ugotavljanje

Proti vožnji pod vplivom drog
08. 12. 1999 08.18
Britanski vozniki, ki bodo osumljeni, da vozijo pod vplivom mamil, bodo morali pod budnim očesom policije stati na eni nogi ali pa hoditi po ravni črti, piše Times. Zakon se s testnimi metodami ugotavljanja vožnje pod vplivom droge vrača v 50. in 60. leta, vendar je po izjavah policije ponovna uvedba ''testa ene noge'' potrebna, ker policija elektronskega merilnika za ugotavljanje prisotnosti mamil še nima. Če bo policija pri kontroli posumila, da je voznik pod vplivom mamil, se bo moral oglasiti na postaji, kjer bodo opravili pregled krvi in urina, piše Times.

ZSSS poziva delodajalce k izplačilu 13. plače
17. 11. 1999 13.32
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je v sporočilu za javnost pozvala delodajalce, naj decembra zagotovijo uresničitev dogovorjenih sklepov o izplačilu dela plače iz naslova uspešnosti poslovanja oz. izplačilo t.i. 13. plače.

Kučan sprejel najboljše učitelje in ravnatelje
16. 11. 1999 19.59
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel najboljše slovenske učitelje in ravnatelje, dobitnike republiške nagrade za področje šolstva. Kot so sporočili iz predsednikovega urada, je Kučan v nagovoru svojim gostom menil, da je za prihodnost Slovenije avtonomen šolski sistem ključnega pomena.

Od jutri v veljavi ukrepi za preprečevanje stekline
11. 11. 1999 10.26
Jutri, 12. novembra, bo stopilo v veljavo navodilo o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje stekline, ki ga je izdal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj.

Testiranje pitnih voda
25. 10. 1999 20.34
Ministrstvo za zdravstvo in državni Inštitut za varovanje zdravja pa sta se danes odzvala na testno ugotavljanje pesticidov v vzorcih pitnih voda iz javnih vodovodov. Testiranje je revija Zdravje pripravila sredi prejšnjega tedna. Med šestnajstimi testiranimi vzorci je bil neoporečen samo eden. Preseženo koncentracijo zdravju škodljivega atrazina so ugotovili samo na črpališču pitne vode Hrastje, kjer pa načrpajo kar tretjino ljubljanske pitne vode.

V slovenski pitni vodi preveč pesticidov
20. 10. 1999 20.24
Javni razpravi o kvaliteti pitne vode iz plastenk, ki so jo sredi avgusta sprožili Zeleni Gorenjske, se bo danes bržkone pridružila nova polemika. Revija Zdravje je organizirala testiranje vzorcev pitne vode, ki so jo obiskovalci sejma Narava Zdravje prinesli s seboj na ljubljansko sejmišče. Testiranje vzorcev te vode, ki jo vsak dan dobijo iz svojih pip, je pokazalo skrb zbujajoče rezultate.

Pravilnika s področja varovanja podatkov policije
17. 10. 1999 18.46
Veljati sta začela pravilnika o varovanju podatkov policije ter o merilih in postopkih za določanje zaupnosti podatkov policije, ki ju je na podlagi zakona o policiji izdal minister za notranje zadeve Borut Šuklje.

Javni razpis kulturnih raziskovalnih projektov
11. 10. 1999 12.56
Ministrstvo za kulturo je v sodelovanju z ministrstvom za znanost objavilo javni razpis raziskovalnih projektov za podporo ciljem nacionalnega pomena na področju kulture. Razpis je odprt še do 20. oktobra. Predmet razpisa je izbira projektov v okviru ciljnega raziskovalnega programa ministrstva za kulturo, ki je namenjen zagotavljanju raziskovalne podpore za doseganje strateških ciljev ministrstva. Razpis vključuje prednostne raziskovalne tematike za oblikovanje in izvajanje nacionalne kulturne politike.

Kučan sprejel Meidanija
29. 09. 1999 13.40
Na prvi obisk v Slovenijo je, na povabilo predsednika Kučana, prišel albanski predsednik Rexhep Meidani. Predsednika sta se pogovarjala predvsem o dvostranskih odnosih med državama in o paktu stabilnosti, v katerem Slovenija sodeluje kot donatorska država, Albanija pa kot sprejemnica pomoči.

Čop in Margon že na prizorišču OI
14. 09. 1999 15.16
Evropska podprvaka in četrta z zadnjega svetovnega prvenstva v Melbournu v olimpijskem jadralnem razredu 470, Tomaž Čopi in Mitja Margon, sta na prizorišču olimpijskih iger (OI) leta 2000 v Sydneyu že opravila nekaj dni treninga pred predolimpijsko regato, ki bo od 19. do 26. septembra.

