usklajevanje

Zaradi poplav proračunski odhodki višji za milijardo evrov

28. 09. 2023 06.39

Vlada je potrdila predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti. Njuno pripravo je začela že pred časom, dodatno pa je morala zagotoviti sredstva za obnovo in razvoj po avgustovskih poplavah. Načrtovani odhodki bodo tako prihodnje leto višji za milijardo evrov, v Bruslju pa bomo poskusili upravičiti višji javnofinančni primanjkljaj.

Varčevalni rezi v proračun: kje, koliko in kako jih bomo občutili?

27. 09. 2023 19.27

Po že dveh sejah vlade v enem tednu bo sledila še ena, spet proračunska, na kateri naj bi bila potrjena proračuna za leti 2024 in 2025. Vsak od ministrov mora zaradi poplav najti štiri odstotke prihrankov. Predloge so v ponedeljek že tehtali, stvar pa ni preprosta, je slišati iz vladnih vrst, saj se učinki varčevanja od ministrstva do ministrstva razlikujejo. Na ministrstvu za delo bi denimo ob štiriodstotnem varčevanju verjetno morali poseči v socialne transferje.

Michael Caine ne razume potrebe po koordinatorjih za intimnost

26. 09. 2023 06.00

Michael Caine ne razume potrebe po t. i. koordinatorjih za intimnost, ki na snemanju skrbijo, da se igralci med prizori, ki prikazujejo spolnost, počutijo dobro. "V mojih časih si samo posnel ljubezensko sceno in nadaljeval snemanje," je dejal.

Golob: Po trenutni zakonodaji bi novo nuklearko zgradili šele leta 2049

25. 09. 2023 10.54

Na ustanovni seji se je sestala delovna skupina za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti v projektu nove jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), ki jo je vlada ustanovila septembra. Jek 2 je daleč največji načrtovani investicijski projekt v državi, vlada pa je bila deležna kritik, da mu ni naklonjena. Po koncu seje je pred medije stopil premier Robert Golob, ki je opozoril, da bi po obstoječi zakonodaji novo jedrsko elektrarno zgradili in jo začeli uporabljati šele leta 2049, zato bo treba pospešiti postopke.

Sindikati dvomijo, da bodo pogajanja zaključena oktobra, ministrica optimistična

19. 09. 2023 06.00

Zadnja vladna ponudba uslužbencem v javnem sektorju je težka kar 840 milijonov evrov, javni uslužbenci pa bi pridobili do štiri plačne razrede, največ zdravniki in zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Ker gre za tako velik znesek, je jasno, da te prenove plačnega sistema v javnem sektorju ne bo mogoče realizirati takoj, je po ponedeljkovih pogajanjih dejala pristojna ministrica Sanja Ajanovič Hovnik. Katere orehe pa morajo po današnjih pogajanjih, kot pravi ministrica, s sindikati javnega sektorja še streti in ali tudi sindikalisti menijo, da obstaja realna možnost, da se pogajanja lahko zaključijo do 15. oktobra?

ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN

18. 09. 2023 22.37

Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Bele hiše John Kirby je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN in se veselijo sodelovanja v naslednjih dveh letih, ko bo Slovenija članica tega najpomembnejšega organa svetovne organizacije.

Vladni predlog za odpravo plačnih nesorazmerij težak 847 milijonov

18. 09. 2023 16.59

Vladna stran je sindikatom javnega sektorja predstavila predlog odprave plačnih nesorazmerij in prevedbe delovnih mest na novo plačno lestvico, težak približno 847 milijonov evrov. Čeprav imajo v sindikatih nekatere pomisleke, ministrica Sanja Ajanović Hovnik verjame, da je zaključek pogajanj do 15. oktobra realna možnost.

Po poplavah grozi izbruh bolezni, v nesreči umrli humanitarni delavci

18. 09. 2023 08.47

Kar več kot 11 tisoč žrtev in več kot 10 tisoč še vedno pogrešanih po uničujočih poplavah v Libiji. Vrstijo se očitki o prepozni in neusklajeni pomoči. ZN pa so opozorili na zaskrbljujoče stanje še dveh jezov v državi. Medtem pa je v prometni nesreči na poti v Derno umrlo pet članov grške humanitarne misije v Libiji.

V Libiji najmanj 11.300 mrtvih, v morju še vedno plavajo trupla

17. 09. 2023 16.31

Število smrtnih žrtev uničujočih poplav v Libiji se je zgolj v mestu Derna na vzhodu države, ki so ga poplave najbolj prizadele, povečalo na približno 11.300, so sporočili Združeni narodi. Pri tem so se sklicevali na podatke libijskega Rdečega polmeseca, ki pa je pozneje omenjeno številko zanikal. Reševalne akcije se medtem nadaljujejo.

