ustavne

Pahor se poslavlja, Pirc Musarjeva pripravljena na delo
21. 12. 2022 10.39
V četrtek bo zaprisegla prva slovenska ženska predsednica, ki bo dan kasneje tudi uradno začela petletni mandat. Nataša Pirc Musar je v drugem krogu predsedniških volitev premagala protikandidata Anžeta Logarja, v petek pa bo tako predsedniško palačo po desetih letih zapustil Borut Pahor.

V Machu Picchuju zaradi protestov obtičalo na stotine turistov
17. 12. 2022 10.00
Potem ko so v Peruju po odstavitvi predsednika Pedra Castilla izbruhnili protesti, oblasti pa so razglasile izredne razmere, je v državi obtičalo okoli 5000 turistov, nekaj sto v starodavnem mestu Machu Picchu. Prekinjena je namreč železniška povezava, ki predstavlja edino pot v mesto in iz njega. Posledično lokalnemu prebivalstvu zmanjkuje tudi hrane. Perujske oblasti sestavljajo načrt za njihovo evakuacijo, vse več držav pa izdaja opozorila svojim državljanom, ki se odpravljajo tja. V nemirih po državi je sicer umrlo že 22 ljudi.

Evropska čakalnica na Zahodnem Balkanu
17. 12. 2022 07.00
V albanski prestolnici je 6. decembra prvič v regiji Zahodnega Balkana potekal vrh voditeljev in voditeljic Evropske unije in Zahodnega Balkana. Nazadnje je vrh EU-Zahodni Balkan potekal oktobra 2021 med slovenskim predsedovanjem Svetu Evropske unije. Tokratni glavni rezultati vrha so bili usmerjeni v skupno spopadanje s posledicami ruske agresije proti Ukrajini, poglobitev političnega in sektorskega sodelovanja, krepitev varnosti in večanje odpornosti proti tujemu vmešavanju in reševanje izzivov, ki jih prinašajo migracije.

Đukanović podpisal sporni zakon o predsedniku
16. 12. 2022 22.11
Črnogorski predsednik Milo Đukanović je podpisal sporni zakon o predsedniku, ki zmanjšuje njegove pristojnosti, češ da bi z zavračanjem podpisa kršil ustavo. Priprava zakona je v zadnjih tednih vodila v že več protestov v državi.

V sodniških vrstah vre, številni zahtevajo stavko
15. 12. 2022 19.53
Ne le, da sodniki niso zadovoljni s svojimi plačami, moti jih tudi njihov položaj v primerjavi s predstavniki izvršilne in zakonodajne veje oblasti. Številni med njimi terjajo celo stavko in na zahtevo četrtine članov sodniškega društva bodo v začetku januarja sklicali izredni občni zbor, na katerem bodo o morebitni stavki tudi odločali. "Zahtevamo, da se naše plače uredijo glede na položaj in odgovornost, ki jo nosimo," terjajo sodniki od vlade.

Biserka Marolt Meden: Minister, zbudi se in začni delati
15. 12. 2022 10.34
Iniciativa Glas ljudstva je začela s kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Slovenski zdravstveni sistem številnim prebivalcem namreč ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva, opozarjajo v iniciativi in dodajajo, da je brez izbranega osebnega zdravnika že več kot 130.000 prebivalcev, od tega več deset tisoč otrok.

Omejevanje dopusta javnih uslužbencev z interventno zakonodajo neskladno z ustavo
13. 12. 2022 17.30
Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta bili določbi iz zakonov o ukrepih na področju plač v javnem sektorju za leti 2016 in 2017, po katerih je bilo število dni letnega dopusta v javnem sektorju omejeno na 35 dni, v neskladju z ustavo. Zakonski določbi sicer ne veljata več.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin
12. 12. 2022 16.28
Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Sin služil s preprodajo drog, starša pa s tem denarjem kupovala nepremičnine
09. 12. 2022 10.08
Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da se staršema, ki sta v Ljubljani kupovala nepremičnine z denarjem od sinove preprodaje drog, te tudi odvzame. Tako kot prvostopenjsko je namreč tudi višje sodišče ugotovilo, da njuno premoženje bistveno presega dohodke.

Po Castillovi odstavitvi in aretaciji je zaprisegla nova perujska predsednica
08. 12. 2022 07.04
Po odstavitvi in aretaciji perujskega predsednika Pedra Castilla je kot prva ženska perujska predsednica zaprisegla Dina Boluarte. Člani kongresa so Castilla odstavili, ker je želel razpustiti parlament, policisti pa so ga v pridržanje odpeljali zaradi kršitve ustave.

V Nemčiji aretirali 25 oseb, ki naj bi načrtovale državni udar
07. 12. 2022 09.51
V racijah po vsej Nemčiji je bilo zaradi suma načrtovanja državnega udara aretiranih 25 ljudi. Gre za skupino skrajnih desničarjev in nekdanjih vojakov, ki naj bi načrtovali napad na stavbo parlamenta in prevzem oblasti. Glede na poročila so se člani skupine zavedali, da lahko svoje cilje uresničijo le z vojaškimi sredstvi in nasiljem nad državnimi predstavniki, pripravljeni so bili tudi ubijati.

