umetnike

Umrl pionir med aboriginskimi slikarji
21. 02. 2001 00.00
V Sydneyu je nedavno umrl Johnny Tjupurrula Warangkula, pionir in eden najpomembnejših predstavnikov slikarstva avstralskih domorodcev. Star naj bi bil 75 let. Warangkula je pripadal približno 1400 Aboriginom, ki so jih v začetku 70. let prisilno preselili v naselbino Papunya, približno 300 kilometrov zahodno od Alice Springsa v osrednji Avstraliji. Približno v tistem času se je začel ukvarjati tudi z umetnostjo, da bi za vekomaj upodobil svojo izgubljeno domovino. S svojim značilnim slikarskim stilom, prekrivanjem številnih plasti pik, ki naj bi ponazarjale njegove sanje, je Warangkula kmalu postal eden vodilnih predstavnikov aboriginske umetnosti in veliki vzornik za številne aboriginske umetnike. Za svoja dela je prejemal tudi visoka mednarodna priznanja. Samo lani so eno njegovih slik prodali za rekordno vsoto 60 milijonov tolarjev, največ kar je dosegla katerakoli umetnina avstralskih domorodcev, vendar pa je sam od velike slave imel bolj malo, saj naj bi po pričevanju sorodnikov le zmerno shajal skozi mesec. Največ naj bi od njegove slave pobrali preprodajalci njegovih umetnin, pa tudi velike korporacije, ki so njegove slike uporabljale v reklamne namene.

Suhy, Bučar in Lunder razstavljajo
17. 01. 2001 00.00
V Ljubljani bodo drevi odprli več razstav, med njimi ob 19. uri v galeriji Krka razstavo slik in grafik Branka Suhyja, ob isti uri v bežigrajski galeriji razstavo kiparja Dušana Bučarja, ob 18. uri pa v Tobačnem muzeju razstavo fotografij Tomaža Lundra.

Podelili letošnje nagrade Evropskega kulturnega sklada
20. 12. 2000 00.00
V švicarskem Baslu so podelili letošnje nagrade Evropskega kulturnega sklada. Nagrado pro-humanitatis je prejel nemški čelist in dirigent Mistislav Rostropovič, evropsko nagrado za gospodarske dosežke nekdanji predsednik nemške centralne banke Hans Tietmeyer, med nagrajenci pa sta tudi češki pisatelj Pavel Kohut in koreograf Heinz Spörli. Ostale nagrade so prejeli mladi glasbeniki. Švicarski mojster na tolkalih Florian Arbenz je prejel nagrado sklada Patria Jeunesse, petnajstletna violinistka Antonia-Alexa Georgijev pa evropsko nagrado sklada ABB. Med drugim pa so nagrade prejeli še duet Andrej Starčenko in Dina Fortuna ter švicarski dirigent in pianist Carl Robert Helg. Evropski kulturni sklad je zasebna institucija s sedežem v Baslu, nagrajuje in štipendira pa izjemno nadarjene umetnike. Prve nagrade je sklad začel podeljevati leta 1986.

Unikata po 450 letih v Sloveniji
24. 11. 2000 00.00
Ob 450-letnici od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja, je slovenski predsednik Milan Kučan v Cankarjevem domu odprl razstavo Prve slovenske knjige, kjer so razstavljeni vsi slovenski tiski iz 16. stoletja, prvič po 450 letih pa sta v Sloveniji na ogled unikata prvih dveh Trubarjevih del. V otvoritvenem govoru je izrazil hvaležnost začetnikom slovenske besede, Trubarju, Bohoriču in Dalmatinu. Ti so po njegovih besedah ustvarili prihodnost, ki nam je kasneje dala Prešerna, Kosovela, Gradnika in druge.

Umetniki za Karitas
21. 08. 2000 00.00
Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino se bo danes začela že šesta likovna kolonija Umetniki za Karitas. Kolonija vsako leto poteka na pobudo škofijske Karitas Koper, organizacijsko jo vodi Jožica Ličen iz Ajdovščine, pritegne pa uveljavljene likovne umetnike. Letos bo na Sinjem vrhu ustvarjalo dvanajst likovnikov. Svoja dela bodo ponudili naprodaj, izkupiček pa tokrat namenili dijaškemu domu v Vipavi. Kolonija bo potekala do 26. avgusta. Letos bodo na koloniji ustvarjali Zdenko Huzjan, Tone Seifert, Dušan Sterle, Boge Dimovski, Irena Jeras, Jožica Medle, Andrej Pavlič, Mirsad Begič, Marjan Skomavc, Janko Orač, Veselka Puc Šorli in Jože Šajn. Strokovni sodelavci kolonije Umetniki za Karitas so Jože Bartolj, akademska slikarja Azad Karim in Klavdij Tutta, oblikovalka Silva Karim ter likovna kritičarka Anamarija Stibilj.

