urejanju

Del prihodnosti goriške regije tudi Hidrijin 40-milijonski visokotehnološki center

08. 09. 2021 06.32

Vlada je obiskala širšo goriško regijo, obisk pa sklenila z javno tribuno v Novi Gorici. Ministri so prisluhnili aktualnim težavam občin in dali nekaj konkretnih zavez za razvoj regije. Premier Janez Janša je položil temeljni kamen za nov Hidriin visokotehnološki center, podpisan je bil tudi sporazum za gradnjo doma starejših v Bovcu.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani

07. 09. 2021 10.06

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.

Sindikati predlog dogovora o obnovitvi socialnega dialoga že poslali partnerjem v ESS

02. 09. 2021 16.31

Sindikati so skladno z dogovorom pri predsedniku države Borutu Pahorju socialnim partnerjem v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) danes posredovali predlog dogovora o obnovitvi socialnega dialoga, ki predvideva tudi usklajena dopolnila k predlogom zakonov, ki so že v parlamentarni obravnavi. Predlog bo najprej pretresala posebna pogajalska skupina.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt

15. 08. 2021 08.00

Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Pogrešanega moškega iz Anglije po več kot letu dni našli na severu Švedske

14. 07. 2021 06.00

26-letnega Angleža, ki so ga svojci pogrešali že več leto dni, so nedavno našli skoraj 3500 kilometrov od domačega kraja. Na severu Švedske ga je na cesti srečal domačin in mu ponudil prenočišče. S pomočjo družbenih omrežij je nato našel njegovo družino, zdaj pa zbirajo denar za ustrezno psihološko pomoč in njegovo vrnitev na Otok.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

'Protestiramo, ker se je vlada odrekla socialnemu partnerstvu'

23. 06. 2021 10.15

Po več kot letu dni opozarjanja na odsotnost socialnega dialoga so se sindikalne centrale odločile za bojkotiranje sej ESS in napovedale, da bodo, če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste. Udeležili pa se bodo tudi petkovega protesta.

Naj slika zasije v najboljši kakovosti z LG OLED

21. 06. 2021 00.15

OLED televizorji nudijo vrhunsko kakovost slike. Gre za zaslon, ki je zgrajen popolnoma drugače kot LCD ali LED zasloni. Namesto osvetlitve od zadaj, tehnologija OLED napaja vsako posamezno slikovno piko na zaslonu, da zasveti. Taka osvetlitev zaslona nudi globok in bogat kontrast in izjemen barvni spekter.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih

17. 06. 2021 11.30

V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

Novi zakon poenostavlja in skrajšuje gradbeno birokracijo

17. 06. 2021 16.58

Vlada je potrdila predloga novega gradbenega zakona in novega zakona o urejanju prostora. Sedanji sistem se ne bo spremenil, ampak bo nadgrajen, tako da bodo postopki gradnje objektov in umeščanja v prostor enostavnejši in hitrejši. Med ključnimi rešitvami je možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v roku 30 dni. Po novem bo mogoče objekte, ki ne potrebujejo okoljske presoje, mogoče začeti graditi že na podlagi dokončnega, ne šele pravnomočnega, gradbenega dovoljenja.

Cigler Kralj: Želimo doseči, da starši poskrbijo za obvezno izobraževanje otrok

04. 06. 2021 09.08

Janez Cigler Kralj je predstavil predloge sprememb zakona o urejanju trga dela, zakona o socialnovarstvenih prejemkih, zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ter zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. "Če otrok iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje OŠ, se otroški dodatek avtomatsko začne izplačevati v materialni obliki za tri mesece, saj verjamemo, da je izobrazba ključnega pomena pri izhodu iz revščine." Prav tako uvajajo ukrep za preprečevanje trajne brezposelnosti, po katerem je primerna zaposlitev po novem tudi zaposlitev, ki ustreza največ za dve ravni nižji izobrazbi brezposelnega glede na ustrezno zaposlitev, medtem ko je doslej lahko bila nižja za največ eno raven.

Materialni položaj družine naj bi se po novem ugotavljal zgolj na podlagi dohodkov

01. 06. 2021 16.26

Ministrstvo za delo je dalo v javno razpravo predloge, s katerimi želijo socialnovarstveno ureditev narediti bolj pregledno in učinkovito. Med drugim predlagajo, da bi bila lahko brezposelna oseba v programe javnih del vključena največ štiri leta. Primerna bi bila tudi zaposlitev, ki ustreza največ dve ravni nižji izobrazbi brezposelnega glede na ustrezno zaposlitev, a ne glede na vrsto pridobljene izobrazbe. Postopek priznavanja pravic iz javnih sredstev bi poenostavili.

