umetnin

Razstavili vrnjene ukradene umetnine

31. 10. 2000 00.00

V Rimu so razstavili več kot 900 ukradenih umetnin, ki so jih Italiji nedavno vrnile ZDA in nekatere evropske države. Za najdragocenejši predmet velja etruščanska čaša iz 5. stoletja pr. n. št., ki so jo koncem 80-tih let ukradli iz državnega skladišča v kraju Rieti v bližini italijanske prestolnice. Največ umetnin naenkrat - približno 300 vaz, amfor, kipov in drugih predmetov - je v ZDA pretihotapil državljan ZDA pod krinko tovarne testenin. Italijansko ministrstvo za kulturo bo vrnjene umetnine najverjetneje razstavilo na stalnih razstavah v pokrajinah Puglia in Lazio v bližini arheoloških najdišč, kjer so arheologi izkopali dragocene predmete.

Razstava del Georgesa Braqua

30. 09. 2000 00.00

V portugalski prestolnici so odprli razstavo 69 litografij in bakrorezov francoskega predstavnika kubizma Georgesa Braqua, ki so nastala med letoma 1907 in 1963. Razstava je del cikla, posvečenega "prijateljem Arpada Szenesa in Vieire da Silve" - začetnikov portugalskega modernega slikarstva. Ptice, obrazi, sadje, konji in cvetje so glavni motivi razstavljenih umetnin. Razstava, ki so jo pripravili s pomočjo francosko-portugalskega instituta, bo odprta do 14. januarja.

Rusiji iz tujine več kot 70.000 umetnin

05. 08. 2000 13.29

V Rusijo se je v zadnjih petih letih iz tujine vrnilo več kot 70.000 ruskih umetnin, je sporočil ruski minister za kulturo Mihail Švidkoj. Tako je konec aprila letos Nemčija vrnila florentinski marmornati mozaik in komodo iz slavne jantarjeve sobe letne rezidence ruskih carjev, ki so jo nemški vojaki ukradli med drugo svetovno vojno. Rusko ministrstvo za kulturo je vrnitev teh in drugih dragocenosti doseglo na podlagi posebnega programa vračanja ruskih umetnin, ki so bile iz različnih razlogov odnesene iz države. Sicer pa je tudi Rusija vrnila nekatere tuje dragocenosti. Tako so v Nemčijo poslali 100 risb, med njimi tudi Duererjeve, Goyeve in Manetove, ki jih je neki sovjetski častnik med drugo svetovno vojno odnesel iz Bremna.

Rusiji iz tujine več kot 70.000 umetnin

05. 08. 2000 00.00

V Rusijo se je v zadnjih petih letih iz tujine vrnilo več kot 70.000 ruskih umetnin, je sporočil ruski minister za kulturo Mihail Švidkoj. Tako je konec aprila letos Nemčija vrnila florentinski marmornati mozaik in komodo iz slavne jantarjeve sobe letne rezidence ruskih carjev, ki so jo nemški vojaki ukradli med drugo svetovno vojno. Rusko ministrstvo za kulturo je vrnitev teh in drugih dragocenosti doseglo na podlagi posebnega programa vračanja ruskih umetnin, ki so bile iz različnih razlogov odnesene iz države. Sicer pa je tudi Rusija vrnila nekatere tuje dragocenosti. Tako so v Nemčijo poslali 100 risb, med njimi tudi Duererjeve, Goyeve in Manetove, ki jih je neki sovjetski častnik med drugo svetovno vojno odnesel iz Bremna.

Retrospektiva kiparskih del Picassa

28. 07. 2000 13.55

V centru Georges Pompidou v Parizu je na ogled retrospektiva kiparskih del Picassa. Ta največja razstava njegovih del, ki bo na ogled do 25. septembra, vključuje več kot 300 del, ki jih je španski slikar in kipar ustvaril v več kot sedmih desetletjih. Originale za veliko razstavo so posodili muzeji iz Francije, ZDA in zasebni zbiratelji. Picasso je bil prvi umetnik, ki je ustvarjal iz odvrženih kosov materiala, saj ni nikoli ničesar zavrgel, vse je uporabil za kolaže. Tako je na razstavi poleg najrazličnejših umetnin razstavljen tudi kip iz avtomobilčkov, iz katerih je oblikoval glavo pavijana, iz sedežev in krmil koles je naredil glavo bika, kitaro pa iz žice in odpadne lepenke.

