uri

Uradni Vatikan potrdil umor poveljnika švicarske garde

05. 05. 1998 16.43

Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Joaquin Navarro Valls je danes potrdil, da je častnik švicarske garde Cedric Tornay v ponedeljek "v afektu" ubil poveljnika garde Aloisa Estermanna. Po Vallsovi razlagi je bil morilec "zagrenjen" in jezen na Estermanna, ker ga je ta pred kratkim kaznoval zaradi neopravičene odsotnosti. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža je še povedal, da je storilec, ki je po dejanju naredil samomor, pustil pismo za svojo družino. Le dve uri pred umorom ga je pustil svojim tovarišem. Valls je povedal, da je bilo iz morilskega orožja izstreljenih pet krogel in da sta dve zadeli Estermanna.

Nov popotresni sunek na Bovškem

05. 05. 1998 14.53

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 8. uri in 41 minut zabeležili popotresni sunek z lokalno magnitudo 2,0, je sporočila uprava RS za geofiziko. Intenziteta potresa, ki so ga po prvih podatkih čutili prebivalci Bovca in okolice, v širšem nadžariščnem območju ni presegla četrte stopnje po evropski potresni lestvici (EMS). Žarišče potresa je bilo 80 kilometrov severozahodno od Ljubljane, so še sporočili iz uprave RS za geofiziko.

Zmeren potresni sunek čutili v okolici Tolmina

04. 05. 1998 17.24

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 12. uri in 40 minut zabeležili zmeren potresni sunek magnitude 2.4. Na upravi RS za geofiziko ocenjujejo, da intenziteta potresnega sunka, ki so ga čutili prebivalci Volarij pri Tolminu in okoliških krajev, ni presegla četrte stopnje po evropski potresni lestvici (EMS).

Plenice na račun izraelskih davkoplačevalcev

01. 05. 1998 09.43

Izraelski premier Benjamin Netanjahu si je nakopal nov škandal, saj naj bi plenice svojih otrok kupoval z državnim denarjem. Neimenovani predstavnik vlade je pred posebnim parlamentarnim odborom pojasnil, da je "posebni proračun" za otroške plenice nujen, saj jih je treba menjavati vsaki dve uri. Plenice so pač del "toaletnih potreb" uradne rezidence predsednika vlade. Netanjahu ima z ženo Saro dva majhna sinova. Posebni odbor je razpravljal o Netanjahujevih osebnih izdatkih, potem ko se je v začetku aprila izvedelo, da samo cigare, ki jih pokadi njihov predsednik vlade, davkoplačevalce stanejo približno 5400 mark mesečno.

Prva tekma v Ajdovščini

30. 04. 1998 14.53

V prostorih Nogometne zveze Slovenije (NZS) so izžrebali kraj prve tekme slovenskega pokala. V sredo, 27. maja, se bosta Primorje in Rudar Velenje najprej pomerila v Ajdovščini, v torek, 9. junija, pa bo povratna tekma v Velenju. Uri srečanj zaenkrat še nista znani, saj bo obe srečanji prenašala nacionalna televizija, ki bo imela pri tem zadnjo besedo. Z žrebom so bili bolj zadovoljni Velenjčani: "Lahko rečem, da nam je bil žreb naklonjen. Ker zadetke lažje dosegamo iz protinapadov, pričakujemo, da bomo ugoden izid dosegli že v Ajdovščini. Mislim, da je ekipa ujela pravo formo in da bomo na koncu izpolnili cilj, ki smo si ga zadali pred sezono, ko smo načrtovali uvrstitev v enega od evropskih pokalov," je bil zadovoljen predstavnik Velenjčanov. Pri Primorju, ki se je že tretjič zapored uvrstil v finale, so bili manj zadovoljni: "Žreb nam je že tretjič zagodel, saj bomo že tretjič prvo finalno tekmo igrali doma. Upam, da se nam bo tokrat izšlo. Moštvo se počasi pobira in pričakujemo, da bomo v finalnih srečanjih v najboljši možni formi," so žreb komentirali pri ajdovskem klubu.

Razstava del Petra Randalla-Pagea v galeriji Tivoli

30. 04. 1998 08.30

V galeriji Tivoli bodo drevi, ob 20. uri, odprli razstavo risb, grafik in male plastike vodilnega britanskega kiparja Petra Randalla-Pagea. Razstavo je pripravil Mednarodni grafični likovni center v sodelovanju z Britanskim svetom v Ljubljani in Londonu ter londonsko Fundacijo Henry Moore. Razstavo bo v navzočnosti avtorja odprl britanski veleposlanik v Sloveniji David Andrew Lloyd.

V Lendavi 6. maja

29. 04. 1998 10.49

Nogometna zveza Slovenije (NZS) je določila nov termin tekme Nafta - Živila Triglav, ki je bila pred dobrim mesecem prekinjena zaradi neredov na tribunah. Moštvi se bosta v Lendavi spet srečali v sredo, 6. maja ob 17. uri.

