umik ameriške vojske

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov

25. 09. 2021 16.47

Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Biden ameriški umik iz Afganistana označil za 'izreden uspeh'

01. 09. 2021 07.01

Ameriški predsednik Joe Biden je v nagovoru v Beli hiši odločno branil svojo odločitev o umiku ZDA iz Afganistana in ga označil kot izreden uspeh. Zagovarjal je tudi odločitev, da kljub kaotični evakuaciji Američanov, drugih tujih državljanov in Afganistancev iz države, ki so jo po dveh desetletjih vojne spet prevzeli talibani, ne podaljša roka za odhod.

Tajni dogovor: talibani Američanom pomagali pri evakuaciji

31. 08. 2021 20.59

Na letališču Hamid Karzai v Kabulu so ameriške sile postavile "skrivna vrata", do katerih so Američane spremljali tudi talibani, v pričevanju za CNN razkrivata dva predstavnika ameriških obrambnih sil. Razkrila sta, da so vzpostavili "klicne centre" za pomoč Američanom, ki so želeli še pred prevzemom talibanov zapustiti državo. Prek skrivnih linij so jim svetovali, kako najti pot do njihovih skrivnih vrat.

General Donahue, zadnji ameriški vojak, ki je zapustil Afganistan

31. 08. 2021 07.35

Vojna v Afganistanu je, vsaj za ZDA, tudi v resnici končana. Državo so po 20 letih zapustili ameriški vojaki – zadnji med njimi je bil general Chris Donahue, ki se je vkrcal na transportno letalo C-17. General Kenneth F. McKenzie mlajši je povedal, da jim iz države ni uspelo evakuirati vseh ljudi, ki so jih želeli, "kar pa se ne bi spremenilo, četudi bi ameriška vojska v Afganistanu ostala še nadaljnjih deset dni". ZDA ob tem opozarjajo, da v Afganistanu trenutno deluje 2000 pripadnikov ISIS-K, ki bodo za talibane predstavljali vojaški izziv. Ti pa so medtem začeli ofenzivo proti upornikom v "neosvojljivi provinci" Pandžšir.

ZDA svarijo pred novim terorističnim napadom na letališču v Kabulu

30. 08. 2021 06.55

Pentagon je posvaril pred možnostjo novih napadov na letališču v Kabulu le nekaj ur pred rokom za umik tujih sil. Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva John Kirby je poudaril, da je grožnja še vedno zelo realna in v nekaterih primerih specifična. Iz Kabula tudi danes poročajo o novih eksplozijah, ki pa po prvih informacijah niso zahtevale smrtnih žrtev. Na letališče so po prvih informacijah izstrelili vsaj pet raket, ki jih je obrambni sistem uspešno prestregel. Odgovornost za današnje napade je prevzela skrajna Islamska država. V nedeljskem napadu ameriške vojske pa naj bi umrlo devet članov afganistanske družine, med njimi naj bi bilo kar šest otrok, najmlajši je bil star komaj dve leti.

Sejanje strahu: 'Prihajajo teroristi!'

28. 08. 2021 13.09

Dan po dveh eksplozijah in skoraj dvesto mrtvih se je pred letališčem v Kabulu znova zbralo na stotine obupanih Afganistancev. Ponesrečen ameriški umik iz države gre h koncu, ostaja pa vprašanje, kaj bo z ljudmi. Tistimi, ki so ostali, in tistimi, ki so že odšli.

Biden obljublja maščevanje. Moril naj bi en napadalec

27. 08. 2021 06.09

Ameriški predsednik Joe Biden obljublja maščevanje, potem ko je v napadu na množico obupanih ljudi, ki na kabulskem letališču poskušajo ubežati življenju pod talibanskim režimom, umrlo več kot 170 ljudi, med njimi tudi 13 pripadnikov ameriške vojske. Pentagon je medtem sporočil, da je moril le en samomorilski napadalec.

Z veljavnimi dokumenti in s komercialnimi letali iz Afganistana tudi po 31. avgustu?