V Maroku umrlo več kot 1300 ljudi, med njimi francoski državljan

09. 09. 2023 07.31

V silovitem potresu, ki je v petek pozno zvečer stresel Maroko, je glede na vladne podatke umrlo več kot 1300 ljudi. Središče potresa z močjo 6,8 je bilo približno 71 kilometrov jugozahodno od Marakeša. Številni posnetki na družbenih omrežjih prikazujejo uničene stavbe, nekatere naj bi se zrušile. Evropska unija je pripravljena pomagati Maroku po silovitem potresu, je že sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Občine na porečju Kamniške Bistrice pozivajo vlado, naj podaljša roke za vnos škode

31. 08. 2023 16.17

Župani občin na porečju Kamniške Bistrice so na srečanju sprejeli nekaj sklepov. Med drugim pozivajo vlado, naj podaljša roke za vnos v aplikacijo za vnos škode – Ajdo zaradi poznega pridobivanja navodil in nedelovanja aplikacije ter zagotovi zadosti finančnih sredstev za poplačilo vseh intervencijskih stroškov, so sporočili iz občine Kamnik.

Gospodarska rast v Sloveniji v drugem četrtletju višja od povprečja OECD

31. 08. 2023 11.00

Slovenski BDP se je lani po prvi letni oceni statističnega urada realno zvišal za 2,5 odstotka, medtem ko je dosedanja ocena, ki je temeljila na združevanju četrtletnih podatkov, govorila o 5,4-odstotni rasti. Lanska rast je bila tako bistveno nižja od prvotnih ocen, pa tudi močno počasnejša od pokoronske 8,2-odstotne rasti v 2021.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

24. 08. 2023 13.32

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Na kakšno pomoč lahko računajo ljudje na prizadetih območjih?

23. 08. 2023 20.17

Za najnujnejše ukrepe po poplavah, ki jih pripravlja vlada, torej za denarno pomoč, sklad za obnovo in moratorij na kredite, v vladnih prostorih in na posamičnih ministrstvih usklajujejo še zadnje podrobnosti. Ministri so interventni zakon, ki naj bi imel več kot sto členov, na vladni seji spet pregledovali v torek, v četrtek pa bo sledila nova vladna seja in besedilo zakona naj bi bilo potrjeno. In na kaj vse naj bodo ljudje na prizadetih območjih najbolj pozorni, kje lahko računajo na pomoč?

Čez Kamniško Bistrico montažni mostovi, v Braslovčah bi selili dve naselji

18. 08. 2023 18.00

Tri mostove na državnih cestah prek Kamniške Bistrice, ki so bili hudo poškodovani v vremenski ujmi, bodo v nekaj tednih začasno nadomestili montažni. Kot so povedali na Direkciji RS za infrastrukturo, bo promet na mostovih v Domžalah in Dolu stekel do konca avgusta, v Zgornjih Stranjah pa predvidoma v začetku septembra.

Mednarodna pomoč ob poplavah: za kaj smo zaprosili, kaj dobili?

16. 08. 2023 15.36

Sloveniji je takoj po poplavah pomoč s težko gradbeno mehanizacijo, helikopterji, mostovi in strokovnim osebjem po zaprosilu ponudilo več kot deset držav. Mednarodne ekipe so nastanjene v bazi v Rečici ob Savinji in Škofji Loki in že več dni na terenu in pospešeno pomagajo pri sanaciji. S težko gradbeno mehanizacijo že pomaga osem držav s 30 bagri, postavljena sta tudi že dva od 11 mostov.

Slovenska vojska začela postavljati most Compact 200 v Mežici

10. 08. 2023 17.50

Poplave so uničile mnogo mostov, ki povezujejo mesta, ta pa so sedaj odrezana od sveta. Zato se je več držav odločilo priskočiti na pomoč, med prvimi Italija, ki Sloveniji pošilja mostove in bagre, pa tudi Nemčija, ki pošilja Zvezno agencijo za tehnično pomoč, da bi pomagali graditi začasni most na Prevaljah. Seveda pa tudi Slovenska vojska ne počiva, pričeli so s postavljanjem montažnega mostu Compact 200 v Mežici.

Ukrajina kljub vojni nesebično pomaga Sloveniji, Nato pošilja pomoč

07. 08. 2023 13.00

Slovenijo je v preteklih dneh prizadela najhujša ujma v zgodovini države, sporočila solidarnosti in podpore pa so Vladi RS prenesli tuji voditelji in vodje institucij EU. Posebej hvaležni smo voditeljem držav Zahodnega Balkana, ki nam v teh težkih trenutkih izražajo bližino in že pošiljajo najbolj potrebno pomoč, sporoča vlada. Ob tem so potrdili, da se bo v sredo v Sloveniji mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in si ogledala prizadeta območja.