MNZ pojasnjuje, kako preverjajo ravnanja policije med protesti
02. 12. 2022 15.00
Na ministrstvu za notranje zadeve zanikajo očitke, da se ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar ni lotila preiskovanja protestov v zadnjih dveh letih. Svojo plat zgodbe so zapisali v daljšem pismu, kjer pojasnjujejo, kaj se je na tem področju dogajalo v času, odkar je ministrica prevzela svojo funkcijo.

Zaradi protikoronskih ukrepov naj bi načrtoval umore državnih funkcionarjev
21. 11. 2022 17.59
Okrožno državno tožilstvo v Zagrebu je vložilo obtožnico zoper 53-letnika, ki je osumljen priprav na teroristično dejanje. Nezadovoljen s sprejetimi ukrepi za zajezitev okužb s koronavirusom naj bi načrtoval umore najvišjih državnih funkcionarjev in njihovih družinskih članov, predstojnikov zdravstvenih ustanov, uglednih znanstvenikov in profesorjev, sodnikov in poslancev. Zbiral je njihove fotografije in naslove, policisti so mu zasegli tudi orožje. Če bo spoznan za krivega, mu grozi 3–15 let zapora.

Pirc Musarjeva: Potrudila se bom, da bom resnično predsednica vseh
13. 11. 2022 18.04
Prva slovenska predsednica Nataša Pirc Musarjeva je v štabu v Ruski dači odprla penino. Kandidatki je ob zmagi čestital predsednik vlade Robert Golob. Urška Klakočar Zupančič jo je za predsednico sicer razglasila že po 50 odstotkih preštetih glasov. "Vesela sem, da sem prva čestitala prvi slovenski predsednici," je dejala. Čestital ji je tudi nekdanji predsednik Danilo Turk. "Ljudje so povedali, da hočejo nekaj novega in Nataša Pirc Musar je simbol nečesa novega," je povedal.

Kdo se boji močnih, pametnih žensk?
12. 11. 2022 07.17
Enega nedavnih, še lepih sončnih dni sem bila priča drobni zgodbi, šla sem mimo kavarne, kjer sta sedeli ženska z dojenčkom in še ena ženska, morda prijateljica, sorodnica. Na vsa usta smejočemu se dojenčku je navdušeno, ljubeče govorila: "In da boš zrasla pametna, radovedna, vztrajna, močna ..." Imamo hčere, sestre, vnukinje, nečakinje, pametne, z doktorati bodo, za Nobelovo bodo, pa še vedno jih bodo moški označevali za punčke v peskovniku, posebej, če bodo res sposobne in odločne. In slej ko prej bodo naletele na stekleni strop, kaj strop, steklene stene.

Koalicija Za otroke gre vložila ustavno pritožbo na prepoved razpisa referenduma
11. 11. 2022 15.16
S spremenjeno definicijo zakonske zveze ter ureditvijo zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje bi partnerji v teh zvezah med drugim postali izenačeni v vseh pravnih posledicah, ki jih določa družinski zakonik, ter tudi na drugih pravnih področjih. Sovoditelja Koalicije Za otroke gre Aleš Primc in Metka Zevnik pa sta na ustavno sodišče vložila pritožbo na odločitev DZ glede nedopustnosti razpisa referenduma o družinskem zakoniku. V ustavni pritožbi koalicija navaja tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

Hochulova guvernerka New Yorka, v Georgii napovedali drugi krog senatnega boja
09. 11. 2022 06.58
Po ameriških vmesnih volitvah je jasno, da še nekaj časa ne bo znano, kdo bo nadziral večino v zveznem kongresu. Izid boja za predstavniški dom, kjer je za večino potrebnih najmanj 218 sedežev, še nekaj časa ne bo jasen, vendar pa se republikancem obeta zmaga. Teoretično je sicer še vedno možno, da demokrati ohranijo večino. Nadaljevanje senatnega boja so napovedali v Georgii in trenutno kaže, da bo ta tekma spet odločala o večini, če demokratom uspe osvojiti vsaj Arizono ali Nevado.

Več kot 3000 podpisov za začetek postopkov za referendum o noveli zakona o SDH
02. 11. 2022 16.39
Predstavniki Združenja svetov delavcev Slovenije so v državni zbor prinesli več kot 3000 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o Slovenskem državnem holdingu. Nasprotujejo ji, ker ne upošteva ustavne pravice zaposlenih do sodelovanja pri upravljanju, je pojasnil predsednik združenja Vladimir Šega.