25. 08. 2021 06.16

ZDA vztrajajo, da bodo Afganistan dokončno zapustile 31. avgusta, a napovedujejo, da bodo množične evakuacije do takrat zaključene. Ob tem sicer priznavajo, da je uspeh odvisen predvsem od sodelovanja talibanskih oblasti. Je pa ameriški državni sekretar Antony Blinken v sredo zvečer zatrdil, da bodo prizadevanja za evakuacijo Američanov in ogroženih Afganistancev trajala tako dolgo, kot bo potrebno. Dodal je, da je Afganistanu še okoli 1500 Američanov.

Talibani ne želijo podaljšati roka za evakuacijo, prebivalcem sporočajo, naj zapustijo letališče

24. 08. 2021 12.29

Na britanske evakuacijske lete iz Kabula se je poskušalo vkrcati šest oseb, ki predstavljajo "neposredno grožnjo" Veliki Britaniji, dvema je vkrcanje tudi uspelo. Francija je medtem iz Kabula evakuirala Afganistanca, ki naj bi imel povezave s talibani. V Kabulu naj bi se na skrivaj s soustanoviteljem talibanov sestal direktor ameriške Cie, beseda pa je tekla tudi o evakuacijah s tamkajšnjega letališča. Talibani so sicer znova poudarili, da je 31. avgust zadnji rok za umik tujih sil, prebivalce, ki so trenutno na letališču, pa so pozvali, naj se odpravijo domov.

Kaos v Kabulu, kriza v Washingtonu

21. 08. 2021 11.27

Končalo se je, kot so vsi vedeli, da se bo, čeprav tega menda nihče ni pričakoval. Joe Biden, že četrti predsednik ZDA, ki se ukvarja z dolgo vojno v Afganistanu, je od prejšnjega podedoval slab dogovor s talibi o umiku. A se ga je oprijel z obema rokama ter ga uspel razpihniti v prvo hudo krizo svoje vlade.

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce

17. 08. 2021 08.48

Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Biden: Trdno stojim za odločitvijo. Nikoli ni bil primeren čas za umik

16. 08. 2021 10.51

Ameriški predsednik Biden, ki je deležen ostrih kritik zaradi umika ameriške vojske iz Afganistana, je prvič po tem, ko so talibani prevzeli oblast v tej državi, nagovoril javnost. Dejal je, da je bil namen ameriške misije preprečiti teroristične napade na ameriških tleh in da nikoli ni bil primeren čas za umik ameriških sil. Na nujni seji Varnostnega sveta ZN pa je generalni sekretar Guterres pozval k poenotenju mednarodne skupnosti. Kitajska je sicer že sporočila, da je pripravljena na prijateljske odnose z novo vlado Afganistana, Rusija pa se bo o tem odločila glede na njihova dejanja.

Kapitulacija!

16. 08. 2021 23.00

Afganistan se nas je dotaknil. Kot malokatera nesrečna dežela tam nekje daleč. Nismo bili v Vietnamu, v Koreji, bili smo v Afganistanu. Tam smo tudi Slovenci gradili, poučevali, darovali, stražarili, urili, zdravili in ranili, jemali življenja in se za njih tudi borili. Po saurski revoluciji 1978 in sovjetski invaziji leto kasneje se nasilje v Afganistanu ni končalo 43 let. Za nekaj let, za dobro desetletje, je nasilje zamrlo po glavnih mestih provinc in Afganistanci so živeli razmeroma normalno. Dokler nismo pobegnili. Pobegnili od svojih dolžnosti človečnosti. Slovenski predsednik vlade pravi, da je to največji poraz zveze NATO in ima prav. To je tudi slovenski poraz, predaja. Tudi naša kolektivna sramota.

Šterbenc o Afganistanu: Pošteno bi bilo, da Zahod sprejme begunce

16. 08. 2021 20.16

Potem ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ameriške vojske v Afganistanu, zdajšnji predsednik Joe Biden pa je njegovo delo dokončal, so se na območje vrnili talibani. O dogajanju v tej bližnjevzhodni državi smo povprašali profesorja na fakulteti za management Primoža Šterbenca. Kljub temu, da je bila vrnitev talibanov pričakovana, je presenetila hitrost dogajanja. 10 dni in Kabul je padel brez izstreljenega naboja.

