uradne osebe

Grožnje predstavnikom države bodo odslej preganjali po uradni dolžnosti

15. 12. 2021 06.57

Pristojni organi bodo osumljence kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim odslej preganjali po uradni dolžnosti in ne več na predlog oškodovanca. Z današnjim dnem je namreč začela veljati novela kazenskega zakonika, ki uvaja to novost.

Nedopustni pritiski politike na nadzornike Pošte Slovenije, SDH prejel prijavo

10. 12. 2021 12.29

Vladajoča koalicija želi zasesti še en ključni položaj v enem največjih državnih podjetij. V vrstah strank SDS in Konkretno, bivši SMC, naj bi si prizadevali, da Tomaž Kokot, ki zdaj zaseda mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja Pošte Slovenije, še pred božičnimi prazniki dobi poln mandat na čelu družbe. Temu nasprotuje član nadzornega sveta Pošte Slovenije Matjaž Fortič, na katerega naj bi po tem začel pritiskati sekretar stranke Konkretno. Natančneje, naj bi to zahtevala Počivalškova svetovalka Katarina Bovha. Fortič naj bi o nedopustnih pritiskih obvestil SDH, kjer so potrdili, da so prejeli prijavo.

Pavšič od Simiča zaradi zlorabe davčnih podatkov pričakuje odstop in opozarja: Ni zastonj kosila

09. 12. 2021 11.41

Direktor Fursa Ivan Simič vsako leto na kosilo povabi najboljšega dohodninskega plačnika, s čimer se tudi javno hvali. Medtem ko na Fursu pravijo, da direktor z vpogledom v podatke ničesar ne krši, pa Pavšič opozarja, da ni problem vpogled v podatke, pač pa uporaba teh podatkov. Tudi odvetnica Nataša Pirc Musar poudarja, da je ključen namen obdelave podatka, pri čemer vabilo na kosilo ni ustrezen namen.

KPK v zvezi z nabavami zaščitne opreme ustavila 12 postopkov

09. 12. 2021 09.38

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ustavila 12 postopkov preiskav, ki jih je lani v zvezi s sumi kršitev integritete pri nabavah zaščitne opreme oziroma medicinskih pripomočkov uvedla zoper pet uradnih oseb, zaposlenih oziroma nekdaj zaposlenih na Zavodu RS za blagovne rezerve. Kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) v teh preiskavah ni potrdila.

Simič kljub davčni tajnosti dostopa do podatkov o dohodnini. Pavšič ga bo naznanil tožilstvu

08. 12. 2021 11.01

Na zaslišanju pred Pavšičevo preiskovalno komisijo o ukrepanju v epidemiji covida-19 je Ivan Simič, direktor Fursa, povedal, da vsako leto najboljšega dohodninskega plačnika pelje na kosilo. V zvezi s temi navedbami ga je predsednik komisije Robert Pavšič opozoril, da gre pri tem za davčno tajnost. "Nimam kaj skrivati," je odgovoril Simič, ni pa znal pojasniti, katera je pravna podlaga za vpogled v to, kdo je največji dohodninski plačnik v Sloveniji. Iz zakona o davčnem postopku namreč izhaja, da uradne in druge osebe davčne podatke, ki so davčna tajnost, ne smejo same uporabiti, niti sporočiti tretjim osebam. S Fursa so kasneje sporočili, da generalni direktor ni kršil davčne tajnosti. Pavšič odgovarja, da bo državnemu tožilstvu naznanil sum kaznivega dejanja.

Đoković na seznamu za nastop na OP Avstralije

08. 12. 2021 08.32

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković je po besedah organizatorjev na seznamu posameznikov za nastop na odprtem prvenstvu Avstralije, prvem turnirju za grand slam v sezoni 2022. Na seznamu pa ni ameriške zvezdnice Serene Williams, a ne zaradi cepilnega statusa.

