ustanovitelj

Umrl glasbenik Andrej Štrukelj
09. 08. 2000 00.00
V 91. letu starosti je v Ljubljani umrl priznani slovenski glasbenik, baritonist, pevski pedagog in dolgoletni član Slovenskega in Ribniškega okteta Andrej Štrukelj.

Oscar Peterson bo prejel nagrado UNESCO
04. 08. 2000 12.50
Kanadski jazz glasbenik Oscar Peterson bo prejel letošnjo glasbeno nagrado Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO). Mednarodni glasbeni svet organizacije bo nagrado Petersonu poklonil za njegova prizadevanja na področju glasbe, miru, sporazumevanja med narodi in zahtev po mednarodnem sodelovanju. Petersonu bodo nagrado v višini 5000 mark podelili 10. novembra v aachenski mestni hiši. 84-letni glasbenik si je na mednarodnih odrih ime ustvaril kot solist ter kot član in ustanovitelj Oscar Peterson-Trio. Petersona je poleg tega možno slišati na več kot 500 nosilcih zvoka, med drugim v sodelovanju z velikimi imeni jazza, kot so Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald, Count Basie, Louis Armstrong in Charlie Parker. Glasbeno nagrado UNESCO podeljuje od leta 1975, od leta 1995 pa jo podeljujejo v nemškem Aachnu.

Srečanje Rodeta in Šelige
26. 07. 2000 19.16
Minister za kulturo Rudi Šeligo se je danes na delovnem pogovoru srečal z ljubljanskim nadškofom in slovenskim metropolitom dr. Francem Rodetom. Pogovarjala sta se o arhivski dejavnosti Rimskokatoliške cerkve, statusni ureditvi verskega muzeja v Stični in denacionalizacijskih vprašanjih, ki zadevajo zahtevke Cerkve. Med ostalim naj bi se posebej omenjalatudi denacionalizacijo Blejskega otoka.

Mnenja o predlogu zakona se razhajajo
26. 07. 2000 14.09
Komisija državnega zbora za nadzor lastninskega preoblikovanja je danes obravnavala predlog zakona o privatizaciji državnega premoženja (ZLDP) - druga obravnava. Poslanci so sklenili, da naj predlagatelj drugo obravnavo zakona izpelje v okviru druge seje, poslanci, poslanske skupine in posamezniki pa bodo svoja dopolnila vladi poslali najkasneje do 20. avgusta. Matični odbor, torej komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja, naj bi dopolnila zakona znova obravnaval konec avgusta.

Tožba proti Telekomu
17. 06. 2000 18.31
Zaradi sklepov o odpoklicu predsednika uprave in o imenovanju Marjana Podobnika za novega predsednika, je ljubljanski odvetnik Stojan Zdolšek včeraj na Okrožnem sodišču v Ljubljani proti Telekomu vložil tožbo. Zdolšek je tožbo zaradi imenovanja Marjana Podobnika za predsednika uprave Telekoma vložil kot lastnik 584 delnic Telekoma. Predlaga začasno odredbo, s katero bi imenovanje Podobnika zadržali. Premier Bajuk včeraj teh očitkov ni komentiral, Marjan Podobnik, ki je včeraj začel prevzemati posle, pa intervjujev še vedno noče dajati.

Ljubljanski Leclerc odprl vrata
07. 06. 2000 09.48
V industrijski coni na Rudniku so se danes za prve kupce odprla vrata trgovskega centra francoskega združenja E. Leclerc, v katerem je na 8300 kvadratnih metrih prodajnih površin naprodaj 80.000 različnih izdelkov, med njimi več kot polovica slovenskih. Novi trgovski center ima 50 blagajn in 13 specializiranih trgovin, zaposloval pa bo 300 delavcev.

Poklicni gasilci napovedali stavko
19. 05. 2000 12.15
Sindikat poklicnih gasilcev v Javnem zavodu za gasilsko in reševalno službo v Mariboru je na današnjem zboru članstva napovedal stavko, ki se bo začela v ponedeljek, 5. junija, ob 7. uri in bo trajala do izpolnitve stavkovnih zahtev.

