usnja

Mojstrovine Slovenije na Dunaju

01. 11. 2000 00.00

Na Dunaju bodo v sredo, 8. novembra, v nakupovalni hiši Steffl odprli mednarodno razstavo Mojstrovine Slovenije - srečanje s sodobnimi rokodelci. Razstava bo odprta do 3. januarja prihodnje leto. Med 8. in 16. novembrom bo v slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju poleg tega odprta razstava ljubljanskega Mestnega muzeja z naslovom Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije. Od 9. do 11. novembra pa bodo Dunajčani v restavraciji Barbaro's lahko okušali dobrote slovenske kuhinje, ki jim jih bo pripravljal mojster Slavko Adamlje iz ljubljanskega Maxima.

Alicia Silverstone o vegetarjanstvu

23. 05. 2000 09.20

Filmska igralka Alicia Silverstone je zavzeta vegetarijanka. V pogovoru za neko nemško revijo je povedala, da ne potrebuje nobenega živalskega proizvoda za hrano, obleke ali kozmetiko.

Izgube slovenskih podjetij

09. 05. 2000 19.17

Slovenska podjetja tekstilne, oblačilne in usnjarske predelovalne dejavnosti so lani poslovala v težkih pogojih, ki pa se še zaostrujejo. Podjetja omenjenih dejavnosti so tako lani izgubo v primerjavi s predlani povečala za 22,3 odstotka na 5,6 milijarde tolarjev. Prav tako pa so lani zmanjšala obseg fizične proizvodnje ter izvoz na tuje trge. Predstavniki omenjenih dejavnosti, ki skupaj zaposlujejo skoraj 37.000 delavcev, se bojijo, da sami, brez vladne pomoči, v prihodnjih letih ne bodo mogli zaustaviti zmanjševanja števila zaposlenih. Bojijo pa se tudi nezmožnosti vlaganj, kar jih pelje v tehnološko zaostajanje.

Pamela Anderson obsoja industrijo usnja

25. 02. 2000 07.58

Mednarodna organizacija za varstvo živali je pretekli teden v Indiji predvajala video, ki z glasom igralke Pamele Anderson obsoja indijsko industrijo usnja zaradi načina, s katerim ta ravna s kravami. Predstavnik organizacije je povedal, da je ironično, da večino usnja, ki ga prodajajo po svetu izhaja iz Indije, čeprav so v tej državi krave svete živali.

Ceausescujeva pižama prodana na dražbi

26. 12. 1999 10.17

V Bukarešti so pripravili dražbo osebnih predmetov nekdanjega romunskega diktatorja Nicolaeja Ceausescuja in njegove soproge Elene, ki sta živela v razkošju, medtem ko je večino Romunov pestila revščina.

Po 84 letih našli denarnico raziskovalca

15. 12. 1999 08.24

Na Antarktiki so našli denarnico, ki jo je pred 84 leti tam izgubil član britanske ekspedicije. Denarnico so našli Novozelandci v nekem barakarskem naselju na Cap Evansu na Rossovem otoku, ki so ga leta 1911 postavili člani ekspedicje pod vodstvom slavnega britanskega raziskovalca Roberta Scotta. V denarnici iz zelenega usnja je med drugim pet fotografij in štiri vozovnice za tramvaj ter dokumenti z dne 21. novembra leta 1914. Na podlagi teh podatkov domnevajo, da je bil lastnik denarnice član neke druge ekspedicije, ki jo je vodil raziskovalec, prav tako Britanec, Ernest Shackleton, katere usoda pa je tragična.

Onesnaženje rek po Sloveniji

07. 11. 1999 18.55

V reki Vrtojbci v Rožni Dolini v občini Nova Gorica je včeraj prišlo do onesnaženja. Ob 16. uri so namreč v tej reki opazili oljne madeže. Na kraj dogodka so odšle pristojne inšpekcijske službe, ki so ob pomoči gasilcev poklicne brigade iz Gorice ugotovili, da izvira onesnaženje z italijanske strani, kjer je neznanec zlil večjo količino kurilnega olja v kanalizacijo. Poklicni gasilci iz Nove Gorice so postavili v reko lovilna črevesa, z nadaljnjim čiščenjem pa bodo nadaljevali tudi danes, so sporočili iz Centra za obveščanje.

Nova soseska v Kamniku

03. 10. 1999 19.59

V Kamniku gradijo novo poslovno-stanovanjsko sosesko. Po mnenju strokovnjakov gre za enega največjih posegov v staro mestno jedro pri nas. Gradnja soseske ne bi bila nič posebnega, če ne bi predstavniki kamniške občine priredili listine in spremenili namembnost zemljišča mimo zakonov in predpisov. Upravna enota pa je izdala gradbeno dovoljenje, ki je bilo napisano na kožo investitorju.