Moya z lahkoto osvojil svoj prvi turnir

27. 04. 1998 09.56

V finalu moškega teniškega turnirja v Monte Carlu z nagradnim skladom 2,45 milijona dolarjev je Španec Carlos Moya po uri in 58 minutah premagal Cedrica Piolina s 6:3, 6:0 in 7:5 ter tako osvojil svoj prvi turnir iz serije Super devet v karieri.

Referendum o tujem posredovanju na Kosovu

23. 04. 1998 11.07

V Srbiji se je začel referendum o tujem posredovanju na pogajanjih med Srbi in kosovskimi Albanci za rešitev krize na Kosovu. Srbske oblasti so pozvale državljane, naj se izrečejo proti tujemu posredovanju, ki ga zahtevajo kosovski Albanci in mednarodna skupnost.

Sampras premagal Agassija

22. 04. 1998 18.58

V najzanimivejšem dvoboju drugega kroga moškega teniškega turnirja v Monte Carlu je prvi nosilec Američan Pete Sampras po uri in 15 minutah premaga rojaka Andrea Agassija s 6:4 in 7:5. Iz konkurence sta že izpadla tretji in peti nosilec. Angleža Grega Rusedskega je v treh nizih premagal Nemec Boris Becker Šved Jonas Bjorkman pa je moral priznati premoč Čehu Slavi Dosedelu.

Razmere na slovenskih cestah

21. 04. 1998 09.24

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet se odvija brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja, le na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil dve uri za prestop meje.

Podelitev Plečnikovih nagrad za leto 1998

20. 04. 1998 15.45

V Narodni galeriji v Ljubljani so opoldne podelili letošnje Plečnikove nagrade. Komisija, v kateri so bili arhitekti Miha Dešman, Miloš Florijančič in Andrej Hrausky, se je odločila, da Plečnikovo nagrado za leto 1998 prejme arhitekt Aleš Prinčič za več družinskih hiš in interierjev, ki jih je zasnoval v zadnjih letih; Plečnikovi medalji dobita arhitekt Danilo Fuerst za življenjski prispevek na področju slovenske arhitekture in uredniški odbor A-besede za stalno rubriko z arhitekturno tematiko v dnevnem časopisu Večer.

Tla so se zopet stresla

18. 04. 1998 12.45

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 12. uri in 15 minut zabeležili potresni sunek iz oddaljenosti 80 kilometrov severozahodno od Ljubljane. Žarišče potresa je bilo na območju Lepene, čutili pa so ga tudi posamezni prebivalci Nove Gorice, je sporočila Uprava RS za geofiziko.

Razmere na slovenskih cestah

18. 04. 1998 11.23

Ceste v državi so mokre in spolzke. Cesta prek prelaza Vršič je zaprta.

Razmere na slovenskih cestah

17. 04. 1998 08.57

Ceste po državi so večinoma normalno prevozne. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti.

Kvartet flavt Mačke bo koncertiral v Narodnem muzeju

16. 04. 1998 09.45

V Narodnem muzeju bodo drevi ob 18. uri koncertirale Alenka Jančar, Tina Pangršič, Milena Perič in Breda Štembergar - Kvartet flavt Mačke. Skupaj so začele igrati v okviru šolskih obveznosti, vendar so s pomočjo mentorice Karoline Šantl Zupan svoje igranje kmalu dvignile "na raven ljubečega in spoštljivega odnosa do glasbe".

Grčija: potres 4,3 stopnje po Richterju

13. 04. 1998 12.00

Na severu Grčije so davi ob 2. uri in 53 minut po lokalnem času registrirali potres z močjo 4,3 stopnje po Richterju. Z geofizičnega inštituta solunske univerze so sporočili, da je bil epicenter potresa kakih 50 kilometrov zahodno od kraja Kozani. V potresu, ki so ga občutili na širšem območju severne Grčije, ni bilo žrtev niti gmotne škode. Na istem območju je bilo v potresu maja leta 1995 25 ranjenih.

Slovesne maše

12. 04. 1998 10.57

Velikonočna nedelja se v vseh cerkvah začne s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljuje z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Rode bo ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V ljubljanski stolnici pa bo ob 15. uri vodil tudi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V mariborski stolnici bo vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo vodil škof Kramberger. V stolnici v Kopru bo slovesno mašo vodil koprski škof Pirih.

Carlsen zmagovalec v Hongkongu

12. 04. 1998 09.08

Danec Kenneth Carlsen je zmagovalec teniškega turnirja v Hongkongu z nagradnim skladom 340.000 dolarjev. V finalu je 24-letni Danec, pred turnirjem 76. igralec na svetu, po dobri uri igre premagal Zimbabvijca Byrona Blacka s 6:2 in 6:0. Za zmago je Carlsen prejel 45.000 dolarjev, poraženec v finalu pa skoraj polovico manj.