Umrl Vili Vodopivec
16. 05. 2000 20.57
V šestdesem letu starosti se je za vedno poslovil Vili Vodopivec. Najprej radijski napovedovalec, potem bralec prvih slovenskih televizijskih dnevnikov in voditelj številnih javnih oddaj. Bil je ustanovitelj in dolgoletni urednik radijskega razvedrilnega programa, novinar in mentor številnim poklicnim naslednikom. Nazadnje je sedel pred mikrofon minulo nedeljo, ko je z njemu lastnim humorjem vodil oddajo Program Abraham.

Znanstveniki v globalni odgovornosti
13. 05. 2000 13.05
V hotelu Piramida v Mariboru se je danes dopoldne začela dvodnevna mednarodna konferenca koordinatorjev iniciative Znanstveniki v globalni odgovornosti, ki jo finančno podpira Max-Planck Inštitut iz Nemčije. Udeležence konference te nevladne in nepolitične akcije za nudenje organizacijske in finančne podpore znanstvenikom v novih državah na območju bivše Jugoslavije, ki so jih prizadele vojne, je uvodoma pozdravil prorektor Univerze v Mariboru Željo Knez, ki je med drugim poudaril, da mora biti znanost popolnoma nepolitična in neodvisna od politike, s svojimi fundamentalnimi in aplikativnimi raziskavami pa mora služiti gospodarskemu in družbenemu razvoju in napredku.

Septembra srečanje pesnikov haikuja
30. 04. 2000 16.43
V začetku septembra bo v Tolminu tridnevno srečanje pesnikov haikuja iz desetih držav: sedmih evropskih, ZDA, Kanade in Japonske. Po svetovnem festivalu haikuja, ki bo poleti v Londonu, bo tolminsko srečanje drugo najpomembnejše evropsko srečanje piscev in teoretikov ''tradicionalne japonske kratke pesniške forme''.

Rupel danes v Bratislavi
28. 04. 2000 08.11
V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se bo danes in v soboto v Bratislavi udeležil konference o evroatlantskih integracijah, ki bo potekala pod naslovom Je evroatlanstka integracija še na začrtani poti-Možnosti in ovire. Konferenco prireja ameriška Nova atlantska pobuda v sodelovanju z bratislavskim inštitutom za javne zadeve, slovaško atlantsko komisijo, slovaškim zunanjim ministrstvom in Marshallovim skladom iz ZDA. V okviru razprave o perspektivah in morebitnih ovirah za širitev zveze NATO bo Rupel govoril o razmerah na Kosovu leto po začetku vojaške operacije zveze NATO in o odnosu mednarodne skupnosti do Črne gore z vidika demokratičnih sprememb.

Zaključek debatnega turnirja
02. 04. 2000 18.30
Gimnazija Celje je bila ob koncu tedna prizorišče mednarodnega srednješolskega debatnega turnirja, na katerem se je pomerilo 90 debaterjev in debaterk iz Slovenije, Češke, Madžarske in Hrvaške. V končnici turnirja, ki je imel pet krogov, so se kot najboljši debaterji izkazali gimnazijci Gimnazije Trbovlje.

France Telecom kupil 28,5% Mobilcoma
23. 03. 2000 13.02
Francoskemu operaterju telekomunikacij France Telecom je s prevzemom 28,5-odstotnega deleža v nemškem operaterju Mobilcom uspel dolgo načrtovani prodor na nemški trg telekomunikacij. Francoski telefonski koncern je za nakup nemškega podjetja odštel 7,3 milijarde nemških mark, so danes sporočili iz obeh podjetij.

50-letnica Biološkega inštituta
21. 03. 2000 20.28
Ob 50-letnici Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU so danes pripravili slovesnost, katere se je udeležil tudi minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, združila pa je biologe različnih ustanov in področij. Predstojnik inštituta Andraž Čarni je v svojem govoru poudaril njegov pomen, saj ta skrbno usmerja svoje delo v okoljevarstveno politiko ter ekološko ozaveščanje okolja, v katerem deluje.

