unije

Glavar avstrijske Štajerske bi za himno pesem, ki opeva ozemlje Slovenije
10. 01. 2025 19.11
Tik pred novim letom je madžarsko stalno predstavništvo pri Natu podarjalo atlas z zemljevidom velike Madžarske, ki si med drugim prisvaja del Slovenije. Del Slovenije kot svoj pa opeva tudi himna, ki bi jo novi glavar avstrijske Štajerske rad vpisal v ustavo. In kaj o tem meni in ali bo ukrepala slovenska politika?

Ko Elon sreča Alice: veliko strinjanja, bizarnih teorij in medsebojne hvale
10. 01. 2025 11.16
'Komunistični' Hitler, smisel življenja in Marsovci. To so bile med drugim teme spletnega pogovora v živo med Elonom Muskom in predstavnico nemške skrajno desničarske stranke AfD, Alice Weidel, ki jo je prvi mož Tesle oklical za "vodilno kandidatko" za bodočo vodjo Nemčije. Pogovor je bil na trenutke tako bizaren, da so z ušesi zastrigli celo nekateri privrženci stranke AfD. V Nemčiji vidijo Muskovo povzdigovanje skrajno desne stranke kot poskus vmešavanja v nemško politiko.

Trumpove ideje razburjajo, Kanada objavila zemljevid za 'vse, ki so zmedeni'
08. 01. 2025 15.42
Grožnje novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade so pričakovano povzročile nemalo razburjenja. Panama je sporočila, da se o suverenosti nad prekopom ne bodo pogajali, Danska pa je sporočila, da zaradi groženj ni zaskrbljena. Evropska komisija je medtem poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

Igre na srečo: bo država igralnice privatizirala?
07. 01. 2025 19.56
Vlada namerava prenoviti strategijo razvoja iger na srečo. Iz osnutka, ki smo ga pridobili, je razvidno, da se obetajo korenite spremembe: od odprtja trga športnih stav in omogočanja vstopa tujih podjetij, ki se ukvarjajo z igrami na srečo, do tega, da ne bi več veljala omejitev, da mora biti večinska lastnica igralnic država oziroma občina. Ali to pomeni, da bi država igralnice privatizirala?

Trumpov 'kolonializem': danski kralj odgovoril s spremembo grba
07. 01. 2025 12.56
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je že večkrat javno izrazil željo po širitvi meja Združenih držav. Ne le po Grenlandiji, prste steguje tudi po Panami in Kanadi. Ideje, da bi slednja postala 51. zvezna država ZDA, kanadski premier sicer ni komentiral, se je pa na Trumpove besede o priključitvi Grenlandije in na težnje otoka po odcepitvi s presenetljivo potezo odzval danski kralj Frederik X. Odločil se je namreč spremeniti kraljevi grb ter vanj vključiti polarnega medveda in ovna – simbola Grenlandije oz. Ferskih otokov.

Nemirni Balkan vse dlje od EU?
04. 01. 2025 18.40
Vučičevo priznanje o t.i. 'špartancih' je še podžgalo že tako napete razmere v Srbiji, kjer se po tragediji v Novem Sadu vrstijo množični protesti. Protesti tudi v Črni gori po krvavem pohodu v Cetinju, kjer so se danes poslovili od žrtev. Lahko aktualno dogajanje obe državi potisne še dlje od Evropske unije? Strokovnjak za mednarodne odnose ocenjuje, da bo Srbija stagnirala dokler bo na oblasti Aleksandar Vučič; v primeru Črne gore pa da gre za enkraten dogodek, ki na evropsko perspektivo najmanjše države v regiji ne bo vplival.

Pahor si je premislil: 'Za posebnega odposlanca iščejo diplomata in ne politika'
03. 01. 2025 15.26
Nekdanji predsednik države Borut Pahor je sporočil, da se ni prijavil na razpis za položaj posebnega odposlanca EU za dialog Beograd–Priština, čeprav je bil lani ta položaj pripravljen prevzeti. Za odločitev je navedel več razlogov, med drugim odstopanja med lastnimi pogledi na širitev in uradno politiko EU.

