umrl je

Odprtje razstave Jožeta Tisnikarja v Klubu Nove revije

08. 02. 1999 15.19

Odprtje razstave koloriranih risb Jožeta Tisnikarja bo nocoj ob 20. uri v Klubu Nove revije. Slikarja bosta ob tej priložnosti predstavila profesor Karel Pečko in Milček Komelj, s poezijo pa bo sodeloval Dane Zajc.

Umrl jordanski kralj

07. 02. 1999 12.14

Jordanska državna televizija je sporočila, da je jordanski kralj Husein umrl ob 11.43 po lokalnem času. Kabinet jordanske vlade je še sporočil, da je tako v skladu z ustavo nasledstvo prešlo na njegovega sina, princa Abdulaha bin Huseina, ki je bil kot novi vladar določen že včeraj, ko so sporočili, da umirajoči kralj ni več sposoben za vodenje države.

Plaz v severni Italiji zahteval najmanj eno življenje

03. 02. 1999 12.57

V zemeljskem plazu ob Gardskem jezeru v severni Italiji je danes umrl najmanj en voznik avtomobila. Po poročanju italijanskih medijev, je možno, da je pod zemeljsko gmoto še kakšna oseba. Do nesreče je prišlo davi okoli devete ure na zelo prometni cesti ob severozahodnem bregu jezera.

Ker ni smela domov, vrgla skozi okno otroka delodajalcev

03. 02. 1999 08.31

Filipinska gospodinjska pomočnica v Saudovi Arabiji je vrgla oba otroka delodajalcev skozi okno v tretjem nadstropju, ker ji niso dovolili vrnitve v domovino, piše časnik al-Madina. Eden od dveletnih dvojčkov je v bolnišnici umrl, drugi pa je hudo ranjen. Gospodinjska pomočnica v kraju al-Jawl na zahodu Saudove Arabije, ki so ji delodajalci prepovedali vrnitev domov, dokler ne najde zamenjave, je na koncu hotela ubiti še sebe in se je vrgla skozi okno. Nesrečnica je ostala v bolnišnici.

Truplo je štiri ure ležalo na pločniku v Rimu

31. 01. 1999 09.43

Na pločniku sredi Rima je več kot štiri ure ležalo truplo, ker mrliškega voza ni bilo od nikoder. ''Za kaj takega ni nikakršnega birokratskega opravičila,'' je ogorčeno dejal župan Rima Francesco Rutelli in zahteval, da mora odgovorni nositi posledice. ''Tako se ne pusti ležati niti psov,'' je po pisanju italijanskih časnikov dejala pokojnikova žena. Petdesetletni moški je zaradi srčne kapi umrl ob 11. uri in 20 minut na avtobusni postaji v središču Rima. Karabinjeri so o tem obvestili njegove svojce in naročili mrliški voz. Ta je bil v tistem času v približno 50 kilometrov oddaljeni Pomezii, prispel pa je šele ob 15.25. Zadevo preiskuje državno tožilstvo.

Umrl veliki portugalski cineast Manuel Costa e Silva

28. 01. 1999 11.49

V Lizboni je v ponedeljek zaradi srčnega napada v 61. letu starosti umrl eden največjih portugalskih direktorjev fotografije Manuel Costa e Silva, poroča portugalsko časopisje. Manuel Costa e Silva, eden od protagonistov gibanja prenove portugalskega filma, je bil od 60-ih let nepogrešljiv pri vseh pomembnejših filmih nove generacije, v zadnjih letih pa se je posvetil tudi dokumentarnemu filmu. Režiserji Manoel de Oliveira, Ferando Lopes in Joao Cesar Monteiro so ga, poleg številnih drugih, hvalili kot čudežnega stvarnika luči, ki jo je znal čudovito prilagoditi scenariju. Ob kratkih in celovečernih filmih se bodo ljubitelji filma vedno spominjali tvorca ''najlepše črnobele fotografije portugalskega filma,'' se je umetniku poklonil režiser filma Čebela na dežju (Uma albelha na chuva) Fernando Lopes.

Umrl ameriški arhitekt Charles Luckman

28. 01. 1999 11.43

Na svojem domu v Los Angelesu je v torek umrl ameriški podjetnik in arhitekt Charles Luckman, ki je med drugim zasnoval center za vesoljske polete v Cape Caneveralu na Floridi. Luckman je svojo poklicno pot začel kot prodajalec mila, končal pa kot prestižni arhitekt za visoke gradnje. Revija Time je o njem že pri sedemindvajsetih pisala kot o ''čudežnem dečku podjetništva''. Luckman je zrisal številne nebotičnike v ZDA, med drugim tudi Madison Square Garden v New Yorku in Johnsonov vesoljski center v Houstonu.

