ustavna sprememba

Ustavna komisija DZ imenovala strokovno komisijo za primer NLB

26. 03. 2018 13.30

Državnozborska ustavna komisija je začela postopke za dopolnitev ustavnega zakona, po katerem bi dodatno zaščitili slovensko premoženje v NLB. Imenovala je strokovno komisijo, ki mora v osmih dneh zanjo pripraviti mnenje o predlogu ter odgovoriti na odprte pravne dileme.

Odbor za polno financiranje obveznega programa zasebnih šol, razširjeni ostaja brez sredstev

30. 11. 2017 15.20

Odbor DZ za izobraževanje se je zavzel za polno financiranje obveznega programa zasebnih šol, razširjeni pa ostaja brez sredstev. Nadškof Stanislav Zore in Ivan Štuhec sta ob tem dejala, da bi predlagana sprememba ustave pomenila izigravanje odločbe ustavnega sodišča.

Ustavna komisija glede financiranja zasebnega osnovnega šolstva predlaga spremembo ustave

05. 10. 2017 15.33

Ustavna komisija bo DZ predlagala spremembo ustave, s katero bi slednjo spremenili tako, da bi v njej določili, da se lahko obvezno osnovnošolsko izobraževanje v zasebnih šolah pod določenimi pogoji financira tudi iz javnih sredstev. Anton Kokalj pa je ob tem prepričan, da predlagana sprememba pomeni izigravanje odločbe ustavnega sodišča.

Svetniki v sredo o odložilnem vetu na zakon o tujcih

30. 01. 2017 11.23

Državni svetnik Samer Khalil je zbral dovolj podpisov za sklic seje državnega sveta, na kateri bodo odločali o odložilnem vetu na sprejeto novelo zakona o tujcih. Če bo državni svet v sredo sprejel veto na novelo, bo morala v ponovnem glasovanju v državnem zboru dobiti podporo absolutne večine poslancev.

Pravica do pitne vode bo zapisana v ustavo

17. 11. 2016 16.39

Poslanci DZ so s 64 glasovi za in nobenim proti potrdili vpis pravice do pitne vode v ustavo. Za sprejem ustavnega zakona je bila potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev, torej najmanj 60 glasov. Slovenija s tem poleg Slovaške postaja druga država EU, ki zagotavlja pravico do vode na najvišji ravni. Odločitev poslancev pozitivno odmeva.

Ustavna komisija predlaga začetek postopka za zapis pravice do pitne vode v ustavo

25. 05. 2016 17.31

Predlogu, da se v ustavo zapiše in opredeli pravica do pitne vode, ni nasprotovala nobena poslanska skupina v državnem zboru. Ustavna komisija DZ je namreč predlagala začetek postopka o spremembah ustave, da bi ta vsebovala tudi ta člen. Slovenija bi bila tako ena prvih držav, ki bi pravico do pitne vode imela zapisano v ustavi.

Po zgodovinskem referendumu slavje dolgo v noč. Cerkev: Gre za socialno revolucijo

24. 05. 2015 08.48

Na Irskem so podporniki enakopravnosti parov ne glede na spolno usmerjenost slavili dolgo v noč. Irska je namreč postala prva država na svetu, ki bo istospolne poroke dopustila z referendumom. Nekoč izjemno vplivna katoliška cerkev je na drugi strani priznala, da se mora soočiti z dejstvi in ugotoviti, kako bo v stiku s časom.

Sprememba zakonodaje naj bi preprečila dileme, ali je zapornik lahko tudi poslanec

16. 10. 2014 17.47

Odvzem mandata Janezu Janši še vedno odmeva. Da pa se podobne maratonske razprave, ali je lahko zapornik tudi poslanec, ne bi več dogajale, koalicija že snuje sistemske spremembe zakonodaje. Cerar je opozoril, da je nevzdržno, da nekdo, ki je pravnomočno obsojen na relativno daljšo zaporno kazen, opravlja funkcijo poslanca.

Spremembe referendumske ureditve in fiskalno pravilo tudi uradno v ustavi

31. 05. 2013 13.27

Poslanci so sprejeli odloka, s katerima so razglasili ustavne spremembe s področja referendumske ureditve in v ustavo vpisali fiskalno pravilo. Spremembe so s tem začele tudi veljati. V več primerih referendum tako ne bo več mogoč.