80 evropskih milijonov za Severno Makedonijo, ki lepo napreduje
26. 10. 2022 21.43
"Prepričana sem, da EU ni popolna brez Severne Makedonije," je ob obisku Skopja dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je pohvalila napredek te države na poti v EU. Po njenih besedah bo EU Severni Makedoniji stala ob strani pri obvladovanju trenutne krize in ji zagotovila sredstva v višini 80 milijonov evrov.

Ali sledijo ustavne in volilne spremembe? 'Ta proces je smiselno začeti'
24. 10. 2022 07.35
Predsednik vlade Robert Golob je sklical vrh parlamentarnih strank, na katerem so opravili posvet glede morebitnih ustavnih sprememb in sprememb volilne zakonodaje. Povabljeni so bili predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin. "Imeli smo prvi posvet o tem, ali lahko v tem mandatu pričakujemo tudi ustavne spremembe. Pokazalo se je, da je ta proces smiselno začeti in da bo lahko dal rezultate," je na srečanju dejal premier Robert Golob.

Kandidati o Kučanu, referendumih, davkih: kaj drži?
21. 10. 2022 19.54
Na POP TV ste lahko spremljali drugo veliko predvolilno soočenje predsedniških kandidatov pred volitvami v nedeljo. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave kandidatov. V studiu so se soočili Anže Logar, Nataša Pirc Musar, Milan Brglez in Vladimir Prebilič, to so štirje kandidati, ki jim po zadnjem merjenju javnega mnenja najbolje kaže.

V službi savdskega prestolonaslednika tudi najvišji ameriški generali
20. 10. 2022 17.07
Več kot 500 upokojenih ameriških vojaških uslužbencev, med katerimi je tudi množica generalov in admiralov, je v državah, ki so znane po zlorabah človekovih pravic in političnem zatiranju, v zadnjih sedmih letih prevzelo številna donosna dela za tuje vlade. Tudi v Savdski Arabiji, kjer naj bi bilo na obrambnem ministrstvu zaposlenih 15 upokojenih ameriških generalov in več drugih vojaških uradnikov.

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

'Storili bomo vse, kar je v naši moči, da se gospodarstvo vrne v normalne okvire'
19. 10. 2022 13.08
Kandidatka za ustavno sodnico Neža Kogovšek Šalamon je v predstavitvi v predsedniški palači poudarila, da si bo v primeru izvolitve prizadevala za ohranjanje zaupanja ljudi v pravni sistem in upravo nasploh. Kandidat za viceguvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc pa je kot vrednote delovanja Banke Slovenije in svoje ideale izpostavil profesionalnost, odgovornost, transparentnost. Sledijo blaginji ljudi, je zatrdil.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00
Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Putinovih 70
07. 10. 2022 07.36
Danes praznuje Vladimir Putin. Ruski voditelj, za del sveta osovražen, del pa mu želi, da bi živel (in vladal) še enkrat toliko časa. Prehodil je pot od obveščevalca preko birokrata na lokalni ravni do najvišjega položaja v državi. Putin je na oblasti že 23 let in že skoraj tako dolgo s svojimi potezami dela sive lase zahodnemu svetu oziroma svojim tamkajšnjim kolegom. Njegove lastnosti, kot so odločnost pri doseganju zastavljenih ciljev, nepopustljivost in želja po prevladi, v nekaterih vzbujajo občudovanje, v drugih pa strah, da bo odšel v velikem slogu, če bo kdaj stisnjen v kot. V smislu, da bo takrat pritisnil na zloglasni "rdeči gumb".

Svoboda, SD in Levica vložile predlog za spremembo imenovanja sodnikov
28. 09. 2022 08.01
Koalicija je v parlamentarni postopek vložila predlog za začetek postopka za spremembo ustave. Gre za predlog spremembe za imenovanje sodnikov, ki bi ga prevzel predsednik republike. To je za zdaj v pristojnosti državnega zbora. Namen je "depolitizacija postopka imenovanja sodnikov".

Umori v Tekačevem: Kaj je šlo narobe, da so vsi glavni dokazi padli v vodo?
27. 09. 2022 06.00
Četrt stoletja že spremljamo sago o enem najhujših zločinov v Sloveniji, ko so marca 1997 v Tekačevem pri Rogaški Slatini pod štirimi streli umrli štirje ljudje. Sodni proces je še vedno na začetku, za umore nihče ni odgovarjal. Še več, po 25 letih so zdaj iz sodnega spisa izločeni skoraj vsi glavni dokazi, ki obremenjujejo obtoženega Kristjana Kamenika. Zakaj? Ker preiskovalna sodnica ni dovolj dobro obrazložila sodne odredbe, s katero je kriminalistom takrat dovolila hišno preiskavo pri osumljencu. Bo kdo odgovarjal za to? "Različna pravna stališča sodnikov niso njihove napake, predvsem pa v postopkih izražena pravna stališča niso podlaga za kaznovanje ali discipliniranje sodnikov," odgovarja predsednica Okrožnega sodišča v Celju Petra Giacomelli. Medtem pa je kazenski pregon za neznane storilce aprila letos že zastaral.