Likovna kolonija Umetniki za Karitas
04. 08. 2000 12.06
Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino bo med 21. in 26. avgustom potekala že šesta likovna kolonija Umetniki za Karitas. Kolonija vsako leto poteka na pobudo škofijske Karitas Koper, organizacijsko jo vodi Jožica Ličen iz Ajdovščine, pritegne pa uveljavljene likovne umetnike. Ustvarjena umetniška dela bodo ponudili naprodaj, izkupiček pa bo letos namenjen dijaškemu domu v Vipavi.

Mariborsko-milanski musical v Ljubljani
24. 07. 2000 14.20
Festival Ljubljana bo v okviru 48. mednarodnega poletnega festivala drevi in v torek, obakrat ob 21. uri, gostil Bernsteinov musical Zgodba z zahodne strani (West Side Story). Produkcija je bila narejena za milansko Scalo, pri postavitvi pa je pomemben delež prispevala mariborska operno-baletna hiša.

Tudi Slovenci zastopani na razstavi
24. 07. 2000 09.51
Od 28. julija do 28. oktobra bo v italijanski Gorici na ogled likovna razstava o dogajanjih na Goriškem v XX. stoletju z naslovom Iskanje identitete - avantgarda - meja - vrnitev k redu. Med 53 avtorji bodo od Slovencev zastopani Veno Pilon, Ivan Čargo in Lojze Spazzapan. Z izposojo del so pri razstavi sodelovali Pilonova galerija iz Ajdovščine, Mestni muzej iz Ljubljane in Goriški muzej iz Nove Gorice. V spremnem katalogu k razstavi bo objavljena tudi razprava kustosinje Pilonove galerije dr. Irene Mislej.

Zastave - skupni razstavni projekt
15. 07. 2000 16.51
V galeriji Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) so odprli razstavo Zastave, ki sodi v okvir tradicionalnega sodelovanja med Italijo, Avstrijo in Slovenijo v okviru IntArta. Deset likovnih umetnikov iz omenjenih dežel je temo - zastavo - obdelalo tako na klasičen način in formatu primerni likovni podobi kot na način sodobne prostorske instalacije. Zveza društev je sodelujoče umetnike izbrala skupaj s sodelavci Centra Friulani Arte Plastiche iz Vidma ter Kunstvereina iz Celovca.

Razstava Inteligenca roke - od Picassa do Beuysa
13. 07. 2000 17.48
Na goriškem gradu bodo jutri ob 18. uri odprli razstavo Inteligenca roke - od Picassa do Beuysa. Osnovna misel razstave je prikazati razvoj likovne umetnosti in nastajanje umetniškega dela skozi razvoj risbe. Gre za risbe velikih umetnikov od leta 1945 do leta 1999. Razstavljenih je več kot 140 risb več kot sto likovnikov. Kurator razstave dr. Peter Weimar je med velikane 20. stoletja v likovni umetnosti uvrstil tudi tri slovenske umetnike, in sicer Zorana Mušiča, Janeza Bernika in Andreja Jemca, ki so na razstavi prisotni s svojimi risbami. Razstava bo na ogled do 30. septembra.

UNIMA 2000
03. 07. 2000 12.19
V nemškem Magdeburgu je bil med 24. junijem in 2. julijem XVIII. svetovni lutkovni festival in kongres nevladne organizacije UNIMA, ki združuje lutkovne umetnike in ljubitelje lutkarstva z vsega sveta. Iz Slovenije sta se dogodkov udeležila generalni sekretar slovenskega centra UNIMA Robert Waltl in član izvršilnega odbora svetovnega centra UNIMA v prejšnjem obdobju prof. Edi Majaron.

41. jazz festival Ljubljana
01. 07. 2000 18.43
Včeraj se je nadaljeval program <a href= http://www.cd-cc.si/kup/arhiv/jazz00/index.htm target=_new>41. jazz festivala Ljubljana</a> v Križankah.