Pridržana zdravnika, ki sta neupravičeno izdajala zdravniška spričevala, eden tudi covidna potrdila

09. 11. 2021 12.09

Mariborski kriminalisti skupaj s kolegi s policijskih uprav Ljubljana, Celje, Novo mesto, Murska Sobota, Kranj in Nova Gorica preiskujejo sume kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Preiskava je usmerjena v sum zlorabe uradnega položaja, jemanja in dajanja podkupnin, v predkazenskem postopku pa sta se znašla dva zdravnika, ki sta neupravičeno izdajala zdravniška spričevala, eden od njiju pa tudi potrdila o prebolevnosti covida-19 ter potrdila o HAGT- in PCR-testih. S tem sta v daljšem časovnem obdobju zaslužila najmanj milijon evrov.

Direktor ZD Izola kršil integriteto: Najel odvetniško družbo, ki je takrat zastopala tudi zavod

09. 11. 2021 10.26

Komisija za preprečevanje korupcije je v zvezi z ravnanjem direktorja javnega zavoda Zdravstveni dom Izola, Evgenija Komljanca, ugotovila, da je kršil integriteto, saj je kot fizična oseba zasebno pooblastil odvetniško družbo, ki je v istem času opravljala storitev za ZD Izola. Ugotovitve so pravnomočne, saj je Upravno sodišče zavrnilo tožbo zoper njih.

Furs zasegel več kot štiri tone tobaka

08. 11. 2021 12.36

Predstavniki Fursa so bili uspešni v boju proti nezakoniti trgovini s tobačnimi izdelki, saj so na območju Maribora odkrili in zasegli rekordnih štiri tone in 370 kilogramov tobaka za kajenje. Državni proračun bi bil s prodajo na črnem trgu oškodovan za 400.000 evrov v obliki trošarine in DDV-ja.

Protestniki policijski helikopter osvetljevali z laserjem, pilot poškodovan

14. 10. 2021 14.08

S Policijske uprave (PU) Ljubljana so sporočili, da so na sredinih protestih tokrat zaznali več kot 300 kršitev, pa tudi osem kaznivih dejanj. Med drugim so neznani storilci na Trgu republike v policijski helikopter usmerili laserski žarek, pri tem pa je eden izmed pilotov utrpel poškodbo očesa. "Navedeno dejanje je skrajno nevarno in le naključju se gre zahvaliti, da ni vsa posadka utrpela poškodb vida, kar bi lahko vodilo tudi do tragičnih posledic," opozarja predstavnica PU Ljubljana Aleksandra Golec. V času protesta je bilo skupno pridržanih 27 oseb.

Po sodbi sodišča nekateri ne želijo nositi mask. Stroka: Maske so nujne

13. 10. 2021 19.49

Razsodbo vrhovnega sodišča, da za izdajanje glob za nenošenje mask v zaprtih javnih prostorih ni bilo zakonske podlage, si nekateri očitno razlagajo po svoje, s tem pa ne želijo več nositi mask. Toda zdravstvena stroka poudarja, da je nošenje mask nujno za obvladovanje epidemije. Tudi zadnji vladni odlok je jasen: maske so obvezne v vseh zaprtih javnih krajih, razen v redkih izjemnih primerih.

Primer Pivec: Navedbe izolskega župana niso resnične

13. 10. 2021 10.56

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila kršitev integritete, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), saj je župan občine Izola Danilo Markočič v postopku, ki ga je KPK vodil v zvezi z urejanjem nastanitve nekdanje ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec, podal neresnične informacije. Markočič je KPK-ju navedel, da je občina poravnala stroške bivanja v hotelu za ministrico in osebje njene varnostne službe. Zadnji del trditve ni resničen, je ugotovil KPK. Odzvala se je tudi Pivčeva, ki se ji zdi "zanimivo, da je to komisija ugotovila šele v drugem osnutku poročila".