Ukradene umetnine vrnili Grčiji

25. 07. 2000 12.05

Več kot 30 umetnin, ki naj bi jih neki tihotapec pred petimi leti ukradel v Grčiji in pretihotapil v Avstralijo, so vrnili Grčiji, so povedali na grškem kulturnem ministrstvu. Gre za ročno izdelano orodje, ki večinoma izvira iz obdobja od 6. stoletja pred našim štetjem do rimskega obdobja. Umetnine so leta 1994 ukradli iz nekega skladišča, kjer so jih shranili, potem ko so jih izkopali med gradnjo atenske podzemne železnice, so še pojasnili v kulturnem ministrstvu. Umetnine so zaplenili leta 1995 po aretaciji avstralskega Grka Panagiotisa Pilarinosa, ki naj bi predmete pretihotapil iz Grčije v Avstralijo. Gre za 33 umetnin, predvsem amfore in posode za vino, med njimi pa sta tudi ikoni iz bizantinskega obdobja.

Armenija je vrnila 18.000 starih knjig

19. 07. 2000 07.42

Armenija je Nemčiji vrnila skoraj 18.000 dragocenih knjig, ki so jih med drugo svetovno vojno prepeljali v takratno Sovjetsko zvezo. Zabojnik z dragocenim tovorom je krenil na pot proti Nemčiji iz armenskega pristanišča Poti. V glavnem gre za znanstvene knjige s področja biologije in matematike iz 18. in 19. stoletja. Skoraj vse knjige so tudi opremljene z žigom knjižnice.

Ukradli štiri impresionistične slike

28. 06. 2000 13.10

Iz muzeja Pissarro v Pontoisu severno od Pariza so včeraj izginile štiri impresionistične slike, med njimi dve deli Camilla Pissarra.

Razstava Božič-Langusovih zbirke

22. 06. 2000 13.32

Minister za kulturo Rudi Šeligo bo drevi ob 20. uri v Narodni galeriji slovesno odprl razstavo, na kateri si bo moč do konca avgusta ogledati 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama, ki tvorijo t.i. Božič-Langusovo zbirko. To je najpomembnejša donacija Narodni galeriji v zadnjem desetletju. Darovalca del sta - danes že pokojna - Zora Božič in Milan Langus iz Argentine, ki sta slike Mateja Sternena, Gojmira Antona Kosa, Riharda Jakopiča, Franceta Pavlovca, Franceta Miheliča, Matije Jame, Franceta Kralja, Rajka Slapernika, Maksima Sedeja, Franceta Godca, Aleksandre Ivanc Oliveri in neznanega slikarja zapustila Republiki Sloveniji.

Zgodovinska razstava v Aachnu

12. 06. 2000 19.27

Nemški predsednik Johannes Rau je v nedeljo v nemškem mestu Aachen, od koder je Karel Veliki od leta 800 vodil zahodni rimski imperij, odprl razstavo s temo <I>Kronanja- Kralji v Aachnu- Zgodovina in mit</I>. Namen razstave, na kateri si bo moč ogledati več kot 500 umetnin, predmetov in dokumentov, ki jih je posodilo deset evropskih držav, je prikazati moč germansko- rimskih cesarjev. Med letoma 813 in 1531 so jih v Aachnu okronali 36. Razstava, v katero so vložili dva milijona evrov, bo na ogled do 3. oktobra.

Washington v znamenju Moneta

06. 06. 2000 13.26

V washingtonski narodni galeriji umetnosti je od minulega konca tedna na ogled razstava Impresionisti iz Argenteuila, ki je posvečena obdobju, ko je Claude Monet skupaj s prijatelji Sisleyjem, Renoirjem in Manetom živel in ustvarjal v tem mestecu v bližini Pariza. Razstavljenih je 53 slik, od tega jih je polovica Monetovih. Njegova dela so redko razstavljena, saj je kar 40 odstotkov Monetovih umetnin v lasti zasebnikov v Evropi in na Japonskem.