V novomeški bolnišnici kar štirje urgentni zdravniki dali odpoved

26. 05. 2021 20.41

V novomeški bolnišnici se zaradi dela s covidnimi bolniki in izjemnega navala na urgenco soočajo s hudo preobremenjenostjo zdravnikov. Vodstvo bolnišnice opozarja, da so stiske njihovih zaposlenih tudi posledica odklanjanja pacientov na primarni ravni, v zdravstvenih domovih. Na pomoč in k sistemskemu urejanju problema zato zdaj kličejo državo.

'Kdaj bomo en vozni pas za motorni promet odstopili mikromobilnosti?'

16. 05. 2021 18.12

Ljubljančani so se pred 10 leti lahko prvič zapeljali po mestnih ulicah z izposojenimi kolesi iz sistema Bicikelj. Izposoja je postala tako priljubljena, da se je število postajališč in koles v Ljubljani od takrat več kot podvojilo. Ta teden so odprli še eno novo postajo. Tudi v Kranju so naredili korak naprej in odprli novi center mobilnosti. V Novi Gorici sistem izposoje koles uvajajo konec naslednjega tedna. Ali lahko govorimo, da so se pojavili premiki v naših glavah in smo kolo sprejeli kot možnost, ki pomaga reševati mobilnostne težave v mestih?

Janša: Najboljša socialna politika je ustvarjanje novih delovnih mest

07. 05. 2021 15.41

V Portu se začenja socialni vrh, na katerem bodo voditelji EU razpravljali o ukrepih za okrepitev socialnih politik pri premagovanju krize po pandemiji. Premier Janez Janša je ob prihodu na vrh dejal, da je najboljša socialna politika politika ustvarjanja novih delovnih mest. Poljska in Madžarska pa sta se med drugim zavzeli za to, da bi iz sklepov socialnega vrha EU črtali pojem spol.

Zaposleni na STA Evropsko komisijo pozivajo, naj prepreči črni scenarij

04. 05. 2021 14.37

Zaposleni na STA so na predstavnike Evropske komisije naslovili pismo, v katerem so zapisali, da so neizmerno hvaležni za ves trud in opozarjanje na pomembnost medijske svobode v Evropski uniji ter podporo, ki so je bili v tem času deležni z njihove strani. "Žal pa ne vaši ne naši napori doslej niso dali rezultatov in gonja proti medijem v Sloveniji se dva meseca pred začetkom predsedovanja naše države Svetu EU nadaljuje, če ne celo stopnjuje," so opozorili.

Zorčič v poslanici o pomenu zavezanosti demokratičnim vrednotam

27. 04. 2021 10.00

Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju zapisal, da se soočamo z drugačnimi izzivi kot pred 80 leti, pri tem pa je za pravilnost odločitev pomembno zavedanje o naši brezpogojni zavezanosti temeljnim vrednotam demokratične družbe. Dan upora proti okupatorju je priložnost, da se na to znova spomnimo, je zapisal.

Kam potovati in kako?

24. 04. 2021 07.25

Stroga pravila bomo morali upoštevati tudi med počitnicami ob prehodu meje, predvsem nas tu zanima Hrvaška. Po raziskavi agencije Valicon bi namreč kar tretjina Slovencev že do junija dopustovala, največ na Hrvaškem in v Sloveniji. Kako danes ali jutri čez mejo, kateri testi veljajo, katera cepiva, koliko odmerkov, pa tudi kam potovati in kako?

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

OKS in Maribor s podpisom potrdila organizacijo Ofem 2023

13. 04. 2021 17.42

Mariborski župan Saša Arsenovič in predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec sta v torek podpisala sporazum o sodelovanju pri projektu Olimpijski festival evropske mladine, ki bo na sporedu poleti 2023. Mesto si od dogodka, na katerem pričakujejo več kot 3600 mladih športnikov iz 50 držav, obeta razvoj in prepoznavnost.

Pripadniki Slovenske vojske s SP v Planici v karanteni

02. 04. 2021 20.07

Slovenska vojska je tradicionalno sodelovala in pomagala pri pripravi tekmovanj v smučarskih skokih v Planici. Tokrat je to potekalo drugače kot običajno, saj so veljali strogi epidemiološki ukrepi, pri čemer ni bila izvzeta niti vojska. Po koncu so zaradi vdora koronavirusa med vojake vsi sodelujoči pristali v karanteni.