Papež Janez Pavel II. v Ciudad de Mexicu

25. 01. 1999 10.18

Papež Janez Pavel II. je sinoči po krajevnem času obiskal bolnišnico v Ciudad de Mexicu, kjer se je srečal z neozdravljivo bolnimi otroci in mladino, med njimi so bili tudi bolniki z aidsom in rakom. Pred tem je papež maševal pred več kot 700.000 verniki, in se ob tem zavzel za pravice indijanskih staroselcev v Mehiki. Zaradi mraza so v bolnišnico odpeljali 63 ljudi, nek moški pa je umrl zaradi srčne kapi. Ljudje so v noči na nedeljo čakali na papeževo mašo, temperature pa so dosegle nič stopinj Celzija. Nocoj bo papež maševal v azteškem stadionu v Ciudadu de Mexicu.

Pozna Renoirjeva dela na ogled v Rimu

20. 01. 1999 18.45

Marca bodo v Rimu odprli razstavo 50 slik in risb, ki jih je Renoir ustvaril v zadnjih letih svojega življenja. Razstava bo pokrila obdobje od leta 1887 naprej, ko je impresionistični umetnik zaradi kroničnega revmatizma ostal v kraju Cagnes sur Mer, kjer je leta 1919 tudi umrl. Med deli, ki bodo razstavljena v Museo del Risorgimento, sta tudi Dvojna oljka in Velike plavalke. Večino del bo za razstavo posodil Renoirjev muzej v Cagnesu, ostala pa prihajajo iz newjorškega muzeja Metropolitan, londonske National Gallery in Ermitaža iz Sankt Peterburga. Razstava bo odprta od 13. marca do 4. julija.

Umrl Hubert Bergant

20. 01. 1999 15.20

V šempetrski bolnišnici je v torek zvečer po krajši in hudi bolezni v 65. letu umrl glasbenik profesor Hubert Bergant, najuglednejši slovenski organist in eden najvidnejših umetnikov na orglah v svetu.

Umrl dirigent, publicist in skladatelj Ciril Cvetko

19. 01. 1999 11.25

Preminil je slovenski dirigent, publicist, skladatelj in pedagog Ciril Cvetko.

Umrl poljski režiser Jerzy Grotowski

15. 01. 1999 15.30

Poljski režiser Jerzy Grotowski, ki je postal svetovno znan s svojim ''revnim gledališčem'', je umrl v Italiji v starosti 65 let.

Umrl irski pisatelj Brian Moore

12. 01. 1999 17.20

Za posledicami obolenja dihalnih poti je v 77. letu starosti umrl irski pisatelj Brian Moore. Moore je napisal številne romane, v katerih poleg svojih izkušenj v katoliškem Belfastu vedno znova opisuje tudi politične spore. Kot je danes v Zuerichu sporočila založba Diogenes, je pisatelj umrl včeraj v Malibuju. Moore se je po letu 1947 izselil v Kanado, od leta 1959 pa je živel v ZDA.

Umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš

11. 01. 1999 11.49

V 78. letu je v Ljubljani umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš, eden najpomembnejših slovenskih skladateljev in glasbenih ustvarjalcev 20. stoletja. Rodil se je 20. marca 1921 v Ljubljani, kjer je živel in delal vse življenje. Na državnem konzervatoriju in glasbeni akademiji v Ljubljani (v razredu prof. Slavka Ostrca) je diplomiral leta 1941 in se do leta 1943 izpopolnjeval iz kompozicije v Sieni in Rimu. Ustvarjalno se je najprej navezal na neoklasicizem in barok, nato pa je po krajšem obdobju dodekafonije in totalne organizacije zvočnega gradiva v začetku 60. let sprejel najnovejša glasbena iskanja. Ramovš je za svoj obsežen in kakovosten opus prejel več priznanj in nagrad, med njimi Prešernovo nagrado in Kozinovo nagrado Društva slovenskih skladateljev. Od leta 1977 je bil častni član SAZU. Leta 1988 je bil imenovan za častnega člana Slovenske filharmonije.

