upravičeni

Delo računskega sodišča po pol leta še ni obrodilo sadov
04. 10. 2019 20.25
Čudna so bila pota davkoplačevalskega denarja konec leta 2013. Takrat smo s skoraj petimi milijardami reševali in rešili naše banke, čeprav so bili mnogi prepričani, da je bila dejanska luknja bistveno manjša. Vprašanja, ali so ti sumi upravičeni, se je lotilo tudi računsko sodišče, a več kot polleten trud njihove ekipe ni obrodil sadov. ECB pa ne samo, da ne sodeluje, ampak sploh ne reagira.

Priznala, da si je sposodila denar, namenjen Galu
04. 10. 2019 11.28
Kjer je dim, je tudi ogenj, bi lahko rekli, saj se je tudi tokrat izkazalo, da so bili očitki na račun društva Maus, ki zbira denar za Gala, upravičeni. Predsednica društva je namreč priznala, da si je od društva sposodila denar, Galova starša pa sta že prekinila sodelovanje in jo ovadila policiji.

Vlada predloge davčnih sprememb že posredovala v DZ
04. 10. 2019 17.03
Vlada je predloge davčnih sprememb že posredovala v potrditev v DZ. Poslanci naj bi jih sprejeli po nujnem postopku, da bodo lahko uveljavljeni že 1. januarja 2020, a medtem so se s precej ostrim nasprotovanjem odzvali sindikati. V koaliciji dopuščajo možnost vlaganja dopolnil.

Socialni dialog v okviru ESS zaustavljen, Jerkičeva odstopila kot predsednica
27. 09. 2019 18.14
Delodajalci so na seji ESS sporočili, da do nadaljnjega ne bodo sodelovali v socialnem dialogu, saj se ne strinjajo, da se predloge zakonov v DZ vlaga mimo ESS. To skrbi tudi sindikate. Oboji rešitev pričakujejo od premierja Marjana Šarca. "Kdor misli, da bo delal mimo ESS, se moti," pa odgovarja premier.

Razočarani potniki na Brniku: 'Obtičal sem tukaj, to je katastrofa'
24. 09. 2019 12.42
Pred informacijskimi okenci Adrie Airways na brniškem letališču so se vile dolge vrste. Potniki so bili zaradi odpovedi vseh Adrijinih letov nejevoljni, še posebej zato, ker so za odpovedi večinoma izvedeli šele na letališču. Nekateri so bili kritični tudi do tega, da jim Adria ne pomaga pri reševanju nastalih težav. In kakšne so sicer pravice potnikov v primeru odpovedi ali zamude letalskih letov?

Novo študijsko leto: novosti na področju dela, štipendij, programov
23. 09. 2019 08.13
Študente v novem študijskem letu, ki se začenja prihodnji teden, čaka nekaj novosti. Spremembe so pri pridobivanju bonov za subvencionirano prehrano, evidenci študentskega dela in državnih štipendijah. Na nekaterih univerzah jih čakajo novi študijski programi, tudi novi prostori. Primorski študenti pa bodo dobili novo rektorico.

'Če nas ne bi bilo, bi marsikdo umrl'
23. 09. 2019 05.56
"Prijetno je delati, če se ti ni treba grebsti za denar. Tam, kjer gre za denar, so drugačni motivi. Tu pa je vedno takšno zadovoljstvo, občutek, da lahko v tem današnjem sistemu, ki je precej krut, veliko dobrega narediš z minimalnimi sredstvi, dobro voljo in prijaznostjo," pravi zdravnica Vida Drame Orožim, ki že štiri leta prostovoljno dela v pro bono ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani.

Težave Adrie: do česa smo upravičeni, če ostanemo brez leta
20. 09. 2019 12.23
Potniki, ki so zaradi težav Adrie Airways ostali brez letov ali imajo ti zamudo, naj skušajo težave najprej rešiti z letalskim prevoznikom, če pa na ta način ne uspejo, se lahko obrnejo na nadzorne organe, pristojne za pravice potnikov, svetuje agencija za civilno letalstvo. Število pritožb na račun Adrie zaradi njihovih težav namreč narašča.

Vlada potrdila: starši slepih in slabovidnih otrok upravičeni do dodatka za nego
19. 09. 2019 12.49
Vlada je na seji za obravnavo v DZ sprejela predlog zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za nego otroka. Ta bo staršem slepih in slabovidnih otrok omogočil, da bodo upravičeni tako do dodatka za pomoč in postrežbo kot do dodatka za nego otroka. Ti so namreč vse od leta 2003 morali izbirati med dvema dodatkoma.