Parkiranje pod Sv. Joštom za zdaj še brezplačno, a načrti so drugačni

21. 03. 2021 08.01

Sv. Jošt nad Kranjem je že tako izjemno priljubljena izletniška točka, med epidemijo pa se je število pohodnikov občutno povečalo. Kljub nedavni izgradnji dodatnih parkirišč vozniki še vedno parkirajo ob cesti, na zasebnih zemljiščih, ob zadnjem večjem sneženju so celo zablokirali skladišče peska za posipanje cest. To jezi domačine, ki zahtevajo več reda in med drugim predlagajo uvedbo parkirnine. Mestni svetniki tega za zdaj še niso podprli, a že prihodnje leto bo verjetno drugače.

'Policijska sovica' je dobila hišico

15. 03. 2021 15.35

Samica velikega skovika, ki se je je prijelo ime 'policijska sovica', potem ko jo je kot mladiča lani poleti na parkirišču pred policijsko postajo našel cerkniški policist, je po okrevanju svoj dom našla ob Cerkniškem jezeru, zdaj pa je dobila še gnezdilnico. Pa ne le ona. Predstavniki Društva za opazovanje in proučevanje ptic bodo na območju Notranjskega regijskega parka namestili 15 gnezdilnic za velikega skovika.

KPK pri postopkih razdeljevanja sredstev Fiha ugotovila korupcijska tveganja

08. 03. 2021 12.34

Komisija za preprečevanje korupcije je Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij odredila posodobitev načrta integritete. Ugotovila je, da v fundaciji obstajajo številna korupcijska tveganja pri postopkih razdeljevanja sredstev. Ob tem je pristojne spodbudila k pripravi zakona, ki bo celovito in transparentno uredil te postopke.

Čezmejnim delavcem se zaradi brezposelnosti obeta višje nadomestilo kot zaposlenim v Sloveniji

02. 03. 2021 12.33

DZ se je seznanil s predlogom novele zakona o urejanju trga dela, po kateri bi bili čezmejni delavci v primeru brezposelnosti začasno upravičeni do višjega nadomestila kot delavci, zaposleni v Sloveniji. Predlog je v postopek vložila skupina volivcev in ga bo DZ predvidoma izglasoval, saj mu v poslanskih skupinah skoraj ne nasprotujejo.

Gneča predvsem na smučiščih, večina se ukrepov drži

20. 02. 2021 15.34

Ob lepem, sončnem vremenu se je ta konec tedna marsikdo odločil za obisk izletniških točk. Za vzhodno polovico države se namreč končujejo, za zahodno pa začenjajo zimske počitnice, kar se je odražalo predvsem na smučiščih. Gneča je bila povsod, vendar so smučarji večinoma upoštevali ukrepe – nosili maske in pazili na razdaljo. Povečan obisk je bil tudi na Obali, živahno je bilo med drugim na koprski promenadi.

Tri desetletja, odkar je Slovenija izstopila iz pravnega reda tedanje SFRJ

20. 02. 2021 07.56

V predsedniški palači so obeležili 30. obletnico razglasitve ustavnega amandmaja XCIX (99) k ustavi RS. Predsednik republike Borut Pahor je v govoru med drugim poudaril, da sedanje politično razpoloženje, v katerem je več konflikta kot sodelovanja, ni vzdržno. Želi si, da bi to spremenili v političnem dialogu z vsemi strankami.

Plače v javnem sektorju: enotni temelji, različen pristop glede na financiranje

15. 02. 2021 18.22

Izhodišča za prenovo plačnega sistema, ki jih je vladna stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, predvidevajo drugačno obravnavo tistega dela javnega sektorja, ki ima ob proračunskih še druge prihodke. Ta bi namreč imel večjo avtonomijo glede urejanja plač. Želja vlade je tudi več variabilnega nagrajevanja.

Počivalšek: Želimo postopoma odpreti tudi najbolj prizadete panoge

04. 02. 2021 18.04

Vlada na Brdu pri Kranju s predstavniki gospodarstva razpravlja kako urediti sproščanje gospodarstva na čim bolj varen način, kje bi lahko uvedli hitro testiranje, da bi lahko dodatno odpirali dejavnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal minister Matej Tonin. Manevrski prostor je pri dejavnostih, katerih sprostitev je predvidena za rdečo fazo, pa doslej še niso bile odprte, je povedal premier Janez Janša. Gospodarski minister pa si želi postopnega odpiranja tudi najbolj prizadetih panog.