Razstava likovnih del v Mariboru
30. 06. 2000 14.18
Podpredsednik Slovenske izseljenske matice (SIM) Peter Kovačič Peršin bo drevi ob 19. uri v razstavnem salonu mariborskega Rotovža odprl razstavo likovnih del, nastalih na pravkar končani koloniji, ki jo je SIM v okviru Srečanja v moji deželi 2000 organizirala za slovenske umetnike po svetu.

Manifesta 3 uradno odprta
24. 06. 2000 16.19
Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Slovesno odprtje Manifeste
23. 06. 2000 22.21
Nocoj ob polnoči bo pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom slavnostna otvoritev Manifeste 3, na kateri bodo slavnostni govorniki - Jožef Školč, Henry Meyric Huges in minister za kulturo Rudi Šeligo - pozdravili gostujoče umetnike in obiskovalce te prireditve, ki je v zadnjih dneh zasedla vse pomembnejše razstavne prostore v naši prestolnici.

Mariborska Opera v milanski Scali
22. 06. 2000 20.58
Opera in balet Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru in milanska Scala bosta 8. julija v Milanu pripravila premiero svetovno znanega musicla Zgodba z zahodne strani (West Side Story). Gre za prvo in prestižno uprizoritev tega dela v milanski Scali, kar ni le velik glasbeni dogodek, temveč tudi veliko priznanje za mariborsko opero in slovenske operne umetnike nasploh.

Likovna kolonija za slovenske umetnike po svetu
21. 06. 2000 10.41
Slovenska izseljenska matica v okviru Srečanja v moji deželi 2000 tudi letos organizira likovno kolonijo za slovenske likovne umetnike po svetu. Potekala bo v Mariboru od danes do 1. julija, na njej pa bo sodelovalo deset slikarjev. Napovedani udeleženci so Larissa Ellen Goni in Jan Zorman iz Združenih držav, Marko Vodopivec in dr. Ivo Petkovšek iz Italije, Jože Geček z Madžarske, Ivan Kosmos s Hrvaške, Dragan Gačnik iz BiH, Galina Malahova Stojanovska iz Makedonije ter Miroslava Radovič in Igor Cvjetanovič iz ZR Jugoslavije.

Maja Delak na italijanskem festivalu FARE
19. 05. 2000 12.10
Plesalka in koreografinja Maja Delak se bo v nedeljo, 21. maja, predstavila na mednarodnem umetniškem festivalu FARE, ki v italijanski Pavii poteka od 9. maja do 4. junija. Članica mednarodne plesne skupine En-Knap bo v dvojnem večeru predstavila koreografski solo prvenec Manifestacija Introverta in svoj drugi plesni projekt Gina & Miovanni. V slednjem poleg Delakove nastopa italijanski umetnik, mimik, igralec in klovn Andrea Ruberti.

Praški glasbeni festival
13. 05. 2000 13.01
V češki prestolnici se je včeraj začel 55. mednarodni glasbeni festival Praška pomlad. Vrhunec festivala, ki bo trajal do 3. junija, predstavljata gostujoči predstavi liverpoolske filharmonije in hamburškega baletnega ansambla pod vodstvom Johna Neumeierja. Proračun festivala obsega približno 3,5 milijona mark. Pred začetkom festivala je prišlo do zapleta zaradi potrebnih vizumov za tuje umetnike, vendar pa so po posredovanju češke vlade zadevo uredili.

Začasen umik nove uredbe
15. 03. 2000 21.37
Vlada je po komaj 19 dneh od začetka veljave nove uredbe o izdaji vizuma za tuje umetnike, svoj predlog začasno umaknila. Po novem naj bi namreč tudi tujci, ki prihajajo k nam zaradi kulturnega ustvarjanja, znanstvenih nastopov in medicinskih posegov, morali za to pridobiti vizume. Ker je novost sprožila ostro reakcijo med znanstveniki in umetniki, so predlog umaknili.

Mednarodna razstava Continuum 001 v Glasgowu
23. 02. 2000 13.00
Na mednarodni razstavi v Centru za sodobno umetnost v Glasgowu z naslovom Continuum 001 se 14 umetnikov oz. skupin, med njimi tudi slovenski in v Sloveniji delujoči umetniki Vuk Čosić, Darij Kreuh in Marko Peljhan, posveča novim formam reprezentacije, ki temeljijo na razvoju digitalne tehnologiji oz. raziskujejo njen vpliv na različnih področjih človekove dejavnosti. Razstavo Continuum 001 je pripravila kustodinja Rebecca Gordon Nesbitt, odprli pa so jo konec minulega tedna.