Obiskovanje tistih, ki bodo tudi na najdaljšo noč skrbeli za varnost
31. 12. 2024 13.46
Pred najdaljšo nočjo v letu, ko bodo številni policisti skrbeli za varnost po državi, notranji minister Boštjan Poklukar in generalni direktor Policije Senad Jušić tradicionalno obiskujeta policijske enote po Sloveniji. Na seznamu so Koper, Bled in Nova Gorica, zvečer pa sledi že tradicionalni obisk policijske postaje v središču Ljubljane.

Zgodovinski lov na ruska vohuna v Sloveniji: še nikoli razkrite podrobnosti
28. 12. 2024 19.29
Kako je potekal zgodovinski lov na ruske vohune, v katerem je sodelovala tudi Slovenija? Ameriški časnik Wall Street Journal razkriva nove podrobnosti največje izmenjave zapornikov med Zahodom in Rusijo. Novinarji so podatke zbirali na treh kontinentih in govorili z več kot 30 nekdanjimi in aktualnimi uradniki, ob tem pa so pregledali še na stotine dokumentov. Kaj so odkrili?

Letos za 20 odstotkov manj nedovoljenih vstopov v Slovenijo
28. 12. 2024 15.14
Slovenski policisti so letos na vseh notranjih mejah evidentirali 44.375 nedovoljenih vstopov, kar je skoraj 20 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani, so ob koncu leta sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Izpostavili so nujnost sodelovanja vseh deležnikov vzdolž zahodnobalkanske migracijske poti pri upravljanju nezakonitih migracij.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov
28. 12. 2024 11.31
V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Fifa tik pred zdajci predstavila nova pravila prestopov
23. 12. 2024 20.40
Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je predstavila "začasni regulativni okvir" za prestope nogometašev, ki je vezan na sodni poraz v primeru Lassane Diarraja na Sodišču EU. Že čez dober teden se namreč začenja januarski prestopni rok.

Inštitut 8. marec zbral milijon podpisov za varen in dostopen splav v EU
23. 12. 2024 08.32
Pobuda Inštituta 8. marec Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi je zbrala milijon podpisov, so v nedeljo sporočili z inštituta. S tem so izpolnili še zadnji pogoj za predložitev državljanske pobude Evropski komisiji.

Ustavno sodišče v sporu z bankami pritrdilo vladi
20. 12. 2024 12.37
Ustavno sodišče je odločilo, da začasni davek na bilančno vsoto bank in hranilnic, ki ga je na predlog vlade državni zbor uzakonil kot ukrep za zagotovitev dela sredstev po ujmi lanskega avgusta, ni neustaven.

'Samo Ukrajina lahko odloči, kaj pomeni mir'
20. 12. 2024 06.37
Voditelji držav članic EU so na četrtkovem zasedanju v Bruslju, ki je potekalo tudi v znamenju negotovosti pred vrnitvijo Donalda Trumpa v Belo hišo, ukrajinskemu predsedniku Zelenskemu zagotovili neomajno podporo ne glede na to, kaj se bo zgodilo. Zavzeli so se tudi za trdne čezatlantske odnose.

Zelenski pozval k enotnosti med Evropo in ZDA za mir v Ukrajini
19. 12. 2024 06.27
Voditelji držav članic EU so se sestali na zadnjem letošnjem vrhu EU, kjer med drugim razpravljajo o nadaljnji podpori Ukrajini. Na pogovorih se jim je pridružil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je pozval k enotnosti med Evropo in ZDA, da bi dosegli mir v Ukrajini. Le tako lahko skupaj ustavijo ruskega predsednika Putina, je dejal. Predsednik Evropskega sveta Costa pa je dejal, da lahko Ukrajina računa na evropsko podporo. Tema vrha je tudi dogajanju na Bližnjem vzhodu, predvsem v Siriji po padcu režima v Damasku.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo
18. 12. 2024 07.43
Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

'Vrh EU-Zahodni Balkan je priložnost za pospešitev približevanja regije uniji'
18. 12. 2024 17.55
Vrh EU-Zahodni Balkan je priložnost za pospešitev približevanja regije uniji, je ob prihodu na zasedanje v Bruslju povedal predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Črna gora bo na medvladni konferenci v okviru pristopnih pogajanj z EU začasno zaprla tri pogajalska poglavja. Tehnično je sicer izpolnila pogoje za zaprtje še enega, a je to blokirala Hrvaška. Albanija bo medtem v torek odprla nov sklop pogajalskih poglavij, posvečen zunanji politiki.