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni

12. 04. 1998 09.07

Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Razmere na cestah in mejnih prehodih

11. 04. 1998 11.17

Ceste po državi so mestoma mokre in spolzke, voznike opozarjajo na previdnejšo vožnjo. Zaradi snega je cesta prek Vršiča do nadaljnjega zaprta, na cesti prek mejnega prehoda Predel pa je obvezna zimska oprema. Zaradi grozeče nevarnosti padajočega kamenja je popolna zapora magistralne ceste Peršeti - Most na Soči v kraju Pod Kjučem. Obvoz je urejen. Promet povsod poteka brez posebnosti. Na mejnem prehodu Dolga vas, čakajo vozniki tovornih vozil za izstop okoli eno uro na samem prehodu ter dodatni dve uri v Gornji Radgoni.

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

Razmere na cestah in mejnih prehodih

11. 04. 1998 09.14

Ceste po državi so mestoma mokre in spolzke, voznike opozarjajo na previdnejšo vožnjo. Promet povsod poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje, razen na mejnem prehodu Dolga vas, kjer čakajo vozniki tovornih vozil za izstop okoli eno uro na samem prehodu ter dodatni dve uri v Gornji Radgoni.

Sklenitev sporazuma o Ulstru znova preložili

10. 04. 1998 17.48

Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira je sporočil, da je v zadnji uri na pogajanjih o Ulstru prišlo do težav, zaradi katerih sporazuma ne bodo mogli skleniti do napovedanega roka v začetku današnjega popoldneva. Na novinarski konferenci, ki so jo sklicali zaradi pred tem objavljene novice, da so pogajalci dosegli soglasje o sporazumu, je tiskovni predstavnik namreč sporočil, da sta "na dan prišli ena ali dve nepričakovani zadevi, ki se njihovim upanjem navkljub nista uresničili", ter da pogajalci niso sklenili sporazuma. O naravi nepričakovanih zadev ni poročal. Dejal pa je, da bo Tony Blair ostal na pogajanjih, dokler pogajalci v Belfastu ne bodo dosegli rešitve.

George Michael aretiran zaradi nespodobnega vedenja

09. 04. 1998 09.12

Losangeleška policija je včeraj potrdila, da je bil zaradi "nespodobnega vedenja" v premožni mestni četrti Beverly Hills v torek aretiran znani pop pevec George Michael. Policija ni želela razkriti podrobnosti incidenta, izvedelo pa se je, da se je pevec zavedal, da ga opazujejo.

Stanje na cestah

09. 04. 1998 08.26

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke.

Potres zbudil žensko, ki je ležala v komi

08. 04. 1998 17.10

Prebivalcem Umbrije, območja v srednji Italiji, ki ga je v zadnjem času prizadela vrsta potresov, se je zdelo kot čudež, ko se je neka 32-letna ženska v enem od potresnih sunkov zbudila iz kome. Kot piše današnje časopisje, se je zavedla že minuli petek, ko je srednjo Italijo prizadel potres z močjo 4,7 stopnje po Richterjevi lestvici. Do tega dne je ženska že 20 dni ležala v komi na intenzivni negi bolnišnice v umbrijskem mestu Foligno. "Nenadoma je odprla oči in začela govoriti - o potresu," se spominjata medicinska sestra in fizioterpevtka. Ženska se je zbudila točno ob začetku potresa - ob 9. uri in 26 minut.

Razmere na slovenskih cestah

08. 04. 1998 08.19

Ceste po državi so mokre in spolzke. Promet poteka brez posebnosti. Na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil dve uri za izstop iz države ter dodatnih šest ur v Gornji Radgoni. Na ostalih mejnih prehodih ni daljših zastojev.

Razstava ob svetovnem dnevu Romov v etnografskem muzeju

07. 04. 1998 12.29

Ob svetovnem dnevu Romov - 8. aprila - bodo v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) odprli razstavi fotografij avtorjev Nade Žgank in dr. Svanibora Pettana. Odprtje razstav bo z romskimi plesi popestrila skupina Romov iz Murske Sobote, zbrane pa bo nagovoril tudi predsednik Zveze romskih društev Jožek Horvat. Prav tako jutri ob 12. uri bo v čitalnici SEM etnomuzikolog dr. Svanibor Pettan predaval o romskih glasbenikih na Kosovu. Naslov prve razstave je Fotografski utrinki iz vsakdanjega življenja Romov na Slovenskem. Nada Žgank, rojena leta 1967 v Celju, sicer diplomirana agronomka, se je že v obdobju svojega šolanja veliko ukvarjala s fotografijo. V zadnjih letih se je tematika njene fotografije jasno izoblikovala. Izdelani reportažni zapisi s svojo neposrednostjo, a tudi tankočutnostjo, opozarjajo na znane, vendar večno aktualne teme. Avtorica se prepušča doživljanju okolja, ki ga upodablja s fotografijo, zato so njeni izdelki neprisiljeni, živi, obenem pa kompozicijsko in estetsko skrbni, je o fotografijah Nade Žgank zapisal Igor Spreizer.