V Švici naprodaj 40 Chagallovih del

11. 01. 1999 10.19

V Soleureju na vzhodu Švice bo od 17. januarja do 25. aprila naprodaj štirideset izvirnih olj Marca Chagalla. Vsako delo bo naprodaj po fiksni ceni prvemu kupcu, je sporočila galerija Schaer in Wildbolz. Originali bodo prodani po zanimivi ceni, ker jih bo galerija predala neposredno v roke kupcev, je še povedal eden izmed lastnikov galerije, Kurt Schaer. Cene del, naslikanih med leti 1948 in 1982, se gibljejo med 130.000 in milijonom švicarskih frankov. Marc Chagall je bil rojen v židovski družini v Belorusiji leta 1887, od leta 1923 dalje pa je živel v Franciji, kjer je leta 1985 tudi umrl.

Umrl francoski džezist Michel Petrucciani

11. 01. 1999 10.14

V newyorški bolnišnici Beth Israel je za hudo pljučnico v 37. letu starosti umrl francoski džezovski pianist in skladatelj Michel Petrucciani. Pianist Petrucciani, od otroštva zaznamovan z redko boleznijo nepravilne rasti kosti, zaradi katere nikoli ni zrasel, se je kot eden redkih evropskih džezistov uveljavil na drugi obali Atlantika. EMI je decembra izdala zbirko sedmih plošč, ki jih je v letih od 1986 do 1994 kot prvi Francoz posnel za slovito newyorško hišo Blue Note. Džezovsko ''intimni, lirični in strastni'' Petrucciani po definiciji Džezovskega slovarja pariškega založnika Roberta Laffonta je igral z največjimi sodobnimi džezisti in leta 1994 osvojil nagrado za najboljši album leta za Sprehod z Dukeom (Promenade avec Duke). V Orangeu na jugu Francije rojenemu Petruchu, kot so ga klicali prijatelji, pa se ni izpolnil življenjski cilj: v Franciji odpreti mednarodno džezovsko šolo, da bi preprečil izumiranje džeza, ki ga je sam kot otrok džezovskega kitarista igral na klavirju od četrtega leta.

Umrl poljski pisatelj Juliusz Zulawski

11. 01. 1999 10.04

V Varšavi je v soboto v 89. letu starosti umrl pisatelj, pesnik, literarni kritik in prevajalec Juliusz Zulawski. Med drugim je bil tudi predsednik poljskega kluba Pen. Sicer je bil Zulawski izjemen poznavalec britanske in ameriške književnosti. Za svoje prevajalsko delo je prejel tudi nagrado Pen kluba. Med drugim je prevedel mnoga dela Byrona, Browninga in Wilda. O slednjem in o Whitmanu je napisal tudi biografijo.

Konec tedna dve smrtni žrtvi na cestah

10. 01. 1999 11.39

Slovenske ceste so konec tedna zahtevale dve življenji. Kot so sporočili iz operativno komunikacijskega centra ministrstva za notranje zadeve, je v petek popoldne 19-letna voznica osebnega avtomobila iz okolice Žirovnice vozila po lokalni cesti Begunje-Mošnje. Zaradi neprilagojene hitrosti je v bližini križišča z lokalno cesto v Zapužah s prednjim desnim delom vozila trčila v 73-letnega pešca iz Dvorske vasi, ki je zaradi poškodb umrl.

Umrl španski slikar Jose Vela Zanetti

05. 01. 1999 10.41

V mestu Burgos je v starosti 85 let včeraj umrl španski slikar Jose Vela Zanetti. Kot je sporočila ustanova, ki jo je ustanovil umetnik, je Vela Zanetti podlegel posledicam poškodb ob padcu v svojem stanovanju pred petimi dnevi. Vela Zanetti si je ime ustvaril predvsem s stenskim slikarstvom v Združenih državah in Latinski Ameriki. Njegovo najbolj znano delo je stenska slikarija na sedežu Združenih narodov v New Yorku z naslovom Boj ljudi za svobodo. Slikarijo so restavrirali šele pred kratkim, ob 50-letnici Deklaracije ZN o človekovih pravicah. Za časa Francove diktature v Španiji med letoma 1939 in 1975 je Zanetti več let preživel v izgnanstvu v Dominikanski republiki in Mehiki.

Umrl ameriški boksar Jerry Quarry

05. 01. 1999 10.22

Ameriški boksar težke kategorije Jerry Quarry, ki se je dvakrat v svoji karieri boril z Mohamedom Alijem za naslov svetovnega prvaka, je danes zaradi težke bolezni umrl v kalifornijski bolnišnici v Templetonu.

Umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer

04. 01. 1999 16.53

V Zagrebu je v 80. letu starosti v soboto umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer, ki je v svojih delih opisoval predvsem življenje Slovencev izven domovine.

