urška šestan

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši
09. 05. 2022 19.51
Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

Kako se s kilogrami spopasti na zdrav način?
07. 05. 2022 07.00
To, da se zvezdnice poslužujejo rigoroznih diet, da ostajajo v formi ali za pripravo na določen dogodek, žal ni redek primer. Zadnji teden močno odmeva izjava vplivnice Kim Kardashian, ki ji sledi na milijone ljudi po svetu, da je za to, da se je spravila v obleko, ki jo je pred 60. leti nosila legendarna Marilyn Monroe, morala shujšati skoraj osem kilogramov v treh tednih. Da je to zelo slab zgled, sploh za mlade, ki imajo težave s sprejemanjem svojih teles, opozarjajo strokovnjaki. Kako je torej shujšala Kim, kako takšne diete vplivajo na zdravje in kako se na zdrav način spopasti s kilogrami?

Sanda Lah Kravanja, ki skrbi za nasmehe otrok na podeželju, je obraz zdravništva
06. 05. 2022 19.52
Zdrav in lep nasmeh je tisto, kar najprej opazimo pri ljudeh, pravi doktorica Sanda Lah Kravanja, specialistka čeljustne in zobne ortopedije, ki skrbi za to, da imajo tudi otroci na podeželju lep nasmeh. A pot do ortodontske obravnave na napotnico za otroke in mladostnike v idiličnem Bovcu, kjer ima ordinacijo, ni bila preprosta. Trajala je dolgih 11 let. Sanda Lah Kravanja je tokratni obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'
02. 05. 2022 17.09
"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

Kako je bilo v zakulisju zadnjega soočenja?
23. 04. 2022 20.21
Mesec dni trajajoča uradna volilna kampanja se je v petek zaključila na petem, zadnjem soočenju na POP TV. Osem prvakov strank je izkoristilo še zadnje ure pred volilnim molkom za nagovarjanje volivcev. A prav tako zanimivo kot pred kamerami je tudi za njimi. Kako je bilo v zakulisju zadnjega soočenja? Več kot 80 poglobljenih novinarskih prispevkov pa so v predvolilnem času pripravili novinarji naše rubrike Dejstva. V živo so spremljali vsa soočenja naše medijske hiše in preverjali, kako verodostojne in natančne informacije so volivcem pred malimi ekrani posredovali tisti, ki si prihodnja štiri leta želijo voditi našo državo. Urednica Alenka Marovt ugotavlja, da so politiki Dejstva jemali resno. V strahu pred tem, da bi bila njihova trditev označena za netočno, pa so nekateri tonili v splošnost in bili posledično manj prepričljivi.

Botoks kot nova dnevna krema, hialuron za polnejše ustnice pri vse mlajših
22. 04. 2022 19.42
Slovenski lepotni kirurg pravi, da je zaradi široke uporabe pri starejših od 35 let botoks postal nova dnevna krema, medtem ko so pri mladih ženskah, starih med 18 in 25 let trenutno najbolj priljubljene polne ustnice. Da po botoksu in polnilih posegajo številne zvezdnice in zvezdniki, niti ni več skrivnost, mnogi so o tem pripravljeni odkrito govoriti. Kakšna pa je razlika med enim in drugim posegom, kako pogosto ju je treba ponavljati, kdo za to ni primeren, kakšni so morebitni neželeni učinki, kateri stereotipi držijo in kateri ne?

Paradoks sodobnega časa: zakaj cepimo, če bolezni ni več?
20. 04. 2022 19.43
Čeprav so cepiva v zadnjih dveh letih zaradi številnih teorij zarot in glasnih anticepilcev dobila slab sloves, je neizpodbitno dejstvo, da nas različna cepiva že več kot dve stoletji varujejo pred številnimi boleznimi in s tem rešujejo življenja. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije s cepljenjem letno preprečimo kar dva do tri milijone smrti. In prav to je paradoks, s katerim se zdaj srečujemo, opozarjajo strokovnjaki: cepljenja so namreč postala žrtev lastne učinkovitosti, saj se soočamo z vprašanjem, zakaj cepimo, če bolezni ni več.