ČASOVNICA: Talibanska ofenziva v Afganistanu

16. 08. 2021 13.31

Padec Kabula v roke talibanov je v trenutku končal 20-letno vojaško kampanjo tujih sil pod vodstvom ameriške vojske. V mednarodni javnosti se že pojavljajo očitki ZDA s predsednikom Bidnom na čelu, da je bil umik izpeljan neorganizirano, slabo, ne misleč na posledice. Ta se brani, da je načrt za to pripravila še Trumpova administracija. A kako je sploh možno, da so se razmerja moči v tej (sicer zelo nestabilni) državi tako hitro zamajala in obrnila? Afganistanska mesta so namreč 'padala' bliskovito, drugo za drugim, ob sočasnem umiku Američanov, s tem pa v vsega slabih štirih mesecih izničila 'trud' dveh desetletij. Čez lužo medtem odgovarjajo, da je že čas, da končajo še eno od nesmiselnih vojn.

Umik iz Afganistana: Biden svojo odločitev še naprej zagovarja

15. 08. 2021 12.34

Odločitev Joeja Bidna, da bo ameriško vojsko umaknil z afganistanskega ozemlja, je povzročila politični razkol med ZDA in Veliko Britanijo. Medtem ko ameriški predsednik še naprej zagovarja svojo odločitev, so jo britanski politiki obsodili. "Propadle države po vsem svetu vodijo v nestabilnost, ogrožajo varnost nas in naših interesov," je prepričan britanski minister za obrambo. Papež je medtem pozval k dialogu za prekinitev spora.

Zemljevid prikazuje, kako hitro so napredovali talibani

13. 08. 2021 07.42

Kandahar, drugo največje mesto v Afganistanu, je v rokah talibanov, prav tako Herat, kjer so imeli bazo tudi naši vojaki, padec Kabula pa je zgolj vprašanje časa. Na pomoč obupano čakajo afganistanski sodelavci zaveznikov, ki jim v rokah talibanov grozi zanesljiva smrt, nekaj jih je delalo za našo vojsko. "Nimamo časa za birokracijo, ukrepati moramo zdaj," poziva nemški notranji minister.

Talibani v enem dnevu zavzeli še dve pokrajinski prestolnici, skupno so jih že osem

10. 08. 2021 18.45

Talibani so zasedli še glavno mesto pokrajine Farah na zahodu in Baglan na severu Afganistana. Skupno so talibani v manj kot tednu dni zavzeli že osem pokrajinskih prestolnic. Napade izvajajo tudi v Kabulu. Vse bolj se zdi, da jih vladna afganistanska vojska ni sposobna zaustaviti brez tuje pomoči. ZDA pa so sporočile, da ne nameravajo ustaviti umika iz te države.

'Pozdravljeni doma': v ZDA pripeljali 200 Afganistancev, ki se bojijo maščevanja talibanov

30. 07. 2021 15.21

Gre za domačine, ki so v času vojne sodelovali z ameriško vojsko, med njimi so večinoma tolmači in prevajalci z družinami. Sedaj pa bežijo pred talibani, ki ob umiku Američanov zavzemajo večje predele države. Ameriški predsednik Joe Biden je ob tem dejal, da je ponosen, da jih lahko pozdravi v novem domu.

Iz Iraka odhajajo ameriške bojne enote. Kar pa (še) ne pomeni, da Biden umika tudi vse vojake

27. 07. 2021 16.41

"Lahko gre za politično stališče ali pa je presodil, da je to trenutno boljše za njegovo podobo v očeh ameriške javnosti. Čez pol leta bo lahko že vse drugače," glede odločitve ameriškega predsednika Joeja Bidna o umiku bojnih enot iz Iraka razmišlja obramboslovka Jelena Juvan, ki pa ob tem opozarja, da je tudi posvetovalna misija vseeno vojaška misija.

