upravni

Denzel Washington o Willu Smithu: Tistega večera ga je zgrabil hudič
04. 04. 2022 06.00
Prvi zvezdnik, ki je pristopil k Willu Smithu, potem ko je ta udaril Chrisa Rocka, je bil Denzel Washington. Legendarni igralec je zdaj prvič javno spregovoril o incidentu in pojasnil pregovor o hudiču, ki ga je v svojem zahvalnem govoru omenil Will.

Dva filmska projekta Willa Smitha začasno ustavljena
03. 04. 2022 09.23
Will Smith posledice incidenta na oskarjih že čuti v svoji igralski karieri. Kar dva projekta, pri katerih bi moral sodelovati, sta namreč začasno ustavljena.

Will Smith izstopil iz ameriške filmske akademije
02. 04. 2022 07.38
Filmski igralec Will Smith je v petek sporočil, da izstopa iz Ameriške akademije filmskih umetnosti in znanosti, ker ga peče vest zaradi klofute, ki jo je prisolil komiku Chrisu Rocku na podelitvi letošnjih oskarjev, ker se je ta norčeval iz njegove soproge Jade Pinkett Smith. Chris Rock ni želel vložiti kazenske ovadbe.

Kako Vizjak pojasnjuje ponovno obravnavo 180-milijonske ponudbe?
01. 04. 2022 18.53
Med popisi del in ocenjeno vrednostjo investicijskega programa za izgradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov pri Krškem so bila drastična odstopanja, je ob robu vladnega obiska v južnem delu osrednjeslovenske regije dejal okoljski minister Andrej Vizjak. Po njegovem mnenju mora imeti glavno besedo o primernosti ponudbe stroka. Kot je znano, je nekdanje vodstvo to ponudbo ocenilo kot nedopustno, ker za več kot 100 milijonov presega ocenjeno vrednost investicije. Zdajšnje vodstvo pa pravi, da je na rast cen na trgu močno vplivala tudi vojna v Ukrajini, čeprav se je ta začela vsaj mesec dni po tem, ko so na mizo prejeli ponudbo.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike
30. 03. 2022 08.15
Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Prihajajo biometrične osebne izkaznice: upravne enote začele sprejemati vloge
28. 03. 2022 07.07
Z današnjim dnem lahko oddate vlogo za izdajo biometrične osebne izkaznice. Te bodo vsebovale dva prstna odtisa in fotografijo v treh različnih tehnikah izdelave. Veljavne osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka veljavnosti, torej jih ni treba menjati. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti.

Zaradi vojne v Ukrajini možne zamude pri izdelavi biometrične osebne izkaznice
25. 03. 2022 09.24
Zaradi zrednih okoliščin družba CETIS uporabnike osebnih izkaznic prosi za razumevanje in potrpežljivost ob morebitnem krajšem zamiku pri izdelavi nove osebne izkaznice, za katerega bodo podali vlogo v prvih dneh po 28. marcu. Kot so sporočili, se bodo vloge sicer lahko sprejemale nemoteno, je pa mogoče, da bodo izkaznice izdelane in predane na pošto do pet dni po oddaji vloge, če bodo to oddali že konec marca in prve dni aprila.

Izvajalec gradnje odlagališča jedrskih odpadkov ni bil izbran, ponudba za 105 milijonov previsoka
24. 03. 2022 14.41
Na Agenciji za radioaktivne odpadke (ARAO) javnega naročila za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem niso oddali. Ponudba konzorcija družb Riko, Kolektor CPG in CGP je namreč razpoložljiva sredstva presegala za skoraj 105 milijonov evrov. Medtem pa na vrh agencije kot vršilka dolžnosti kljub pomanjkanju izkušenj prihaja desna roka ministra Vizjaka Petra Grajžl.

Upravne enote podaljšujejo čas uradnih ur
23. 03. 2022 20.25
Upravne enote po vsej Sloveniji zaradi vse večjih obremenitev podaljšujejo čas uradnih ur, imele pa bodo tudi dva dodatna dneva odprtih vrat. Slednja bosta namenjena izključno urejanju osebnih dokumentov.

