upadlo

Bodo leta 2024 v Kragujevcu namesto 'stojadina' izdelovali 'strujadina'?

05. 05. 2022 11.25

V tovarni avtomobilov v srbskem Kragujevcu, kjer so nekoč izdelovali legendarne stoenke, bodo leta 2024 začeli izdelovati električna vozila. Kot se je pohvalil srbski predsednik Vučić, naj bi v Kragujevcu izdelali električnega fiata pando, ki so ga srbski mediji poimenovali kar 'strujadin'.

Sindikat Mladi plus od nove vlade pričakuje regulacijo platformnega dela

29. 04. 2022 11.34

Ob prihajajočem prazniku dela, ki ga v Sloveniji praznujemo 1. in 2. maja, na Sindikatu Mladi plus opozarjajo na položaj mladih na trgu dela. Od nove vlade med drugim pričakujejo regulacijo platformnega dela, okrepitev sheme Jamstvo za mlade in poostritev nadzora nad kršitvami na delovnem mestu. Predsednica sindikata Tea Jarc je dejala, da pričakujejo tudi vzpostavitev socialnega dialoga in vključitev mladih v oblikovanje politik.

Orožje najpogostejši vzrok smrti med ameriškimi otroki in najstniki

22. 04. 2022 21.07

Raziskava ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je pokazala, da je orožje postalo najpogostejši vzrok smrti ameriških otrok in najstnikov v letu 2020, prehitelo je tudi prometne nesreče. Zaradi poškodb, povezanih s strelnim orožjem, je umrlo več kot 4300 mladih Američanov. V tej številki so sicer zajeti tudi samomori, a večinski del predstavljajo umori. Grozljivo statistiko podkrepi še podatek, da imajo ameriški civilisti v lasti več kot 390 milijonov pištol in pušk.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

785 novih okužb. Maske bodo v zaprtih prostorih obvezne vsaj še do velike noči

10. 04. 2022 10.16

Pristojni so v soboto opravili 485 testov PCR in 3815 hitrih antigenskih testov. Z opravljenimi testi so potrdili 785 dnevnih okužb na novi koronavirus. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 30.088 aktivnih primerov okužb. Svetovalna skupina za covid-19 je medtem po besedah Mateje Logar že predlagala, da bi se ob upadu covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih, sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Ker se je danes število takšnih bolnikov na covidnih oddelkih nekoliko dvignilo in še ni upadlo pod mejnik (35 bolnikov), bodo tako maske v veljavi ostale vsaj še do velike noči.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

V bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih

03. 04. 2022 09.56

Čeprav se epidemija umirja - v soboto so potrdili 899 novih okužb - v bolnišnicah še vedno opravijo manj operacij in posegov od načrtovanih. Ponekod ne dosegajo niti tri četrtine programa nenujnih operacij, med najbolj obremenjenimi oddelki je ortopedija. Razlogi pa: prerazporeditev zaposlenih na covidne oddelke, bolniška odsotnost in odhodi medicinskih sester.

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev

30. 03. 2022 08.29

Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

Dve leti od prve okužbe s koronavirusom v Sloveniji: večina ukrepov odpravljenih

04. 03. 2022 07.06

Pred dvema letoma so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, od takrat skupno že skoraj 900.000 okužb. Skupaj s skoraj 60-odstotno precepljenostjo in manj nevarnimi novimi različicami smo v Sloveniji tako prišli do točke, ko so pristojni večino ukrepov, razen najbolj osnovnih, umaknili. Umirjajo se tudi razmere v bolnišnicah.

Po dveh mesecih rasti znova padec števila brezposelnih

03. 03. 2022 12.19

V Sloveniji je februarja po dveh mesecih sezonske rasti vnovič opazen padec števila registriranih brezposelnih. Zavod RS za zaposlovanje je minuli mesec naštel 64.783 brezposelnih oseb, kar je 4,5 odstotka manj kot januarja in 26,4 odstotka manj kot februarja lani. Upad je bil zlasti posledica manjšega priliva na novo prijavljenih brezposelnih.

Koalo na avstralski vzhodni obali uvrstili na seznam ogroženih vrst

13. 02. 2022 20.42

Potem ko je število koal zaradi poseganja v njihov habitat in hudih gozdnih požarov, ki so pustošili po celini in še dodatno skrčili njihov življenjski prostor, močno upadlo, je avstralska vlada koale zdaj tudi uradno uvrstila na seznam ogroženih vrst.

Avstrija rahlja pogoj PC, Španija odpravlja maske na prostem

08. 02. 2022 15.17

V Španiji od četrtka na prostem ne bodo več obvezne zaščitne maske, saj država zaradi upadanja števila okuženih rahlja ukrepe v boju proti pandemiji covida-19, je danes sporočila tiskovna predstavnica španske vlade Isabel Rodriguez. V Avstriji pa bo odprava pogoja PC - preboleli ali cepljeni proti covidu-19 - od sobote veljala tudi za storitve, kjer prihaja do tesnega telesnega stika.

Upad števila oddelkov in otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno

31. 01. 2022 19.57

Število oddelkov, otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno, je po podatkih Sledilnika za covid-19 upadlo. V vrtcih je trenutno v karanteni 187 otrok oz. 11 oddelkov, v osnovnih šolah 5651 učencev oz. 285 oddelkov in v srednjih šolah 1270 dijakov oz. 53 oddelkov. Obenem se šole in vrtci srečujejo z večjo odsotnostjo zaposlenih.

Sredi januarja na zasilni oskrbi 1340 odjemalcev

24. 01. 2022 09.00

Letošnjo zimo so številni odjemalci električne energije pristali na zasilni oskrbi. Nekateri so zaradi visokih cen ogrevanja, ker jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne in ne gospodinjske odjemalce, zavrnili cene ogrevanja in tako pristali na zasilni oskrbi, spet drugi pa so ostali brez dobavitelja električne energije in si niso pravi čas uspeli najti druge, ustrezne zamenjave.