Mednarodna pomoč že v Sloveniji, trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka

07. 08. 2023 17.08

Voda iz poplavljenih hiš in objektov še ni niti odtekla, ko je na prizadeta območja že prišla prva pomoč. Za hitrim odzivom stojijo tudi številne humanitarne organizacije in prostovoljci, med njimi so tudi taki, ki sedaj pomagajo drugim, čeprav so jim poplave uničile dom. Pomoč prihaja tudi že iz tujine. Zjutraj sta v Slovenijo prišla dva tovornjaka pomoči poljskega Rdečega križa, slovenski pa opozarja, da trenutno najbolj primanjkuje razvlažilcev zraka.

Satelitski posnetki Copernicusa prikazujejo stanje po poplavah

07. 08. 2023 12.00

Copernicus je objavil satelitsko fotografijo, ki prikazuje stanje po poplavah na območju Maribora. Copernicus na prošnjo Slovenije satelitsko spremlja poplavljena območja in zemeljske plazove v Sloveniji. Posnetek je označil za 'fotografijo dneva'.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val

04. 08. 2023 10.46

Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi

03. 08. 2023 14.13

Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?

01. 08. 2023 19.33

Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

SMS-obveščanje ob neurjih in nesrečah naj bi zaživelo že v kratkem

31. 07. 2023 15.53

Vlada je sporočila, da bo sistem javnega obveščanja in alarmiranja ob neurjih in nesrečah prek SMS-sporočil predvidoma zaživel že v kratkem. Do konca avgusta je v javni obravnavi uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, vlada pa pričakuje, da jo bodo nato sprejeli zgodaj jeseni. Predvidoma bi tako sistem lahko začel delovati še pred koncem leta.

Korošica Zha vstopa na sceno

30. 07. 2023 11.00

Zevin potrjuje svoj hyper-pop primat.

Pirc Musarjeva po ogledu škode zagotovila, da bo pomoč prišla hitreje kot doslej

28. 07. 2023 10.21

Po vsej državi so v zadnjem času pustošila huda neurja, ki so za sabo pustila hude posledice. Po prvih ocenah je v neurjih 12. in 13. julija v 90 občinah nastalo za skoraj 2,5 milijona intervencijskih stroškov, v ta znesek še niso všteti stroški sanacije. Poleg tega bodo stroški še precej višji za intervencijo in sanacijo posledic neurij, ki so po vsej državi pustošila med 17. in 25. julijem – prizadetih je bilo 191 občin. Posledice neurij v Vojniku, kjer so še na delu intervencijske ekipe, si je ogledala predsednica Nataša Pirc Musar. Zagotovila je, da bo pomoč prišla hitreje, kot je doslej.

Ministrstvo slovenskim turistom odsvetuje potovanja na jugovzhod Rodosa

24. 07. 2023 10.13

Razmere na jugu so resne, vendar pa ne gori ves Rodos, poudarjajo na slovenskih turističnih agencijah, ki organizirajo potovanja Slovencev na ta grški otok. Stanje se sicer nekoliko umirja, tudi veter piha proti jugu, kar pomeni, da se požar ne širi proti centralnemu in severnemu delu otoka, kjer se trenutno nahajajo vsi njihovi slovenski turisti. Glede nadaljnjih potovanj na Rodos sicer poteka usklajevanje med turističnimi agencijami, ki potujejo na Rodos. Budno spremljajo stanje na otoku, vendar pa za zdaj ne načrtujejo odpovedi. Tako zaenkrat na sporedu ostaja tudi sredin čarterski let, večjih odpovedi pa agencije zaradi požara ne beležijo. Ministrstvo za zunanje zadeve medtem slovenskim državljanom odsvetuje potovanja na jugovzhod Rodosa, prav tako tudi na območja Krfa in Evie, kjer se širijo požari.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

21. 07. 2023 10.15

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

V slovenskih zaporih tretjina tujcev, večina zaradi tihotapljenja ljudi

13. 07. 2023 06.00

Delež tujcev v slovenskih zaporih od leta 2019 skokovito narašča, trenutno jih je že slabih 37 odstotkov. Prihajajo iz 60 različnih držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi razlog za napetosti, konflikte, predvsem verbalne, saj se znotraj ene sobe srečajo različne narodnosti in veroizpovedi. So tujci, večina je priprtih ali obsojenih zaradi tihotapljenja ljudi čez mejo, razlog za hudo prostorsko in kadrovsko stisko v slovenskih zaporih? Zakaj se polnijo s tujci? Jih lažje kaznujemo?

Izrael sprožil protiteroristično akcijo: 'Palestinsko ljudstvo ne bo pokleknilo'

03. 07. 2023 15.39

Izrael je v Dženinu in bližnjem begunskem taborišču na severu zasedenega Zahodnega brega sprožil največjo protiteroristično operacijo v zadnjih letih, v kateri sodeluje več sto vojakov, oklepna vozila, buldožerji, pa tudi brezpilotna letala. Po navedbah palestinskih oblasti je bilo doslej ubitih osem ljudi, še 50 pa je ranjenih. Palestinski predsednik je zaradi operacije prekinil stike z Izraelom.