Umrl Orlandus Wilson, član vokalnega kvarteta Golden Gate

03. 01. 1999 09.42

V noči na Silvestrovo je v bolnišnici v Parizu v 82. letu starosti umrl Orlandus Wilson, eden izmed ustanoviteljev in članov kvarteta Golden Gate, ene najslavnejših vokalnih jazz zasedb na svetu.

Umrl katalonski pesnik Joan Brossa

30. 12. 1998 18.27

V starosti 79 let je v Barceloni danes umrl katalonski pesnik in dramaturg Joan Brossa, eden najpomembnejših španskih pesnikov tega stoletja. Brossa je podlegel poškodbam, ki jih je dobil po padcu v svojem stanovanju.

Tretja smrt na nemških hokejskih igriščih letos

28. 12. 1998 15.37

V srečanju nemške prve hokejske lige - jug med Straubingom in Selbom se je ob koncu prve tretjine na igrišču zgrudil 36-letni češki igralec Jaroslav Hauer. Kljub takojšnji zdravniški pomoči je igralec umrl. Obdukcija je pokazala, da je hokejistu odpovedalo srce.

Umrl nekdanji prvak v motociklizmu

28. 12. 1998 15.33

Umrl je nekdanji dvakratni svetovni prvak v motociklizmu Španec Ricardo Tormo. Španski mediji poročajo, da je 46-letni Tormo umrl za posledicami levkemije v bolnici v domači Valenciji.

Umrl italijanski kipar Sandro Cherchi

28. 12. 1998 09.18

Na svojem domu v italijanskem Torinu je umrl italijanski kipar Sandro Cherchi, ustanovitelj protifašističnega umetniškega gibanja v Italiji v 30. letih. Po poročanju italijanske televizije RAI vzroki za smrt 87-letnega umetnika niso znani. Cherchi, rojen leta 1911 v Genovi, se je leta 1936 preselil v Milano, kjer je dve leti pozneje skupaj s slikarjem Renatom Guttosom, kiparjem Giacomom Manzujem, pisateljem Ernestom Treccanijem in nekaterimi drugimi umetniki ustanovil aktivno umetniško in literarno gibanje, znano pod imenom Corrente. Cherchijevo delo obsega predvsem izdelke iz plastike in četudi umetnikove stvaritve veljajo za abstraktne, odsevajo tudi trohico realizma. Stalna zbirka Cherchijevih del je v firenškem muzeju Uffizi.

V napadu OVK naj bi pozno sinoči umrle tri osebe

28. 12. 1998 08.56

V napadu Osvobodilne vojske Kosova naj bi pozno sinoči umrle tri osebe. Srbski informacijski center iz Prištine, ki se sklicuje na očividce, je poročal, da so žrtve trije Romi iz Kosovske Mitrovice, na katere naj bi streljali oboroženi pripadniki OVK. Žrtve napada so 50-letni Gani Gussani, ki je umrl na kraju napada, ter njegova sorodnika 26-letni Ilmi Gussani in 23-letni Basri Gussani, ki sta umrla med prevozom v bolnišnico.

V zadnjih treh dneh na cestah trije mrtvi

27. 12. 1998 10.37

V zadnjih treh dneh so se na slovenskih cestah zgodile kar tri prometne nesreče s smrtnimi žrtvami, so danes sporočili iz operativno-komunikacijskega centra ministrstva za notranje zadeve.

Smrt očeta kitajske jedrske bombe

26. 12. 1998 10.43

V Pekingu je v 90. letu starosti umrl oče kitajske jedrske bombe Wang Ganchang, danes piše kitajsko državno časopisje.

V Beogradu izšel prevod zbornika o Andreju Tarkovskem

12. 12. 1998 14.06

V zbirki Dramske umetnosti Jugoslovanske kinoteke v Beogradu je izšel prevod zbornika o ruskem režiserju Andreju Tarkovskem (1932-1986), ki ga je dve leti po režiserjevi smrti objavila njegova sestra Marina Tarkovski. V zborniku z naslovom Tarkovski je zbrala nekaj že objavljenih besedil, večina prispevkov pa je nastala posebej zanj. O velikanu ruskega in svetovnega filma in njegovem ustvarjanju so svoja razmišljanja zapisali njegovi prijatelji, sodelavci in umetniki z vsega sveta. Prispevki obsegajo režiserjevo življenje od otroštva do izgnanstva v tujini, kjer je v Parizu leta 1986 tudi umrl, razkrivali pa naj bi mnoge še neznane podrobnosti.