ustanovitev občin

Komisija DS podprla referendum glede ustanovitve Občine Golnik
18. 10. 2021 18.13
Komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je podprla predlog za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik z izločitvijo dela Mestne občine Kranj v novo občino. Člani komisije so izpostavili, da je treba ljudem dati priložnost, da povedo svoje mnenje na referendumu.

Se obeta referendum za ustanovitev občine Golnik?
30. 09. 2021 19.07
Poslanske skupine SDS, SMC in SNS so ob podpori poslancev italijanske in madžarske narodnosti v DZ vložile predlog za izvedbo posvetovalnega referenduma za ustanovitev nove občine Golnik. Območji nove občine in Mestne občine Kranj se namreč razlikujeta po potrebah in interesih, zato so težnje lokalne skupnosti realne, so sporočili iz SMC.

'Sprememba zakona o lekarniški dejavnosti bi vodila v zapiranje manjših lekarn'
27. 09. 2021 10.42
Predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki so jo vložili poslanci SMC, a je pri strokovni javnosti naletela na neodobravanje, bodo na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo očitno skušali pomembno spremeniti. Predloge dopolnil k noveli so pripravili v več poslanskih skupinah, vsak svojega tudi v SMC in pa SDS ter NSi.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?
25. 08. 2021 09.19
Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Vsi ukrepi ostajajo še najmanj do sobote, po tem morebitno sproščanje?
09. 12. 2020 16.56
Vlada je na seji znova pretresala ukrepe, ki jih je sprejela za zajezitev epidemije covida-19. A če je bilo sprva še pričakovati kresanje mnenj med ministroma Tomažem Gantarjem in Zdravkom Počivalškom, pa naj bi oba le stopila korak nazaj in skušala najti kompromis. Neuradno so se tako dogovorili, da trenutni ukrepi ostajajo v veljavi vsaj do sobote, dodatnih zaostritev pa očitno ne bo. In kaj sledi po tem?

Spremembe stanovanjskega zakona: tudi zvišanje neprofitnih najemnin
11. 11. 2020 16.11
Na letošnjem posvetu o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira GZS, je beseda tekla predvsem o spremembah stanovanjskega zakona. Ključna predvidena sprememba je uskladitev neprofitne najemnine – ta bi se postopno povišala za 33 odstotkov, hkrati pa bi poskrbeli za subvencioniranje. Novost zakona je tudi ustanovitev javne najemniške službe, s katero bo – tako na ministrstvu – zagotovljenih več stanovanj. Prenova stanovanjske zakonodaje pa med drugim predvideva še obvezne ločene fiduciarne račune za rezervni sklad za vsako večstanovanjsko stavbo posebej.

'Slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir'
29. 07. 2020 14.44
Okoljski minister Andrej Vizjak je po sestanku z župani Brkinov in Krasa ponovil stališče vlade, da slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir in da zagovarja rešitev z akumulacijo Padež, da pa bodo pred dokončno odločitvijo v okviru sprejemanja državnega prostorskega načrta obnovili vse strokovne podlage. V postopku bo sodelovala tudi stroka.

'Cilj je zagotoviti lažjo dostopnost do stanovanj mladim in starejšim'
22. 07. 2020 07.53
Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo dalo predlog novele stanovanjskega zakona, ki med drugim predvideva zvišanje neprofitne najemnine in hkrati subvencij, višje zadolževanje stanovanjskih skladov, ustanovitev javne najemniške službe in spremembe glede soglasij v večstanovanjskih stavbah. Pripombe zbirajo do 20. avgusta.

Minevajo tri desetletja od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji
08. 04. 2020 07.02
Mineva 30 let, odkar so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve. Na njih je zmagala koalicija novih strank Demos, ki je nato tudi sestavila vlado. Hkrati z volitvami v takratno slovensko skupščino je potekal tudi prvi krog volitev predsednika predsedstva, na katerih je v 2. krogu slavil Milan Kučan. Predsednik republike Borut Pahor je medtem v poslanici ob 30. obletnici prvih demokratičnih in večstrankarskih volitev spomnil na obdobje osamosvajanja države.

Po razgretih razpravah, kako zarisati meje pokrajin, še o tem, kakšne bodo pristojnosti
11. 12. 2019 10.22
Vprašanje, s čim se je pri vzpostavitvi slovenskih pokrajin bolj smiselno ukvarjati prej – teritorialno členitvijo ali določitvijo pristojnosti ter nalog pokrajin – povzroča pri tistih, ki jih vprašanje zanima, skoraj toliko razburjenja kot vprašanje, kaj je bilo prej, kura ali jajce. A zdaj je na vrsti javna razprava o tistem drugem, torej pristojnostih in nalogah, ki bi jih prevzele pokrajine.

