usposobljenost

Jamarji na Kaninu reševali ujete, a le za vajo
14. 11. 2022 14.44
Nesreče na žičnicah niso pogoste, ko pa se zgodijo, je treba ujete čim prej spraviti na varno. Da bi bili pripravljeni na tak primer, se je 45 članov Jamarske reševalne službe na Kaninu preizkusilo v reševanju iz kabine žičnice.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'
21. 10. 2022 11.06
Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani potekala velika požarna vaja
14. 10. 2022 12.02
Gasilska vaja za primer požara, ki so jo izvedli na Pediatrični kliniki Univerzitetnega centra (UKC) Ljubljana, je pokazala strokovno usposobljenost zaposlenih in vseh ostalih služb za evakuacijo. Vsi otroci, ki se trenutno nahajajo na kliniki, so bili deležni pravočasne in strokovne obravnave, so še sporočili organizatorji.

'Z napadi želi Putin pokazati, da je Rusija še močna, da se vrača'
11. 10. 2022 06.00
Po napadu na Krimski most so ruske sile izvedle koordinirane raketne napade ruskih sil po vsej Ukrajini. Čeprav Moskva trdi, da so bili njihovi cilji energetska, vojaška, poveljniška in komunikacijska infrastruktura, pa so eksplozije rušile civilne objekte, poškodovane so ceste, tarča so bili parki. Kakšno strategijo za nevarno stopnjevanje konflikta lahko ubere Putin, bo v vojno vstopila tudi Belorusija in ali bodo uporabili jedrsko orožje? O tem z nekdanjim načelnikom generalštaba slovenske vojske Dobranom Božičem.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Pahor znova okrcal vlado, tokrat zaradi odstopa od nakupa boxerjev
30. 09. 2022 17.16
V času, ko je premierski stolček zasedal sam, je najbolj zarezal v proračun Slovenske vojske, zdaj pa je predsednik republike Borut Pahor kritično nastopil proti odločitvi vlade, da odstopi od nakupa boxerjev. Dejal je namreč, da odločitev nima prepričljive alternative ter da je tvegana z več vidikov.

Ukrajinci zavedli Ruse, prebili naj bi se do državne meje
12. 09. 2022 08.01
Konec prejšnjega tedna so ukrajinske sile na vzhodnem bojišču prevzele več kot 3000 kvadratnih kilometrov ozemlja, kar je več kot Rusija od začetka aprila. Ukrajinske sile so v okviru obsežne protiofenzive po petih mesecih ponovno osvojile tudi strateško pomembno mesto Izjum na vzhodu države, približno 130 kilometrov od Luganska. Po zadnjih sporočilih naj bi se prebili do ukrajinsko-ruske meje, navedb pa še ni mogoče preveriti. Napredek naj bi jim uspel predvsem zaradi 'prerazporejanja' ruskih enot, ki so ga dosegli s pomočjo napačnih napovedi o naslednjem udaru. Rusija je že odgovorila z bombandiranjem večjih elektrarn na vzhodu, zaradi česar je bilo več milijonov Ukrajincev brez elektrike, ponekod tudi vode.

Posebna reševalna vaja: trk avtobusa in vlaka, tavajoči poškodovanci
12. 09. 2022 06.00
Več kot 300 pripadnikov vseh struktur zaščite, reševanja in pomoči se je v soboto zbralo na železniški postaji Kranj. Razlog pa - obsežna regijska reševalna vaja 'Železniška nesreča Kranj 2022', katere namen je bil preveriti in okrepiti usposobljenost za ukrepanje ob nesreči na železnici vseh nosilcev sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v gorenjski regiji. Scenarij je predvideval hudo prometno nesrečo - trk avtobusa in vlaka, naokoli pa tavajoči poškodovanci.

'Ustvarjajmo upanje z dejanji'
10. 09. 2022 13.48
Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomorov, ki ga obeležujemo, stroka poudarja pomen vseh, ki pomagajo pri preprečevanju samomorilnega vedenja. Preprečevanje samomorov je velik svetovni izziv, zato želi ljudi v stiski spodbuditi k iskanju strokovne pomoči. Letošnje geslo Ustvarjajmo upanje z dejanji opominja, da obstaja alternativa samomoru.

Bobnarjeva o spremembah Zakona o policiji: Cilj je večja učinkovitost Policije
01. 09. 2022 13.33
Vlada je potrdila predlog novele Zakona o organiziranosti in delu v policiji. Ta za tri leta odlaga rok, do katerega morajo policisti pridobiti zahtevano višjo strokovno izobrazbo. Predlagana je tudi sprememba, po kateri občinski redarji ne bodo mogli sodelovati v pomožni policiji, je po seji vlade povedala notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj
01. 08. 2022 10.24
Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava
13. 07. 2022 08.01
Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Mestno redarstvo po incidentu: Kolesar ni želel sodelovati v postopku
24. 06. 2022 11.29
Po incidentu med mestnim redarjem in občanom v ljubljanski Šiški so se odzvali v mestnem redarstvu. Potrdili so, da je njihov zaposleni zoper kolesarja uporabil prisilna sredstva, in sicer zaradi nesodelovanja v postopku. Mestno redarstvo je sicer v letu 2021 prejelo 10 pritožb nad delom redarjev, v letošnjem letu pa šest.