Odlok o preoblikovanju univerze
10. 03. 2000 17.54
Odbor DZ za kulturo, šolstvo in šport je na današnji seji podprl predloga odlokov o preoblikovanju Univerze v Ljubljani in Mariboru, ki določata, da je ustanovitelj obeh univerz država, ustanoviteljske pravice in obveznosti pa izvršuje vlada. Z novelo zakona o visokem šolstvu je namreč določeno, da mora državni zbor sprejeti akt o preoblikovanju univerz najkasneje v treh mesecih po uveljavitvi zakona, to je do 24. marca letos.

Ženska nogometna liga v ZDA
16. 02. 2000 16.31
V ZDA načrtujejo, da bi do aprila 2001 ustanovili žensko profesionalno nogometno ligo. Več televizijskih korporacij je v ligo, ki bi obsegala osem do deset moštev, že prispevalo okoli 40 milijonov ameriških dolarjev. Organizatorji še niso določili mest, v katerih bi ženske igrale nogomet, pričakujejo pa približno 6.500 obiskovalcev na tekmo. Povprečna plača igralke za petmesečno sezono bi bila 40.000 dolarjev.

Zakon o privatizaciji državnega premoženja
27. 01. 2000 13.23
Komisija DZ za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije je kot matično delovno telo na današnji izredni seji oblikovala še stališča k predlogu zakona o privatizaciji državnega premoženja, o katerem bo v prvem zakonodajnem branju na potekajoči 18. redni seji odločal državni zbor. Z omenjenim zakonom se ureja načine in postopek prodaje državnega premoženja fizičnim in pravnim osebam ter pogoje za privatizacijo pravnih oseb, ki so delno ali v celoti v državni lasti na podlagi zakona o gospodarskih javnih službah in zavodov, katerih ustanovitelj je država oz. lokalna skupnost.

Predstavili transmisijski elektronski mikroskop
20. 01. 2000 08.42
V biološkem središču v Ljubljani so predstavili transmisijski elektronski mikroskop z digitalno Bioscan kamero in sistemom za analizo slike. Mikroskop sta s pomočjo MZT ter kmetijskega ministrstva s sredstvi programa PHARE kupila oddelek za biologijo biotehniške fakultete in nacionalni inštitut za biologijo.

Odziv občin na dopis ministrstva
18. 01. 2000 08.13
Na dopis ministrstva za kulturo v zvezi s financiranjem javnih zavodov na področju kulture, katerih ustanovitelj so občine, potem ko je ustavno sodišče lani razveljavilo 27. člen zakona o financiranju občin, se je odzvalo 55 občin. Pozitivne odgovore, da bodo v letu 2000 iz proračunov občin financirale kulturne ustanove, so poslale občine Ljubljana, Radovljica, Novo mesto in Trbovlje, Hrastnik.

Koncert harmonikarskih asov
10. 01. 2000 16.32
<A HREF=http://www.cd-cc.si/kup/kol9900/m1.htm target=_blank> Cankarjev dom </A>bo jutri zvečer v Štihovi dvorani gostil dva harmonikarska asa, domačina Bratka Bibiča in avstrijskega glasbenika Otta Lechnerja.

Stalin in Lenin osebi stoletja
25. 12. 1999 10.06
Lenin in Stalin sta imela največji vpliv na svetovno dogajanje v 20. stoletju, tako je v nedavni raziskavi javnega mnenja odgovorilo največ Kitajcev. Po mnenju Kitajcev je ustanovitelj kitajske komunistične partije, nekdanji kitajski politični voditelj Mao Zedong pristal šele na osmem mestu najbolj vplivnih osebnosti tega stoletja, za že omenjenima Leninon in Stalinom ter Deng Xiaopingom, Franklinom Rooseveltom, Adolfom Hitlerjem, Winstonom Churchillom in Albertom Einsteinom. Neodvisna raziskava, izvedena med 1088 kitajskimi intelektualci, študenti in vladnimi uradniki, pa je pokazala, da je na razvoj Kitajske najbolj vplival Mao Zedong. Sledijo mu Deng Xiaoping, Sun Yat-sen in Zhou Enlai. Med tujimi državniki je na prvem mestu pristal Lenin, za njim pa so se uvrstili Bill Clinton, Stalin in Richard Nixon.

Umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman
12. 12. 1999 20.36
V zagrebški bolnišnici Dubrava je iz petka na soboto ponoči umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Posmrtne ostanke hrvaškega predsednika so prepeljali v Predsedniške dvore na Pantovčaku.

Public Enemy v Hali Tivoli
08. 12. 1999 19.34
Nocoj bo v Hali Tivoli v Ljubljani nastopila po mnenju mnogih najpomembnejša in najvplivnejša raperska skupina Public Enemy. Skupina bi morala pri nas prvič nastopiti že leta 1992, vendar je bil koncert zaradi bližnje vojne na Hrvaškem odpovedan. Kot uvod v raperski in hiphopovski večer bodo igrali še Cancel in Psycho-Klan iz Slovenije, Target in General Woo iz Hrvaške, ki sestavljata zasedbo Team 11, predstavljen pa bo še projekt ekipe Radyoyo z naslovom 5 Minutes Of Fame v družbi s Heavy Les Wanted. Nastopili bodo še Eazy G iz Maribora, Plan B iz Velenja, Da II Deuce iz Ljubljane, Dirty Dogs iz Kočevja ter King iz Nove Gorice.

Preiskava o spolni zlorabi mladih manekenk v Milanu
26. 11. 1999 16.11
Sodišče v Milanu je danes sprožilo obsežno preiskavo, potem ko je britanska televizija BBC predvajala dokumentarec o spolni zlorabi manekenk novink agencije Elite. S preiskavo naj bi ugotovili, ali so bila storjena kazniva dejanja zvodništva in prekupčevanja mamil.

Predstavitev zbornika o Josipu Agnelettu
25. 11. 1999 07.56
V Trubarjevi čitalnici Narodne in študijske knjižnice (NŠK) v Trstu so včeraj predstavili zbornik z naslovom Josip Agneletto, slovenski kulturnik in politik v Istri in Trstu. V zborniku so zbrani prispevki s posveta, ki so ga aprila lani v Trstu priredili Znanstveno-raziskovalno središče RS iz Kopra, Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, NŠK, Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček iz Trsta ter Kulturni klub Istra.

Umrl ustanovitelj smučarskega svetovnega pokala
22. 11. 1999 15.35
V 79. letu je danes ponoči umrl francoski novinar in oče svetovnega pokala v alpskem smučanju Serge Lang.

Fundacija Billa Gatesa v boju proti tetanusu
22. 11. 1999 12.57
Fundacija Billa Gatesa in njegove žene Melinde je Unicefu podarila 26 milijonov dolarjev za program boja proti tetanusu, za katerim je samo lansko leto umrlo 215.000 otrok držav v razvoju.

Henry Ford - poslovnež stoletja
01. 11. 1999 20.43
Revija Fortune je izbrala Henrya Forda (1863-1947) za poslovneža stoletja, saj naj ne bi njegove podjetnosti presegal prav nihče. Ford je iz avtomobila, ki je bil najprej igračka bogatašev, naredil nepogrešljivo prevozno sredstvo vsakega delavca in bil po mnenju omenjene revije prvi, ki je ustvaril množično tržišče ter način zadovoljevanja povpraševanja.

Glasbene nedelje v Unionu
24. 10. 1999 17.54
V novem sklopu večerov v Grand hotelu Union v Ljubljani, ki bo pod skupnim naslovom Glasbene nedelje v Unionu potekal od oktobra letos do maja prihodnje leto, bo na uvodnem srečanju drevi ob 18. uri gost violinist ruskega rodu Vasilij Meljnikov, ki je kot izredno zanimiva in vsestranska umetniška osebnost - lpt solist, komorni in orkestrski glasbenik ter pedagog - že desetletje navzoč na glasbenem prizorišču v Sloveniji.

Umrl ustanovitelj koncerna Sony
03. 10. 1999 11.03
V Tokiu je v 78. letu starosti davi po lokalnem času umrl legendarni ustanovitelj japonskega elektronskega koncerna Sony, Akio Morita. Noben drug japonski menedžer ni utelešal vzpona Japonske kot ene vodilnih gospodarskih sil kot prav Morita. S pionirskimi potezami na področju tehnike, kot je bila izdelava walkmana, je Morita iz podjetja Sony naredil vodilno podjetje na področju zabavne elektronike.