Ruski oligarhi hitijo s prodajo umetniških del
23. 03. 2022 17.16
Ruski milijarderji, ki imajo v lasti dela pomembnih likovnih ustvarjalcev, se trudijo svoje zbirke potihoma prodati nekaterim od evropskih galerij. K temu težijo zaradi strahu pred sankcijami, ki jih utegnejo doleteti zaradi trenutne situacije v Ukrajini.

Ukrajinski begunci pri nas dobijo brezplačno namestitev, turistična taksa pa jim ne uide
22. 03. 2022 11.51
Po tem, ko smo poročali o tem, kako birokracija otežuje vključevanje Ukrajincev v družbo, se nam je javila bralka, ki je kot sobodajalka prek platforme Airbnb že gostila nekaj družin iz Ukrajine. Nelogično se ji zdi, da mora beguncem zaračunati turistično takso. Na gospodarskem ministrstvu odgovarjajo, da je treba osebe iz Ukrajine obravnavati kot vse ostale, ki prenočijo v namestitvenem obratu.

Prva skupina ukrajinskih beguncev že na Debelem rtiču
18. 03. 2022 11.46
Vlada je na četrtkovi seji ustanovila nov nastanitveni center za ukrajinske begunce v objektih ministrstva za notranje zadeve na Debelem rtiču, ki so preneseni na vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov, je danes po sestanku na Občini Ankaran povedala direktorica urada Katarina Štrukelj. Od četrtka je tam nastanjenih 46 ljudi.

V potresu na Japonskem umrle štiri osebe, več kot sto je ranjenih
17. 03. 2022 08.43
V silovitem potresu, ki je v sredo stresel Japonsko, so umrle najmanj štiri osebe, več kot sto pa jih je ranjenih. Tla so se tresla v prefekturah Fukušima in Mijagi, ki ju je uničujoči potres prizadel že leta 2011. Takrat je umrlo okoli 18.000 ljudi, potres pa je povzročil škodo tudi na jedrski elektrarni.

Je podjetje v zameno za posojilo dobilo tovarno?
15. 03. 2022 11.37
Zavod Iskreni, ki je tesno povezan z vladno NSi, je prišel do visokega in ugodnega posojila. V istem času je posojilodajalcu od države uspelo kupiti družbo, ki dosega rekordne rezultate.

'Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen'
11. 03. 2022 16.00
Begunci iz Ukrajine lahko v Sloveniji zaprosijo za začasno zaščito po zakonu o začasni zaščiti razseljenih oseb. Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen ter omogoča beguncem bivanje v Sloveniji za čas enega leta, poudarjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Bežeče Ukrajinke niso obupane: 'Naši možje se borijo za domovino'
07. 03. 2022 10.43
Naša ekipa, ki spremlja dogajanje v Ukrajini, je govorila tudi z ženskami, ki bežijo pred vojno. Državo zapuščajo same, brez svojih partnerjev, mož, ki so odšli na bojišča. In kot izhaja iz njihovih izjav, jih to ne navdaja z žalostjo in obupom, ampak po poročanju našega novinarja Marka Gregorca dajejo pogumne in jasne odgovore: "Naši očetje in možje se borijo za domovino, za pravo stvar." Prepričane so, da bodo v tej vojni zmagali Ukrajinci, da se bo vse skupaj razpletlo hitro in da bodo lahko morda doma že v enem tednu.

Ugasnil do Kremlja kritičen radio Eho Moskve
03. 03. 2022 18.13
Priljubljen, do Kremlja kritičen, radio Eho Moskve bo prenehal delovati. Odgovorni urednik Aleksej Venediktov je povedal, da je upravni odbor radia odločil, da prenehajo oddajati in zaprejo spletno stran. Delovanje začasno prekinja tudi neodvisna televizija Dožd, glavni urednik je z nekaj sodelavci pobegnil iz Rusije, češ da je v nevarnosti.

Valeriju Gergijevu po ruskem napadu na Ukrajino odpovedujejo angažmaje
01. 03. 2022 15.27
Ruskemu dirigentu Valeriju Gergijevu, ki je domnevno blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, po napadu Rusije na Ukrajino odpovedujejo koncertne angažmaje. Zadnja v nizu institucij, ki se je temu pridružila, je Pariška filharmonija, v Münchnu pa je izgubil mesto šefa dirigenta tamkajšnje filharmonije.