Okužbe s koronavirusom v Afriki znatno upadajo

21. 01. 2022 10.40

V Afriki prvič, odkar je širjenje različice omikron doseglo vrhunec, število novih primerov okužb s koronavirusom pada, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. 56-dnevni izbruh so opisali kot doslej najkrajšega v Afriki.

Na nebu na tisoče praznih letal, s tem želijo ponudniki obdržati svoje slote

13. 01. 2022 13.04

Številni letalski prevozniki so se, da bi na evropskih letališčih obdržali svoje slote, odločili, da bodo med destinacijami leteli s skoraj praznimi letali. Razlog za to je odločitev Evropske komisije, da morajo ponudniki porabiti 50 odstotkov dodeljenih slotov. Ta zahteva pa je v času mednarodnega ozaveščanja o podnebnih spremembah in porabi emisij ogljika sprožila številne polemike in jezo. Belgijski minister za mobilnost, Georges Gilkinet, je zahteve na primer označil za "okoljsko, gospodarsko in socialno neumnost".

V EU razburjajo leti s 'praznimi' letali

06. 01. 2022 18.17

V EU te dni prah dviguje novica, da letalske družbe, med njimi Lufthansa in Brussels Airlines, opravljajo polete s praznimi ali na pol praznimi letali, da bi obdržale pravico do "slotov" za pristajanje in vzletanje, ki bi jih sicer izgubile. Prevozniki pojasnjujejo, da jih k temu silijo pravila, zaradi česar kritike letijo na Evropsko komisijo.

'Božično-novoletni prazniki so bili zelo dobri, obisk je bil izjemen'

04. 01. 2022 06.07

Kljub temu, da so minule božično-novoletne praznike zaznamovale visoke temperature in nova realnost – pogoj PCT, so žičničarji na slovenskih smučiščih zadovoljni. Nekateri tako dobrega obiska niti niso pričakovali. Upajo, da se bo trend nadaljeval in popravil sliko lanske sezone, ko so s kljub obilni snežni pošiljki morali zapreti vrata zaradi covidnih ukrepov. Slovenska smučišča so varna, saj so žičniške naprave redno vzdrževane in pregledane, a se lahko okvare kljub temu zgodijo, pa žičničarji komentirajo okvaro žičnice na Krvavcu, zaradi katere so smučarji za nekaj ur ostali ujeti.

Po točno enem letu je proti covidu-19 polno cepljenih 56 odstotkov Slovencev

27. 12. 2021 06.39

Pred točno enim letom se je v Sloveniji začelo prostovoljno cepljenje proti covidu-19. Cepiva, ki so bila sprva namenjena najbolj ogroženim skupinam, so danes dostopna vsakomur, za prvi odmerek pa se je doslej odločilo 59 odstotkov prebivalcev. Polno cepljenih je 56 odstotkov prebivalcev Slovenije, kažejo podatki NIJZ.

Mineva leto dni od začetka cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji

26. 12. 2021 14.30

V ponedeljek bo minilo eno leto, odkar se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19. Ob omejenih količinah so bili sprva do njega upravičeni le stanovalci domov za starejše in najbolj izpostavljeni zdravstveni delavci. Cepiva so danes dostopna vsakomur, možno pa se je tudi cepiti s poživitvenim odmerkom. Tega je do zdaj prejelo 445.596 oseb. Za prvi odmerek se je medtem odločilo 59 odstotkov prebivalcev, polno cepljenih pa je 56 odstotkov celotne populacije. Kakšni so glavni poudarki po letu cepljenja?

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem

23. 12. 2021 17.19

Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

V torek ob 5561 opravljenih PCR-testih zabeležili 1255 novih okužb

22. 12. 2021 09.33

Pristojni so v torek opravili 5561 PCR-testov, s katerimi so potrdili 1255 novih okužb z novim koronavirusom, kar je 300 okužb manj kot dan prej. Število aktivnih primerov tako ob osveženih podatkih znaša 17.256. Ob tem so sporočili, da je hospitaliziranih 649 oseb, na intenzivni negi pa se jih zdravi 206. Umrlo je še šest covidnih bolnikov.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni

08. 12. 2021 16.27

Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Kar se da dobro posvetilo Queenom, zabeljeno s simfoniki

08. 12. 2021 14.01

V času, ko je za nami 30. obletnica smrti neponovljivega Freddieja Mercuryja, je bila doza Queenov več kot prijeten opomnik na ikoničnega pevca in izvrstno glasbo, ki je še danes aktualna in popularna. Da so zasedbo Queen Real Tribute Symphony, ki ga na odru spremljata 46-članski simfonični orkester in pevski zbor, dali v Cankarjevem domu, je bila odlična odločitev, dvorana pa polna. Seveda ob upoštevanju PCT pogoja in polovični zasedenosti Gallusove dvorane.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

Po zgledu Avstrije tudi Češka necepljene izključuje iz javnega življenja

17. 11. 2021 09.12

Na Češkem je število dnevno potrjenih novih okužb z novim koronavirusom doseglo rekordno raven, saj so v zadnjih 24 urah potrdili 22.479 primerov. S ponedeljkom se zato obeta ustavitev javnega življenja za necepljene in neprebolevnike. Avstrija pa zaradi zaostrenih epidemioloških razmer zaostruje tudi pogoje za vstop v državo. Tam so znova potrdili tudi največ okužb doslej. Tudi na Švedskem bo od 1. decembra za udeležbo na dogodkih v javnih notranjih prostorih z več kot sto udeleženci obvezno pokazati potrdilo o cepljenju proti covidu-19.