Skok tečajev delnic na newyorški borzi
04. 09. 1999 12.03
Ameriško ministrstvo za delo je v petek objavilo podatke o avgustovski stopnji brezposelnosti, ki je bila s 4,2 odstotka najnižja v zadnjih 29 letih. Objava teh podatkov je povzročila pravi ''boom'' na Wall Streetu, kjer se je vrednost osrednjega indeksa Dow Jones v petek zvišala za 235,24 točke na 11.078,45 točke. Tehnološki indeks Nasdaq je poskočil za 108,87 točke na 2.843,11 točke, kar je bil največji enodnevni porast v zgodovini tega indeksa.

Sporazum za reševanje problema množičnih grobišč
23. 08. 1999 13.37
Za reševanje problema množičnih grobišč v Sloveniji, v katerih so tudi hrvaške žrtve, je potreben meddržavni sporazum. Tega problema se namreč ne sme povezovati oz. metati v isti koš z ostalimi nerešenimi vprašanji med državama. Gre za zadevo mednarodnega humanitarnega prava, na podlagi katerega ima vsaka žrtev pravico do dostojnega pokopa, je o ukrepih državne komisije za ugotavljanje vojnih in povojnih žrtev, ki so jih odkrili v nekdanjem kartuzijanskem samostanu Žiče blizu Slovenskih Konjic, je dejal tajnik komisije Florijan Boras.

Pripravljen pravilnik o ugotavljanju vrednosti stanovanj
30. 07. 1999 17.13
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je pripravilo besedilo pravilnika o spremembah in dopolnitvah pravilnika o merilih in načinu za ugotavljanje vrednosti stanovanj in stanovanjskih hiš ter sistem točkovanja. Ta zagotavlja neposredno izvajanje pravilniških določb v postopkih denacionalizacije v skladu z zakonom o denacionalizaciji in sicer, da se vrednost podržavljenega premoženja določi po stanju premoženja v času podržavljenja in ob upoštevanju njegove sedanje vrednosti, so sporočili z MOP.

Misija ZN doslej ni ugotovila veliko škode na Kosovu
22. 05. 1999 11.26
Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN je v New Yorku dejal, da misija za ugotavljanje položaja v ZR Jugoslaviji, na Kosovu doslej ni odkrila pretirane škode. Največ škode je na posameznih hišah in v trgovskih lokalih, ki kažejo jasne sledove sistematičnega uničevanja in ropanja. Misijo ZN sestavljajo predstavniki različnih agencij svetovne organizacije.

Sadako Ogata seznanila VS z grozotami etničnega čiščenja na Kosovu
06. 05. 1999 09.11
Visoka komisarka Združenih narodov za begunce (UNHCR) Sadako Ogata je Varnostni svet ZN sinoči seznanila s položajem kosovskih Albancev, ki vnovič v vse večjem številu pod prisilo zapuščajo domove v ZR Jugoslaviji. Ogata je bila pri obtožbah srbskih oblasti neusmiljena, VS pa je zaradi znanih razhajanj, ki še niso presežena, zmogel le izjavo za javnost, v kateri je izrazil podporo prizadevanjem UNHCR za pomoč beguncem. VS svet je v izjavi tudi ''z zanimanjem upošteval'' odločitev generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, da v ZRJ in na Kosovo pošlje misijo za ugotavljanje humanitarnega položaja.

Microsoftovi novi brezplačni orodji za pripravo na letnico 2000
14. 04. 1999 18.36
<B>Microsoft je sporočil, da sta uporabnikom na voljo novi brezplačni orodji, ki jim bosta v pomoč pri pripravi svojih Microsoftovih izdelkov na letnico 2000. Microsoft Year 2000 Product Analyzer in Microsoft Year 2000 Product Guide Workbook lahko uporabnikom pomagata oceniti njihova računalniška okolja in ustrezno ukrepati.</B>

Srbska protizračna obramba še vedno nevarna
03. 04. 1999 23.26
Tiskovni predstavnik združenega ameriškega poveljstva, mornariški kapetan Steve Pietropaoli, je novinarjem v State Departmentu povedal, da je srbska protizračna obramba še vedno nevarna. Tiskovni predstavnik Pentagona Ken Bacon pa je dejal, da osnovni elementi mirovnega sporazuma iz Ramboilleta ostajajo še naprej v veljavi, in s tem zavrnil domneve, da ima zahod v luči razvoja dogodkov novo strategijo do reševanja kosovskega vprašanja.

Kofi Annan in Hoi Namhong o sojenju Rdečim Kmerom
13. 03. 1999 10.43
Generalni sekretar OZN Kofi Annan se je s kamboškim zunanjim ministrom Hoi Namhongom pogovarjal o poročilu ekspertne skupine o tem, kako spraviti voditelje Rdečih Kmerov na sodišče. Sogovornika sta se strinjala, da je krivce za pokole potrebno kaznovati ter da pravosodni sistem v Kambodži v tem času ni sposoben zagotoviti minimalnih standardov pravičnosti.