Ustavno sodišče zavrglo pobude za presojo ustavnosti odloka za zaprtje stojnic
16. 02. 2022 18.36
Vlada je decembra lani z odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19 zaprla praznične stojnice po državi. Nekateri gostinci so nato na Ustavno sodišče naslovili pobude za oceno ustavnosti odloka, a jih je sodišče zavrglo, so sporočili z Ustavnega sodišča.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?
16. 02. 2022 12.08
Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Z videoklicem do storitev upravnih enot, od novembra opravili 24 obravnav
14. 02. 2022 15.11
Na upravnih enotah začenjajo pilotni projekt Virtualno okence upravnih enot, v okviru katerega je mogoče določene storitve upravnih enot opraviti z videoklicem. Po besedah ministra za javno upravo Boštjana Koritnika želijo s tem storitve državne uprave še bolj približati državljanom, hkrati pa poenostaviti njeno delovanje.

Franci Matoz: Janšev odvetnik, ki priznava, da ima velik ego in da hodi na injekcije botoksa
12. 02. 2022 15.45
Franci Matoz je dolgoletni odvetnik predsednika Janeza Janše, ki je v času njegove vlade postal eden najvplivnejših ljudi v Sloveniji. V javnosti je postal poznan za tem, ko je bil odvetnik Janše v zadevi Patria, zastopa ga tudi v primeru razžalitve novinark. Branil je še koprskega župana Borisa Popovića. Hkrati se ne boji priznati, da ima velik ego, da se rad lepo oblači, da mu je videz pomemben in da hodi na diamantni piling in injekcije botoksa.

'Umetnost se na preizkušnje in krize vselej odzove z energijo konstruktivnosti'
07. 02. 2022 21.14
Državna proslava na predvečer kulturnega praznika v Cankarjevem domu, na kateri so podelili letošnje Prešernove nagrade, je izpostavila dosežke, ki jih je upravni odbor Prešernovega sklada izbral z različnih področij slovenske ustvarjalnosti. Predsednik odbora Jožef Muhovič je v nagovoru izpostavil konstruktiven odziv umetnosti v vsakršni krizi.

V ZDA nastaja velik nizkocenovni letalski prevoznik
07. 02. 2022 15.37
Ameriška nizkocenovna letalska prevoznika Spirit Airlines in Frontier Airlines sta sporočila, da se bosta združila in ustvarila konkurenčno nizkocenovno letalsko družbo, s čimer bosta po njunih besedah "pretresla" panogo, da bi preprečila prevlado večjih tekmecev.

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'
06. 02. 2022 15.53
Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

Univerze: Način menjave upravnega odbora ARRS neprimeren
31. 01. 2022 18.03
Na univerzah v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici ob hitrem imenovanju novega vršilca dolžnosti direktorja ARRS konec tedna izražajo pričakovanje, da imenovanje ne bo negativno vplivalo na strokovno neodvisno delovanje ARRS in učinkovito opravljanje njenih nalog. Kot poudarjajo, je bil način menjave upravnega odbora agencije neprimeren. Ministrica Simona Kustec pa zavrača očitke, da gre za politično podrejanje agencije.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00
Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Vlada na čelo ARRS postavila Lainščaka
29. 01. 2022 17.32
Upravni odbor ARRS v novi sestavi je na svoji seji za kandidata v. d. direktorja agencije potrdil Mitjo Lainščaka. Vlada je na kasneje seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za v. d. direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). Mandat bo nastopil z 31. januarjem, trajal pa bo do imenovanja direktorja, vendar največ do 30. julija.

Vlada obšla upravni odbor ARRS in ni potrdila imenovanja v. d. direktorja
27. 01. 2022 15.29
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je ogorčen zaradi domnevnega vpletanja vlade v odločanje upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS glede imenovanja vršilca dolžnosti direktorja agencije. Vlada namreč ni potrdila dr. Lidije Tičar Padar, ki sta ji pred tem zeleno luč prižgala tako upravni odbor kot stroka. Ob tem je vlada v agenciji, ki odloča o financiranju znanstvenih raziskav, zamenjala štiri člane upravnega odbora.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil
25. 01. 2022 14.20
Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.