Vplivnežem brez kvalifikacij prepovedano razpravljati o strokovnih temah
24. 06. 2022 06.00
Kitajska je z novo zakonodajo vplivnežem prepovedala nekatera ravnanja. Pri prenosih v živo vplivneži brez primernih kvalifikacij ne bodo več smeli razpravljati o strokovnih temah, kot so pravo, medicina, gospodarstvo in izobraževanje. V zakonodaji, ki jo sestavlja 18 smernic, je Kitajska vplivnežem, ki prenašajo v živo, prepovedala skupno 31 ravnanj.

Vse več nesreč v gorah, zahtevnejši izzivi za gorske reševalce
20. 05. 2022 16.36
Leto 2021 se je končalo z rekordnim številom nesreč v gorah, potrjujejo podatki GRZS. Gorski reševalci so posredovali v kar 629 primerih, pri čemer je 283-krat na pomoč priletel helikopter, opremljen za reševanje v gorah. Trend se bo nadaljeval tudi letos, ocenjujejo pristojni, saj so do 17. maja našteli že 167 nesreč, v enakem obdobju lani 162. Da bi pred poletno sezono znova opozorili planince, naj bodo odgovorni in se na pot v hribe dobro pripravijo, so predstavniki GRZS, URSZR, Slovenske vojske in Policije organizirali novinarsko konferenco, na kateri so tudi prikazali, kako poteka gorsko reševanje.

Vlada izdala uredbo o delu pomožne policije in njihovih prejemkih
18. 05. 2022 17.14
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je izdala uredbo o pomožni policiji, s katero je natančneje določila način opravljanja nalog pomožnih policistov, ki opravljajo vse naloge Policije. Z uredbo je določila tudi njihova plačila, nadomestila ter druge prejemke in povračila, izhaja iz sporočila po dopisni seji vlade.

Lani pri intervencijah skupaj sodelovalo skoraj 150.000 reševalcev
01. 03. 2022 08.25
Lani je bilo v Sloveniji 18.270 dogodkov, zaradi katerih so bile različne službe in enote za zaščito in reševanje aktivirane več kot 24.000-krat, od tega skoraj 23.600-krat gasilci, 820-krat gorski reševalci, 175-krat pa enote z reševalnimi psi. Skupaj je pri intervencijah sodelovalo 149.820 reševalcev. Na svetovni dan civilne zaščite so posamezniki in organizacije za svojo požrtvovalnost prejeli priznanja.

'Božično-novoletni prazniki so bili zelo dobri, obisk je bil izjemen'
04. 01. 2022 06.07
Kljub temu, da so minule božično-novoletne praznike zaznamovale visoke temperature in nova realnost – pogoj PCT, so žičničarji na slovenskih smučiščih zadovoljni. Nekateri tako dobrega obiska niti niso pričakovali. Upajo, da se bo trend nadaljeval in popravil sliko lanske sezone, ko so s kljub obilni snežni pošiljki morali zapreti vrata zaradi covidnih ukrepov. Slovenska smučišča so varna, saj so žičniške naprave redno vzdrževane in pregledane, a se lahko okvare kljub temu zgodijo, pa žičničarji komentirajo okvaro žičnice na Krvavcu, zaradi katere so smučarji za nekaj ur ostali ujeti.

Gasilska vaja pri planinski koči: pred požarom rešili Dom pod Storžičem
16. 10. 2021 15.57
Pri Domu pod Storžičem je potekala gasilska vaja, pri kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz 14 gasilskih enot z Gorenjske z 18 vozili. V štirih letih so namreč pri nas pogorele že štiri planinske koče: Kocbekov dom na Korošici, koča na Okrešlju, Mozirska koča in Dom na Osankarici. Največje težave, s katerimi se gasilci spopadajo pri gašenju požarov v planinskih kočah, so težka dostopnost, velika oddaljenost in omejene količine vode.

Branko Matjašec bo generalni sekretar na ministrstvu za zdravje
29. 09. 2021 19.27
Vlada je Branka Matjašca na seji imenovala za generalnega sekretarja na ministrstvu za zdravje, Bogdana Tušarja pa za generalnega direktorja direktorata za razvoj zdravstvenega sistema na ministrstvu za zdravje, so sporočili z vlade.

Evropski milijoni prvič za slovenski sistem zaščite in reševanja
23. 09. 2021 16.18
V prvem paketu bodo dobili 40 tovornih vozil z več kot 150 zabojniki za različne vrste nesreč in 10 muljnih črpalk. Drugi projekt, ki nastaja iz evropskega načrta za okrevanje in odpornost, pa predvideva gradnjo osrednjega nacionalnega centra, v katerem bodo v želji po še hitrejšem odzivu združili tako upravo kot vse strukture v sistemu.