Stavka mestnih avtobusov 26. februarja
15. 02. 1999 11.15
Stavkovni odbor Sindikata voznikov Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) je na zadnji seji (12. februarja) za 26. februar napovedal celodnevno stavko v mestnem potniškem prometu. V času stavke bodo mestni avtobusi vozili le ob konicah, in sicer od 5. do 8. ure in od 13. do 16. ure, je za STA povedal sekretar Sindikata voznikov LPP Davorin Počkar.

Vlada vnovič poziva Zupana, naj preneha gladovno stavko
22. 01. 1999 15.27
Vlada je že večkrat izrazila obžalovanje nad osebno odločitvijo Darka Zupana, da z gladovno stavko postavlja na kocko svoje zdravje in življenje. Zato vnovič poziva Adolfa Štormana in Zupana, da izkoristita pravne poti, ki so jima na voljo za ugotavljanje upravičenosti njunih zahtev. Vsako delovanje mimo in v nasprotju s pravnimi načeli bi pomenilo rušenje civilizacijskih in pravnih temeljev, na katerih temelji vsaka demokratična država, je v sporočilu za javnost zapisal urad vlade za informiranje.

Danes prvo srečanje vladne preiskovalne komisije v zadevi ''balkanska afera''
15. 01. 1999 15.34
Komisija za ugotavljanje morebitne prekoračitve pooblastil obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo in morebitne kršitve človekovih pravic, ki je bila ustanovljena na pobudo vlade in naj bi osvetlila t.i. balkansko afero, se je sešla na svojem prvem delovnem sestanku. Člani komisije so se dogovorili o nadaljnjem delu in v tej smeri tudi sprejeli načrt dela. Omenjena komisija je s tem postavila organizacijske in tehnične okvire svojega delovanja, prihodnji teden pa naj bi začela tudi z vsebinskim delom preiskave, je za STA povedal vodja komisije in svetovalec vlade v uradu predsednika vlade Andrej Podvršič.

V prihodnje novi mehanizmi za bolj učinkovit nadzor v slovenskih bolnišnicah?
13. 01. 1999 14.25
Nesrečni dogodki v mariborski bolnišnici so k razmišljanju o novih mehanizmih, s katerimi bi pripomogli k bolj učinkovitemu nadzoru v slovenskih bolnišnicah, ''prisilili'' tudi Zdravniško zbornico Slovenije. Že v letošnjem letu se nam kot novost obeta nacionalni projekt zagotavljanja kakovosti zdravstvenih storitev, ob strokovnem nadzoru s svetovanjem pa naj bi kmalu uvedli tudi ekspertni strokovni nadzor, ki bi se ukvarjal s posameznimi primeri. Kot je na novinarski konferenci Zdravniške zbornice Slovenije pojasnil predsednik odbora za strokovno - medicinska vprašanja prof. dr. Eldar M. Gadžijev, je bil izredni strokovni nadzor predviden za ugotavljanje splošne ravni dela posameznega zdravnika. Po obstoječem pravilniku zato zdravniška zbornica od komisije doslej ni smela zahtevati zgolj obravnave določenega primera. Po besedah prof. dr. Gadžijeva pa naj bi v prihodnje to vrzel zapolnili z organiziranjem t.i. ekspertnih strokovnih nadzorov, ki bi se prvenstveno posvetili določenemu primeru, ob tem pa pregledal tudi delo zdravnika v celoti.

Vlada še zadnjič zasedala v letošnjem letu
23. 12. 1998 15.41
Slovenska vlada je na današnji seji, zadnji v tem letu, med drugim upravi Družbe za avtoceste Republike Slovenije (Dars) za obdobje dveh mesecev podelila status vršilca dolžnosti, torej bo za ta čas uprava ostala nespremenjena, je po seji vlade povedala direktorica vladnega urada za informiranje Marta Kos.

SKEI vložil predlog za ustavno presojo zakona o privatizaciji železarn
29. 10. 1998 12.28
Vodstvo Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) je na ustavnem sodišču vložilo predlog za začetek postopka pred ustavnim sodiščem za presojo ustavnosti in zakonitosti 3. člena zakona o privatizaciji Slovenskih železarn. Kot so sporočili iz SKEI, je razlog različno obravnavanje notranjih lastnikov in neenakopraven položaj bivših zaposlenih oziroma upokojencev v sistemu Slovenskih železarn, ki ne omogoča sodelovanja v lastninjenju vsem tistim, ki so bili v delovnem razmerju v tem sistemu pred 15. marcem 1991.

Objavili genetsko karto polovice človeških genov
08. 10. 1998 15.20
Znanstveniki so objavili genetsko karto skoraj polovice človeških genov in njihovih zapisov na kromosomih, s katero želijo olajšati ugotavljanje in zdravljenje bolezni. Po ocenah nosilca projekta, Nacionalnega informacijskega centra za biotehnologijo (NCBI), bo nova genetska karta povečala možnosti za določitev genov, ki so odgovorni za bolezni, pomembno pa bo prispevala tudi k razumevanju biologije človeka.