V Rusiji nov črni rekord, v Italiji tretji odmerek cepiva za starejše od 60 let

09. 10. 2021 17.05

Rusija je četrta najhuje prizadeta država na svetu, kar zadeva okužbe z novim koronavirusom. Država se spopada z zelo nalezljivo različico delta in nizko precepljenostjo, avgusta pa je tam umrlo več kot 49 tisoč covidnih bolnikov, kar je več kot dvakrat več od uradnih številk, ki jih poroča vlada. S tem bi se skupno število smrtnih žrtev v Rusiji zaradi novega koronavirusa povzpelo na več kot 400 tisoč. Novi koronavirus je medtem v Latinski Ameriki vzel že več kot 1,5 milijona življenj, v Italiji pa bodo tretji odmerek cepiva ponudili vsem starejšim od 60 let.

Sodišče odpravilo odločbo inšpektorata, da je Eko Resort črna gradnja

06. 10. 2021 15.30

Šest let se Matjaž Zorman, lastnik glampinga Eko Resort pod Veliko Planino, že bori z okoljskimi inšpektorji okoli tega, ali so objekti tam postavljeno legalno ali ne. Zadevo je zdaj obravnavalo Upravno sodišče, ki je ugotovilo, da inšpektorat ni odgovoril na ključno vprašanje – ali Zorman za postavljene lesene hišice sploh potrebuje gradbeno dovoljenje. Sodišče inšpektoratu očita, da je ignoriral predlagane dokaze s strani lastnika o tem, da so objekti pravzaprav mobilne enote in da so bili postavljeni v času, ko je na tem zemljišču še veljal drugačen prostorski načrt.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih

03. 10. 2021 08.56

Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Na Hrvaškem veljavnost covidnih potrdil podaljšali na eno leto

30. 09. 2021 18.31

Na priporočilo Hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) so na Hrvaškem podaljšali veljavnost evropskega digitalnega covidnega potrdila z 270 na 365 dni, so objavili na spletni strani eudigitalnacovidpotvrda.hr. Medtem ruske oblasti zaostrujejo nadzor nad spoštovanjem ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa, saj v državi vztrajno narašča število smrti, povezanih s covidom-19. V zadnjem dnevu je umrlo 867 covidnih bolnikov, kar je največ doslej. Oblasti ugotavljajo, da bodo morale več naporov vložiti tudi v prepričevanje ljudi, naj se cepijo.

Po zažigu sodnikovega avta še grožnje s smrtjo predsedniku zveze

25. 09. 2021 12.26

Predsednik Nogometne zveze Bosne in Hercegovine Vico Zeljković je prejel številne grožnje s smrtjo, potem ko je zveza nogometnemu prvoligašu iz Mostarja Veležu izrekla strogo kazen zaradi vdora navijačev na igrišče in zažiga avtomobila nogometnega sodnika, ki je sodil torkovo prvenstveno tekmo z Borcem iz Banjaluke, poroča hrvaška agencija Hina.

DZ ni podprl uvedbe glob za nedostojno vedenje

22. 09. 2021 13.59

Novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki je predvidela nove globe za nedostojno vedenje, če ga zazna policist, so danes v DZ podprli poslanci SDS, NSi, SMC, SNS, Robert Polnar iz DeSUS in poslanec narodnosti Ferenc Horváth. Proti so bili v LMŠ, SD, Levici, SAB, NeP in dva iz DeSUS. Poslanec narodnosti Felice Žiža je bil vzdržan.

Globe za nedostojno vedenje: zaščita pred nasiljem ali utišanje kritikov?

21. 09. 2021 07.46

DZ je pet ur razpravljal o predlogu novele zakona o varstvu javnega reda in miru. Večina razprave je bila vezana na predlog, ki uvaja globo za nedostojno vedenje, če ga policist zazna na kraju kršitve. V koaliciji pravijo, da gre za preprečevanje pouličnega nasilja, iz večjega dela opozicije pa prihajajo očitki, da je namen utišati kritike oblasti. Napovedujejo tudi razmislek o ustavni presoji, če bodo poslanci v sredo omenjeno dopolnilo potrdili.