Prebilič po očitkih o govoru v srbščini: Prizadetim se opravičujem
17. 12. 2024 19.41
Evroposlanec Vladimir Prebilič je razburil del slovenske politike, ker je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovoril v srbščini, ki ni uradni jezik Evropske unije. Namen je bil iskren, želel sem se pokloniti žrtvam tragedije na železniški postaji v Novem Sadu in civilni družbi, ki se na množičnih protestih bori za demokracijo v Srbiji, je pojasnil Prebilič. Opravičil se je vsem, ki jih je morda prizadel in poudaril, da odmevni nastop nikakor ne vpliva na njegovo zastopanje Slovenije. V interesu naše države je članstvo Srbije v Evropski uniji, pravi. Zakaj?

Nizozemska napoveduje blokado naslednjega koraka Srbije na poti k članstvu v EU
17. 12. 2024 11.31
Nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp je v ponedeljek napovedal, da bo Nizozemska blokirala naslednji korak Srbije na njeni poti v EU. Kot razlog je navedel zaskrbljenost glede pripravljenosti Beograda na naslednjo fazo v pristopnem procesu in izpostavil premajhen napredek na področju vladavine prava.

Kancler Scholz nima več podpore, parlament ni potrdil zaupnice
16. 12. 2024 06.24
Nemški parlament v skladu s pričakovanji ni potrdil zaupnice kanclerju Olafu Scholzu. Kanclerja je podprlo 207 poslancev, proti je glasovalo 393 poslancev, 116 se jih je vzdržalo. S tem se je odprla pot za predčasne volitve 23. februarja prihodnje leto. Na njih bodo državljani odločili o politični usmeritvi države, ki mora po prepričanju Scholza vključevati obsežne investicije in javno porabo. Scholz je predsedniku Frank-Walterju Steinmeierju že predlagal razpustitev parlamenta.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57
V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35
Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Še nikoli tako zadovoljni in nezaupljivi hkrati
14. 12. 2024 19.41
Slovenci v zadnjih dvajsetih letih, odkar je Slovenija polnopravna članica EU, še nikoli nismo bili tako zadovoljni s svojim življenjem, a hkrati ne zaupamo nikomur. To je v zadnji raziskavi javnega mnenja pokazal Eurobarometer. Slovenci manj kot drugi državljani članic zaupamo evropski povezavi. A ne le razvoj dogodkov v EU, menimo tudi, da tudi dogodki doma ne gredo v pravo smer. Med največjimi izzivi za Slovenijo vidimo zdravstvo, za EU pa vojno v Ukrajini.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20
Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Bruselj odobril 52-milijonsko državno podporo Lekovi naložbi v Lendavi
13. 12. 2024 13.05
Evropska komisija je odobrila državno podporo v vrednosti 52 milijonov evrov za Lekovo naložbo v visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi. Lek center na skrajnem severovzhodu države že gradi, naložba je bila ob njeni napovedi ocenjena na 400 milijonov evrov.

Pred potovanjem v tujino pravočasno preverite veljavnost dokumentov
13. 12. 2024 10.47
Pozor! Če se med božično-novoletnimi prazniki odpravljate v tujino, pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven dokument za potovanje v tujino. "Če je veljavnost dokumenta že potekla ali bo kmalu, pravočasno vložite vlogo za izdajo novega," opominjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah
10. 12. 2024 15.30
Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Prihodnost Sirije v rokah razdrobljenih uporniških skupin
09. 12. 2024 11.15
Svetovni voditelji po odstavitvi predsednika Bašarja al Asada upajo na stabilno prihodnost Sirije. Ta bo odvisna predvsem od uporniških skupin, ki so tokrat delovale enotno z enim skupnim ciljem, vendar so v svojem bistvu razdrobljena mešanica skupin z nasprotujočimi si ideologijami in dolgoročnimi ambicijami.

Madžarska CIA naj bi zasledovala uradnike EU in vdrla v njihove prenosnike
06. 12. 2024 12.10
Madžarska obveščevalna agencija je glede na novo poročilo vohunila za uradniki Evropske unije. Kot razkrivajo preiskovalci, naj bi medtem ko so bili na obisku, madžarska obveščevalna agencija preiskala njihove hotelske sobe in snemala njihove telefonske pogovore.