'Če ne bi bilo medicine, sem prepričan, da mene ne bi bilo'
15. 04. 2022 20.25
Slovenija sodi v sam svetovni vrh v zdravljenju hemofilije, saj spadamo med 20 odstotkov držav na svetu, kjer vse bolnike s težko obliko hemofilije zdravimo z redno profilakso – to je nadomeščanje faktorja strjevanja krvi, ki ga ljudje s hemofilijo nimajo ali ga imajo premalo. Zaradi te dedne motnje je torej moteno njihovo strjevanje krvi. Bolezen se večinoma pojavlja pri moških, redko tudi pri ženskah, ki so navadno le nosilke okvarjenega gena. Tretjina hemofilikov se sicer rodi zaradi nove spontane mutacije, ki je prej v družini ni bilo, kar pomeni, da se lahko v kateri koli družini rodi novorojenček s hemofilijo.

Ana Žontar Kristanc se je odločila za dvig prsi
08. 04. 2022 20.10
Starost, hormonske spremembe, hitro hujšanje, nosečnost in dojenje lahko spremenijo žensko telo, včasih na način, ki nam ni všeč in ga težko sprejmemo. Sploh pri dojenju in nosečnosti velik davek plačajo prav ženske prsi, ki se lahko zmanjšajo ali povesijo. Veliko žensk se zato odloči za povečanje ali dvig prsi, lahko tudi oboje. Priljubljena kuharica, avtorica in vplivnica Ana Žontar Kristanc se je po dveh porodih odločila zgolj za dvig. In ni ji žal.

Pogostost avtizma v zadnjih desetletjih narasla za več kot desetkrat
08. 04. 2022 19.45
Če se vaš malček ne odziva, ko ga pokličete, če imate občutek, da ne komunicira z vami, ne zna povedati, kaj želi, vas ne gleda v oči ali je hiperaktiven, gre morda za avtizem, ki je najhitreje naraščajoča razvojna motnja. Ta pomembno vpliva na komunikacijo, povezovanje z drugimi in razumevanje sveta. Pogostnost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več desetkrat, leta 2015 je bil avtističen že eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

Urgentni zdravnik Saš Jurij Tašič obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice
25. 03. 2022 19.51
Čeprav je začel s študijem gradbeništva, je kasneje ugotovil, da ga delo z računalniki in številkami ne izpolnjuje. Pravi, da si želi pomagati tukaj in zdaj, zato je izbral medicino in se preusmeril v verjetno najbolj adrenalinsko vejo: postal je urgentni zdravnik. Deset let je delal v helikopterju kot zdravnik, član gorske reševalne službe, zdaj polovico delovnega časa preživi v Urgentnem centru Brežice, drugo polovico pa več kot tisoč kilometrov zahodneje, v Veliki Britaniji. Obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice, je urgentni zdravnik Saš Jurij Tašič.

Nova nehormonska kontracepcijska tabletka za moške 99-odstotno učinkovita
25. 03. 2022 19.47
Že leta, če ne desetletja si znanstveniki po svetu prizadevajo, da bi odkrili učinkovito kontracepcijsko tabletko tudi za moške. In kot kaže zadnja študija raziskovalcev univerze v Minnesoti, so končno na dobri poti. Nova nehormonska tabletka je po testiranjih na miših pokazala kar 99-odstotno učinkovitost, in to brez stranskih učinkov. Testiranja na ljudeh naj bi se tako začela v zadnji četrtini leta 2022. Kakšne so torej trenutne možnosti zaščite za moške? Poleg kondoma je daleč najzanesljivejša metoda vazektomija. V Ameriki se za ta postopek odloči eden od desetih odraslih moških, v Veliki Britaniji je številka še višja, pri nas pa le 200 moških na leto.