Pregon groženj gre pred poslance, odbor podprl globo za vpitje v javnosti

09. 09. 2021 20.12

Vlada je potrdila predlog novele kazenskega zakonika in ga poslala v obravnavo DZ po rednem postopku. Iz gradiva, pripravljenega za sejo, je razvidno, da predlog predvideva, da se bodo osumljenci kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim preganjali po uradni dolžnosti in ne več na predlog. Parlamentarni odbor pa je podprl predlog, da bi z globo do 1000 evrov kaznovali tistega, ki se v javnosti prepira, vpije ali se nedostojno vede do posameznika ali skupine.

Poklukar glede pogoja PCT za obisk pri zdravniku: Iščemo rešitve

08. 09. 2021 11.36

Nekateri direktorji zdravstvenih domov izpostavljajo, da ni pravično, da je pogoj PCT tudi za obisk osebnega zdravnika. Zdravstveni minister Janez Poklukar je v okviru vladnem obiska goriške regije novinarjem v Bovcu potrdil, da so z direktorji zdravstvenih domov v stiku: "Seznanjeni smo s tem, da imajo nekaj težav. Ta teden je bil uvajalni teden, tako da iščemo rešitve," je napovedal, da se bodo v skladu z odlokom dogovorili, kako bodo te stvari izvajali v lokalnem okolju.

Zorčič: Sprejem predloga bo v sramoto Državnemu zboru

06. 09. 2021 15.10

Predsednik DZ Igor Zorčič se je v izjavi za medije odzval na nekatere aktualne družbeno-politične dogodke. Obsodil je vdor zanikovalcev novega koronavirusa in nasprotnikov cepljenja v studio nacionalne televizije in politiko pozval k premisleku, ali je njihovo komuniciranje z javnostjo in mediji primerno. Prav tako se Zorčič ne strinja s predlogom notranjega ministrstva glede kaznovanja posameznikov, ki se nedostojno vedejo do uradnih oseb. Na poslance, ki bodo o predlogu novele zakona glasovali, apelira, naj glasujejo proti.

Zahteva, da je vojak cepljen, ni diskriminatorna

06. 09. 2021 15.26

Sindikat vojakov se je pred dnevi obrnil na zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, od katerega želi, da se opredeli do, po njegovo, nepoštene in krivične obravnave necepljenih zoper covid-19. V sindikatu so takrat zapisali, "da gre za prikrito diskriminatorno obravnavo, saj pripadniki ne morejo opravljati določenih nalog, na katere so že razporejeni, kljub želji po testiranju, torej ob izpolnjevanju t. i. pogoja PCT." V dopisu še piše, da je zavračanje cepljenja stvar "nazorov", kar nakazuje na sklicevanje na osebno okoliščino "prepričanja". A zagovornik je dejal, da v tem primeru ni mogoče govoriti o posredni diskriminaciji zaposlenih v Slovenski vojski.

Petkovi protestniki o STA in globah za nedostojno obnašanje

03. 09. 2021 20.13

Petkovi protestniki so se že 72. teden vrnili na ulice. Tokrat so poudarili predvsem svobodo medijev in situacijo STA, ki javno službo brez plačila opravlja že 246 dni. Opozorili so tudi na globe za nedostojno obnašanje. "S popravkom zakona o javnem redu in miru bi vlada rada utišala glas ljudstva," so prepričani. Zahtevali pa so tudi odvzem statusa v javnem interesu Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot.

Hojs o kazni za nedostojno vedenje do uradne osebe: 'Če ne gre drugače bomo to uredili z zakonodajo'

02. 09. 2021 19.25

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je odzval na očitke, da predlagana uvedba denarne kazni za nedostojno vedenje do predstavnikov oblasti vzpostavlja privilegirano kategorijo državljanov. Kot je poudaril, so najbolj izpostavljeni predstavniki države v vseh demokratičnih državah še posebej zavarovani.