FOTO: Bratuškova o SDS: Če jim gre res za državo, naj stopijo zraven

05. 05. 2013 07.17

Pozitivna Slovenija bo kot pobudnica ponedeljkove seje o referendumski ureditvi sejo prestavila. Bratuškova je SDS pozvala k razmisleku, saj usoda fiskalnega pravila ostaja neznanka. Vse stranke z izjemo SDS so se strinjale še s prestavitvijo torkove seje, da bi vlada najprej predstavila program stabilnosti.

Ustavna komisija soglasno za spremembe referendumske ureditve

21. 03. 2013 13.58

Predlagane spremembe, s katerimi se zaostruje referendumska zakonodaja, so šle še skozi sito ustavne komisije. Po novem bi zakonodajni referendum lahko zahtevalo le 40.000 volivcev, nabor tem, o katerih ne bi smeli odločati na takšen način, pa bi se podaljšal.

Začenja se postopek za spremembo ustave glede referendumske ureditve

01. 02. 2013 07.41

Poslanke in poslanci so sprejeli sklep, da državni zbor začne postopek za spremembo referendumske ureditve. Zdaj mora ustavna komisija pripraviti predlog ustavnega zakona za drugo fazo postopka. So pa poslanci zavrnili koalicijsko novelo zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

FOTO: Brez glasu proti za spremembo referendumske ureditve

10. 01. 2013 10.27

Ustavna komisija je brez glasu proti podprla delovni predlog stališč o osnutku ustavnega zakona, s katerim bi spremenili referendumsko ureditev, poslanci PS pa so se glasovanja vzdržali. Sejo je spremljal protest skupine aktivnih državljanov. "Dovolite, da odločajo ljudje," so pozivali.

Svet SDS soglaša s predlogom ustavnih sprememb o referendumih

19. 12. 2012 20.08

Svet SDS je sprejel sklep, da soglaša s predlogom ustavnih sprememb o referendumih, ki ga je pripravila strokovna skupina ustavne komisije DZ. Izrazil je tudi zaskrbljenost zaradi položaja v državi, predvsem zaradi vseh težav, s katerimi se srečuje vlada pri izhodu iz krize.

Kate Middleton kmalu iz bolnišnice

05. 12. 2012 08.44

Vojvodinjo Cambriško so ob uradni novici, da je noseča, zaradi hude oblike jutranje slabosti (hiperemeza) pripeljali v bolnišnico, kjer je nekaj časa ostala na opazovanju. Kate se počuti bolje, zato bo bolnišnico zapustila predčasno.

Virant: Poskus ustavne spremembe je zminiran

20. 09. 2012 15.45

Predlog za ustavno spremembo, s katero bi skrajšali postopke oblikovanja vlade, v DZ nima potrebne dvotretjinske večine. PS in SD namreč nasprotujeta predlogu za enofazni postopek imenovanja vlade. Virant je razočaran.

Referendumi: treba je prepričati še NSi in PS

12. 09. 2012 13.22

V DZ so vložili predlog za začetek postopka za spremembo ustave glede referendumov. Virant je prepričan, da bodo dobili še manjkajoče štiri glasove iz vrst NSi in tako dobili ustavno večino.

Pobudniki referenduma sumijo, da so bili podpisi nekorektno izločeni

27. 07. 2012 12.01

Predlagatelji so pod pobudo za razpis zakonodajnega referenduma o državnem poroštvu za Teš 6 zbrali 2151 podpisov, potrebovali pa bi jih 2500. Referenduma tako zagotovo ne bo, pobudniki pa zahtevajo, da se zadeva razjasni, saj so vložili skoraj 3000 podpisov.

Janša: Obstaja vzporedna oblast, ki razpolaga z realno močjo, in to je denar

19. 07. 2012 19.11

"Res ne bi želel biti tisti, ki bo jeseni Evropo prosil za finančno pomoč." S temi besedami je premier Janez Janša opisal aktualni trenutek. Odgovornost pa si bo po njegovem mnenju morala pripisati vzporedna oblast, tisti, ki z enim klicem iz naših bank odnašajo milijone evrov.

Bo Janša na sprejem fiskalnega pravila vezal zaupnico?