Kako za ustno higieno skrbimo Slovenci?
18. 03. 2022 19.42
Ustno zdravje je ogledalo našega splošnega zdravja, saj je ustna votlina ena izmed glavnih vstopnih točk v naš organizem, opozarjajo zobozdravniki, ki opažajo, da Slovenci zelo pomanjkljivo skrbimo za svoje zobe. Nacionalna raziskava je namreč pokazala, da starši le dobri polovici otrok, starih do pet let, redno vsaj dvakrat dnevno čistijo zobe. Vsak peti otrok, starejši od šest let, pa si zobe umiva le enkrat dnevno ali celo ne vsak dan, podobno je tudi pri odraslih. In med epidemijo, opažajo zobozdravniki, se je to le še poslabšalo.

Čuječnost: medicinsko dokazana metoda, ki pomaga pri psihosomatskih težavah
18. 03. 2022 19.41
Dolgotrajna stiska zaradi pandemije, zaskrbljenost zaradi vojne v Ukrajini in povsem osebne težave vsakega posameznika s službo, zdravjem in medosebnimi odnosi samo nalagajo občutke ujetosti, strahu, frustracij in povzročajo stres. Velikokrat se sploh ne zavedamo, da zatiramo svoja čustva ali da vsakodnevno živimo v stresu, kar pa se lahko pokaže v psihosomatskih težavah, kot so nespečnost, bolečine, utrujenost, glavoboli, visok krvni tlak, bolečine v želodcu in težave s kožo. In kako si lahko pomagamo? Ena od medicinsko dokazanih metod je čuječnost, ki nas nauči nepresojajočega zavedanja sedanjega trenutka.

Na URI Soča v času epidemije na noge postavili kar 160 covidnih bolnikov
11. 03. 2022 19.53
Si predstavljate, da tako rekoč istočasno zbolite za covidom, dvema pljučnicama, vmes doživite možgansko kap, covid pa vam sproži še sindrom, ki lahko povzroči hude okvare številnih telesnih funkcij? Verjetno zelo težko, kaj šele, kakšen bi bil izid po vsem tem. A kot boste videli, je s pomočjo medicine, kančka sreče in močne volje ter dobro rehabilitacijo mogoče premagati tudi dva meseca kome in vse omenjene diagnoze. Na URI Soča so v času epidemije sicer na noge postavili kar 160 covidnih bolnikov. Najmlajša bolnica, ena od skupaj treh porodnic, ki so potrebovale njihovo pomoč, je bila stara 32 let.

Predolge čakalne dobe za logopeda, motnje govora pri otrocih pa vse pogostejše
11. 03. 2022 19.52
Da ima vaš otrok težave pri razvoju govora, lahko, če ste pozorni, opazite že pred njegovim tretjim letom ali najkasneje do petega oziroma šestega leta, ko bi že moral usvojiti pravilno izgovarjavo vseh glasov. Žal strokovnjaki opažajo, da so govorno-jezikovne motnje pri otrocih vse pogostejše, po drugi strani pa so čakalne dobe za logopede izjemno dolge. To najbolj občutijo starši, vzgojitelji in drugi strokovni delavci, posledice pa nosijo otroci.

Hitro testiranje: zasebni ambulanti skoraj enajst milijonov, zdravniški družini slabih deset
09. 03. 2022 20.05
Množično hitro testiranje je davkoplačevalce stalo več kot 100 milijonov evrov, kažejo najnovejši podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Med zaslužkarji pa je daleč največ zasebnikov, ki z milijonskimi zaslužki prednjačijo pred javnimi zavodi. Rekorder, podjetje Gro-med, ki je za hitro testiranje zaračunalo skoraj enajst milijonov, je imelo kar 50-krat več prihodkov kot v povprečnem poslovnem letu pred epidemijo. Množično testiranje se je sicer začelo decembra 2020, na zadnji dan mandata takratnega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja, ki je s podjetjem kriptopiramidašev Majbert Pharm podpisal milijon evrov vredno pogodbo za nakup hitrih testov.