Slovenski vojaki naj bi Afganistan zapustili do konca avgusta

19. 05. 2021 22.02

Vlada je sprejela namero o koncu sodelovanja pripadnikov Slovenske vojske v misiji Nata Odločna podpora v Afganistanu skladno z dogovorjeno zavezniško časovnico oziroma najkasneje do konca avgusta, so danes sporočili po seji vlade. Z namero bo vlada seznanila odbora državnega zbora za obrambo in zunanjo politiko.

ZDA umaknile vojake iz letalske baze v Kandaharju

14. 05. 2021 12.19

ZDA so končale umik svojih vojakov iz letalske baze Kandahar na jugu Afganistana, ki je veljala za eno najpomembnejših vojaških oporišč v državi za ameriške sile, so sporočile afganistanske oblasti.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec

08. 05. 2021 07.00

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Biden napovedal umik vseh ameriških enot iz Afganistana do 11. septembra

14. 04. 2021 09.29

Ameriški predsednik Joe Biden je v govoru v Beli hiši napovedal popoln umik ameriških enot iz Afganistana do 11. septembra, ko bo potekala 20. obletnica terorističnih napadov Al Kaide na ZDA. Biden je med drugim dejal, da mu ni znal nihče pojasniti, kaj se lahko spremeni, če bodo vojaki ostali v Afganistanu še kakšno leto ali več. Medtem so članice zveze Nato, tudi Slovenija, potrdile skupen umik z ZDA iz Afganistana, so sporočili po videokonferenci zunanjih in obrambnih ministrov zaveznic.

Ameriške sile bodo Afganistan zapustile do 11. septembra

13. 04. 2021 18.44

Na 20. obletnico terorističnih napadov bodo ZDA umaknile svoje vojaške sile iz Afganistana in zaključile najdlje trajajočo vojno v ameriški zgodovini. Administracija predsednika Joe Bidna bo s tem sicer zamudila prvomajski rok, za katerega se je s talibani dogovoril Donald Trump.

ZDA iz Nemčije umika 11.900 vojakov: del se jih vrača v domovino, del ostaja v Evropi

29. 07. 2020 15.47

Združene države Amerike iz Nemčije umikajo skoraj 12.000 vojakov, je uradno potrdil obrambni minister Esper. 6400 vojakov se bo vrnilo v ZDA, medtem ko jih bodo 5600 premestili v druge evropske države, v Italijo in Belgijo. Del sil pa bi lahko namestili tudi na Poljskem ali Baltskih državah. Načrt naj bi sicer trajal več let, naletel pa je na številne kritike tudi znotraj republikanskih vrst, da bo umik sil oslabil Nato ter spodbudil rusko agresijo.

Trumpovi možje v zelenem krotijo Ameriko

23. 07. 2020 08.51

Začelo se je v Portlandu. Na ulicah so se pojavili zvezni agentje v maskirnih uniformah in na pol vojaški opremi. Napadli so protestnike, jih nekaj zvlekli v kombije brez oznak in odpeljali na zaslišanje. Demokratično vodstvo Oregona je ogorčeno zahtevalo umik zveznih enot, komentatorji na levici opozarjajo, da tako delujejo fašistični režimi, predsednik države pa grozi, da bodo podobno posredovali tudi v drugih liberalnih mestih.

Bitka na Poljani: zadnje dejanje druge svetovne vojne v Evropi

15. 05. 2020 07.48

Nad Evropo je legel mir. Nacistična Nemčija je bila premagana in ponižana z dvojnim podpisom brezpogojne kapitulacije. Zmagovalci so se počasi začeli vračati domov, poraženci pa so sklonjenih glav korakali v ujetništva. Tako je bilo povsod po stari celini, razen v Jugoslaviji, natančneje – na ozemlju današnje Republike Slovenije. Tu so se srditi in brezupni boji nemške armade E in njenih domačih zaveznikov nadaljevali do zadnjega.