V Škofji Loki od danes festival Štunf

12. 05. 2000 13.44

V organizaciji Zveze študentskih klubov ŠKIS in kluba škofjeloških študentov se bo popoldne začel festival Štunf. V okviru dvodnevnega festivala bodo potekale razne kulturne prireditve: koncerti, razstava likovnikov, literarni večer, gledališke igre, filmske projekcije, likovne delavnice in okrogla miza.

Dražbe umetnin v New Yorku

09. 05. 2000 16.55

Dražbene hiše Christie's, Sothebys in Phillips bodo danes začele s spomladanskimi dražbami umetnin v skupni vrednosti skoraj 300 milijonov dolarjev. Christie's bo sezono odprla s prodajo del impresionistov in postimpresionistov. Največ dobička ta ena največjih dražbenih hiš pričakuje od prodaje Picassovega platna Mrtva narava s tulipani iz leta 1932, čigar vrednost ocenjujejo na 25 do 30 milijonov dolarjev. Sothebys bo na dražbi prodala platno Claudea Moneta iz let 1892-94, ki ga ocenjujejo na 15 do 20 milijonov dolarjev in Picassovo platno Kitara in skledica za sadje (1932), ki bi lahko dosegel ceno 15 milijonov dolarjev. Manjša newyorška dražbena hiša Phillips pa bo na dražbo dala abstraktno platno Kasimirja Malevicha Supremastistična kompozicija, ki naj bi bila prav tako vredna 15 milijonov dolarjev.

Monet za 21 milijonov dolarjev

09. 05. 2000 16.46

Sliko iz zbirke Lokvanji Clauda Moneta je v ponedeljek na dražbi avkcijske hiše Christie v New Yorku za 21 milijonov dolarjev kupil anonimni kupec. Novembra lani so neko drugo sliko iz zbirke Lokvanji, v kateri so po mnenju poznavalcev zbrana najboljša impresionistična dela, prodali za 22,5 milijona dolarjev.

V Parizu razstava umetnin z Andov

05. 04. 2000 12.31

Ženi francoskega in kolumbijskega predsednika Bernardette Chirac in Nohra Puyana de Pastrana sta v pariški palači Grand Palais odprli razstavo Duhovi, zlato in šamani, za katero je muzej zlata iz Bogote odstopil del svoje zbirke. Obiskovalci si bodo do 10. julija lahko ogledali približno 300 umetnin iz zlata in keramike, ki so nastale v sverozahodnem delu Andov v obdobju od leta 1000 pr. n. št. do leta 1500 n. št.

Grčija kupila del zbirke ruske avantgarde

04. 04. 2000 11.15

Grčija je kupila zbirko umetnin ruske avantgarde, ki jo je zbiral Grk George Kostakis. Gre za eno največjih zbirk moderne umetnosti tega stoletja, je povedala grška ministrica za kulturo Elisavet Papazoi.

Odkrili več kot 600 ponarejenih Dalijevih grafik

01. 04. 2000 12.24

V Španiji so odkrili več kot 612 ponarejenih grafik surrealističnega slikarja Salvadorja Dalija (1904-1989). Našli so jih v hiši Dalijevega dolgoletnega sodelavca Johna Petra Moora, ki ga policija že zaslišuje.

Vrnitev tapiserij Gobelinov sanktpeterburškemu muzeju

31. 03. 2000 16.09

Tri tapiserije Gobelinov, ki so jih od obdobja nekdanje Sovjetske zveze hranili v neki državni rezidenci v Sankt Peterburgu, bodo v prihodnjih dveh do treh mesecih vrnili mestnemu muzeju, je povedal direktor muzeja Mihail Pjotrovski. Obenem je zavrnil nedavne obtožbe, da je prišlo do nepravilnosti pri hrambi umetnin v muzeju. Po nekaterih ocenah naj bi v muzeju manjkalo kakih 50 umetniških del, prišlo pa naj bi tudi do nepravilnosti pri registraciji umetnin.