Slovensko govoreči Kijevčan: Najbolj se bojimo noči
27. 02. 2022 18.48
Še ena brutalna noč je za Ukrajino: streljanje, bombardiranje stanovanjskih naselij in civilne infrastrukture. To je teror, se je oglasil predsednik Zelenski. "To je zlo, ki je prišlo v našo deželo in ga je treba uničiti. Ruska kriminalna dejanja proti Ukrajini nosijo znake genocida," je v kratkem videosporočilu dejal Zelenski. Medtem je prestolnica, ki jo še naprej pretresajo eksplozije in streli, že več kot 24 ur pod strogo policijsko uro, nihče ne sme zapuščati domov ali zaklonišč. Od tam se nam je tudi danes oglasil Konjstjatin Konoval Nikolajevič, slovensko govoreči Kijevčan.

Večina obravnav še vedno prek telefona in elektronske pošte, pacienti si želijo več osebnega stika
22. 02. 2022 20.12
Odprti so nočni klubi, marsikje, tudi v primarnem zdravstvu, ni več treba izpolnjevati pogoja PCT, dostop do izbranih zdravnikov pa ostaja prepuščen telefonom in elektronski pošti. Kdaj se bomo torej vrnili v čas pred epidemijo tudi v zdravstvu? Varuhinja pacientovih pravic pravi, da bolniki pogrešajo in potrebujejo oseben stik z zdravniki. Minister Poklukar zato računa, da bi se zdravstvo že do sredine marca lahko vrnilo v stare tirnice.

'Škoda je ves čas živeti na avtopilotu'
06. 02. 2022 07.06
Pogosto so za to, da dneva ne preživimo lepo, krive le naše misli in občutki. Kako jih lahko upravljamo in spreminjamo svoje navade, je ta teden na brezplačni spletni delavnici hipnoze in samohipnoze učil Aleksander Šinigoj. Delavnica je privabila več kot 8 tisoč udeležencev, saj je Šinigoj v preteklosti s svojim znanjem pomagal tudi številnim znanim Slovencem, od nogometnega selektorja Matjaža Keka do boksarja Dejana Zavca in nekdanje vrhunske plavalke Sare Isaković.

Zakaj nekateri po covidu-19 izgubijo voh, okus ali jim izpadajo lasje? 'Samo brez panike'
01. 02. 2022 11.30
Vse več ljudi se po prebolelem covidu-19 sooča tudi z okvarami voha in okusa, številni tožijo o izgubi las. Kako virus povzroči te težave in kako si lahko pomagate? Čudežnega zdravila ni, potrebna je potrpežljivost, saj pri večini simptomi izzvenijo sami. Če vam po bolezni izpadajo lasje, bodo ti najverjetneje zrasli nazaj, proces je namreč povraten. Kot poudarja infektolog dr. Tomažič, ki se srečuje s številnimi bolniki, ki jim je dolgi covid poslabšal kakovost življenja tudi na drugih področjih, pogoste so namreč tudi težave s spominom in koncentracijo, je najpomembnejše zaupanje, da bodo te sčasoma izzvenele. Najprej pa je treba izločiti možnost drugih bolezni, ki bi lahko povzročale te simptome. Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate, če vas pestijo težave po preboleli okužbi.

Dolgoročne posledice covida premagujejo s pomočjo rehabilitacije
28. 01. 2022 20.03
Zadihanost pri naporu, utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh in prsih, izpadanje las, nespečnost, tesnoba, motnje spomina in koncentracije. Vse to so lahko posledice tako imenovanega dolgega covida – simptomi, ki se običajno pojavijo tri mesece po okužbi z novim koronavirusom in vztrajajo vsaj dva meseca. Težave se lahko pojavijo pri vseh, ne glede na starost, od tistih, ki so preboleli zelo blago obliko do tistih z najtežjim potekom bolezni.

