ukrepe

Novi državni grb BiH do srede maja

19. 02. 1998 16.42

Visoki predstavnik za uresničevanje Daytonskega sporazuma Carlos Westendorp je danes odločil, da mora BiH najkasneje do 15. maja dobiti državni grb. Novi grb naj bi sklenil proces vpeljave enotnih simbolov države BiH.

Poziv k pogajanjem

17. 02. 1998 13.20

Vodstvi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije pozivata generalnega direktorja Laboda d.d. Novo mesto in direktorico Laboda Delta, konfekcija d.o.o. Ptuj ter stavkovni odbor, da ponovno vzpostavijo odnose, ki bodo omogočili nadaljnja pogajanja s ciljem ohranitve delovnih mest, socialne varnosti zaposlenih in ohranitve družbe Labod Delta, Konfekcija d.o.o. Ptuj, so sporočili iz omenjenih sindikatov.

Hašimoto odločen oživiti japonsko gospodarstvo

16. 02. 1998 10.22

Japonski premier Rjutaro Hašimoto je v današnjem govoru ob začetku nove seje japonskega parlamenta ponovil odločenost vlade za oživitev japonskega gospodarstva. Po njegovih besedah se mora Japonska čimprej rešiti gospodarske stagnacije. Napovedal je boj proti naraščanju javnega dolga in dodal, da bo vlada sprejela ustrezne ukrepe v skladu s trenutnim gospodarskim in finančnim položajem.

Predstavniki MGD, Petrola in Nafte Lendava o dolgoročnih rešitvah za lendavsko Nafto

13. 02. 1998 14.35

Na sedežu Petrola so se danes sestali državni sekretar za energetiko Alojz Kovše in predstavniki uprave Petrola in nadzornega sveta Nafte Lendava. Pregledali so opravljene ukrepe za zagotavljanju obratovanja rafinerije v Lendavi do konca meseca marca letos. Takrat naj bi namreč po načrtu lastnika Nafte pridobila dovolj informacij za odločanje o nadaljnji usodi lendavske rafinerije kot podlagi za kompleksno sanacijo družbe Nafta Lendava, so sporočili iz ministrstva za gospodarske dejavnosti.

Jacques Chirc za močan in trden evro

12. 02. 1998 12.06

Francoski predsednik Jacques Chirac se je na Dunaju danes zavzel za "močno in trdno" skupno evropsko denarno enoto. Francoski predsednik je prepričan, da bo prihodnjemu avstrijskemu predsedstvu Evropske unije uspelo zagotoviti uspešno uvedbo evra.

Kučan odpisal Clintonu

02. 02. 1998 17.38

Predsednik republike Milan Kučan je danes odgovoril na pismo ameriškega predsednika Billa Clintona, v katerem ga je Clinton seznanil z ameriškimi stališči do Iraka in iraških izpolnjevanj mednarodnih obveznosti. V svojem odgovoru Clintonu je Kučan zagotovil, da bo Slovenija kot članica Varnostnega sveta ZN vztrajala, da je Irak dolžan brezpogojno in v celoti izpolniti zahteve resolucij VS, ki zadevajo uničenje kemičnega, bakteriološkega in drugega orožja za množično uničevanja, kot tudi, da je dolžan dopustiti popolno svobodo delovanja Komisije ZN za nadzor razorožitve Iraka (UNSCOM).

Turške sile na Cipru v stanju pripravljenosti

23. 01. 1998 12.37

Turške sile na severu Cipra so danes, dan pred odprtjem novega letalskega oporišča vojske ciprskih Grkov, v stanju pripravljenosti, so sporočili dobro obveščeni turški viri v Nikoziji.

Okrepljena navzočnost mirovnih sil na Palah

19. 01. 1998 09.58

Mednarodne mirovne sile v BiH (SFOR) in pripadniki mednarodne policije so okrepili svojo navzočnost na Palah in v Bijeljini, da bi zagotovili mirno predajo oblasti v Republiki srbski. Portparol zveze NATO major Peter Clark je po poročanju agencije Reuters povedal, da so se za take ukrepe odločili na zahtevo civilnega predstavnika mednarodne skupnosti Carlosa Westendorpa. Clark je pojasnil, da mednarodne sile niso niti poskušale vstopiti v vladne zgradbe na Palah in v Bijeljini, pač pa je bil njihov edini cilj zagotoviti mirno predajo oblasti. Skupščina Republike srbske je v nedeljo za predsednika vlade Republike srbske izvolila socialdemokrata Milorada Dodika. Poslanci Srbske demokratske in Srbske radikalne stranke na zasedanju niso bili navzoči.

Novo žarišče prašičje kuge na Nizozemskem; zaprtje farm tudi v Belgiji

17. 01. 1998 12.32

Z nizozemskega kmetijskega ministrstva so danes sporočili, da bodo konec tedna preventivno izpraznili 26 prašičjih farm, potem ko so v Ravensteinu na vzhodu države odkrili novo žarišče prašičje kuge. Tudi belgijske oblasti so danes napovedale preventivne ukrepe spričo odkritja kužnega žarišča v nemški zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko.

