enakega seznama?

Delež pozitivnih testov 29,55-odstoten, umrlo 43 ljudi

18. 11. 2020 06.24

V torek so opravili 6813 testov in potrdili 2013 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 29,55-odstoten. 43 ljudi je umrlo. "Številke niso vzpodbudne," je dejal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da znova prihaja do vdora okužb v domove za starejše občane. Ekonomsko-dolžniška kriza, ki bo sledila zdravstveni, bo terjala dobro pripravljenost in prilagoditve na vseh področjih, pa je dejal Jure Knez iz Dewesofta in dodal, da se podjetja zavedajo, da je treba krepiti dodano vrednost in ne spati na krilih državne pomoči.

Slovenija glede števila smrti trenutno v evropskem vrhu

18. 11. 2020 15.13

43 novih smrtnih žrtev, dan pred tem 45. Slovenija se je glede na število umrlih za posledicami okužbe z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev znašla v evropskem vrhu. Čakš Jagrova je v torek dejala, da imajo višjo 14-dnevno incidenco le Češka, Belgija in Madžarska. Podatki o dnevnem številu umrlih glede na 7-dnevno povprečje Covid-19 Sledilnika pa kažejo še bolj zaskrbljujoče podatke. Aleks Jakulin pri tem poudarja, da pri sporočanju podatkov v nekaterih evropskih državah prihaja do zamikov. Visoko število smrti pa lahko pripišemo tudi dejstvu, da se virus znova širi med oskrbovanci domov za starejše.

Ljubljanski UKC odprl še preostale cone za covidne bolnike

18. 11. 2020 14.16

V ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so zdravljenju covidnih bolnikov namenili vse prostore diagnostično-terapevtskega servisa (DTS). Odpirajo tako coni C in D kot tudi E in F. Tukaj bodo lahko namestili dodatnih 100 bolnikov, v izrednih razmerah pa tudi do 200, je povedal generalni direktor UKC Janez Poklukar. "Vsi skupaj zmoremo samo toliko, kolikor imamo podpore med ljudmi, sami ne bomo mogli premagati epidemije," je pozval.

Pomagala otrokom pri šoli na daljavo in zažgala kuhališče

18. 11. 2020 12.57

Da je lahko šolanje na daljavo tudi nevarno, priča primer iz Peker. 44-letnica je namreč hkrati kuhala kosilo in pomagala otrokom pri pouku na daljavo, zaradi česar je pozabila na olje na štedilniku, ki se je vnelo. Požar so pogasili gasilci, 44-letnico pa so zaradi vdihavanja dima z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico.

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?

18. 11. 2020 06.00

Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

Zdravstvenemu osebju roko ponudili tudi prostovoljci RKS in delavci na čakanju

16. 11. 2020 19.50

Zdravstvenemu osebju, ki se je znašlo v nemilosti virusne epidemije, pomaga tudi vse več prostovoljcev. V bolnišnicah in domovih za starejše poleg študentov in koncesionarjev delajo tudi prostovoljci Rdečega križa ter zaposleni, ki so zaradi epidemije ostali brez dela in so na čakanju. Večina opravlja predvsem lažja, podporna dela, kot je razkuževanje vozil in opreme.