Ne le javni red in mir, vlada želi spremeniti za politike celo kazenski zakonik

02. 09. 2021 15.33

Kot smo izvedeli na ministrstvu za pravosodje, na predlog odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve pripravljajo spremembo 135. člena kazenskega zakonika, ki se nanaša na grožnje. Po novem bi se primeri groženj zoper najvišje državne funkcionarje in njihove bližnje obravnavali po uradni dolžnosti. To so nam potrdili tudi na pravosodnem ministrstvu.

'Gre še za en način, s katerim poskuša vlada utišati državljane'

02. 09. 2021 06.00

Po novem predlogu vlade za uveljavitev glob za nedostojno obnašanje do nekaterih uradnih oseb je bilo slišati tako podporo kot tudi ostre kritike. Alenka Jeraj (SDS) je prepričana, da je ukrep za varnost predstavnikov oblasti nujno potreben. "Ker se nič ne zgodi, si ljudje čedalje več dovolijo," je opozorila. Tina Heferle (LMŠ) na drugi strani meni, da tovrstne sankcije državljane strašijo in odvračajo od izražanja mnenja, kar je "za demokracijo katastrofalno".

Vpitje ali nedostojno vedenje do predstavnikov države ali njihovih bližnjih, bi vas lahko krepko udarilo po denarnici

01. 09. 2021 11.16

Vpitje ali nedostojno vedenje do predstavnikov države ali njihovih bližnjih, bi vas lahko krepko udarilo po denarnici. Notranje ministrstvo je predlagalo, da bi bili kaznovani z do 1000 evri globe, predlog pa je vlada že podprla. Minister Aleš Hojs sicer pojasnjuje, da je denarna kazen mišljena izključno za neposreden prepir oziroma kričanje, torej konfrontacijo iz oči v oči, ne pa tudi za žaljive transparente ali zapise na družbenih omrežjih. Iz opozicijskih vrst pa se vrstijo očitki, da gre za nov represiven ukrep, s katerim želi vlada utišati kritike.

Policistka več let neupravičeno brskala po varovanih podatkih, kljub obsodbi ostaja zaposlena

04. 08. 2021 09.56

Ljubljansko policistko Majo Vojsk je sodišče zaradi neupravičenega vpogleda v osebne podatke 36 občanov kaznovalo z dvema letoma pogojne kazni in petletno preizkusno dobo. Policistka se je za več kot 300 vpogledov v podatke oseb, ki niso bile povezane z njenim policijskim delom, v dveh postopkih pred sodiščem opravičila in priznala krivdo za kazniva dejanja, vseeno pa se ob tem odpira vprašanje, kako je možno, da ji delodajalec kljub temu ni preprečil dostopa do varovanih podatkov. Še več, po podatkih Specializiranega državnega tožilstva je še vedno zaposlena na Policiji, za svoje delo pa je junija prejela dodatek za uspešnost. "Zaradi dogajanja nimam več zaupanja v Policijo," pa pravi ena od oškodovanih.

V primeru nezakonito odloženega blata izdani dve inšpekcijski odločbi

20. 07. 2021 12.33

Ugotovitve inšpektorjev za okolje in prostor so pokazale, da je blato iz čiščenja komunalnih odpadnih vod iz Čistilne naprave Ptuj ter Čistilne naprave Rogaška Slatina odpeljala družba Lasaz in ga nezakonito odložila na zemljišče v naselju Vodule v Dramljah. Voznik je povedal, da je ravnal po navodilih nadrejenega. Inšpekcija je prevozniku izdala inšpekcijsko odločbo, prav tako je odločbo prejela družba CEP, ki ni prevzela odpadka v zbirni center.