Suharto in Clinton o reformah v Indoneziji

16. 01. 1998 09.59

Indonezijski predsednik Suharto je sinoči telefoniral ameriškemu kolegu Billu Clintonu, da bi se pogovorila o načrtu gospodarskih reform, ki jih je pripravil Mednarodni denarni sklad, Indonezija pa že podpisala. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Suharto izrazil odločenost izvesti omenjene reforme in povrniti zaupanje v denarni trg. Clinton pa je pozdravil "konstruktivne ukrepe" za rešitev krize.

Vlada predlagala ukrepe za sanacijo Taluma

15. 01. 1998 17.42

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala položaj in ekonomsko upravičenost proizvodnje aluminija v Sloveniji ter ukrepe za sanacijo Tovarne aluminija Kidričevo (Talum). Kot je po seji povedal minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja, je vlada proizvodnjo alumunija v Sloveniji ocenila za konkurenčno sposobno, hkrati pa opozorila na potrebo po sanaciji starih problemov v Talumu. Da bi se to uredilo, vlada predlaga, naj upniki Taluma pretvorijo svoje terjatve v lastniške deleže. S tem bi namreč odprli možnost za privatizacijo te industrije ter poplačilo dolgov.

Blair poziva Japonsko k decentralizaciji gospodarstva

12. 01. 1998 09.35

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je na srečanju z japonskim ministrom za mednarodno trgovino in industrijo Mitsuom Hiroučijem Japonsko pozval k nadaljnji decentralizaciji gospodarstva. V pogovoru, ki so se ga udeležili tudi predstavniki britanskih podjetij, je Blair dejal, da London podpira predvidene ukrepe japonske vlade za reformo industrije in krepitev finančnega trga, za hitrejšo decentralizacijo pa se zavzema predvsem na področju telekomunikacij, energetske industrije, gradbeništva in finančnega sektorja Japonske. Predsednik Evropske komisije Jacques Santer in podpredsednik komisije Sir Leon Brittan pa sta Tokio pozvala k spodbujanju domače porabe, s čimer bi Japonska pripomogla k omilitvi posledic gospodarske in finančne krize, ki pretresa jugovzhodnoazijske trge.

Italijanska vojska preprečila izplutje ladij z begunci

09. 01. 1998 16.50

Italijanska mornarica je pred albansko obalo v bližini Drača prestregla šest gumijastih čolnov s skupno 200 kurdskimi begunci in jih prisilila, da so se vrnili, odkoder so izpluli. Oblasti v Rimu so sporočile, da je med nočno akcijo prišlo tudi do streljanja, vendar nihče ni bil ranjen.

Malezijska vlada svojim uslužbencem prepovedala dopust v tujini

06. 01. 1998 08.55

Da bi pomagala prizadeti domači valuti, se je malezijska vlada odločila, da vsem državnim uslužbencem prepove turistična potovanja v tujino. Najvišji vladni predstavniki so 15. decembra dobili ukaz, naj uslužbencem, ki nameravajo potovati v tujino, zavrnejo vse prošnje za dopust. Za sedaj ni znano, kdo je izdal ukaz, vendar pa so vladni predstavniki potrdili, da je prepoved začela izvajati že vrsta vodij oddelkov, ki delujejo pri malezijski vladi.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Slepi potniki na hamburškem letališču

05. 01. 1998 08.57

Deseterica mladih je v noči s petka na soboto preslepila vse varnostne ukrepe na hamburškem letališču, se pretihotapila do piste in se vkrcala v Boeing 757, je sporočila policija, ki je aretirala šest oseb. Ostali štirje prestopniki so skozi luknjo v ograji pobegnili policistom. Policiji še vedno ni jasno, kako se so pretihotapali do piste in letala, niti čemu. Našli niso nobenih sledi kakega žura, ki bi si ga skupina zamislila v letalu Lufthansine podružnice Condor. Tiskovni predstavnik letališča je zatrdil, da so varnostni ukrepi na njihovem letališču zelo strogi in da je zato nujno ugotoviti, kako se jim je uspelo prebiti. Poslej je napovedal ostrejši nadzor.

Poostrili varnostne ukrepe na Severnem Irskem

02. 01. 1998 15.29

Po še enem kriznem srečanju glede varnostnega položaja na Severnem Irskem so tamkajšnje oblasti še poostrile varnostne ukrepe. Kot je danes po srečanju z britansko ministrico za Severno Irsko Mo Mowlan povedal vodja severnoirske policije Ronnie Flanagan, so na ulicah "občutno" povečali policijske in vojaške patrulje. Po Flanaganovih besedah so v predelih Belfasta, kjer se križajo protestantske in katoliške soseske, namestili več patrulj.

Nemčija pozvala Italijo, da naj poostri varnostne ukrepe na mejah

02. 01. 1998 09.38

Spričo vala kurdskih beguncev v južno Italijo je nemški notranji minister Manfred Kanther Italijo pozval, naj poostri ukrepe glede varnosti na meji. Rim mora v enaki meri poskrbeti za to, da se upošteva Schengenski sporazum, je za nemški radio povedal minister Kanther. Ilegalci, ki jih ne zaustavijo v Italiji ali Grčiji, nadaljujejo namreč pot v ostale evropske države.