Politična volja za ustanovitev pokrajin je, a meje bi vsi zarisali drugače
04. 11. 2019 17.22
Na posvetu pri predsedniku Borutu Pahorju o ustanovitvi pokrajin se je izkazalo, da politična volja obstaja, pa tudi, da je obstoječi predlog dovolj dobra osnova za nadaljevanje. Seveda je razdelitev izzvala tudi številne pripombe, najbolj nezadovoljni z njim pa so na Koroškem, saj členitev predvideva Koroško-šaleško regijo. Zaključek je bil, da je osnutek dober, Pahor pa je dejal, da niso preslišali pozivov k spremembam.

Posvet pri predsedniku: Je nastopil čas za pokrajine v Sloveniji?
03. 11. 2019 10.30
Slovenski predsednik Borut Pahor bo gostil posvet, na katerem želi preveriti, ali obstaja dovolj politične volje, da bi bil po desetih letih premora tokratni predlog za ustanovitev pokrajin, ki jih predvideva ustava, lahko uspešen. Podlaga za pogovor bo obstoječi strokovni predlog členitve, ki je sprožil že veliko odzivov.

Nov predlog razdelitve Slovenije: deset pokrajin ter poseben status Maribora in Ljubljane
17. 10. 2019 15.52
Zadnji predlog, ki se je izoblikoval znotraj širše strokovne skupine pod vodstvom Boštjana Brezovnika, predvideva ustanovitev desetih pokrajin s posebnim statusom mestnih občin Ljubljana in Maribor. Predvidoma bi začele delovati leta 2023, v celoti pa bi zaživele do leta 2030.

'Priključitev Prekmurja je prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja'
16. 08. 2019 21.41
Priključitev Prekmurja je bila prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja, ki je na koncu, v letih 1990 in 1991, omogočilo Slovencem, da smo ustanovili samostojno državo. To pa je neprecenljivega pomena, je na slovesnosti ob beltinskem občinskem prazniku v čast priključitve Prekmurja poudaril predsednik republike Borut Pahor.

Minister Leben razveselil prebivalce ob Muri: Hidroelektrarn ne bo!
22. 01. 2019 14.39
Okoljski minister Jure Leben je nagovoril udeležence in skupaj z Miguelom Clüsener-Godtom iz Unescovega Programa Človek in biosfera podelil certifikate županjam in županom občin novo ustanovljenega Biosfernega območja Mura. Vladi je že predlagal ukinitev Uredbe o koncesiji za rabo vode in proizvodnjo električne energije na Muri.

Katere spremembe Slovencem in Slovenkam prinaša leto 2019?
02. 01. 2019 10.16
Novo leto prinaša tudi nekaj sprememb. Med najpomembnejšimi so dvig minimalne plače, porodniško nadomestilo je po šestih letih spet 100-odstotno, dodatek za veliko družino ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Na blagajnah trgovin so odslej prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke, dražja pa je tudi cestnina skozi predor Karavanke.

Varčevalni ukrepi, ki jih je prinesel ZUJF, končno preteklost
13. 12. 2018 15.42
Varčevalni ukrepi, ki jih je prinesel zakon za uravnoteženje javnih financ, bolj znan pod kratico ZUJF, bodo končno postali preteklost. Padle so namreč vse omejitve, z izjemo izplačevanja delovne uspešnosti javnim uslužbencem. DZ je namreč sprejel novelo zakona o izvrševanju državnih proračunov za leti 2018 in 2019.

Srbi za ustanovitev skupnosti srbskih občin, Priština grozi z aretacijo
28. 03. 2018 14.24
Razmere na severu Kosova še vedno ostajajo napete. Priština je zagrozila z aretacijo ob morebitni ustanovitvi skupnosti srbskih občin. Srbi na drugi strani vztrajajo, da bodo to storili 20. aprila. Srbski predsednik se je zavzel za spremembe formata dialoga, vendar podrobnosti niso znane.

FOTO in VIDEO: Tožilec sodbo označil za prelomno, Mladićev sin že napovedal pritožbo
22. 11. 2017 10.05
Haaško sodišče je bivšega poveljnika vojske bosanskih Srbov Mladića spoznalo za krivega genocida v Srebrenici ter vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med obleganjem Sarajeva, zajetja opazovalcev za talce ter drugih zločinov med vojno v BiH. Prisodilo mu je dosmrtno kazen. Mladić se je med branjem razsodbe razburil, zato so ga odstranili iz sodne dvorane.