Švicarska industrija dobiva zagon

25. 09. 1999 18.18

Poslovanje industrije v Švici je bilo po podatkih zveznega urada za statistiko v letošnjem drugem četrtletju pozitivno. Obseg proizvodnje, prodaje in naročil se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečal za 0,8 do 2,0 odstotka. Upad je zabeležila le strojna industrija.

Ljubljanska razstavišča danes

09. 09. 1999 18.51

V ljubljanskih likovnih razstaviščih bodo drevi odprli vrsto novih postavitev: v Jakopičevi galeriji ob 18. uri razstavo hrvaške keramičarke Mirjane Rajkovič, v galeriji Krka ob 19. uri razstavo pod naslovom Usnje in glina v okviru modne oblikovalke Barbare Jenko Drašler, prav tako ob 19. uri v galeriji Lek razstavo likovnih del slikarja Nikolaja Mašukova ter v Vodnikovi galeriji razstavo slikarja Florisa Oblaka, nazadnje, ob 20. uri, pa v Mali galeriji Cankarjevega doma fotografsko razstavo Marka Jamnika.

Shell in BASF ustanavljata mešano družbo

02. 09. 1999 19.55

Družbi Shell Eastern Petroleum, hčerinska družba nizozemsko-britanskega koncerna Shell, in BASF sta se dogovorili, da bosta v singapurski prestolnici ustanovili mešano proizvodno družbo, v kateri bosta imeli enakovreden delež. Vrednost naložbe v gradnjo skupne tovarne znaša prek 500 milijonov dolarjev, novoustanovljena družba pa se bo imenovala Bassel Eastern Petroleum, so sporočili iz obeh podjetij.

Padec industrijske proizvodnje v Italiji

09. 08. 1999 13.57

Italijanska industrijska proizvodnja je junija v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padla za 1,6 odstotka, in sicer že tretji zaporedni mesec. Kot po pisanju Financial Timesa kažejo podatki, ki jih je objavil italijanski statistični inštitut, se je industrijska proizvodnja zmanjšala v vseh mesecih letos, razen v marcu.

Slovenski izvozniki na Kitajsko slabo izkoriščajo obstoječe možnosti

13. 04. 1999 16.39

Slovensko gospodarstvo ima na Kitajskem še precej prostora za širitev izvoza, je v nagovoru ob posvetu Strategija nastopa na Kitajskem povedala državna sekretarka na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar. Kitajska, ki je po številu prebivalcev največji svetovni trg, s Slovenijo dobro sodeluje in ima podpisanih večino pomembnejših bilateralnih sporazumov, slaba pa je povezanost med kitajskimi in slovenskimi podjetniki. Za krepitev gospodarskih tokov je zato potrebna predvsem ustrezna pobuda s strani slovenskih podjetij, je še dodala Ravbarjeva.

Sejem mode zapira vrata

12. 02. 1999 17.01

Sejem Moda Fashion '99, osrednja slovenska modna prireditev, bo svoja vrata zaprl danes popoldne. Obisk sejma, na katerem so v času od 9. do 12. februarja modne novosti predstavili mnogi domači in tuji proizvajalci, je bil zaradi slabega vremena precej slabši od pričakovanega.

Sejem mode odpira svoja vrata

09. 02. 1999 12.44

Sejem Moda Fashion '99, osrednja slovenska modna prireditev, je svoja vrata za novinarje in strokovno javnost že odprl, svečana otvoritev z modno revijo pa bo ob 16. uri v dvorani D. Sejem bo širši javnosti na ogled od jutri do 12. februarja.

Izvoz Indonezije letos višji za tri dostotke

21. 01. 1999 11.21

Po eni najhujših gospodarskih kriz napovedujejo strokovnjaki v Indoneziji za poslovno leto 1999/2000 triodstotno rast izvoza. V skladu z napovedmi ministrstva za industrijo in trgovino naj bi raven izvoza do marca 2000 dosegla 52,3 milijarde dolarjev.

Vlada: Blokade cest 22. decembra ne bo

17. 12. 1998 16.23

Vlada je na današnji seji med drugim obravnavala realizacijo sprejetih sklepov pri pogajanjih s Sindikatom avtoprevoznikov Slovenije (SAS): najpomembnejše je, da napovedane blokade cest 22. decembra ne bo, je na novinarski konferenci po seji vlade poudarila direktorica vladnega urada za informiranje Marta Kos.

8300 let stari sandali

06. 07. 1998 09.33

Sandali in mokasini, najdeni v reki Missouri, naj bi bili stari 8300 let, piše v najnovejši številki revija Science (Znanost), sklicujoč se na raziskovalce univerze Louisiana v mestu Baton Rouge. V pečini nad reko Missouri so arheologi sredi petdesetih let odkrili več parov obutve, vendar pa so njihovo starost lahko določili šele z najnovejšimi metodami analize vlaken in usnja. Način izdelave po besedah znanstvenikov spominja na obutev, najdeno v bližnjem pogorju Ozark, vendar pa se močno razlikujejo od sandal iz Kentuckyja in puščave na jugozahodu. Nosili naj bi jih indijanci plemena anasazi.