Napotki za karanteno in izolacijo
22. 01. 2022 07.00
Trenutno imamo v Sloveniji 96.500 aktivnih okužb z novim koronavirusom in vsaj 28.000 ljudi v karanteni. Torej več kot 100.000 ljudi, ki dneve sami ali z bližnjimi preživljajo med štirimi stenami. To je čas, ki lahko sproža določene stiske, negotovost, tudi osamljenost, zato je pomembno, da ohranjamo stike, v dneve pa vnesemo rutino in različne aktivnosti.

Miloš odhaja na zdravljenje v ZDA: 'Najlepše darilo, kar smo ga lahko dobili'
21. 01. 2022 20.18
Najlepši del spoznavanja malih borcev s težkimi boleznimi so novice, da malčki napredujejo ali da jim je uspelo dobiti zdravilo, ki jim bo pomagalo. Fantka Miloša, ki ima že od rojstva najhujšo obliko genetske bolezni, zaradi katere je njegova koža krhka kot metuljeva krila, smo spoznali pred letom in pol. Te dni pa je deček prejel odlično novico. Vključili so ga v klinično študijo novega genskega zdravljenja za to bolezen, ki bo potekala v Združenih državah Amerike.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?
18. 01. 2022 19.55
Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

Telesna neaktivnost je eden glavnih dejavnikov bolezni 21. stoletja
14. 01. 2022 19.50
Gibanje je naše zdravilo, ki je dosegljivo vsakomur in deluje proti srčno-žilnim boleznim, sladkorni, osteoporozi, depresiji in stresu. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije odrasli potrebujejo vsaj 150 minut zmerne ali 75 minut visoko intenzivne aerobne vadbe na teden. Poleg tega pa še vsaj dvakrat tedensko vaje za mišično moč in vzdržljivost. Telesna neaktivnost je namreč eden glavnih dejavnikov bolezni 20. in 21. stoletja.

Bodo kmalu veljale izjeme, za katere ne bo obvezno PCR-testiranje?
10. 01. 2022 19.50
Na testirnih mestih je gneča. Vsak dan odvzamejo in v laboratorijih nato preverijo tudi po več kot deset tisoč brisov, in če se bo število okuženih res podvojilo ali potrojilo, kot napovedujejo, laboratoriji tega ne bodo zmogli. Zato že potekajo pogovori, da bi bilo PCR-testiranje rezervirano le za določene skupine bolnikov.

Odrasel posameznik v Sloveniji spolno aktiven štirikrat do šestkrat mesečno
07. 01. 2022 18.58
Kako zaželena je v vašem življenju spolnost? Mednarodna raziskava, v katero je vključena tudi Slovenija, ugotavlja, da se nezadovoljstvo, povezano s pomanjkanjem spolnosti, kaže tudi na drugih področjih v življenju, kar, če poenostavimo, kaže na to, da je rešitev za večjo produktivnost, uspešnost in zadovoljstvo enostavna: več posteljnih aktivnosti. A žal ni vedno tako enostavno. V zadnjih letih sicer napredka na področju pogostosti spolnih odnosov ni, še vedno se strastem v povprečju prepustimo štirikrat do šestkrat na mesec.

Pomagajmo Urbanu, Bonu in junakom 3. nadstropja
31. 12. 2021 20.17
Tudi letos smo staršem pomagali z zbiranjem sredstev za zdravljenje malih junakov. Številke za zbiranje sredstev so še vedno aktivne, še vedno namreč lahko pomagate, da jim bomo morda polepšali, predvsem pa izboljšali, prihajajoče leto.

V letu 2021 spisali uspešne in navdihujoče zgodbe
31. 12. 2021 20.17
Čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da se je v tem letu vse vrtelo le okrog epidemije in da se predvsem v zdravstvu ni dogajalo nič drugega - ni povsem tako. Tudi v tem letu so spisali uspešne in navdihujoče zgodbe, dosegali nove mejnike in dokazali, da je tam, kjer je volja, tudi pot.