Odločitev je veliko pomembnejša, kot si mislite!
16. 02. 2017 15.32
Vsi starši želijo svoje potomce vzgojiti v zgledne ljudi in jim pomagati zgraditi dobre temelje za lepo življenje. Prav zato številni že kmalu po prihodu novorojenca začnejo iskati vrtec, v katerem bo ta lahko kar najbolje razvijal svoje talente in sposobnosti. In na tej točki velikokrat pride do dileme, s katero se starši ukvarjajo tudi pozneje pri vpisu v osnovno šolo: je otroka bolje vpisati v javni ali zasebni program izobraževanja?

V pričakovanju porasta nezakonitih prehodov meje država računa na pomoč občin
20. 09. 2016 16.00
V primeru bistvenega povečanja števila nezakonitih prehodov meje bo država potrebovala tudi pomoč nekaterih občin, zato jih bo v kratkem seznanila z aktualnimi informacijami glede migracij.

'Ne obstaja kazen, ki bi lahko vrnila življenje nedolžnim žrtvam'
24. 03. 2016 17.08
Prihajajo prvi odzivi na izrečeno sodbo Radovanu Karadžiću. Predstavnica Mater Srebrenice je dejala, da bi moral biti obtožen genocida tudi v preostalih občinah in ne le v Srebrenici. Milorad Dodik pa opozarja, da je kazen izrekla ne pravna, temveč politična institucija.

Ne le, da se občine zelo zadolžujejo, pogosto tudi zaobidejo javnofinančne predpise o zadolževanju
22. 12. 2015 13.39
Računsko sodišče je v več revizijah ugotovilo, da so nekatere občine ustanovile gospodarske družbe, zato da bi zaobšle javnofinančne predpise, ter s tem povzročile pomembna javnofinančna tveganja. To so počele predvsem občine, ki so že tako na meji dopustnega zadolževanja.

25 let po prvih demokratičnih volitvah: 'Prihodnosti se nismo bali, prihodnost smo oblikovali'
07. 04. 2015 17.32
Prve večstrankarske volitve leta 1990 lahko brez zadrege razglasimo za enega najbolj odločilnih mejnikov našega političnega in duhovnega zorenja, je na državni proslavi ob 25. obletnici takratnih volitev poudaril predsednik republike Borut Pahor.

Razsipne občine: od enega evra, pa do dobrih 400 evrov sejnine
30. 01. 2015 19.22
Župani so z vlado dosegli sporazum o financiranju občin in dosegli precejšnje povečanje sredstev. Župani vztrajajo, da denar nujno potrebujejo za investicije, vzdrževanje, plačevanje vrtcev, šol in domov za ostarele. A dejstvo je, da imamo preveč (razsipnih) občin.

Izteka se rok za prijavo škode po oktobrskih poplavah
26. 11. 2014 06.39
Skupno 16 občin, ki so bile prizadete v poplavah v času med 21. in 24. oktobrom, ima še danes čas za vnos zbranih podatkov o škodi po teh poplavah. Hkrati je v teku tudi zbiranje podatkov po novembrskih poplavah.

Cerar: Ukrepanje je nujno, delovna skupina bo v 14 dneh pripravila načrt ukrepov
09. 11. 2014 18.22
Premier Miro Cerar je dejal, da bo delovna skupina v 14 dneh pripravila načrt ukrepov za zaščito pred poplavami. Načrt bo zajemal lokacije, nabor ukrepov, kdo jih bo izvedel, v katerih rokih in koliko financ bo za to namenjenih. Vlada se bo potrudila, da dobi dodatna sredstva iz proračuna, zatrjuje Cerar.

Le en glas je bil dovolj, da so bili izvoljeni za župana ali županjo
05. 10. 2014 19.04
V nekaterih občinah kandidati za župane niso imeli konkurence. Tako je bilo že kar lep čas znano, da so zmagovalci, saj so za izvolitev potrebovali pravzaprav le en glas. Nekateri so pravi rekorderji, saj so na položajih že od ustanovitev občin.

Kdo podpira odpoklic župana, kdo bi združeval občine in kdo uvedel proračun, pri katerem bi imeli besedo volivci?
03. 10. 2014 09.59
Pred lokalnimi volitvami smo politične stranke prosili, naj strnejo svoje predvolilne obljube v pet konkretnih predlogov, zanimalo nas je tudi, ali delijo mnenje kritikov, da je pri nas preveč predragih in premajhnih občin, ter ali bi podprle idejo o odpoklicu župana, ko bi to zahtevali volivci.

Pozitivna Slovenija
16. 06. 2014 06.30
V Pozitivni Sloveniji stavijo predvsem na ukrepe na področju gospodarstva, do konca leta 2015 obljubljajo 10.000 novih delovnih mest.