Britanci za mirnejše nogometno prvenstvo v Franciji

27. 12. 1997 11.11

Anglijo in Francijo loči le Rokavski preliv, toda mnogi angleški nogometni navijači oziroma huligani kljub temu ne bodo videli svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo leta 1998 v Franciji. Britansko notranje ministrstvo je namreč sklenilo, da bo poostrilo varnostne ukrepe, s katerimi želi nogometnim huliganom, ki so že kdaj bili obtoženi, preprečiti potovanje v Francijo. Vsakega takšnega "navijača" naj bi po njegovem ministra za notranje zadeve Jacka Strawa namreč že pred odhodom z Otoka aretirali in mu preprečili nadaljnje potovanje. Velika Britanija bo februarja prihodnje leto pripravila seminar o navijaškem divjanju, ki naj bi se ga udeležili vladni, policijski in nogometni predstavniki iz vse Evrope.

Kuvajtski emir napadel Sadama Huseina

22. 12. 1997 09.05

Kuvajtski emir šejk Jaber al-Ahmed al-Sabah je na vrhu Sveta za sodelovanje v Zalivu v Kuvajtu danes ostro napadel iraškega predsednika Sadama Huseina. Očital mu je, da se izmika resolucijam Združenih narodov, posebej tistim o nadzoru in uničevanju orožja, in s takim ravnanjem zgolj podaljšuje gospodarske kazenske ukrepe in bedo iraškega prebivalstva.

Clinton za nove ukrepe proti Iraku

17. 12. 1997 23.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Washingtonu dejal, da bo mogoče potrebno začeti z novimi ukrepi, da bi iraškega predsednika Sadama Huseina prisilili, da inšpektorjem Združenih narodov dovoli popoln pregled iraške oborožitve.

Schengenske države na Dunaju o evropski integraciji

15. 12. 1997 15.54

V avstrijski prestolnici se je danes začel sestanek izvršnega odbora schengenskih držav, ki se ga pod vodstvom avstrijskega notranjega ministra Karla Schloegla udeležujejo pristojni resorni ministri trinajstih držav podpisnic Schengenskega sporazuma, dveh pridruženih držav, Norveške in Islandije, in pristojni evropski komisar.

ZDA podaljšale sankcije proti ZRJ in bosanskim Srbom

09. 12. 1997 09.20

Ameriški predsednik Bill Clinton je minuli teden še za leto dni podaljšal sankcije proti Srbiji in Črni Gori ter Republiki srbski, s katerimi ZDA zadnjih pet let blokirajo premoženje teh republik ter prepovedujejo trgovino in vsakršno poslovanje z njimi.

Nacistični incident v nemški vojski

03. 12. 1997 10.04

V nemški vojski se je izvedelo za nov incident desničarskih skrajnežev. V današnji izdaji časnika <b>Bild</b> so zapisali, da je nemški obrambni minister Volker Ruehe proti šestim padalcem iz vojašnice Franz Josef Strauss v Altenstadtu odredil disciplinske in sodne ukrepe. Padalci so v službenih prostorih priredili zabavo, na kateri so bile izobešene Hitlerjeve slike in nacistična zastava, udeleženci pa so med popivanjem vzklikali nacistične parole.

FIDES zavrača varčevalne ukrepe

28. 11. 1997 10.33

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je v izjavi za javnost zapisal, da zavrača vse predstavljene ukrepe nacionalnega varčevalnega paketa, povezane z zaposlenimi v javnih službah.

7. seja DZ brez poslancev SKD in SDS

19. 11. 1997 13.52

Državni zbor je v nadaljevanju 7. redne zasedanja po hitrem postopku sprejel predlog za dopolnitev zakona o industrijski lastnini in v prvi obravnavi predlog zakona o mamilih in psihotropnih snoveh.

Rusija obsoja, Francija opozarja

18. 11. 1997 00.00

Rusija je po včerajšnjem napadu v Luksorju obsodila terorizem v vseh njegovih pojavnih oblikah. Tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Valerij Nesteruškin je dejal, da je Rusija ogorčena nad napadom muslimanskih skrajnežev na turiste. Moskva od Egipta pričakuje, da bo sprejel vse potrebne ukrepe, s katerimi bo preprečil ponavljanje podobnih tragedij. Francoska vlada pa je vse svoje državljane, obiskovalce Egipta, pozvala k največji previdnosti. Francosko zunanje ministrstvo je sinoči sporočilo, da je v stalnem stiku z egiptovskimi oblastmi. Zveza francoskih turističnih agencij je priporočila zaustavitev potovanj v Egipt. Obenem so stekle priprave za povratek Francozov, ki se želijo predčasno vrniti s potovanja po Egiptu.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu

14. 11. 1997 00.00

<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva

13. 11. 1997 00.00

Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.