Proračunski denar tudi za umetnike
18. 02. 2000 16.25
Sodobni umetnosti bodo v francoskem državnem proračunu namenili prednost, zatrjuje francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann.

Jubilej umetnikov v Vatikanu
18. 02. 2000 14.33
Cerkev je vse umetnike povabila k sodelovanju na jubileju umetnikov v Vatikanu. Srečanje se je začelo včeraj z mašo in se bo danes nadaljevalo z nagovorom papeža Janeza Pavla II. ter večernim koncertom. Odzvalo se je skoraj 4000 umetnikov, med njimi slikarji, kiparji, skladatelji, arhitekti. Po papeževem mnenju je bila Cerkev v preteklosti preveč gluha za sporočilnost sodobne umetnosti. S to pobudo pa želi Cerkev povabiti vse umetnike, da se ji približajo in ''nadaljujejo svoje naravno poslanstvo glasnikov božje prisotnosti''.

Slovenska kultura tudi v Avstraliji
14. 02. 2000 13.00
V Prešernovem letu se bodo različne prireditve letos vrstile tudi v Avstraliji. Umetniški festival v Perthu trenutno gosti projekt Makrolab avtorja Marka Peljhana, ki bo v sodelovanju z umetniško galerijo Zahodne Avstralije potekal vse do konca aprila.

Dr. Neubauer na Dunaju o slovenskem baletu
26. 01. 2000 15.45
Predsednik Društva baletnih umetnikov Slovenije (DBUS) prof. dr. Henrik Neubauer je dobil vabilo Združenja za glasbeno gledališče (Gesellschaft fuer Musiktheater) z Dunaja in bo v petek, 28., in soboto, 29. januarja, na dveh predavanjih predstavil 80-letno zgodovino slovenskega baleta, kakor jo je dognal na podlagi svojega dosedanjega raziskovalnega dela na tem področju. Združenje za glasbeno gledališče združuje avstrijske umetnike ter ljubitelje opernega in baletnega gledališča, ki bodo tokrat prvič dobili celovito informacijo o razvoju slovenske baletne umetnosti.

500 vodnjakov v vrtu Villa D'Este znova zaživelo
18. 01. 2000 15.55
500 vodnjakov, vodometov in kaskad v svetovno znanem vrtu Villa D'Este v Tivoliju blizu Rima je znova zaživelo. Deset let so njihovo delovanje ovirali onesnaženje in debeli sloji apnenca, zato se je uprava vrta odločila, da v vodnjake spusti 250 litrov vode na sekundo namesto 500 litrov na sekundo. Ob slavnih vodnjakih iz sredine 16. stoletja so namestili čistilno postajo, kar bo obiskovalcem omogočilo, da bodo znova lahko občudovali vrt v njegovi prvotni podobi. Vrt in vodnjaki so v preteklosti navduševali številne znane umetnike, med drugim skladatelja Franza Lizsta. Dela so trajala dve leti, dokončana pa bodo leta 2002, ko bodo obnovili vse vodnjake in celotni vrt. Program obnove je stal 72,3 milijone evrov.

Čerin razstavlja v Freisingu
16. 01. 2000 12.13
V Freisingu blizu Muenchna je na ogled razstava fotografij mariborskega fotografskega mojstra Boga Čerina. Pregledno razstavo Čerinovih slik, ki jo je konec tedna odprl generalni konzul Republike Slovenije v Nemčiji Fedor Gregorič, je pripravilo bavarsko-slovensko društvo.

Washington v zadnjih pripravah
31. 12. 1999 08.22
V Washingtonu danes potekajo zadnje priprave za silvestrovo, ko bodo z ognjemeti, lučmi in glasbo v navzočnosti ameriškega predsednika Billa Clintona pozdravili prihod leta 2000.

Dela z mednarodne likovne delavnice v Sežani
09. 12. 1999 21.21
V Kulturnem centru Srečko Kosovel v Sežani so nocoj odprli razstavo del, nastalih na mednarodni likovni delavnici Slovenija, odprta za umetnost 1999.

V Trstu predstavili galerijo v malem
25. 11. 1999 07.56
V konferenčni dvorani Visoke šole za prevajalce in tolmače tržaške univerze so včeraj predstavili prvi zvezek Galerije Imaginaire. Gre za nekakšno ''galerijo v malem'', v kateri so zbrana likovna dela Gustava Gnamuša, Marjana Kravosa, Sergia Scabarja in Giorgia Valvassorija, ki so nastala po navdihu teksta francoskega filozofa Jeana-Luca Mariona.