Za izplačilo neizplačanega dodatka za nego otroka potrebnih okoli pet milijonov evrov
17. 09. 2019 12.49
Čeprav je sodišče leta 2012 odločilo, da se dodatek za nego otroka in dodatek za pomoč in postrežbo ne izključujeta, so centri za socialno delo staršem slepih in slabovidnih otrok to sporočili šele leta 2015. Zdaj starši zahtevajo izplačilo sredstev za nazaj, do katerih so bili upravičeni.

'Zaradi nerednih plačil najemnine so tudi tej družini pretili z deložacijo'
15. 09. 2019 12.50
Jutranje branje ponoči prispele elektronske pošte mi je razblinilo okus kave. Zares je tudi ta noč navrgla veliko problemov družin od Pomurja do Primorske. Vso pot ob Savi pa sem razmišljala o družini z zahodnega dela naše dežele, ki izgublja streho nad glavo.

'Z ukinitvijo dopolnilnega zavarovanja bi nastala luknja, velika 150 milijonov evrov'
12. 09. 2019 20.32
Ministrstvo za zdravje naj bi v pripombah na predlog Levice za prenos dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno opozorilo na več tveganj, tudi na obremenitev delovno aktivnih. Iz izračunov vlade izhaja, da naj bi pri krpanju vrzeli, ki bi nastala s prenosom zavarovanja, umanjkalo okoli 150 milijonov evrov.

Če ne bo dogovora, prva stavka pilotov Adrie že to nedeljo
04. 09. 2019 17.18
Sindikat prometnih pilotov Slovenije nadaljuje pogajanja z letalsko družbo Adria Airways o novih kolektivnih pogodbah. Piloti zahtevajo boljše delovne pogoje in so za september napovedali več stavk. Če ne bodo dosegli kompromisa, bo prva stavka promet Adrie ohromila že to nedeljo.

Kolikšne so odškodnine, ki jih slovenskim rejcem izplača država?
04. 09. 2019 08.19
Ob pojavu številnih napadov zveri nad drobnico v zadnjih mesecih so se v javnosti pojavila ugibanja, da naj bi se slovenskim rejcem s finančnega vidika napadi na živali celo izplačali. Resničnost domnevnih očitkov, ki mečejo slabo luč na njih, smo preverili na pristojnih ministrstvih.

'S štipendijo sem si kupil orodje'
01. 09. 2019 07.00
Jošt Grden je star 18 let in je letos končal srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šolo v Ljubljani. Njegov poklic: pečar, polagalec keramičnih oblog. Jošt je eden od prejemnikov štipendije za deficitarne poklice. "Za ta poklic sem se odločil, ker me je že od majhnega veselilo delo z rokami. Štipendija mi je pomagala, da sem si lažje kupil orodje za delo, boljše orodje, bolj profesionalno," pripoveduje Jošt.

Odslej odlog izvršbe na dolžnikov dom ne bo omejen le na tri mesece
23. 08. 2019 20.17
Ustavni sodniki so razveljavili del zakona o izvršbi in zavarovanju, za primere, ko se uporablja za izvršbo nepremičnine, ki je dolžnikov dom. Sporni odstavek določa, da lahko sodišče odloži izvršbo, ko so podani posebno upravičeno razlogi, a najdlje za tri mesece in le enkrat. Ustavno pritožbo je vložila ženska, ki bi morala izprazniti stanovanje, čeprav je okrevala po operaciji možganov.

Minister poziva: Naj starši pospremijo prvošolčke v šolo
22. 08. 2019 13.11
Minister Pikalo delodajalce poziva, naj staršem prvošolčkov prvi omogočijo, "da z otroki skupaj delijo radosti prvega šolskega dne, ki je enkraten in pomemben življenjski dogodek v življenju vsakega državljana in državljanke". Da je spremstvo prvošolčka neodložljiv opravek, je odločilo tudi vrhovno sodišče.

Gradnja priključka Dragomer se zapleta: Arso zavrgel Darsovo vlogo
20. 08. 2019 06.34
Agencija za okolje je zavrgla Darsovo vlogo za izdajo okoljevarstvenega soglasja za gradnjo novega izvennivojskega priključka Dragomer na avtocestnem odseku Ljubljana–Vrhnika in zahodne obvoznice Brezovica. Dars se bo na sklep pritožil. V občinah Log-Dragomer in Brezovica pa so razočarani in opozarjajo, da bo zamik pomenil nadaljevanje prometnega kaosa v njihovih občinah.