Češki slikar v ljubljanski Mestni galeriji

06. 03. 2000 16.28

Za češke slikarske kolege in kritike je ''enfant terrible'', sam si je nadel psevdonim Sigr, kar v češčini dobesedno pomeni lopov ali baraba, sicer pa je sestavljen iz črk priimka. Gre za 40-letnega češkega umetnika Michala Singerja. V Mestni galeriji Ljubljana mu bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo slik z naslovom Rumena roka. Tako je obenem naslov ene njegovih slik. Del razstave, na kateri bo več kot 50 slik, je umetnik ''prinesel'' s seboj iz Prage, nekaj platen pa naj bi prispelo še iz Pariza, kjer se je avtor pred tem predstavil v galeriji Show Window, je bilo mogoče izvedeti na dopoldanskem pogovoru z umetnikom v galeriji.

V Atenah odkrite nove antične umetnine

29. 02. 2000 13.12

Ob izkopavanjih za novo progo atenske podzemne železnice so odkrili kakih 30.000 antičnih umetnin, ki izvirajo iz obdobja med 17. stoletjem pred našim štetjem in osmim stoletjem našega štetja. Med umetninami je steber z imeni 19 Atencev, ki so umrli v peloponeški vojni, v kateri sta se v petem stoletju pred našim štetjem spopadli Atene in Šparta. Veliko umetnin je zelo redkih, med njimi pasja grobnica iz drugega stoletja pred našim štetjem z nedotaknjenim okostnjakom, zakopanim skupaj s parfumskimi posodicami in manšetami, več kot 2000 let stari uhani in prstani in bronasta glava iz petega stoletja pred našim štetjem. Odkritje je pripomoglo k boljšemu razumevanju življenja in smrti antičnih Atencev ter vpogled v njihovo topografijo in oskrbo z vodo. Umetnine bodo razstavljene v atenskem muzeju kikladskih umetnosti, nekaj pa jih bo razstavljenih na postajah podzemne železnice.

Razstava risb Jana in Marie-Anne Krugier-Poniatowski

27. 02. 2000 16.55

Po Berlinu in Benetkah je od danes v Madridu na ogled razstava zbirke risb Jana in Marie-Anne Krugier-Poniatowski, ki obsega kakih 200 del od zgodnje renesance pa do Giacomettija, je poročal časnik Le Monde. Par Krugier-Poniatowski, ki živi v Ženevi, velja za velika zbiralca in prodajalca umetnin 20. stoletja. Na razstavi v madridskem muzeju Thyssen-Boernemisza so za razliko od razstav v Berlinu in Benetkah, kjer je bil poudarek na francoskih risbah iz 19. stoletja, na ogled tudi skulpture, akvareli in nekaj slik. Namen razstave je združiti moderna in klasična dela. Tako so na razstavi drug ob drugega postavili kip glave, ki jo pripisujejo Hugu Van der Goesu, poleg kipa Picassa ali na primer risbe torzov Cezanna, Tintoreta in Rubensa.

Goyeva Grofica iz Chinchona v Pradu

22. 02. 2000 13.50

V madridskem muzeju Prado so v ponedeljek prvič razstavili Goyevo sliko Grofica iz Chinchona, ki jo je Španija januarja kupila za 24 milijonov evrov. Gre za zadnjo Goyevo sliko - portret nečakinje kralja Karla IV, Marie Terese Bourbon, ki jo je slikar ustvaril aprila 1800. Španska vlada je na dražbi pri nakupu slike od družine Ruspolo Morenes uveljavila pravico do predkupa. Španski minister za kulturo Mariano Rajoy je ob priložnosti dejal, da je vlada Joseja Marie Aznarja v štirih letih v nakup umetnin naložila 20 milijard peset.