Masovna nesreča 2021: 280 gasilcev, 45 vozil in helikopter slovenske vojske
18. 09. 2021 16.21
V Žalcu je potekala enodnevna reševalna vaja Masovna nesreča 2021. Na vaji so preverili operativno delovanje ter sodelovanje sil za zaščito, reševanje in pomoč ob veliki masovni prometni nesreči. Vajo si je ogledal tudi minister za obrambo Matej Tonin in po koncu ocenil, da je visoka usposobljenost ključna pri nudenju pomoči.

Kdo ne bi višal davkov, kdo bi višal plače in kdo uvedel delno obvezno cepljenje?
12. 09. 2021 17.38
Trije nemški kanclerski kandidati so se soočili še na drugem od treh velikih soočenj. Glavne razlike med njimi so doslej jasne, zato so tokrat štele podrobnosti. Znova je imel največ dela Armin Lachet (CDU/CSU), ki po anketah sodeč caplja daleč za Olafom Scholzem (SPD). Čeprav mu je uspelo blesteti na bolj "tehničnih vprašanjih", pa znova ni očaral volivcev.

Pesem, ki rešuje življenja in globok predal šolskega ministrstva
11. 09. 2021 10.34
"Kako hitro je treba pritiskati?" inštruktor Rok sprašuje učenke Lauro, Elo, Majo, Tino, Lano in Aljo, ko pred njimi leži del moškega trupa. Odgovor '100 na minuto' je bolj težko predstavljiv, dokler iz žepa ne vzame mobilnega telefona in se iz njegovega zvočnika ne zasliši uspešnica skupine Bee Gees. Ritem masaže srca pri oživljanju je namreč enak ritmu pesmi Stayin' Alive (Ostati živ), ki je sicer stara že 44 let, v zadnjem desetletju pa je postala znana kot reševalka življenj.

Poleg Ivana Simiča še najmanj trije kandidati za mesto direktorja Fursa
09. 09. 2021 12.05
Razpis za generalnega direktorja Fursa je bil objavljen 25. avgusta, do zdaj so na Furs prispele štiri prijave. Ministrstvo za javno upravo sporoča, da se razpis sicer izteče danes opolnoči. Med prijavljenimi je tudi sedanji v. d. generalnega direktorja Fursa Ivan Simič, ki je še pred časom trdil, da se na razpis ne bo prijavil.

Do 23. septembra bosta potekali vojaški vaji Rock Kleščman in Zvezda Triglava
08. 09. 2021 17.58
Slovenska vojska je v Vojašnici Jerneja Molana in na Vojaškem letališču Cerklje ob Krki danes predstavila skupno urjenje s pripadniki zavezniških vojsk v okviru mednarodnih vojaških vaj Rock Kleščman in Zvezda Triglava. Vaji, ki sta se začeli v ponedeljek, bosta po kopnem in v slovenskem zračnem prostoru potekali do petka, 23. septembra.

Trojica Slovencev v Kabulu evakuacijski let pričakuje do jutra, šli naj bi v Katar
16. 08. 2021 14.55
Po zadnjih informacijah so trije Slovenci, ki so še vedno ujeti v kaotični situaciji v Afganistanu, uspeli priti do letališča v Kabulu. Trenutno se nahajajo v 'zeleni coni', obkroženi z ameriškimi vojaki. Odhod letala pričakujejo v zgodnjih jutranjih urah, prepeljali pa naj bi jih v Katar. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa poleg omenjene trojice čaka še skoraj 20 domačinov – gre za sodelavce Slovenske vojske in njihove ožje družinske člane.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00
Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Blizu Gregorčičeve zagorela večstanovanjska stavba, vzrok požara še ni znan
13. 08. 2021 11.32
V središču Ljubljane, blizu Gregorčičeve ulice, je zagorelo na ostrešju večstanovanjske stavbe. Gasilci so požar pogasili in omejili, nato se je začela sanacija pogorišča. Policisti so pomagali pri evakuaciji stanovalcev, zdaj pa bodo skušali ugotoviti vzrok požara. Kakšna je nastala škoda, še ni znano, na PU Ljubljana pa ocenjujejo, da bo velika.

Poklukar konec tedna dela kot zdravnik specialist
03. 08. 2021 09.51
Zdravstveni minister Poklukar poleg rednega ministrskega dela kot zdravnik specialist opravlja dodatno delo tudi v jeseniški bolnišnici in ljubljanskem UKC. Delal naj bi predvsem v nočnem času in ob koncih tedna, kot zdravnik specialist pa mora delati zato, da ohrani veljavno zdravniško licenco. Eno dežurstvo ob koncu tedna pa lahko zdravniku prinese tudi do 1000 evrov bruto plačila.