Trump tokrat nad zakonite migrante, ki imajo subvencionirano prehrano
12. 08. 2019 19.55
Zakoniti priseljenci, ki so v ZDA upravičeni do subvencionirane prehrane v obliki posebnih bonov, se od nedavnega soočajo z zavračanjem prošenj za podaljšanje vizumov. Na priseljence, ki že imajo zeleno karto, pa nova pravila najverjetneje ne bodo vplivala.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?
05. 08. 2019 08.50
Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

'Tako se je 94-letna zgodba o Muri zaključila'
30. 07. 2019 15.29
Nekaj manj kot 200 zaposlenih v družbi Arum, ki je nastala na pogorišču nekoč tekstilnega velikana Mure in je ta mesec pristala v stečaju, je po opravljenih zadnjih delih opoldne še zadnjič zapustilo svoja delovna mesta. Stečajni upravitelj in sindikalistka menita, da je s tem konec tekstilne industrije na tej lokaciji.

Glasbenica zanosila s pomočjo zunajtelesne oploditve
25. 07. 2019 13.33
Natalie Imbruglia, britanska glasbenica avstralskih korenin, je na svojem uradnem Instagramovem profilu obelodanila, da pričakuje otroka. Ob tem se je pošalila, da ni pogoltnila cele lubenice, in priznala, da je zanosila s pomočjo postopka IVF.

Gorenje vročilo odpovedi 86 presežnim delavcem
19. 07. 2019 16.57
Vodstvo Gorenja je vročalo odpovedi pogodb o zaposlitvi 86 delavcem, ki so na seznamu presežnih delavcev. Vsi so sicer dobili ponudbe za druga delovna mesta v proizvodnji, a za vse to ni ustrezno delovno mesto oz. je slabše delovno mesto, tako da je večinoma pričakovati, da novih pogodb ne bodo sprejeli.

Brezplačno se bo lahko cepilo okoli 55.000 oseb
18. 07. 2019 12.01
ZZZS je za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu namenil več kot milijon evrov in pol. Odraslim, starim 49 let, in triletnikom tako letos omogoča brezplačno osnovno cepljenje, medtem ko so poživitveni odmerki še vedno samoplačniški.

Inšpektorat v pol leta ugotovil 1686 kršitev glede izplačila regresa
18. 07. 2019 15.17
Inšpektorat RS za delo tudi letos pri delodajalcih izvaja redni in usmerjeni nadzor glede izplačila regresa. V dobre pol leta je ugotovil 1686 različnih kršitev, največ, 1187, se jih nanaša na izplačilo regresa do zakonskega roka, so sporočili iz inšpektorata, ki je lani ugotovil 1926 različnih kršitev glede izplačila regresa.

Začenja se brezplačno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu
17. 07. 2019 10.39
V Sloveniji v povprečju na leto za klopnim meningoencefalitisom zboli 170 ljudi, letos so zaznali 30 primerov. Edina zaščita pred omenjeno boleznijo je cepljenje, ki pa je plačljivo. Letos so po novem do brezplačnega cepljenja upravičeni otroci, ki so ali bodo v tem letu dopolnili tri leta, ter odrasli, ki so ali bodo dopolnili 49 let.

Socialni partnerji še ne povsem enotni glede nove delovne in pokojninske zakonodaje
12. 07. 2019 16.28
Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta obravnavali predloga novele zakona o urejanju trga dela in pokojninske novele. Čeprav odprta vprašanja ostajajo, so se strinjali, da oba pošljejo v javno razpravo.

Podrobnosti javnega naročila: 100 metrov ograje na dan na južni schengenski meji
11. 07. 2019 19.55
Postopka javnega naročila za dodatnih 40 km ograje na južni schengenski meji država tokrat ni skrivala pred državljani. Na ministrstvu za javno upravo so poudarili, da so dosegli tudi nekoliko nižjo ceno od prvotno predvidenih petih milijonov. Postopek nabave še ni končan, a ko bo srbski izvajalec Legi-SGS začel z deli, bo moral na dan postaviti najmanj 100 metrov ograje.

Za vpogled v ocene ne bo več potrebno soglasje dijaka
10. 07. 2019 16.11
DZ je z večino glasov sprejel noveli zakonov o gimnazijah in o poklicnem izobraževanju, ki prinašata spremembe za mladoletne dijake ter predvidevata stopnjevanje vzgojnih ukrepov. Starši polnoletnih dijakov tako za vpogled v ocene več ne bodo potrebovali soglasja dijaka, učitelji pa bodo lahko dijaku ob motenju pouka prepovedali prisotnost.

Dobra novica za študente: minimalna urna postavka kmalu 4,99 evra?
02. 07. 2019 15.26
Poslanci Levice so po rednem postopku v DZ vložili predlog zakona, s katerim predlagajo zvišanje minimalne urne postavke za študentsko delo iz 4,13 evra neto na 4,99 evra neto. Za študente so predvideli tudi dodatek za nočno in nedeljsko delo ter delo za praznike. Gre še za en zakon, ki je del sporazuma med Levico in koalicijo.