5 Beuysovih umetnin v Moderni galeriji

07. 02. 2000 21.07

Ljubljanska Moderna galerija je okviru sestavljanja mednarodne zbirke 2000 plus, ki namerava postati največja zbirka sodobnih evropskih ustvarjalcev na tem območju, pred kratkim pridobila 5 umetnin znanega, a že pokojnega nemškega umetnika Josepha Beuysa. Njegova dela si je te dni prišel ogledat tudi eden najbolj znanih in najvplivnejših galeristov sodobne umetnosti na svetu Rene Block, ki je tudi največji Beysov poznavalec.

Lagerfeld bo prodal zbirko pohištva

16. 01. 2000 10.32

Imate radi pohištvo in druge umetnine iz prejšnjih stoletij? Rad jih je imel tudi znani nemški modni kreator Karl Lagerfeld, ki pa se je odločil, da bo prodal svojo zbirko pohištva in drugih predmetov iz 18. stoletja. Podjetje Christies' bo dražbo omenjenih predmetov spomladi pripravilo v Monacu, je pred kratkim poročal francoski dnevnik Le Figaro. Kreator je v pogovoru za omenjeni dnevnik povedal, da pohištva ne prodaja zaradi denarja, temveč se želi predvsem ločiti od predmetov, kot to počnejo pravi zbiratelji umetnin. Lagerfeld je še zagotovil, da ne bi nikoli prodal umetnine, ki jo je dobil v dar.

Razstava o začetkih moderne grške države

22. 11. 1999 15.40

V muenchenskem Narodnem muzeju je do 13. januarja 2000 na ogled razstava o življenju Grkov in Bavarcev v 19. stoletju, ki je nastala v sodelovanju z atensko Narodno pinakoteko.

Obnovili baziliko Svetega Frančiška

19. 11. 1999 18.08

Bazilika Svetega Frančiška v Assisiju v osrednji Italiji, ki je bila v potresu septembra leta 1997 hudo poškodovana, bo 28. novembra znova odprla svoja vrata za obiskovalce, so sporočili cerkveni predstavniki v Rimu.

Odkrita do sedaj neznana Mondrianova slika

18. 11. 1999 14.32

Na oddaji Iskanje umetnin nizozemske regionalne televizije so predstavili do sedaj neznano sliko nizozemskega slikarja Pieta Mondriana. Slika Podoba podeželja s kmetijo izvira iz obdobja, ko je Mondrian, ki je bil eden izmed ustanoviteljev abstraktnega slikarstva, slikal figurativno. Dragoceno sliko je na omenjeno oddajo lastnica pripeljala kar v vrečki za smeti, saj je menila, da je sliko naslikal manj znani Mondrianov oče. Strokovnjaki so ocenili, da je slika vredna 120.000 nizozemskih guldnov.

V času nacizma zaseženih 13.000 umetnin

16. 11. 1999 07.49

Nemška vlada je danes napovedala, da namerava v kratkem na internetu objaviti podatke o zbirki umetnin, ki so jih v času nacizma odvzeli lastnikom.

Po 21 letih vrnjene ukradene umetnine

14. 11. 1999 08.40

Tri slike starih nizozemskih slikarjev, ki so bile pred 21 leti ukradene iz muzeja v San Franciscu, so bile pred dnevi anonimno vrnjene neki dražbeni hiši v New Yorku. Po trditvah osebja galerije William Doyle je neznan moški med rednim tedenskim ocenjevanjem umetnin v hiši pustil tri slike in izginil, preden so odprli paket. Platna iz 17. stoletja, med katerimi je tudi Rembrandtov Portret rabina, so takoj prepoznali kot dela, ki so jih leta 1978 ukradli iz muzeja M.H. de Young v San Franciscu.

Stuttgart kupil Dixovo sliko

06. 11. 1999 17.52

Mesto Stuttgart je za 1,2 milijona mark kupilo sliko nemškega umetnika Otta Dixa (1891-1969). Slika, ki jo je znani nemški slikar dokončal neposredno po rojstvu sina leta 1927, bo razstavljena v tamkajšnji mestni galeriji, kjer imajo še kakih 40 umetnin drugih svetovnih umetnikov. V začetku oktobra so na londonski dražbi prodali drugo Dixovo sliko in sicer za 10,8 milijona mark.