17. 07. 2012 12.11

Potem ko je premier Janez Janša povedal, da razmišlja, da bi na sprejem zlatega fiskalnega pravila vezal svojo zaupnico, so iz Pozitivne Slovenije sporočili, da si kljub temu ne bodo premislili, v SD pa menijo, da takšna vezava sploh ne bi smela biti mogoča.

Koalicija išče glasove za fiskalno pravilo

11. 07. 2012 21.38

Po sestanku finančnega ministra s SD je bil Šušteršič jedrnat. "Predstavili smo jim sliko, odločali pa se bodo sami," je dejal. Medtem pa Lukšič opozarja, da kdor ob vedenju, da potrebne dvotretjinske večine ni, na dnevni red uvrsti končno glasovanje o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, tvega posledice tega, da ustavna sprememba ne bi bila sprejeta.

Za 35-odstotni kvorum vsi, razen NSi

28. 05. 2012 20.27

Po kompromisnem predlogu, ki ga podpirajo vse stranke, razen NSi, bi DZ referendum lahko razpisal na lastno pobudo, moral bi ga razpisati na zahtevo 40.000 volivcev, ne bi pa ga več mogla zahtevati tretjina poslancev in državni svet. Da bi bil referendum veljaven, bi morala biti volilna udeležba 35-odstotna.

Poslancem bi vzeli privilegij pri razpisu referenduma

22. 05. 2012 17.36

Virant je predsednikom parlamentarnih strank poslal predlog sprememb, ki zadevajo referendum. Predlog predvideva, da lahko referendum zahteva samo 40.000 volivcev, ne pa tretjina poslancev in državni svet, kot velja zdaj.

Rešitev za fiskalno pravilo iščejo v spremembah referendumske zakonodaje

17. 05. 2012 21.29

Potrebne dvotretjinske večine za vnos fiskalnega pravila v ustavo ta trenutek ni, je pa razmeroma velika stopnja soglasja glede sprememb referendumskih pravil, tako da bo ta postopek tekel naprej, je po sestanku predsednikov strank dejal premier.

Če bi veljala spodnja meja udeležbe, bi referendum o družinskem zakoniku padel

26. 03. 2012 18.11

Stranke predlagajo zaostrovanje pogojev za razpis ter za veljavnost rezultata referenduma. Med predlogi je spodnja meja udeležbe za veljavnost, in sicer 40- ali 50-odstotna. V primeru take meje bi bil referendum o družinskem zakoniku neveljaven.

'Nikoli več ne bo tako, kot je bilo'

20. 03. 2012 10.21

Ustavna komisija DZ je soglasno sklenila, da DZ začne postopek, s katerim se bo v ustavo vneslo fiskalno pravilo. Finančni minister Šušteršič pravi, da sprejem pravila še ne pomeni ne krčenja socialnih pravic ne dviga davkov.

Predlagane spremembe predvsem glede referenduma, zlatega pravila in ukinitve DS

22. 02. 2012 08.44

Parlamentarne poslanske skupine z izjemo DeSUS so pripravile predlog ustavnih sprememb. Več strank predlaga ukinitev državnega sveta ter ukinitev trajnega sodniškega mandata.

FOTO: Z zlatim pravilom bodo omejili zadolževanje države

17. 01. 2012 15.41

Slovenski politični vrh se je poenotil in sklenil, da v ustavo dodajo zlato pravilo, po katerem javni dolg ne sme preseči določene višine. Ta še ni določena. Ekonomist Masten meni, da bi morali pravilo v ustavo zapisati zelo hitro.

Kdo bi evroobmočju pomahal v slovo?

28. 11. 2011 10.51

Vse več je napovedi o zlomu evra in črnih scenarijev, v katerih države tonejo v brezno, ki se imenuje bankrot. Kje smo v celotni zgodbi mi in ali bi bili prvaki strank v primeru vnovične finančne pomoči eni izmed držav EU pripravljeni izstopiti iz evroobmočja?

Referendum – ustavna pravica ali nagajanje manjšine?

25. 11. 2011 06.00

Se stranke zavzemajo za ohranitev obstoječega sistema referendumov ali pa bi kaj spremenile? Kdo bi lahko ostal brez pravice do predlaganja referendumov? Državljani, poslanci ali državni svet? Bo zmagovalec določil, o kateri vsebini referendum ni mogoč?